بهترین کود برای پنجه زنی ذرت و تاثیر آن در افزایش تناژ

بهترین کود برای پنجه زنی ذرت

ذرت یکی از مهم‌ترین غلات در جهان است و به همین علت پرورش ذرت از اهمیت زیادی برخور دار می‌باشد. پنجه زنی درواقع یکی از مهم‌ترین مراحل رشد ذرت است.

طبق نتایج بدست آمده افزایش پنجه زنی ذرت سبب افزایش تناژ می‌شود و می‌تواند کشاورزان را به سود زیادی برساند به همین دلیل استفاده از کود مناسب برای پنجه زنی ذرت یکی از ضروریات برداشت محصول با کیفیت می‌باشد.

بنابراین ما تصمیم گرفته‌ایم در این مقاله به طور کامل درباره مراحل پنجه زنی ذرت صحبت کنیم و در نهایت بهترین کود برای پنجه زنی ذرت را معرفی کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پنجه زنی ذرت (corn tiller) چیست؟

پنجه‌ها، «ساقه‌های» اضافی هستند که از زیرزمین در کنار گیاهان اصلی ایجاد می‌شوند. این اتفاق در گیاهانی مانند ذرت بسیار رایج است. اگر ساقه اصلی ذرت در اوایل فصل در اثر تگرگ، یخ‌بندان، حشرات، باد، لاستیک‌های تراکتور، لگدکردن دچار آسیب‌دیدگی شود، معمولاً یک یا چند پنجه تشکیل می‌شود.

اگر آسیب‌دیدگی به‌اندازه کافی در فصل رشد رخ دهد، پنجه‌ها ممکن است در واقع ذرت‌های قابل‌برداشت ایجاد کنند. با این‌حال، پنجه‌های دیر رشد معمولاً زمان کافی برای رشد ندارند. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که حذف پنجه‌ها تأثیر منفی بر عملکرد دانه ذرت دارد.

بهبود رشد ذرت با استفاده از کود مناسب برای پنجه زنی ذرت

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “صفر تا صد کاشت ذرت” را مطالعه کنید.

معمولاً ساقه‌های اصلی نسبت به پنجه‌ها «رقیب» بهتری هستند و در نهایت این پنجه‌ها هستند که از بین می‌روند. در برخی مزارع، تشکیل پنجه برای حفظ پوشش توده گیاهی، برای جلوگیری از برخی آسیب‌های اجتناب‌ناپذیر آب‌وهوا مفید است.

اما کشاورزان وقتی با پنجه‌های ذرت روبرو می‌شوند نگران رشد این محصول می‌شوند. در واقع، تأثیر پنجه‌های ذرت بر عملکرد دانه‌های گیاهان اصلی ذرت، موضوع نگرانی در میان کشاورزان برای سال‌های زیادی بوده است.

 هرچند که پنجه‌زنی در ذرت معمولاً از پنجه زنی در گندم کمتر هستند، اما استفاده از پنجه‌های ذرت برای زمانی که قرار است این غلات در سیلو انبار شوند، کاربرد بیشتری دارد. زیرا می‌توان از آنها ماده خشک بیشتری تولید کرد. در ادامه به علت پنجه زنی ذرت می‌پردازیم.

تاثیر پنجه زنی ذرت در افزایش تناژ چیست؟

همانطور که کمی قبل گفته‌ایم پنجه زنی ذرت به شاخه‌های جانبی که در سطح پایین و یا زیر زمین از دانه‌های اصلی ذرت تشکیل می‌شوند، گفته می‌شود. معمولاً این شاخه‌ها پس از رشد کافی به شاخه‌های ذرت می‌چسبند و به‌مرور مانع رشد گیاهان اصلی می‌شود. 

تعداد پنجه‌ها به جمعیت و فاصله گیاه، سطح حاصلخیزی خاک، فصل و ویژگی‌های ژنتیکی در ذرت بستگی دارد. اگرچه برخی از واریته‌ها بیشتر از سایرین پنجه می‌زنند، اما انواع بوته‌های ذرت تقریباً با تشکیل یک یا چند پنجه همراه هستند.

همچنین اگر در مکان رشد اولیه بر اثر تگرگ، یخ‌زدگی، علف‌کش‌ها یا موارد دیگر آسیب‌دیده باشد، پنجه‌زنی با سرعت بیشتری رخ خواهد داد. مراحل پنجه‌زنی ذرت با حاصلخیزی و رطوبت خاک در چند هفته اول فصل رشد اتفاق می‌افتد. نژادهایی که تمایل به پنجه‌زنی بیشتری دارند ممکن است تقریباً در هر گیاه یک یا چند پنجه تشکیل دهند.

در طی سال‌ها تحقیقات زیادی برروی حذف پنجه‌های ذرت انجام شده است. بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند پنجه‌های ذرت نباید به طور کامل حذف شوند. طبق نتیجه این تحقیقات حذف کامل پنجه‌ها عملکرد ذرت را کاهش می‌دهد و باعث کاهش طول ذرت، پوست بلال و ارتفاع گیاه می‌شود. به همین دلیل توصیه ما استفاده از کود مناسب برای پنجه زنی ذرت می‌باشد. در پاراگراف بعدی به شرایط مساعد برای پنجه ‌زنی ذرت نگاهی می‌اندازیم.

شرایط مساعد برای پنجه زنی ذرت

پنجه زنی در ذرت با استفاده از مواد مغذی و رطوبت موجود خاک گسترش می‌یابد. همچنین این فرایند به‌احتمال زیاد در جایی رخ می‌دهد که جمعیت گیاهان کمتر از حد مطلوب است. در واقع جایی که در کشت‌های ردیفی ذرت، جاهای خالی وجود دارد.

پنجه زنی ذرت هم از نظر ژنتیکی و هم از نظر محیطی باید کنترل شود. معمولا ذرت شیرین بیشتر پنجه می‌زند و زمانی که رطوبت زیاد باشد بیشترین میزان را دارد.

افزایش تناژ ذرت با کوددهی مناسب

مقاله “بهترین برنامه غذایی و کوددهی ذرت” را حتما مطالعه کنید.

پنجه‌ها از نظر مورفولوژیکی با ساقه اصلی یکسان هستند و می توانند سیستم ریشه، گره‌ها، میانگره‌ها، برگ‌ها، دانه‌هایی برای خود تشکیل دهند. اکثر کشاورزان عقیده دارند که رشد پنجه در ذرت نشان‌دهنده این است که شرایط رشد، کاملاً مساعد است، به‌عبارت‌دیگر یعنی موارد لازم رشد مواد مغذی گرفته تا آب و نور خورشید، همه چیز مهیا است.

 شرایط رشد مطلوبی ممکن است صرفاً به دلیل شرایط آب‌وهوایی مناسب یا به دلیل پایین‌بودن جمعیت گیاهی مزرعه وجود داشته باشد. با شرایط رشد مطلوب، گیاه ذرت دارای انرژی و مواد مغذی کافی برای رشد پنجه‌ها می‌شود.

برخی از گونه‌های ذرت نیز از نظر ژنتیکی مستعد رشد پنجه‌زنی هستند. پنجه‌ها ممکن است تا حدودی با ساقه‌های اصلی رقابت کنند، اما باتوجه‌به شروع دیررس خود، معمولاً در رقابت برای آب، مواد مغذی و نور شکست می‌خورند. در ادامه به بررسی انواع کود برای پنجه ‌زنی ذرت می‌پردازیم.

بهترین کود برای پنجه زنی ذرت چیست؟

ذرت یک گیاه چند ساله است که دانه‌های روغنی سفید، زرد یا دورنگ تولید می‌کند. امروزه بسیاری از کشاورزان در تلاش هستند تا بفهمند بهترین کود برای پنجه زنی ذرت چیست یا کود مناسب برای پنجه زنی ذرت کدام است.

ازآنجایی‌که ذرت یکی از محصولات اصلی با کشتی به قدمت هزاران سال است و هم در مقیاس صنعتی و هم خانگی کشت می‌شود، لازم است تا مشخص شود چه زمانی باید به آن کود داد تا بیشترین عملکرد را محصول ذرت از خود نشان دهد.

کود کامل شوک 10x

جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله “کود ده ایکس شوک برای ذرت را بشناسید” را مطالعه کنید.

به‌طورکلی گزینه‌های مختلفی برای کود ذرت وجود دارد. اما بهترین کود برای پنجه زنی ذرت کود ده ایکس شوک می‌باشد. کود 10x شوک قادر است با تاثیرات فوق العاده‌ای که بر خاک و گیاه می‌گذارد، تناژ ذرت را افزایش دهد و کشاورزان را به سود زیادی برساند. یکی از ویژگی‌های بسیار مهم این کود آمریکایی نانو بودن ذرات آن است.

کود ۱۰ ایکس شوک با تکنولوژی بسیار پیشرفته نانو و در کشور آمریکا ساخته شده است که به همین دلیل می‌تواند با حداکثر سرعت جذب گیاه شود؛ بنابراین جای تعجبی ندارد اگر در طی ۴۸ ساعت تغییرات مثبتی را در زمین کشاورزی خود احساس کنید.

خرید کود مناسب برای پنجه زنی ذرت

شما می‌توانید از طریق لینک خرید کود ده ایکس شوک که بهترین کود برای پنجه زنی ذرت است را در بسته بندی 20 لیتری، 5 لیتری و 1 لیتری به راحتی سفارش دهید.

کلام آخر

کشت ذرت به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین منابع تأمین خوراک دام و طیور در جهان از نظر اقتصادی نیز بسیار حائز اهمیت است. کشت این محصول در بسیاری از مناطق جهان به دلیل شرایط آب‌وهوایی با چالش‌هایی همراه است، به همین دلیل استفاده از بهترین کود برای پنجه زنی ذرت بسیار مهم است.

ما در این مقاله به تاثیر پنجه زنی ذرت بر افزایش تناژ محصول اشاره کرده‌ایم و کود مناسب برای پنجه زنی ذرت را به شما معرفی کردیم که امیدواریم برایتان مفید باشد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 6

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها