بهترین کود درشتی پیاز را بشناسید

بهترین کود برای درشتی پیاز

پیاز یکی از محصولات کشاورزی پرمصرف در ایران است که تولید آن با تناژ بالا یکی از اهداف کشاورزان است. برای کشت پیاز درشت با تناژ خوب نیاز است که، از کودهای درشت کننده استفاده شود.

گیاه پیاز در طی رشد به عناصر مختلفی برای درشت شدن نیاز دارد. پتاسیم یکی از مهم‌ترین نیاز‌های پیاز است؛ علاوه‌بر پتاسیم غنی نگه داشتن خاک از فسفر، نیتروژن و آهن نیز بسیار حائز اهمیت است.

در این مقاله به معرفی بهترین کود درشتی پیاز خواهیم پرداخت. این کودها با تامین نیاز‌های پیاز موجب درشت شدن آن می‌شوند. همچنین طریقه صحیح مصرف این کودها که بسیار اهمیت دارند را توضیح می‌دهیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
بهترین کود برای درشتی پیاز، کودهای حاوی پتاسیم و کودهای حاوی ریز مغذی هستند. کود پتاس بالا شوک با داشتن 60% پتاسیم قابل جذب، می‌تواند هر سلول درون گیاهی را به چند سلول دیگر تقسیم کند و موجب درشتی پیاز شود.
همچنین کود مولتی کمپلکس شوک که حاوی عناصر ریز مغذی و ان پی کا است می‌تواند تغذیه گیاه را بهبود دهد و از این طریق کمک به درشتی محصول کند.

برای درشت شدن پیاز چه کنیم؟

پیاز یکی از صیفی‌جاتی است که حاوی مواد معدنی مختلفی می‌باشد. پتاسیم فراوان‌ترین ماده معدنی در پیاز است؛ به گونه‌ای که هر 100 گرم پیاز حاوی 284 میلی‌گرم پتاسیم است. تامین پتاسیم مورد نیاز پیاز در رشد آن بسیار موثر است.

نیاز پیاز به مواد مغذی از لحظه کاشت شروع می‌شود؛ به همین دلیل برای کشت پیازی درشت و باکیفیت، باید به تنظیم یک برنامه کود دهی موثر در رشد آن توجه داشته باشید.

بهترین کود برای درشت شدن پیاز و افزایش تناژ آن

همان‌طور که متوجه شدید، انتخاب کود مناسب برای پرورش محصول درشت، از اهمیت بسیاری برخوردار است. از جمله بهترین کودها برای درشتی و افزایش تناژ پیاز می‌توان موارد زیر را نام برد.

کود پتاس بالا (K60) شوک

این کود در ترکیبات خود حاوی 60% پتاسیم است که در بهبود رشد و درشت شدن پیاز تاثیرگذار می‌باشد. هرگاه متوجه شدید پیاز شما نیاز دارد که با یک کود تغذیه شود تا اندازه آن بزرگ‌تر شود بهترین ‌کار استفاده از کود پتاس بالا شوک 60% است.

فرمولاسیون این کود عاری از هرگونه مواد مضر از جمله کلر و سدیم می‌باشد. این کود سرعت جذب بالایی دارد و به سرعت از طریق ریشه جذب گیاه می‌شود؛ در نتیجه مراحل بزرگ شدن و درشتی پیاز را سرعت می‌بخشد.

کود پتاس بالا می‌تواند فشار اسمزی را داخل گیاه تنظیم کند و کربوهیدارت را در داخل گیاه انتقال دهد. با افزایش تقسیم سلولی در گیاه و جذب آب به داخل گیاه، پیاز آهسته آهسته رشد می‌کند و بزرگ می‌شود.

شما می‌توانید جهت سفارش این محصول به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک مراجعه کنید و این کود را در سه حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری سفارش دهید.

کود مولتی کمپلکس شوک

استفاده از کود مولتی کمپلکس شوک سطح عملکرد و انرژی ذخیره‌ای در محصول شما را به میزان قابل ‌توجهی بالا می‌برد. می‌توانیم بگوییم هر آنچه که گیاه به آن نیاز دارد تا بهتر رشد کند و در زمان مناسب خود گل و میوه بدهد، در کود مولتی کمپلکس شوک وجود دارد.

استفاده از این کود موجب رشد سریع پیاز و بالا رفتن تناژ آن می‌شود. در فرمولاسیون کود مولتی کمپلکس شوک نیتروژن، فسفر، پتاسیم، آهن، روی، منگنز، بور، انواع آمینو اسید، هورمون‌های رشد گیاهی و ویتامین‌های E، B2، C، B1 وجود دارد.

کودی که دارای نیتروژن باشد اندازه برگ پیاز را افزایش می‌دهد و موجب افزایش فلس‌های پیاز می‌‌شود؛ در نتیجه پیاز را بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌کند. علاوه بر نیتروژن استفاده از کودی که دارای میزان مناسبی پتاسیم است در رشد بهتر پیاز موثر می‌باشد. خوشبختانه کود مولتی کمپلکس میزان مناسبی از هر دو عنصر را داراست.

تقویت فتوسنتز و تولید کلروفیل، افزایش کیفیت و تناژ پیاز، بالا رفتن میزان سبزینگی گیاه و افزایش میزان پروتئین برای پیاز از جمله خواص این کود می‌باشد که درنهایت منجر به درشتی پیاز می‌شود.

برای اطلاع از قیمت کود مولتی کمپلکس شوک و مقایسۀ آن با دیگر کودها، به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید.

بهترین روش استفاده از کود درشتی پیاز

شکی در این نیست که برای انجام یک کوددهی مناسب و اینکه محصولی پربار و سالم داشته باشید، لازم است که کوددهی را به‌صورت تخصصی انجام دهید. پیش‌تر دو نمونه کود باکیفیت و لازم را برای شما همراهان گرامی شرح دادیم در اینجا به نحوه صحیح و زمان استفاده از هرکدام این کود‌ها می‌پردازیم.

  • بهترین زمان برای استفاده از کود درشتی پیاز

بهترین زمان استفاده از کودهای پتاس بالا 60% مایع شوک (k60) و کود مولتی کمپلکس شوک زمانی است که پیاز در حال غده‌زایی است. از لحظه شروع رشد غده پیاز باید نیاز گیاه را به پتاسیم و سایر مواد مغذی تأمین کنیم که محصول به خوبی رشد کند. تا سه هفته قبل از برداشت پیاز، دو الی سه مرتبه استفاده کنید.

زمان مصرف کود برای درشتی پیاز

البته لازم به ذکر است از آنجایی که در ابتدا یا انتهای روز (صبح یا عصر) به‌ دلیل باز بودن روزنه‌های سطح برگ، کودهای نام برده شده بیشترین جذب را دارند. پس بهتر است عمل کوددهی را در زمان‌‌های ذکر شده انجام دهید.

  • نحوه استفاده از کود درشتی پیاز

نحوه استفاده از هر کودی تاثیر بسیاری در میزان جذب آن دارد. کشاورزان می‌توانند به‌ دو روش آبیاری و محلول پاشی هر یک از این کود‌ها را به گیاه برسانید. اگر محصول شما با کمبود شدید پتاسیم مواجه است، بهتر است با روش محلول پاشی کوددهی را انجام دهید زیرا اثر گذاری کود در این روش بیشتری و سریع‌تر است. در غیر اینصورت می‌توانند از روش آبیاری استفاده کنید و کوددهی را انجام دهند.

  • میزان استفاده از کود درشتی پیاز
نحوه مصرفمقدار مصرف
محلول پاشی برای مزارع۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری مزارع۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه

دستورالعمل‌های گفته شده را می‌توانید برای هرکدام از کودهای ذکر شده، انجام دهید و نتیجه موثری را شاهد باشید.

کوددهی نامتعادل و غیر اصولی توازن رشد گیاه را به هم می‌زند و سبب کاهش جذب عناصر ریز مغذی توسط ریشه گیاه می‌شود. با رعایت موارد گفته شده در مطالب بالا، می‌توانید نتیجه دلخواه خود را در رشد و افزایش چشمگیر تناژ محصول خود مشاهده نمایید.

خرید کود برای درشت شدن پیاز

قیمت کود‌های نام برده شده به حجم سفارش شما بستگی دارد. توجه داشته باشید که این کود‌ها وارداتی می‌باشند اما به نسبت سایر محصولات مشابه موجود در بازار که تولید داخل کشور هستند، از قیمت مناسب‌تری برخورداراند. جهت آگاهی دقیق از قیمت‌ها و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحۀ فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان مراجعه کنید.

سخن پایانی

برای پرورش پیاز درشت لازم است که نیاز‌های گیاه پیاز به خوبی برطرف شود. کود‌ها بهترین گزینه برای این کار هستند، همچنین بهترین کود‌ درشتی پیاز کود‌های پتاس بالا 60 درصد شوک (k60) و کود مولتی کمپلکس شوک می‌باشند.

با مصرف کود‌ مناسب و رعایت نکاتی که در هنگام استفاده این محصولات تقویتی وجود دارد حتماً نتیجه مطلوب را از کشت خود دریافت می‌کنید. اگر برای تنظیم برنامه کوددهی محصولات خود به مشاوره نیاز دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده با تیم پشتیبانی این مجموعه در ارتباط باشید. همچنین می‌توانید در بخش دیدگاه‌ها نظرات و سوالات خود را با در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

مطالب مرتبط

یکی از کودهای کامل برای پیاز، کود ده ایکس شوک برای پیاز است که دارای ده عنصر مغذی برای گیاهان است. این کود برای رشد رویشی بوتۀ پیاز بسیار کاربرد عالی دارد.
کمبود آهن در پیاز می‌تواند رشد پیاز را کاهش دهد، اما با تشخیص علائم ظاهری و مصرف کود آهن برای پیاز می‌توانید به بهبود رشد این محصول کمک کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 7

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها