همه چیز در مورد کشت ذرت

نحوه کاشت و نگهداری ذرت

داشتن مزرعه‌‌ی مملو از ذرت‌های شاداب، سرسبز، مقاوم و پربار آرزوی هر کشاورزی است. اگر در پی راهی برای رسیدن به چنین مزرعه‌ای هستید باید در مراحل کاشت ذرت علوفه ای یک سری از اصول را به‌درستی انجام دهید. 

علاوه بر شناخت نحوه کاشت و نگهداری ذرت، باید از کود قدرتمند و تاثیرگذاری استفاده کرد تا باردهی و مقاومت آن را بالا برد. در این مقاله نکات کلیدی در مورد چگونگی کاشت ذرت علوفه ای بیان شده است و به شما در انتخاب بهترین خاک برای کاشت ذرت کمک خواهیم کرد، پس ما را در این متن همراهی کنید تا کشت ذرت متفاوتی را تجربه کنید.

ذرت چیست؟

ذرت یا بلال گیاهی سبز و بلند قامت از خانواده‌ی Poaceae است. مبدا این گیاه بلند قامت قاره‌یِ آمریکا است. این گیاه گرمسیری بعد از گندم و برنج سومین محصول دنیا از نظر کشت است. این گیاه مصارف مختلفی در صنعت غذایی، شیمیایی، دارویی و همچنین تامین علوفه‌ی مرغداری‌ها و دامداری‌ها دارد.

انتخاب زمین مناسب برای کاشت ذرت

مقاله “بهترین برنامه غذایی و کوددهی ذرت” را حتما مطالعه کنید.

ذرت از نظر کاربرد انواع مختلفی دارد که هرکدام از آنها به نوعی برای ما حائز اهمیت می‌باشند. انواع ذرت از نظر کاربرد عبارتند از:

 • ذرت آردی؛
 • ذرت پاپ کورن؛
 • ذرت دندان اسبی؛
 • ذرت بلوری یا ذرت علوفه ای؛
 • ذرت شیرین؛
 • ذرت مومی؛
 • ذرت غلاف‌دار؛
 • ذرت راه راه؛

در بین انواع مختلف ذرت، نوع علوفه‌ای آن از اهمیت ویژه‌ای برای کشاورزان برخوردار است و بسیاری از کشاورزان کشت ذرت علوفه ای را ترجیح می‌دهند. در ادامه با نحوه کاشت و نگهداری از ذرت آشنا خواهید شد.

نحوه کاشت و نگهداری ذرت

ذرت محصولی پرفایده است که به‌راحتی رشد می‌کند؛ اما باید به زمان و فضایی که در آن کشت می‌شود دقت کنید. این گیاه بلند قد، به زمان کاشت و سرما حساس است پس باید توجه کنید که در زمان کاشت یخ‌بندانی اتفاق نیفتد. برای یافتن بهترین زمان کاشت ذرت به تاریخ آخرین سرمازدگی توجه کنید و سپس دو تا سه هفته بعد اقدام به کاشت کنید.

معمولا زمان رشد و چگونگی کاشت ذرت علوفه ای و دیگر انواع ذرت، پشت بسته‌بندیِ بذرهای آن آورده شده است. کشاورزان و پرورش‌دهندگانی که قصد کاشت این محصول را دارند باید قبل از کشت نکات اساسی زیر را رعایت کنند تا محصولشان پرثمر شود:

 • زمین را از هر گونه پوشش گیاهی و علف‌های هرز خالی کنید؛
 • مزرعه را با دستگاه مناسب به‌طور عمیق و یکنواخت شخم بزنید، تا ذرات خاک در تمام نواحی  یکدست شود؛
 • خاک را با سنگ آهک اصلاح کنید؛
 • برای افزایش حاصلخیزی خاک و یکپارچگی، در فصل پاییز مقداری کود دامی را مخلوط کنید و همراه با شخم، آن را زیر خاک کنید؛
 • کاشت این گیاه را در زمینی انجام دهید که قبل از آن گیاهانی همچون یونجه، شبدر، سویا، سیب زمینی و غلات کشت شده باشند؛
 • زمین کشت ذرت را زهکشی کنید؛

کود غنی از فسفر، نیتروژن و پتاسیم را در هنگام کاشت تا دو هفته بعد از کاشت بپاشید. کود 10 ایکس شوک یکی از بهترین نمونه کودها برای این منظور است. این کود 10x شوک حاوی میزان فراوانی ریز مغزی است.

این کود همچنین به عنوان بهترین کود برای پنجه زنی ذرت نیز شناخته می‌شود که می‌تواند تناژ محصولات را به حداکثر خود برساند. کود 10 ایکس شوک را می‌توانید در وب‌سایت نیاز گیاهان بیابید و به‌راحتی سفارش دهید.

کود کامل شوک 10x

مقاله “کود ده ایکس شوک برای ذرت” را مطالعه کنید.

نکته: در زمینی که کشت انجام می‌شود توجه کنید که قبل از آن، بادمجان، گوجه‌فرنگی یا محصولاتی این چنینی که نیاز به مراقبت زیاد دارند، کشت نشده باشند.

چگونگی کاشت ذرت علوفه ای

ذرت محصولی تابستانی است که با آب‌و‌هوای گرم و آفتابی شکوفا می‌شود. دمای مناسب برای چنین محصولی در طول روز بین 25 تا 33 درجه متغیر است و درجه حرارت در طول شب 17 تا 23 درجه در نظر گرفته می‌شود.

البته این درجه حرارت در خاک مرطوب بالاتر و حدود 38 درجه در نظر گرفته می‌شود. میزان بارش در فصل رشد حدود 45 تا 50 میلی‌لیتر است. این محصول نیازمند 6 تا 8 ساعت نور خورشید است، به همین خاطر باید دور از درختان قامت‌کشیده کاشته شود تا این گیاه بتواند به‌اندازه‌ی کافی نور خورشید دریافت کند. کاشت این گیاه معمولا در فصل بهار انجام می‌شود. مراحل کاشت ذرت علوفه ای به شرح زیر است:

 1. انتخاب زمین مناسب برای کاشت ذرت؛
 2. بهترین خاک برای کاشت ذرت؛
 3. انتخاب بذر مورد نظر؛
 4. کاشت بذر به روش مناسب؛
 5. میزان آبیاری به‌موقع و به‌اندازه؛
 6. کنترل علف‌ها و گیاهان هرز؛
 7. کوددهی اصولی و متعادل؛
 8. برداشت به‌موقع؛

اکنون که قدم به قدم با نحوه کاشت ذرت علوفه ای آشنا شده‌اید، با ما همراه باشید تا در ادامه تمام نکات ضروری هر مرحله را به طور کامل توضیح دهیم.

آماده سازی زمین و خاک مناسب کاشت ذرت

اساسی‌ترین و مهم‌ترین رکن برای داشتن محصولی سالم، عالی و پربار، خاک خوب و مغذی است. بهترین خاک برای کاشت ذرت، خاک حاصلخیزی است که ترکیبی مغذی از مواد معدنی دارد.

همچنین شناخت زمین مناسب برای کاشت ذرت می‌تواند تاثیر مستقیمی با کیفیت محصول داشته باشد. در ادامه این دو پارامتر مهم را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

1) زمین مناسب برای کاشت ذرت

برای کاشت ذرت ابتدا باید زمین و خاک مناسب کاشت ذرت را انتخاب و آماده کنید. البته توجه کنید که ذرت را در خاک‌ شنی یا لومی بکارید. برخی از گونه‌های ذرت دیررس هستند که توصیه می‌شود در خاک‌ سیلتی یا رسی کاشته شوند.

2) بهترین خاک برای کاشت ذرت

خاک متوسط ​​تا خوب تقریباً حاویِ یک دوم ذرات معدنی، یک چهارم آب، یک چهارم هوا و چند درصد مواد آلی است. مواد معدنی، مواد مغذی گیاه را تامین و نگهداری می‌کند و سبب حجیم‌شدن خاک می‌شود. آبیاری به‌اندازه برای رشد گیاه و موجودات زنده در خاک ضروری است.

هوا یا همان اکسیژن برای ریشه‌ها و موجودات مفید خاک الزامی است که با شخم مناسب این میزان اکسیژن تامین می‌شود. مواد آلی منبعی از مواد مغذی است. این مواد آلی، آب را در درون خود نگه می‌دارند و سبب می‌شوند خاک بافتی سست پیدا کند.

برداشت محصول با کیفیت با رعایت نحوه کاشت ذرت علوفه ای

مزایای مواد آلی تمام نشدنی است، این مواد فرسایش خاک را کاهش می‌دهند، علاوه بر این خاک را نیز سم‌زدایی می‌کنند تا با آنتی‌بیوتیک‌های موجود از گیاهان در برابر بیماری‌ها و آفات محافظت کنند.

علاوه بر این PH خاک نیز باید به‌درستی بررسی و انتخاب شود. ذرت همانند بسیاری از سبزیجات و گیاهان دیگر محیط‌های خنثی و اسیدی را ترجیح می‌دهد. میزان PH این خاک معمولا حدود 5.5 تا 6.5 در نظر گرفته می‌شود.

خاک مناسب کاشت ذرت بهتر است در فصل پاییز با کود مناسب، غنی‌سازی شود تا گیاه این مواد معدنی را به‌خوبی جذب کند. علاوه بر  PH مناسب خاک، زهکشی خوب و خاک حاصلخیز، در نظر بگیرید که خاک سبک‌ سریع‌تر از خاک سنگین گرم می‌شود، به همین دلیل ذرت‌ها سریع‌تر و راحت‌تر جوانه می‌زنند.

انتخاب بذر مناسب ذرت

بذر ذرت باید با توجه به شرایط خاک و آب‌و‌هوا انتخاب شود. بذرها با توجه به زمان برداشت و طول دوره زندگی به 3 زیر گروهِ بذرهای زودرس، میان‌‌رس و دیررس تقسیم می‌شوند. در اکثر مناطق ایران از بذر میان‌رس استفاده می‌شود؛ اما در مناطق سرد‌سیری بذرهای زودرس و در مناطق گرمسیری بذرهای دیر‌رس کاربرد دارد.

کاشت بذر به روش مناسب

پس از آماده‌سازی زمینِ کشت و انتخاب بذر مناسب، باید روش کاشت آن را در نظر گرفت. کشت دستی یا مکانیزه دو روش کاشت این محصول است؛ همچنین مساحت زمین در انتخاب روش کاشت نیز موثر است. اگر درمورد تراکم در کاشت بذرهای ذرت و فاصله بین آنها سوالی دارید پس ادامه مقاله را حتما مطالعه کنید.

1) تراکم در کاشت ذرت

میزان تراکم مطلوب و مناسب گیاه به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع خاک، آبیاری، هیبریدهای مورد استفاده و شیوه‌های مدیریت مزرعه از جمله همین عوامل هستند.

بهترین میزان و تراکم برای کاشت ذرت، گذاشتن دو دانه از بذر در عمق 2 الی 3 سانتی‌متریِ هر سوراخ است. سپس بهتر است که با لایه‌ای نازک از خاک پوشاندن شود. البته دقت کنید که اگر خاک خشک بود و رطوبت کافی نداشت در عمق 6 سانتی‌متری آن را بکارید.

برداشت ذرت با تناژ بالا

2) فاصله کاشت ذرت چقدر است؟

برای بهترین برداشت فاصله‌ی مناسب بین گیاهان را رعایت کنید. فاصله و قانون استاندارد بوته‌های ذرت در یک ردیف حدود 30 سانتی‌متر و بین ردیف‌ها حدود 90 سانتی‌متر است.

کنترل علف‌ها و گیاهان هرز

علف‌های هرز مانع از رشد مناسب جوانه‌ها و بوته‌های ذرت می‌شوند. برای رفع این علف‌ها و گیاهان هرز می‌توانید از دستگاه‌های مکانیکی، دستی و علف‌کش‌ها استفاده کنید تا از رشد آن‌ها جلوگیری کنید.

سخن پایانی

ذرت از جمله غلاتی است که نقش مهمی در صنعت کشاورزی دارد. این گیاه بلند قد برای باردهی خوب باید در خاک و زمان درست با کود مناسب کشت شود. ما در این مقاله تمام مراحل کاشت ذرت علوفه ای را نام بردیم و همچنین نحوه کاشت و نگهداری ذرت را توضیح داده‌ایم.

با مطالعه این مطلب درباره بهترین خاک برای کاشت ذرت، زمین مناسب برای کاشت ذرت و چگونگی کاشت ذرت علوفه ای اطلاعات کافی بدست می‌آورید. درصورتی که هرگونه سوال در زمینه پرورش ذرت دارید می‌توانید در بخش نظرات سایت نیاز گیاهان پرسش خود را مطرح کنید تا با کارشناسان حرفه‌ای ما در ارتباط باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها