قوی‌ترین کود برای درشت شدن سیب زمینی

کود برای درشت شدن سیب زمینی

مهم‌ترین و اولین نکته برای داشتن محصول سیب زمینی مرغوب، پیروی کردن از یک برنامه تغذیه‌ای کامل برای بوته سیب زمینی است. بوته سیب زمینی به‌گونه‌ای است که اگر بخش هوایی گیاه نتواند نیاز غده‌ها را تامین کند، به‌‌هیچ‌وجه درشت شدن آن اتفاق نمی‌افتد.

معمولا کشاورزان با استفاده از یک برنامه کوددهی مناسب از جمله کود درشتی سیب زمینی، تمامی نیازهای محصول را برای رشد بهتر و باکیفیت‌تر تامین می‌کنند. اما سوال اینجاست که بهترین کود برای درشت شدن سیب زمینی چیست؟

در این مقاله که توسط تیم نیاز گیاهان گردآوری شده، به معرفی دو نمونه از بهترین کودها برای درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی و همچنین روش استفاده از آن‌ها پرداخته‌ایم.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود پتاس بالا شوک با 60 درصد پتاسیم می‌تواند با تقویت تقسیمات سلولی، تنظیم فشار اسمزی، و بهبود انتقال مواد مغذی، باعث افزایش حجم و وزن غده‌های سیب‌زمینی شود. این کود با تأمین پتاسیم مورد نیاز گیاه، رشد بهتر و قوی‌تری را فراهم می‌کند.
کود مولتی کمپلکس شوک با انواع ریزمغذی‌ها از جمله آهن، روی، منگنز و مس، به بهبود جذب مواد مغذی و افزایش فعالیت آنزیم‌ها کمک می‌کند. این عناصر باعث تقویت فتوسنتز و افزایش تولید انرژی در گیاه شده و در نتیجه سیب‌زمینی‌های درشت‌تر و با کیفیت‌تری تولید می‌شود.

برای درشت شدن سیب زمینی چه باید کرد؟

امروزه یکی از مشکلاتی که اغلب کشاورزان و باغداران با آن روبرو هستند، کوچک بودن سایز محصولات است. همه می‌دانیم که درشت بودن سیب زمینی بر روی بازار پسندی این محصول نقش بسزایی دارد. این عوامل تاثیر غیر مستقیم در درشت کردن سیب زمینی دارند:

 • انتخاب بذر مناسب قبل کشت
 • خاک مناسب
 • رعایت فاصله مناسب کاشت
 • آبیاری مناسب
 • کنترل علف‌های هرز
 • کنترل آفات و بیماری‌ها
 • رعایت زمان مناسب کشت

علاوه بر موارد گفته، عاملی که مستقیم بر روی رشد گیاه تاثیر می‌گذارد کود دهی متعادل است. سیب زمینی برای رشد بیشتر، نیازمند عناصر غذایی مختلفی مانند وجود مقدار کافی پتاسیم و ریز مغذی قابل جذب برای گیاه می‌باشد.

بهترین کود برای درشت شدن سیب زمینی

همان‌طور که متوجه شدید برای اینکه محصولی باکیفیت داشته باشید، باید از کودهای مناسبی در پرورش محصول خود استفاده نمایید. ما در اینجا به دو نمونه از بهترین کودها برای درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی اشاره کرده‌ایم. با استفاده از این کودها، مواد مغذی مورد نیاز گیاه به صورت کامل تامین می‌شود.

کود پتاس بالا 60% شوک (k60)

یکی از عناصری که تاثیر بالفعل در درشتی محصول دارد، عنصر پتاس برای سیب زمینی است. کود پتاس بالا 60% شوک یک کود مایع است که سرعت جذب بالایی دارد. این کود از برند شوک «shock» و ساخت کشور آمریکا می‌باشد. در تولید این کود از تکنولوژی نانو بهره گرفته شده و به معنی این است که ذرات آن به‌اندازه‌ای کوچک شده‌اند که در کمترین زمان بیشترین اثرگذاری را داشته باشند.

هنگام تشکیل محصول، کود کا 60 شوک با بالا بردن تقسیم سلولی در غده‌های ریشه، موجب درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی می‌شود. کود پتاس بالا 60% فاقد نمک و کلراید است؛ در نتیجه خطری برای محیط زیست و محصول شما ایجاد نمی‌کند. فواید این کود عبارت‌اند از:

 • تنظیم میزان آب در گیاه
 • تنظیم فشار اسمزی
 • جذب کربوهیدرات
 • تقویت سیستم ایمنی گیاه
 • جلوگیری از پوسیدگی محصول

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک مراجعه کرده و از بین دو حجم مختلف 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری، مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

کود پتاس به اندازه‌ای اهمیت دارد که در ترکیبات «کود کامل برای سیب زمینی» هم از آن بهره گرفته شده است.

کود مولتی کمپلکس شوک

کود مولتی کمپلکس شوک حاوی چندین ریز مغذی، درشت مغذی و مواد آلی مورد نیاز گیاه است که در نهایت موجب رشد سایز محصول می‌شود. این کود هم محصولی از برند شوک و ساخت کشور آمریکا است که در ایران عرضه می‌شود. راجع به سم درشت کن سیب زمینی سوالات زیادی را از ما می‌پرسید، در واقع سموم برای گیاه آسیب‌زا هستند اما کودهای تقویتی همچون مولتی کمپلکس، سیب زمینی را درشت می‌کنند اما آسیبی به گیاه نمی‌زنند.

کود مولتی کمپلکس شوک تمامی هورمون‌های لازم و مورد نیاز برای رشد و درشت شدن سیب زمینی را به همراه 20 درصد پتاس در خود جای داده است. این کود فوق‌العاده، محصول شما را در برابر آلودگی و تنش مقاوم می‌کند. فواید این کود شامل موارد زیر هستند:

 • جذب مواد مغذی
 • بهبود فعالیت آنزیم‌ها
 • سبزینگی و تولید کلروفیل
 • بالا بردن میزان فتوسنتز
 • بهبود فعالیت‌های متابولیکی و شیمیایی گیاه

 برای اطلاع از قیمت و خرید کود مولتی کمپلکس شوک به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

بهترین روش استفاده از کود درشتی سیب زمینی 

همیشه شیوه صحیح استفاده از محصولات بر میزان تاثیر گذاری آن‌ها، بسیار موثر است. با توجه به آزمایش‌های متنوعی که در رابطه به کودها انجام داده‌ایم به این نتیجه رسیدیم که کود پتاس بالا 60% شوک و کود مولتی کمپلکس شوک بیشترین میزان جذب پتاسیم را نسبت به سایر کود‌ها دارند.

 • بهترین زمان استفاده از کود درشت کن سیب زمینی

بهترین زمان استفاده از کودهای دارای پتاسیم برای درشتی و افزایش حجم سیب زمینی، هنگامی است که غده تشکیل شده است. در نتیجه مناسب‌ترین زمان برای استفاده از دو کود نام‌ برده شده، زمانی است که بوته سیب زمینی درحال تشکیل می‌باشد.

زمان مصرف سم درشت کن سیب زمینی
 • نحوه استفاده از کود

هر دو کود، روش‌های استفاده یکسانی دارند. شما عزیزان می‌توانید به دو روش محلول پاشی و آبیاری از این کودهای باکیفیت استفاده کنید.

به‌دلیل جذب بالایی که در روش محلول پاشی وجود دارد، استفاده از این روش در اولویت قرار می‌گیرد. بهتر است که کوددهی را در زمانی که هوای روز زیاد گرم نیست انجام دهید؛ به این دلیل که روزنه‌های سطح برگ در زمان خنکی هوا باز هستند و جذب کود در بالاترین حالت ممکن است.

برای محلول پاشی می‌توانید از یک سمپاس استفاده کنید و کود را با آب مخلوط کنید، سپس گیاه باید کاملاً خیس شود. برای آبیاری نیز می‌توانید از روش شیر و بشکه استفاده کنید.

 • میزان استفاده از کود

دستورالعمل‌های میزان استفاده از کودهای درشتی سیب زمینی، با هم یکسان هستند؛ و شما می‌توانید هر دو نوع کود پتاس بالا 60% شوک، کود مولتی کمپلکس شوک با دستور‌العمل گفته شده استفاده نمایید. در جدول زیر مقدار مصرف این کودها را آورده‌ایم:

نحوه مصرف در مزارع سیب زمینیمقدار مصرف
محلول پاشی ۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
آبیاری ۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه

خرید کود افزایش تناژ سیب زمینی

علاوه بر کیفیت، قیمت کالایی که خریداری می‌شود از فاکتورهای مهم در هنگام خرید است. قیمت نهایی کودهای درشتی به حجم و تعداد سفارشات شما خریداران محترم بستگی دارد.

وبسایت معتبر نیاز گیاهان با 15 سال سابقه کاری درخشان در عرضه کودهای کشاورزی و باغداری نمونه کودهای درشتی مختلف را در بهترین نوع موجود کرده‌است که برای خرید می‌توانید به صفحۀ فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان مراجعه کنید.

سخن پایانی

همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، عوامل مختلفی هستند که بر درشتی و افزایش تناژ سیب زمینی اثر می‌گذارند. در میان تمامی این عوامل تاثیر گذار، استفاده از کود برای درشت شدن سیب زمینی، در سریع‌ترین و بهترین شکل ممکن نتیجه می‌دهد.

کود پتاس بالا 60% شوک (K60) و کود مولتی کمپلکس شوک، از بهترین کودها برای تامین تمامی مواد مغذی سیب زمینی هستند و شما عزیزان می‌توانید از آنها در مراحل میانی رشد، برای داشتن سیب زمینی درشت با تناژ بالا استفاده نمایید.

چنانچه در رابطه با کودهای درشتی سوالی دارید می‌توانید از طریق شماره‌های موجود با کارشناسان حرفه‌ای  تیم ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان گرامی خواهیم بود.

مطالب مرتبط

به دلیل اینکه خاک کشت سیب زمینی باید بافت سالمی داشته باشد و غده‌ها بتوانند خوب رشد کنند، باید حتماً از «کود هیومیک اسید برای سیب زمینی» استفاده کنید.
اگر می‌خواهید بدانید «میزان برداشت سیب زمینی در هکتار چقدر است؟» پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقالۀ نام‌برده را مطالعه کنید.
اگر سیب زمینی‌های شما برگ‌های زردی دارند و رشدشان متوقف شده، امکان کمبود آهن وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم فواید کود آهن برای سیب زمینی را مطالعه کنید و این کمبود را تشخیص دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها