کود درشتی گیلاس (برداشت گیلاس‌های درشت و شیرین)

کود درشتی گیلاس

امروزه به منظور افزایش درشتی میوه گیلاس و افزایش تناژ آن از کودهای درشتی مختلفی استفاده می‌شود. برای برداشت گیلاس‌های مرغوب بهتر است کوددهی آنها به شیوه اصولی و درست انجام شود. می‌دانید که گیلاس هر چقدر درشت‌تر باشد برای صادرات و فروش مناسب‌تر است؛ به همین دلیل باغداران از کود درشتی گیلاس استفاده می‌کنند تا گیلاس‌های باکیفیتی پرورش دهند.

در ادامه این مقاله به بررسی و معرفی بهترین کود درشتی میوه گیلاس و روش استفاده از این کودها پرداخته‌ایم. جهت کسب اطلاعات تخصصی در این زمینه، تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

راهکاری مطمئن برای درشت شدن میوه گیلاس

کودهای درشتی دسته‌ای از کودها هستند که حاوی مقدار زیادی پتاسیم بوده و بیشترین تأثیر را در درشت شدن و رشد میوه دارند. این کودها با تنظیم باز و بسته شدن روزنه در میوه، موجب تنظیم فشار اسمزی شده و در نتیجه منجر به افزایش درشتی و تناژ گیلاس می‌شوند.

تاثیر کود بر درشتی گیلاس

به دلیل محبوبیت بیشتر و فروش بالاتر گیلاس‌های درشت، در بخش بعدی مقاله سه مدل از بهترین کودهای درشتی میوه گیلاس را معرفی کرده‌ایم که از بهترین برندهای دنیا تولید و عرضه می‌شوند.

بهترین کود برای افزایش برداشت از باغ گیلاس

شناخت بهترین کود درشتی گیلاس به شما کمک می‌کند تا بتوانید نمونه بهتری را تهیه کنید و گیلاس‌های مرغوب‌تری را برداشت کنید. در بخش زیر 3 نمونه از بهترین کودهای درشتی معتبر معرفی و چگونگی پروسه تاثیرگذاری کود بر درشتی گیلاس توضیح داده شده است. کودها عبارت‌اند از:

کود پتاس بالا (K60) مایع شوک

کود 60% پتاس بالا از برند شوک است که یکی از برندهای معتبر آمریکایی است. این کود سرعت جذب بسیار بالایی دارد و موجب افزایش تناژ گیلاس می‌شود. علاوه بر افزایش درشتی میوه، این کود بهبود طعم و مزه و اصلاح رنگ میوه را نیز به همراه دارد.

کود پتاس بالا 60% با درصد خلوص بالا و بهره‌وری از تکنولوژی نانو، سنتز و تولید می‌شود. این کود حاوی مقدار زیادی پتاسیم است که از طریق برگ و ریشه جذب می‌شود و با افزایش حجم سلولی منجر به درشتی میوه گیلاس می‌شود. علاوه بر عنصر پتاسیم دو عنصر کاربردی دیگر از گروه «NPK» یعنی نیتروژن و فسفر هم در این کود وجود دارند که به رشد بهتر ریشۀ درخت و فتوسنتز بهتر کمک می‌کند.

کود پتاس بالا شوک برای درشتی گیلاس

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری، مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

کود پتاس بالا (K66) مایع جنریت

برای افزایش تعداد، حجم و تناژ محصول، می‌توانید از کود پتاس بالا مایع جنریت 66% استفاده کنید. این کود محصول کشور آمریکا از کمپانی «Pan American» است و در لیست بهترین کودهای وارداتی به شمار می‌رود.

کود پتاس بالا دارای خلوص و کیفیت بسیار بالایی است و حاوی 66% عنصر پتاسیم می‌باشد که موجب تنظیم سایز سلولی و افزایش درشتی میوه گیلاس می‌شود. این کود همچنین فاقد نمک و کلراید است؛ به همین دلیل خطری برای ارگانسیم‌های زنده و محیط زیست به همراه ندارد.

کود پتاس بالا جنریت برای درشتی گیلاس

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کود پتاس بالا جنریت به صفحۀ مورد نظر مراجعه کرده و تصمیم خود را نهایی کنید.

کود مولتی کمپلکس جنریت

کود مولتی کمپلکس جنریت یک محصول آمریکایی اصل است که با بهره‌وری از تکنولوژی روز دنیا تولید می‌شود. این کود عنصرهای ضروری مورد نیاز گیاه را تأمین می‌کند و موجب افزایش تناژ گیلاس می‌شود.

این کود به دلیل ترکیبات خاصی که دارد، بر روی تنظیم سایز سلولی میوه اثر می‌گذارد که در پی آن، میوه درشت‌تر و تناژ متوسط آن افزایش می‌یابد. عنصر پتاسیم در این کود نیز از جمله ساختارهای اصلی است، به همین دلیل درشت شدن میوه پس از استفاده اصولی از کود افزایش می‌یابد.

کود مولتی کمپلکس جنریت برای درشتی گیلاس

علاوه بر عناصر ان پی کا، عناصر مفید دیگری مانند آهن، گوگرد، 13 نوع اسید آمینه، جلبک دریایی و ویتامین‌های دیگر نیز در این کود وجود دارند. برای اطلاع از قیمت و خرید کود مولتی کمپلکس جنریت به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

کود درشتی گیلاس را چگونه استفاده کنیم؟

برای استفاده از کود درشتی بهتر است که به برخی فاکتورها مانند: زمان استفاده، نحوه استفاده و مقدار مصرف توجه داشته باشید؛ زیرا در صورت رعایت نکردن این موارد، امکان مسموم شدن خاک و درخت بالا می‌رود.

  • بهترین زمان استفاده از کود

معمولاً زمان استفاده از کود برای باغات و درختان میوه به منظور افزایش درشتی، زمان معینی است. در صورتی که می‌خواهید گیلاس‌های درشت‌تری برداشت کنید، بهتر است کود درشتی را در مرحله شروع ابتدایی رشد میوه گیلاس و فندقی شدن آن استفاده کنید. در این حالت عناصر موجود در کود به رشد سلولی میوه گیلاس کمک می‌کنند و موجب افزایش درشتی آن می‌شوند.

  • نحوه استفاده از کود

کودهای درشتی مایع، به دو صورت آبیاری و محلول پاشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به موقعیت درخت می‌توانید یکی از این روش‌ها را انجام دهید.

روش محلول پاشی معمولاً زمانی که درخت گیلاس دچار کمبود پتاسیم است اعمال می‌شود. در این روش به دلیل پاشیدن کود بر روی برگ گیاه، پروسه جذب عناصر سریع‌تر بوده و در نتیجه تاثیر کود درشتی به مراتب افزایش می‌یابد.  

در روش کوددهی به شیوه آبیاری نیز محلول کود و آب به صورت یکنواخت بر سطح زمین پخش شده و تمام سطح خاک کوددهی می‌شود. چنانچه قصد دارید درشتی میوه سریع‌تر حاصل شود و پروسه کار تسهیل شود، کوددهی به روش محلول پاشی پیشنهاد می‌شود.

  • میزان استفاده از کود

مقدار استفاده از کود با توجه به روش کوددهی متفاوت است و بهتر است توجه داشته باشید که بیش از حد یا کمتر از حد مورد نیاز از کود درشتی گیلاس استفاده نکنید. زیرا در هر دو صورت امکان آسیب افزایش یافته و احتمال از بین رفتن میوه وجود دارد. 

همانطور که اشاره کردیم کوددهی به 2 روش آبیاری و محلول پاشی انجام می‌شود. در روش محلول پاشی روال کار بر این است که 2 لیتر از کود را با 1000 لیتر آب ترکیب می‌کنند و کوددهی را تا چکه کردن قطرات محلول از برگ ادامه می‌دهند تا کود به خوبی جذب شود.

در روش آبیاری نیز 5 لیتر از کود درشتی را با میزان مناسبی از آب بدون کلر ترکیب کرده و آن را وارد زمین می‌کنند تا کود درشتی به عمق گیاه نفوذ کند و جذب ریشه شود. با توجه به شرایط زمین و باغ، مقدار کودی که استفاده می‌شود متغیر است.

خرید کود درشتی گیلاس

مصرف کود بی‌کیفیت و نامرغوب به راحتی می‌تواند موجب مسمومیت خاک شود و در نتیجه درخت را از بین ببرد؛ به همین دلیل بهتر است در خرید کود درشتی گیلاس توجه کافی را لحاظ کنید.

نیاز گیاهان یکی از عرضه‌کننده‌های معتبر در زمینه عرضه انواع کودهای درشتی درجه یک از برندهای معتبر جهانی است که با 15 سال سابقه حرفه‌ای از خوشنام‌ترین فروشندگان این حوزه محسوب می‌شود. 

شما عزیزان می‌توانید برای خرید کود درشتی گیلاس از طریق صفحه فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان در وبسایت اقدام به خرید نمایید و سفارشات خود را ثبت کنید.

جمع‌بندی نهایی

همانطور که مشاهده نمودید یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش درشتی گیلاس، استفاده از کود درشتی است. کودهای درشتی معرفی شده در این مقاله، علاوه بر درشتی و افزایش تناژ میوه گیلاس، موجب افزایش طعم و عطر و بهبود رنگ میوه نیز می‌شوند.

کود پتاس بالا 66% جنریت یکی از بهترین کودها برای افزایش درشتی میوه گیلاس است زیرا بیشترین میزان پتاسیم در ترکیبات آن وجود دارد. جهت افزایش تناژ نهایی و درشت‌تر کردن میوه، این کود می‌تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

جهت دریافت مشاوره می‌توانید از طریق شماره‌های موجود در وبسایت با تیم مشاوره نیاز گیاهان در ارتباط باشید و از مشاوره تخصصی به صورت رایگان در خصوص کود درشتی گیلاس بهره‌مند شوید. همچینن در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت نظرات و سوالات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یوسف دادخواه

بعضی مواقع استفاده از موادی همچون پتاس بیش از اندازه و بدون برنامه باعث ایجاد شانکر در درخت میشه
افراط و تفریط ممنوع