کود درشتی پسته (برترین کود برای پسته ایرانی)

کود درشتی پسته

یکی از محصولات مهم کشاورزی که سوددهی بالایی برای کشاورزان دارد، پسته است. این محصول به دلیل صادراتی بودن، مورد توجه بسیاری از کشاورزان قرار گرفته است. بازار پسند بودن پسته نیز همانند سایر محصولات باغی نکته بسیار مهمی است که برای فروش محصول باید به آن توجه داشت.

تامین نیاز‌های درخت پسته در مراحل مختلف تشکیل میوه تاثیر زیادی بر رشد میوه، طعم و رنگ آن دارد. کشاورزان بسیاری، جهت افزایش حجم و تناژ، از کود درشتی پسته استفاده می‌کنند تا محصولی درشت‌تر تولید نمایند.

تیم تخصصی فروشگاه نیاز گیاهان در ادامه این مقاله به بررسی و معرفی بهترین کود برای درشت شدن پسته پرداخته است. نحوه و زمان کوددهی نیز یکی از موارد مهمی است که برای تاثیر گذاری بیشتر این کود‌ها باید در نظر بگیرید و آگاهی کاملی از آن داشته باشید.

برای افزایش درشتی مغز پسته چه کنیم؟

از جمله خصوصیات پسته مرغوب می‌توان به: عدم حضور آفت، خندان بودن، وجود پسته‌های یکدست و یک اندازه در خوشه، عدم تشکیل پسته‌های ریز و بدون مغز و… اشاره کرد. برای هیچ کشاورزی ایده‌آل نیست که پسته‌های ریز تولید کند یا به اصطلاح پسته‌هایش شتر گربه (ریز و درشت) باشند. 

در صورت رشد غیریکسان و نامناسب پسته‌های موجود در یک خوشه، دانه‌هایی که رشد مناسبی نداشته‌اند، خشک شده و می‌ریزند. این اتفاق می‌تواند در اثر تنش‌های محیطی، تغذیه نامناسب درخت یا وجود آفات بیفتد.

راه‌های زیادی برای درشت شدن پسته ارائه شده است، اما بهترین روش‌ برای داشتن پسته مرغوب و با کیفیت، استفاده از کود‌های پتاس بالا است. برای مصرف این کود‌ها باید به انتخاب نوع مناسب آن و زمان درست کوددهی توجه ویژه داشت.

تاثیر کود بر درشتی پسته

کودهای پتاسیمی با تنظیم میزان قند و آب ورودی به میوه در افزایش حجم و درشتی آن بسیار موثر هستند. در ادامه به معرفی بهترین کودهای درشتی پسته می‌پردازیم.

بهترین کود برای درشت شدن مغز پسته و افزایش تناژ آن

از کودهای مختلفی برای افزایش درشتی پسته استفاده می‌شود، انتخاب کود مناسب در این زمینه اهمیت زیادی دارد. از جمله بهترین کود برای درشت شدن پسته، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کود پتاس بالا K60 شوک

کود پتاس بالا K60 شوک یک کود وارداتی محصول کشور آمریکا است. 60% این کود از عنصر پتاسیم تشکیل شده است. پتاسیم موجب می‌شود که ظرفیت ذخیره‌ای میوه بالا برود و اندازه آن بزرگ شود. کودهای این برند با تکنولوژی نانو تولید می‌شوند، یعنی ذرات آن بسیار کوچک هستند و با سرعت خیلی بالا جذب می‌شوند و تاثیر آن مشهود است.

این کود فاقد نمک و کلراید است و هیچ گونه ضرری برای درخت و محیط زیست ندارد. باغداران با استفاده از این کود دیگر نگران تاثیرات بد کود‌های شیمیایی بر باغ خود نخواهند بود.

کود پتاس بالا شوک برای درشتی پسته

برای سفارش این کود قوی، از صفحه خرید کود پتاس بالا شوک دیدن کنید و از بین سه حجم مختلف 1 لیتر، 5 لیتر یا 20 لیتر، انتخاب خود را نهایی کنید.

کودپتاس بالا K66 جنریت

کود پتاس بالا K66 جنریت، یکی دیگر از کودهای مناسب برای درشتی پسته است. این کود نیز ساخت کشور آمریکا است و میزان پتاسیم آن 66% است که علاوه بر درشتی در بهبود طعم، رنگ و عطر محصول موثر است. همچنین به دلیل وجود 10% آمینو اسید، در ترکیبات این کود، جذب پتاسیم به میزان بیشتری اتفاق می‌افتد.

این کود با تامین نیاز درخت به پتاسیم باعث می‌شود که دانه‌های پسته در هر خوشه درشت و یک اندازه باشند. این کود به خوبی از طریق ریشه یا برگ‌های درخت قابل جذب است.

کود پتاس بالا جنریت برای درشتی پسته

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا جنریت مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری، مورد دلخواهتان را انتخاب کنید.

کود مولتی کمپلکس جنریت

کود مولتی کمپلکس جنریت « Multi complex fertilizer» دارای ترکیبات مفید و عناصر ریز مغذی زیادی برای درشتی پسته است. عناصر مغذی تشکیل دهنده این کود به شرح زیر است:

 • 15% نیتروژن (N)
 • 15% فسفر (P)
 • 40% پتاسیم (K)
 • 1% گوگرد (S)
 • آهن (Fe)، روی (Zn)، منگنز (Mg)، مس (Cu)، برم (B)، مولیبدنیوم
 • 13 نوع آمینو اسید
 • جلبک دریایی
 • ویتامین‌های اکسین، E، B2، C، B1

این کود حاوی عناصر ان پی کا است که خود به تنهایی یکی از قوی‌ترین تقویت کننده‌های درختان به حساب می‌آید. با مصرف این کود 90% نیاز درخت پسته به مواد معدنی تامین می‌شود و فقط با آبیاری درست می‌توان باعث درشتی پسته شد.

کودهای معرفی شده فوق، با افزایش تقسیم سلولی گیاه موجب افزایش اندازه آن و بالا رفتن مقاومت میوه در برابر تنش‌های محیطی و افزایش استحکام دیواره و ساختار سلول در درخت می‌شوند.

کود مولتی کمپلکس جنریت برای درشتی پسته

برای تکمیل فرآیند خرید کود مولتی کمپلکس جنریت، توصیه می‌کنیم به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

بهترین روش استفاده از کود درشتی پسته

ایران یکی از قطب‌های صادرات پسته به کشورهای دیگر به حساب می‌آید. البته در طی 2 سال اخیر صادرات این محصول افت زیادی داشته است. طبق اطلاعات ارائه شده توسط اداره گمرک، صادرات پسته ایران از 135.000 تن در سال 1399 به 52.000 تن در سال 1401 کاهش یافته است.

برای جبران این روند منفی لازم است از کودهای درشتی به منظور افزایش اندازه پسته و بالا رفتن تناژ آن استفاده کرد. برای استفاده هر کود ممکن است راه‌های مختلفی وجود داشته باشد، اما برای گرفتن نتیجه بهتر و تاثیر گذاری حداکثری این کود‌ها، باید روشی‌های استاندارد را به کار برد.

در قسمت بالا به معرفی، بهترین کود برای درشتی پسته پرداختیم. در این قسمت به بررسی زمان و مناسب‌ترین روش استفاده از کودهای معرفی شده می‌‌پردازیم.

 • بهترین زمان برای استفاده از کود درشتی پسته

انتخاب زمان مناسب برای استفاده از کود درشتی پسته یکی از فاکتورهای مهمی است که باید به آن توجه کرد. مناسب‌ترین زمان استفاده از کود پتاس بالا (K60) شوک، کود پتاس بالا (K66) جنریت و کود مولتی کمپلکس جنریت پس از تشکیل میوه و زمانی است که میوه در حالت فندقی قرار دارد.

در این مرحله تعداد سلول‌های میوه در حال افزایش است. با کوددهی صحیح در این زمان میزان تقسیم سلولی افزایش یافته و در نهایت به درشتی محصول منجر می‌شود.

 • نحوه استفاده از کود درشتی پسته

هر یک از کودهای درشتی پسته را می‌توان به 2 روش آبیاری و محلول‌ پاشی استفاده کرد. اولویت شیوه مصرف با روش محلول پاشی است زیرا در این روش، سرعت جذب و تاثیر کود بیشتر است.

 • میزان استفاده از کود درشتی پسته

میزان استفاده از این کود‌ها در هر روش، برای هر سه کود تقریباً یکسان است. در صورت کوددهی به شیوه آبیاری؛ باید 5 لیتر کود را در میزان مناسب آب ترکیب کرده و از آن استفاده کنید. 

برای کوددهی به روش محلول پاشی کافی است که 2 لیتر کود مایع را در 1000 لیتر آب مخلوط کرده و درخت را تغذیه کنید. در کوددهی به این روش باید به این نکته توجه داشت که تمامی برگ‌ها به صورت کامل پوشش داده شوند.

خرید کود درشتی پسته

کودهای درشتی پسته را به طرق مختلف می‌توان تهیه کرد؛ اما باید توجه داشته باشید که محصول اصلی را خریداری کنید. این کود‌ها محصولاتی آمریکایی هستند که از راه‌های مختلفی وارد کشور شده‌اند؛ با این حال قیمت آنها نسبت به سایر کود‌های موجود در بازار بسیار مناسب است.

جهت خرید کودهای درشتی پسته می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان اقدام کنید و کودهای مورد نظرتان را ثبت سفارش کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی و معرفی بهترین کود برای درشتی پسته پرداختیم و روش صحیح استفاده از این کودها نیز شرح داده شد تا بتوانید با توجه به نیاز خود کود مناسب را تهیه نمایید. 

بهترین کود برای درشتی پسته، کود‌های پتاس بالا 60 درصد شوک (k60)، کود مولتی کمپلکس جنریت و کود پتاس بالا (K66) جنریت هستند که می‌توانید با خرید و استفاده آنها، اندازه محصولات باغی خود را چند برابر کنید.

اگر پس از مطالعه دقیق مقاله تا انتها باز هم سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس بگیرید و به صورت تخصصی نیاز و مشکل خود را با تیم پشتیبانی ما مطرح کنید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 18

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها