کود برای درشت شدن میوه هلو و شیرین شدن آن

کود برای درشت شدن میوه هلو

در بازارهای میوه، معمولا میوه‌های درشت و آبدار بیشترین تقاضا و فروش را دارند. تولید میوه خوب و درشت وظیفه باغدارها است که در این کار با مشکلات بسیاری رو به رو می‌شوند. تغییرات ناگهانی آب ‌و هوا یا غنی نبودن خاک از مهم‌ترین عواملی است که مانع از رشد کافی میوه می‌شوند.

سریع‌ترین راه برای پرورش هلو درشت استفاده از کود‌ درشتی هلو است که نیاز‌های درخت به مواد معدنی را تامین کند.

در ادامه این مقاله به معرفی دو مدل از بهترین کودهای درشتی هلو می‌پردازیم که برای انواع هلوی زعفرانی، هلوی انجیری و… مناسب است. همچنین بهترین روش استفاده از کودهای درشتی را نیز توضیح خواهیم داد. دعوت می‌کنیم تا پایان این نوشته همراه نیاز گیاهان باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
برای افزایش حجم و کیفیت هلوها، استفاده از عناصری مانند پتاسیم و ریز مغذی‌ها ضروری است. پتاسیم نقش مهمی در تقویت تقسیمات سلولی، سیستم ایمنی گیاه و تنظیم فشار اسمزی دارد و تولید کربوهیدرات را نیز بهبود می‌بخشد. یکی از کودهای موثر در این زمینه، کود پتاس بالا شوک است که به طور گسترده برای درشت کردن میوه‌ها استفاده می‌شود.
ریز مغذی‌ها و ویتامین‌های گیاهی نیز در افزایش جذب مواد مغذی، فعالیت آنزیم‌ها و بهبود فرآیند فتوسنتز و تولید کلروفیل نقش دارند. کود مولتی کمپلکس شوک، که شامل انواع ریز مغذی‌هاست، می‌تواند تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت و حجم هلوها داشته باشد.

باغداران برای درشتی میوه هلو چه کنند؟ 

برای داشتن میوه هلو درشت، بهتر است درختی قوی داشته باشید که بتواند میوه را به درستی تغذیه کند. راهکارهای مناسب شامل این موارد هستند:

 • تقویت خاک
 • کنترل علف‌های هرز
 • تنک کردن درخت هلو
 • رعایت فاصله کشت مناسب
 • کود دهی اصولی
 • آبیاری مناسب
 • هرس به موقع

چنانچه از تمام از انجام تمام این موارد به غیر از کود دهی اطمینان دارید، باید از کودهای تقویتی استفاده کنید. درشتی هلو رابطه مستقیمی با تعداد سلول‌های آن دارد، زیرا هر چه بافت سلولی یک میوه بیشتر باشد، آن میوه میزان آب بیشتری در خود نگه می‌دارد و درشت‌تر می‌شود. بهترین راهکار برای افزایش تعداد سلول‌های میوه هلو، استفاده از کود‌های حاوی پتاسیم و ریز مغذی در طی رشد میوه است.

حضور قند فراوان در میوه نیز با نگهداری تورژسانس سلول باعث نگهداری آب در میوه می‌شود. در بخش بعدی بهترین کود بریا درشت شدن هلو را معرفی می‌کنیم.

بهترین کود برای درشتی هلو و افزایش تناژ آن

با توجه به توضیحات بالا می‌توانیم به این نتیجه برسیم که برای داشتن میوه هلوی درشت باید از کود‌های حاوی پتاسیم و ریز مغذی استفاده کنیم، اما بهترین کود برای درشتی و افزایش تناژ هلو کدام کود‌ها هستند؟

کود پتاس بالا 60 درصد مایع شوک (K60) 

این کود یکی از مرغوب‌ترین کود‌های وارداتی می‌باشد که از آن برای درشت شدن میوه و افزایش مقاومت گیاه استفاده می‌شود. این محصول بی‌نظیر توسط کمپانی آمریکایی شوک تولید شده است که یکی از معروف‌‌ترین شرکت‌های سازنده کود در جهان است که کودهای خود را با تکنولوژی نانو تولید می‌کند. در این تکنولوژی، ذرات کود را آنقدر کوچک تولید می‌کنند که بسیار سریع جذب می‌شوند و اثرگذاری خود را در مدت زمان کوتاه نشان می‌دهند.

این کود حاوی 60% پتاسیم خالص است. استفاده از این کود، پتاسیم مورد نیاز درخت هلو را به صورت کامل تامین می‌کند و موجب درشت شدن میوه می‌شود. پتاسیم با هدایت آب به سوی میوه‌ موجب آبدار و درشت شدن هلو می‌شود.

کود K60 فاقد نمک و کلراید می‌باشد و هیچ گونه ضرری برای گیاه ندارد. این کود از طریق ریشه و برگ قابل جذب است و تاریخ انقضای آن 4 ساله‌اش یک مزیت است که مصرف‌کننده می‌تواند آن را برای چند سال نگهداری و استفاده نماید. از فواید این کود این موارد هستند:

 • تنظیم فشار اسمزی
 • بهبود بافت میوه
 • تولید کربوهیدرات برای شیرین شدن
 • جذب مواد مغذی و آب
 • افزایش مقاومت گیاه
 • کمک به تقسیم سلولی

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک در بالا مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، مورد دلخواهتان را انتخاب کنید.

کود مولتی کمپلکس شوک

کود مولتی کمپلکس شوک ترکیبی از ان پی کا و ریز مغذی‌های مورد نیاز درخت است که احتیاجات درخت هلو در هنگام رشد و میوه دهی را برطرف می‌کند و موجب تشکیل میوه‌های درشت و آبدار می‌شود.

این کود با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های سنتز مواد تولید شده است و در درشتی هلو بسیار موثر می‌باشد. کمبود مواد معدنی درخت منجر به کاهش متابولیسم گیاه ‌شود و رشد میوه درخت را با مشکل مواجه می‌کند. این کود سوخت و ساز گیاه را افزایش می‌دهد.

کود مولتی کمپلکس شوک با داشتن ریزمغذی‌های مفید، می‌تواند از درخت در زمان تنش‌های محیطی نیز حفاظت کند و با آسیب‌هایی مانند سرما، گرما و خشکسالی مقابله می‌کند. همچنین این کود باعث بهبود فعالیت آنزیم‌ها، تسریع فرایند فتوسنتز و تولید کلروفیل، جذب مواد مغذی و تقویت خاک می‌شود.

 برای اطلاع از قیمت و خرید کود مولتی کمپلکس شوک به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

Hidden

بهترین روش استفاده از کود درشتی هلو

پس از آزمایش کود‌های متنوع در محیط‌های واقعی و آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدیم که بیشترین میزان جذب را کود پتاس بالا 60 درصد مایع شوک (k60) و کود مولتی کمپلکس شوک دارند. زمان استفاده، شیوه استفاده و مقدار استفاده از کود‌های نام برده شده در میزان تاثیرگذاری آنها بسیار حائز اهمیت است که در بخش زیر توضیح داده شده است.

 1. بهترین زمان مصرف کود برای درشتی هلو

بهترین زمان استفاده از کود‌های پتاسیمی هنگامی است که میوه وارد مرحله فندقی شدن می‌شود پس مناسب‌ترین موقع برای استفاده از کود پتاس بالا 60 درصد مایع شوک (K60) و کود مولتی کمپلکس شوک هنگامی است که میوه هلو در حال فندقی شدن است.

 1. نحوه مصرف کود برای درشت شدن هلو

نحوه صحیح مصرف هر دو کود یکسان است و به دو روش آبیاری و محلول پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اولویت استفاده با روش محلول پاشی است. بهتر است محلول در ابتدای یا انتهای روز، زمانی که گرمای هوا زیاد نیست و روزنه‌های سطح برگ باز هستند و جذب کود در بالاترین حالت ممکن است انجام شود.

 1. مقدار مصرف کود درشتی هلو

مقدار مصرف این کود‌ها با هم یکسان است و می‌توان برای همه آنها از دستورالعملی که در ادامه توضیح داده شده است استفاده کرد. در جدول زیر مقدار مصرف کود را توضیح داده‌ایم:

نحوه مصرفمقدار مصرف در باغ هلو
دوز محلول پاشی باغ متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغ با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه
دوز آبیاری هر درخت هلو50 تا 250 سی سی

خرید بهترین کود برای درشت شدن هلو

بهترین کود‌‌های درشتی هلو توسط تولیدکنندگان آمریکایی ساخته شده‌اند و وارداتی هستند. قیمت نهایی هر محصول به حجم سفارشی خریداران بستگی دارد. پیش از خرید کود مایع درشتی مخصوص هلو، بایستی از کیفیت کود و همچنین معتبر بودن فروشگاه اطمینان حاصل کنید.

از جمله وبسایت‌های معتبر در حوزه فروش انواع کود، فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان است که دارای 15 سال سابقه کاری در حوزه عرضه کودهای مختلف است. برای اطلاع دقیق از قیمت هر کدام از کود‌ها می‌توانید به صفحه ثبت سفارش محصول مراجعه کنید.

نتیجه‌گیری

در این مقاله متوجه شدیم که میوه هلو برای درشت شدن به پتاسیم کافی نیاز دارد. بهترین کار در جهت تامین پتاسیم مورد نیاز درخت هلو، استفاده از کود‌های پتاسیم است. همانطور که اشاره شد، بهترین کود برای درشت شدن هلو کود پتاس بالا 60% مایع شوک (K60) و کود مولتی کمپلکس شوک هستند.

این کود‌ها علاوه ‌بر عملکرد فوق‌العاده در درشتی میوه، تاثیرات ویژه‌ دیگری نیز بر درخت و میوه آن می‌گذارند که بیان کردن آنها از هدف این مقاله خارج است.

چنانچه نیاز به اطلاعات بیشتر در این باره دارید، می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در وبسایت با مشاورین ما تماس گرفته و از مشاوره تخصصی درباره کود درشتی هلو به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط

کودی که بعد از برداشت هلو، مصرف آن ضروری است و تمام کارشناسان آن را توصیه می‌کنند، کود فروت ست برای هلو است. پیشنهاد می‌کنیم فواید این کود را مطالعه کنید.
اگر می‌خواهید رشد رویشی و تناژ هلوهای باغتان افزایش پیدا کند، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از کود ده ایکس شوک برای هلو که به کود کامل معروف است استفاده کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 27

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها