کود بذر مال ذرت شامل چه کودهایی است؟ آموزش بذرمال ذرت با سه روش

کود بذر مال ذرت

اگر قصد تقویت قدرت جوانه‌زنی ذرت را داشته باشید، بدون شک بهترین راهکار، بذرمال کردن به کمک کود بذر مال ذرت است! پس از انجام این فرایند، رشد گیاهانتان بسیار بهتر شده و همچنین محصول نهایی نیز بیشتر و با کیفیت‌تر خواهد بود.

اگر مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر درباره این فرایند و جزئیات آن هستید، تا انتهای این نوشته همراه ما باشید تا به بررسی بهترین کود بذر مال ذرت و روش‌های انجام این کار بپردازیم.

بذر مال ذرت چیست؟

یکی از مهم‌ترین نیازهایی که برای هرنوع گیاهی وجود دارد، رشد سریع و یک‌نواخت است. این اتفاق تا حدود زیادی وابسته به شرایط محیطی و خاک است و عوامل زیادی نظیر شرایط آب و هوایی، کیفیت و تراکم خاک و برخی موضوعات دیگر می‌توانند در رشد گیاه اختلال ایجاد کنند و از این رو، برای بهره‌مندی از محصولی سالم‌تر، نیاز است تا از روش‌های مانند بذرمال کردن استفاده کنید.

بذرمال ذرت در واقع یک فرایند ساده است که در آن باید بذر ذرت را با کودها یا قارچ‌کش‌های مختلف ترکیب کنید تا جوانه‌زنی و رشد گیاه بیشتر شده و گیاه در خاک بهتر مستقر شود. 

تاثیر بذرمال ذرت

با وجود اینکه هدف اصلی از بذرمال ذرت بهبود شرایط رشد و تقویت ریشه گیاه است، اما این کار تاثیرات مثبت دیگری نیز دارد. برخی از این تاثیرات عبارت‌اند از:

●       افزایش بهره وری

●       بیشتر شدن جذب مواد معدنی و پروتئین‌ها

●       افزایش مقاومت گیاه نسبت به شرایط استرس‌زا در خاک مانند کمبود رطوبت محیط، سرما و گرما

با استفاده از فرایند درست و کود مناسب، تاثیر بذرمال ذرت را در مدت زمان کوتاهی بعد از کاشت مشاهده خواهید کرد.

کود بذر مال ذرت

کود بذر مال ذرت همان ترکیبی است که بذر ذرت را به آن آغشته می‌کنند. بهره‌گیری از کود نامناسب شاید فرایند رشد گیاه را به خوبی بهبود داده و سرعت ببخشد اما باید بدانید که محصول نهایی بدون شک برای مصرف‌کننده مضر خواهد بود و از این رو نباید از هر کودی استفاده کنید. برخی از بهترین کودهای مناسب برای این کار عبارت‌اند از:

بذرمال ذرت با اسید هیومیک

اسید هیومیک یک ماده آلی با رنگ تیره است که از تجزیۀ بقایای گیاهی و حیوانی تولید می‌شود. این ماده که یکی از اجزای اساسی و مهم خاک است می‌تواند باعث افزایش تهویه خاک، افزایش نفوذپذیری، افزایش ظرفیت نگهداری آب و همچنین بهبود تخلخل خاک شود. این ماده همچنین می‌تواند جذب عناصر غذایی توسط گیاه را بالاتر ببرد و قدرت جوانه زنی را تا چندین برابر بیشتر کند.

بذر مال ذرت با کود هیومیک اسید بمب
بذر مال ذرت با کود هیومیک اسید شوک
بذر مال ذرت با کود هیومیک اسید جنریت

برخی از بهترین انواع کود اسید هیومیک موجود در بازار عبارت‌اند از: 

  • اسید هیومیک مایع 95 درصد بمب خارجی
  • اسید هیومیک مایع 95 درصد شوک آمریکایی
  • اسید هیومیک مایع 95 درصد جنریت آمریکایی

لازم به‌ذکر است که کودهای مذکور امکان ترکیب شدن با همه کود‌ها، به‌جز گوگرد را دارند. شما می‌توانید جهت مقایسه و خرید کود هیومیک اسید مورد نظرتان به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید.

بذر مال ذرت با کود جلبک دریایی

اگر به دنبال یک کود ارگانیک و با کیفیت هستید، یکی از بهترین محصولات برای شما کود جلبک دریایی است. همانطور که از نام این نوع کود پیدا است، از جلبک‌های اقیانوس‌ها و دریا‌ها تهیه می‌شود. این کود به واسطه دارا بودن مواد مغذی زیادی نظیر نیتروژن، فسفر، پتاسیم، روی، پروتئین، ویتامین، هورمون رشد گیاهی، آمینو اسید، منگنز و آهن، می‌تواند برای بذرمال کردن ذرت بسیار مناسب باشد. البته باید توجه داشته باشید که در صورت استفاده از قارچ‌کش، دیگر نمی‌توانید از این کود استفاده کنید.

برخی از بهترین انواع کود جلبک دریایی موجود در بازار عبارت‌اند از: 

  • کود جلبک دریایی مایع 90 درصد بمب خارجی
  • کود جلبک دریایی مایع 85 درصد شوک آمریکایی
  • کود جلبک دریایی مایع 85 درصد جنریت آمریکایی

از طریق صفحۀ خرید کود جلبک دریایی می‌توانید محصولات ذکر شده را مشاهده کرده و جهت سفارش اقدام کنید.

بذر مال ذرت با کود فسفر بالا

دیگر کود بذر مال ذرت، کود فسفر بالا است. از آنجا که فسفر یکی از سه عنصر پر مصرف در گیاهان است، استفاده از کود‌های فسفر بالا می‌تواند تاثیر بسیار خوبی داشته باشد. همچنین علاوه بر فسفر بالای بمب، می‌توانید از کود فسفر بالای شوک 10-52-10 آمریکایی نیز استفاده کنید. علاوه بر افزایش رشد، این کود مزایای دیگری نظیر تقویت ریشه‌ها، افزایش تعداد و اندازه ذرت‌ها، افزایش مقاومت به بیماری هم دارد.

  • کود فسفر بالا مایع 90 درصد بمب
  • کود فسفر بالا مایع 80 درصد شوک
  • کود فسفر مایع 10.52.10 بمب
  • کود فسفر مایع 10.52.10 شوک

شما می‌توانید جهت انتخاب و خرید کود فسفر بالا به صفحۀ نام برده مراجعه کنید و سپس محصول مورد نظر خود را ثبت سفارش کنید.

آیا می‌خواهید بدانید میزان برداشت ذرت در هکتار چقدر است؟ جهت کسب اطلاع از این موضوع به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

نحوه بذر مال کردن ذرت به چه صورت است؟

همانطور که برای بذر مال کردن ذرت کود‌های مختلفی موجود است، برای انجام این کار روش‌های مختلفی نیز وجود دارند. توجه داشته باشید که تاثیر بذرمال کردن ذرت تا حدود زیادی وابسته به انجام کار به شکل اصولی است. برخی از روش‌های بذر مال کردن ذرت در ادامه تشریح شده‌اند.

استفاده از میکسر

اگر میزان بذر محدود بود، بهترین روش بذرمال کردن ذرت استفاده از میکسر است. در این روش کود بذر مال ذرت را به همراه بذر ذرت درون میکسر ریخته پس از آن‌که ترکیبات به خوبی مخلوط شدند، جلوی آفتاب پهن می‌کنیم تا خشک شوند. توجه داشته باشید که دراین روش نسبت استفاده از بذر و کود مهم است و در صورتی‌که خود تجربه‌ای ندارید، باید از افراد متخصص پرس و جو کنید.

استفاده از بیل و پارو

استفاده از بیل و پارو، روشی قدیمی برای بذرمال ذرت است که امروزه نیز به‌کار گرفته می‌شود. در این روش باید بذر و کود را با نسبت مشخص با هم ترکیب کرده و با بیل و پارو به خوبی هم بزنید تا ترکیب شوند. در نهایت باید مانند روش قبلی باید ترکیبات را در مقابل، آفتاب پهن کرد تا خشک شوند.

استفاده از ماشین بوجاری

بهترین روش بذرمال کردن ذرت، استفاده از ماشین بوجاری است. این روش که معمولا برای ابعاد بزرگ به‌کار گرفته می‌شود، کود و بذر با نسبت مشخص باهم ابتدا ترکیب شده و سپس خشک می‌شود و دیگر نیازی به پهن کردن در مقابل آفتاب وجود ندارد.

زمان مناسب بذرمال کردن ذرت

اگر قصد دارید تاثیر بذرمال کردن ذرت را واضح‌تر ببینید، توجه به زمان انجام این کار اهمیت زیادی دارد. در ابتدا توصیه می‌شود که تمامی مشکلات خاک مانند کمبود مواد مغذی یا وجود آفت‌ها و حتی نوع آفت‌ها را مشخص کنید. توصیه می‌شود که از خاک آزمایش لازم را بگیرید تا نتایج به‌دست آمده دقیق باشند. به‌صورت کلی، بهترین زمان برای بذرمال کردن، قبل از کاشت است تا پس از کاشت، بهترین نتیجه را بگیرید.

افزایش جوانه زنی ذرت با کود بذرمال

البته باید بدانید که علاوه بر بذرمال اصولی ذرت، نیاز دارید پس از کاشت هم از کودهای افزایش تناژ استفاده کنید، یکی از این کودها پتاس است. اگر می‌خواهید بدانید کود پتاس برای ذرت چگونه سبب افزایش تناژ می‌شود؟ حتما مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

خرید کود بذر مال ذرت

برای خرید انواع کود بذر مال ذرت با بهترین قیمت و دریافت محصول در سریع‌ترین زمان ممکن، تنها کافی است که به فروشگاه مجموعه نیاز گیاهان مراجعه کنید. تمامی اطلاعات لازم برای خرید در صفحه محصول وجود دارند اما با این وجود، کارشناسان ما آماده پاسخ به سوالات شما کشاورزان گرامی هستند.

کلام آخر

رشد سریع و یکنواخت گیاه و همچنین تقویت کردن ریشه همواره یکی از دغدغه‌های کشاورزان در کاشت محصولات مختلف، خصوصا ذرت بوده است. برای این موضوع بهترین راهکار استفاده از کود بذر مال ذرت است که می‌توانید به‌سادگی این کار را انجام دهید. نحوه بذرمال ذرت، تاثیر این کار و بهترین کود بذرمال کردن ذرت موضوعاتی بودند که در این نوشته تشریح کردیم و امید است که مطالب مذکور برای شما مفید بوده باشند.

چنانچه در خصوص طریقه و میزان مصرف این کودها به راهنمایی‌های بیشتر نیاز دارید، سوال خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

سوالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
قدرت مرتضوی

test