کود بذر مال گندم چیست؟ افزایش جوانه زنی و مقاومت گندم با بذرمال

کود بذر مال گندم

کود بذر مال گندم حاوی مواد معدنی و عناصری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم، مس، روی و منگنز است که به گیاه کمک می‌کند تا از ابتدای رشد بهترین شرایط ممکن را داشته باشد. استفاده از کود بذر مال گندم نه تنها باعث بهبود عملکرد و کیفیت محصولات گندم می‌شود بلکه افزایش درآمد و سود کشاورزان را به همراه دارد.

در این مقاله به بررسی روش استفاده از کود بذر مال گندم و تأثیر آن بر عملکرد و کیفیت محصولات خواهیم پرداخت. این مقاله به کشاورزان و علاقه‌مندان به صنعت کشاورزی کمک می‌کند تا با استفاده از بذرمال کردن گندم عملکرد و کیفیت محصولات خود را به طرز چشمگیری بهبود ببخشند.

خلاصه‌ای از این مقاله
به کودهایی که جهت افزایش جوانه زنی بذر گندم و مقاومت آن در برابر بیماری‌ها استفاده می‌شود، کود بذر مال گندم می‌گویند.
بهترین بذرمال گندم کودهایی از جمله، کود جلبک دریایی (از برند بمب یا شوک)، کود هیومیک اسید (از برند بمب یا شوک) و کود فولویک اسید (از برند شوک) هستند.

بهترین روش بذر مال گندم

کود بذر مال گندم، کودهایی هستند که می‌توانند قدرت جوانه زنی بذرها را افزایش دهند. بذر مال کردن اصطلاحاً به آغشته کردن بذرها به یک نوع کود گفته می‌شود. نحوه بذرمال گندم به این صورت است:

 1. بذرها روی پلاستیکی ریخته شوند.
 2. بذرها به صورت کامل به کودهای تقویتی و محرک رشد آغشته شوند.
 3. بعد از خشک شدن با دقت درون خاک کاشته شوند.

این ترکیبات با تأمین نیازهای مغذی گیاهان در طول دوره رشد، به بهبود عملکرد محصولات کمک می‌کنند. در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر بذرمال کردن گندم بپردازیم.

معرفی بهترین کود بذرمال گندم

اکنون سوال اینجاست که بهترین کود برای بذرمال کردن گندم چیست؟ در این قسمت مهم‌ترین کودهای محرک رشد را به شما معرفی می‌کنیم.

بذرمال گندم با کود هیومیک اسید

کود هیومیک اسید هم یک کود آلی است که به صورت طبیعی به دست می‌آید. بذرمال گندم با اسید هیومیک، جوانه زنی بذرها را افزایش می‌دهد و یک عامل رشد است که باعث بهبود کیفیت و عملکرد گیاه می‌شود. دو کود پیشنهادی ما، کود هیومیک اسید 95 درصد بمب و کود هیومیک اسید 95 درصد شوک هستند.

اسید هیومیک به جذب عناصر غذایی توسط گیاهان کمک می‌کند و ساختار خاک را بهبود می‌بخشد. ما در مقاله “تاثیر اسید هیومیک بر گندم” به طور کامل درباره این موضوع پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما َآن را مطالعه کنید.

بذر مال گندم با کود جلبک دریایی

کود جلبک دریایی، کودی است که از جلبک‌های دریایی به دست می‌آید. این کود نه تنها حاوی عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان از جمله فسفر، پتاسیم، نیتروژن، روی و منیزیم است بلکه با داشتن عناصر معدنی نظیر روی، آهن و منگنز باعث افزایش سلامت گیاه و بهبود عملکرد آن می‌شود.

دو کود باکیفیت خارجی، کود جلبک دریایی 90 درصد بمب و کود جلبک دریایی 85 درصد شوک هستند.

کود جلبک دریایی می‌تواند قدرت جوانه زنی بذر را بیشتر کند و باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط نامساعد محیطی شود. به همین دلیل است که از این کود در ترکیبات قویترین کود مایع گندم نیز استفاده می‌شود.

نکته: توجه کنید چنانچه گندم‌ها را به سم بذرمال گندم آغشته کرده‌اید یا چنانچه از کودهای قارچ کش در فرایند بذرمال استفاده کرده‌اید، مجاز به استفاده از کود جلبک دریایی نیستید.

بذرمال گندم با کود فولویک اسید

کود فولویک اسید یک نوع کود آلی است که سرعت جذب عناصر غذایی را افزایش می‌دهد. این کود به‌عنوان یک عامل رشد گیاهی عمل می‌کند و کیفیت و عملکرد گیاهان را بهبود می‌بخشد.

فولیک اسید در کلروفیل ساختاری مشابه دارد و باعث افزایش عملکرد فتوسنتز و بهبود جذب نور توسط گیاه می‌شود. کودی که به شما پیشنهاد می‌دهیم کود فولویک اسید شوک با خلوص 95 درصد است.

کود فولویک اسید توانایی گیاه در مقابل شرایط نامساعد محیطی مانند خشکی، سرما، گرما و بیماری‌های گیاهی را افزایش می‌دهد. همچنین این ترکیب با ارزش در کود تقویتی خوشه گندم حضور داشته و از این طریق به افزایش تناژ نیز کمک می‌کند.

اکنون که با بهترین کود بذر مال آشنا شده‌اید بهتر است با به کار گیری بهترین روش کود دهی گندم به نحو احسنت از پتانسیل خاک زمین کشاورزی خود استفاده کنید تا به سود زیادی برسید. در بخش بعدی درباره طریقه مصرف کود بذر مال گندم صحبت می‌کنیم.

فواید بذرمال کردن گندم چیست؟

کود بذر مال خصوصیات بسیاری دارد که می‌تواند به بهبود عملکرد و کیفیت گندم کمک کند. در ادامه به بررسی بیشتر ویژگی‌ها و مزایای این کود می‌پردازیم:

 • افزایش قدرت جوانه زنی بذرها

کود بذر مال باعث تقویت توانایی جوانه‌زنی بذرها می‌شود و حجم ریشه را افزایش می‌دهد. با استفاده از این کود توانایی جذب مواد مغذی و عناصر ضروری توسط ریشه به‌شدت افزایش می‌یابد و سرعت سنتز پروتئین بالا می‌رود. این کود کمک می‌کند تا جوانه زنی بذرها به شکل یکنواخت‌تری انجام شود.

افزایش جوانه زنی گندم با بذرمال
 • افزایش مقاومت در برابر شرایط نامساعد

بذرمال گندم دیم و آبی باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر شرایط نامساعد مانند خشکی، سرما، گرما و بیماری‌ها می‌شود.

 • بهبود کیفیت و عملکرد محصول

بذر مال کردن گندم عاملی مهم در بهبود عملکرد مزرعه و افزایش تولید محصول است.

 • کاهش هزینه‌های تولید

با استفاده از کود بذر مال می‌توان از مصرف کودهای اضافی دیگر جلوگیری کرد و هزینه‌های تولید را کاهش داد.

 • دوستدار محیط زیست

کودهای بذر مال گندم هیچ گونه آلودگی و آسیبی به محیط زیست نمی‌رسانند؛ بنابراین استفاده از آنها در جهت حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی‌های محیطی می‌تواند گام مهمی در راستای استفاده پایدار از منابع طبیعی باشد.

بنابراین بهتر است از کود بذر مال در برنامه کود دهی گندم استفاده کنید تا شاهد تاثیرات چشم گیری در کیفیت محصولات خود باشید.

نکات مهم در بذر مال کردن گندم

در استفاده از کود بذر مال باید به نکات زیر دقت کنید:

 • ترکیب با کودهای دیگر: در صورت نیاز می‌توانید کود بذر مال گندم را با کودهای دیگر مانند کود نیتروژن، کود فسفر و کود پتاسیم ترکیب کنید؛ اما باید دقت کرد که ترکیب اضافی کودها ممکن است به جای بهبود عملکرد گیاه باعث مشکلات دیگر شود.
 • توصیه‌های تولید کننده: هر شرکت تولید کننده‌ای توصیه‌های خاصی را برای استفاده از کودهایش مطرح می‌کند و برای دریافت بهترین نتیجه باید به توصیه‌های سازنده عمل کنید.
 • تأثیرات دوره‌ای: باید توجه داشت که تأثیرات بذرمال گندم دیم به‌صورت دوره‌ای است و به‌طور مستمر بر گیاهان تأثیر نمی‌گذارد؛ بنابراین برای بهبود عملکرد گیاهان در طول دوره رشد، باید از کودهای دیگر هم استفاده کنید.

خرید بهترین کود بذر مال

شما می‌توانید وارد صفحه فروشگاه نیاز گیاهان شوید و به راحتی کودهای مورد نیاز خود را در بسته بندی‌های 1 لیتری، 5 لیتری و گالن 20 لیتری سفارش دهید.

سخن پایانی

ما در این مقاله تمام اطلاعاتی که برای بذرمال کردن گندم نیاز داشتید مانند بهترین راه بذرمال کردن گندم و معرفی کودهای مناسب را در اختیارتان قرار داده‌ایم که امیدواریم برایتان مفید باشد.

مطالب مرتبط
* کود جلبک دریایی علاوه بر زمان بذرمال گندم، در زمان پر شدن دانه‌های گندم نیز می‌تواند تاثیر بالایی داشته باشد. برای اطلاع از نحوه و مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای گندم پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
* توصیه می‌کنیم در مراحل رشد رویشی گندم از بهترین کود برای افزایش تناژ گندم استفاده کنید. این کود حاوی ده عنصر مغذی است و فواید بی‌شمار آن را در مقالۀ ذکر شده بررسی کرده‌ایم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 40

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها