کود درشتی سیب زمینی و تاثیرگذاری سریع آن

کود درشتی سیب زمینی

مهم‌ترین و اولین نکته برای داشتن محصول سیب زمینی مرغوب، پیروی کردن از یک برنامه تغذیه‌ای کامل برای بوته سیب زمینی است. بوته سیب زمینی به‌گونه‌ای است که اگر بخش هوایی گیاه نتواند نیاز غده‌ها را تامین کند، به‌‌هیچ‌وجه درشت شدن آن اتفاق نمی‌افتد.

معمولا کشاورزان با استفاده از یک برنامه کوددهی مناسب از جمله کود درشتی سیب زمینی، تمامی نیازهای محصول را برای رشد بهتر و باکیفیت‌تر تامین می‌کنند. اما سوال اینجاست که بهترین کود برای درشت شدن سیب زمینی چیست؟

در این مقاله که توسط تیم نیاز گیاهان گردآوری شده، به معرفی سه نمونه از بهترین کودها برای درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی و همچنین روش استفاده از آن‌ها پرداخته‌ایم.

برای درشت شدن سیب زمینی چه باید کرد؟

امروزه یکی از مشکلاتی که اغلب کشاورزان و باغداران با آن روبرو هستند، کوچک بودن سایز محصولات است. همه می‌دانیم که درشت بودن سیب زمینی بر روی بازار پسندی این محصول نقش بسزایی دارد.

سیب زمینی برای رشد بیشتر نیازمند عوامل عوامل مختلفی مانند وجود مقدار کافی پتاسیم و نیتروژن قابل جذب برای گیاه، خاک آماده برای پرورش سیب زمینی، آبیاری کافی و اصولی و… می‌باشد. علاوه بر موارد گفته از مهم‌ترین عواملی که بر درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی تاثیر گذار است، کوددهی مناسب و استفاده از بهترین کودها در کشت این محصول می‌باشد.

اگر می‌خواهید بدانید میزان برداشت سیب زمینی در هکتار چقدر است؟ پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقالۀ نام‌برده را مطالعه کنید.

بهترین کود درشتی سیب زمینی

همان‌طور که متوجه شدید برای اینکه محصولی باکیفیت داشته باشید، باید از کودهای مناسبی در پرورش محصول خود استفاده نمایید. ما در اینجا به سه نمونه از بهترین کودها برای درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی اشاره کرده‌ایم. با استفاده از این کودها، مواد مغذی مورد نیاز گیاه به صورت کامل تامین می‌شود.

کود پتاس بالا 60% شوک (k60)

یکی از عنصاری که تاثیر بالفعل در درشتی محصول دارد، عنصر پتاس برای سیب زمینی است. کود پتاس بالا 60% شوک یک کود مایع است که سرعت جذب بالایی دارد. این کود از برند شوک «shock» و ساخت کشور آمریکا می‌باشد. در تولید این کود از تکنولوژی نانو بهره گرفته شده و به معنی این است که ذرات آن به‌اندازه‌ای کوچک شده‌اند که در کمترین زمان بیشترین اثرگذاری را داشته باشند.

هنگام تشکیل محصول، کود کا 60 شوک با بالا بردن تقسیم سلولی در غده‌های ریشه، موجب درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی می‌شود. استفاده از این کود در محصولاتی که کمبود پتاسیم دارند بسیار موثر است. کود پتاس بالا 60% فاقد نمک و کلراید است؛ در نتیجه خطری برای محیط زیست و محصول شما ایجاد نمی‌کند.

با استفاده از کود پتاس بالا برای سیب زمینی نیاز این محصول زراعی را به عنصر پتاس با بهترین شکل تامین کنید و به افزایش حجم و کیفیت آن کمک کنید.

کود پتاس بالا شوک برای درشتی سیب زمینی

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری، مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

کود پتاس بالا (K66) جنریت

کود پتاس بالا K66 برند جنریت «Generate»، محصولی از کمپانی «Pan American» است. این محصول حاوی 66% پتاسیم می‌باشد و با خلوص بالایی که دارد به افزایش حجم و درشتی سیب زمینی کمک بسیاری می‌کند.

برای جذب بیشتر پتاس، در ترکیبات این کود از ده درصد آمینو اسید هم بهره گرفته‌شده تا میزان اثربخشی به بالاترین حد خود برسد. آهن موجود در کود پتاس بالا شوک کمک به سبزینگی و روند بهتر سوخت‌وساز گیاه می‌کند.

استفاده از این کود به عنوان کود درشتی، موجب افزایش جذب پتاسیم در خاک شده و به بهبود رشد و افزایش تناژ محصول کمک می‌کند. کود پتاس بالا 66% جنریت با توجه به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌‎ها و استانداردهای کشاورزی تولید شده است.

کود پتاس بالا جنریت برای درشتی سیب زمینی

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کود پتاس بالا جنریت به صفحۀ مورد نظر مراجعه کرده و تصمیم خود را نهایی کنید.

کود مولتی کمپلکس جنریت

کود مولتی کمپلکس جنریت حاوی چندین ماده مغذی و معدنی مورد نیاز گیاه است که در نهایت موجب رشد سایز محصول می‌شود. این کود هم محصولی از برند جنریت و ساخت کشور آمریکا است که در ایران عرضه می‌شود.

این کود عناصر غذایی اصلی همچون نیتروژن، فسفر و پتاسیم را دارد. مواد مغذی موجود در این کود موجب می‌شود که محصول شما به بهترین شکل ممکن رشد کند و وزن نهایی پس از برداشت بالارود.

کود مولتی کمپلکس جنریت تمامی هورمون‌های لازم و مورد نیاز برای رشد و درشت شدن سیب زمینی را در خود جای داده است. این کود فوق‌العاده، پروسه رشد محصول را افزایش و همچنین محصول شما را در برابر آلودگی و تنش مقاوم می‌کند. از دیگر ترکیبات موثر این کود می‌توانیم به نیتروژن، فسفر، آهن، گوگرد، 13 نوع آمینو اسید و جلبک دریایی هم اشاره کنیم.

کود مولتی کمپلکس جنریت برای درشتی سیب زمینی

 برای اطلاع از قیمت و خرید کود مولتی کمپلکس جنریت به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

بهترین روش استفاده از کود درشتی سیب زمینی 

همیشه شیوه صحیح استفاده از محصولات بر میزان تاثیر گذاری آن‌ها، بسیار موثر است. با توجه به آزمایش‌های متنوعی که در رابطه به کودها انجام داده‌ایم به این نتیجه رسیدیم که کود پتاس بالا 60% شوک، کود پتاس بالا 66% جنریت و کود مولتی کمپلکس جنریت بیشترین میزان جذب پتاسیم را نسبت به سایر کود‌ها دارند.

  • بهترین زمان استفاده از کود

بهترین زمان استفاده از کودهای دارای پتاسیم برای درشتی و افزایش حجم سیب زمینی، هنگامی است که محصول درحال شکل گرفتن است. در نتیجه مناسب‌ترین زمان برای استفاده از سه کود نام‌ برده شده، زمانی است که بوته سیب زمینی درحال تشکیل می‌باشد.

  • نحوه استفاده از کود

هر سه کود، روش‌های استفاده یکسانی دارند. شما عزیزان می‌توانید به دو روش محلول پاشی و آبیاری از این کودهای باکیفیت استفاده کنید.

به‌دلیل جذب بالایی که در روش محلول پاشی وجود دارد، استفاده از این روش در اولویت قرار می‌گیرد. بهتر است که کوددهی را در زمانی که هوای روز زیاد گرم نیست انجام دهید؛ به این دلیل که روزنه‌های سطح برگ در زمان خنکی هوا باز هستند و جذب کود در بالاترین حالت ممکن است.

دقت کنید که کودهای پتاس بالا تنها قابلیت اختلاط با کود آمینو اسید را دارند و نباید همراه با سایر کودهای شیمیایی یا طبیعی استفاده شوند.

  • میزان استفاده از کود

دستورالعمل‌های میزان استفاده از کودهای درشتی سیب زمینی، با هم یکسان هستند؛ و شما می‌توانید هر سه نوع کود پتاس بالا 60% شوک، کود مولتی کمپلکس جنریت و کود پتاس بالا 66% جنریت با دستور‌العمل گفته شده استفاده نمایید.

در روش محلول پاشی باید هر دو لیتر از کود مدنظر را در هزار لیتر آب مخلوط نمایید و سپس کوددهی را به‌صورت محلول پاشی انجام دهید. در روش آبیاری نیز بایستی پنج لیتر از کودی که درنظر دارید را با مقدار مناسبی آب ترکیب نمایید و آبیاری محصول خود را انجام دهید.

خرید کود افزایش تناژ سیب زمینی

علاوه بر کیفیت، قیمت کالایی که خریداری می‌شود از فاکتورهای مهم در هنگام خرید است. قیمت نهایی کودهای درشتی به حجم و تعداد سفارشات شما خریداران محترم بستگی دارد.

تاثیر کود درشتی بر روی سیب زمینی

وبسایت معتبر نیاز گیاهان با 15 سال سابقه کاری درخشان در عرضه کودهای کشاورزی و باغداری نمونه کودهای درشتی مختلف را در بهترین نوع موجود کرده‌است که برای خرید می‌توانید به صفحۀ فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان مراجعه کنید.

سخن پایانی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، عواملی که بر درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی اثر می‌گذارند. در میان تمامی این عوامل تاثیر گذار، استفاده از کودهای درشتی، در سریع‌ترین و بهترین شکل ممکن موجب درشتی سیب زمینی می‌شوند.

کود پتاس بالا 60% شوک (K60)، کود پتاس بالا 66% جنریت (K66) و کود مولتی کمپلکس جنریت، از بهترین کودها برای تامین تمامی مواد مغذی سیب زمینی هستند و شما عزیزان می‌توانید از آنها در تمامی مراحل کاشت برای داشتن سیب زمینی درشت با تناژ بالا استفاده نمایید.

چنانچه در رابطه با کودهای درشتی سوالی دارید می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان حرفه‌ای  تیم ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان گرامی خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها