صادرات کود به افغانستان

صادرات کود به افغانستان

کشور افغانستان یکی از کشورهای همسایه ایران است و به دلیل داشتن زمین‌های زراعی زیاد، تعداد بسیاری از مردم به کشاورزی مشغول هستند. به همین دلیل صادرات کود به افغانستان نه تنها می‌تواند نیازهای کودی این کشور را برطرف کند بلکه سود زیادی را به همراه داشته باشد.

در این مقاله به این سوال که آیا صادرات کود به افغانستان امکان پذیر است یا خیر، به طور کامل پاسخ می‌دهیم و در مورد صادرات کود شوک به افغانستان، صادرات کود جنریت به افغانستان و… صحبت می‌کنیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

آیا صادرات کود به افغانستان امکان پذیر است؟

افغانستان یکی از کشورهای همسایه ایران است که به دلیل اقتصاد زراعت محوری که دارد نیازمند تهیه کودهای شیمیایی و طبیعی است و واردات کود را به یک عنصر مهم برای زراعت این کشور تبدیل کرده است.

صادرات انواع کود به افغانستان

ایران کشوری پهناور است که به دلیل بالا بودن زراعت و باغداری، انواع کودهای کشاورزی با کیفیت‌های مختلف نه تنها تولید می‌شود، بلکه از سایر کشورها نیز وارد شده و به آسانی در دسترس کشاورزان و باغداران قرار می‌گیرد.

صادرات کودهای کشاورزی به کشورهای مختلف از جمله افغانستان یکی از مزیت‌های بازار کود در ایران می‌باشد و مرز گسترده بین ایران و افغانستان موجب شده است تا صادرات انواع کود به راحتی انجام گیرد.

مزایای صادرات کود به افغانستان چیست؟

کشور افغانستان به دلیل داشتن بازار بسیار عالی برای خرید کود و استقبال زیاد از کودهای طبیعی و شیمیایی، مقصد خیلی خوبی برای صادرات محسوب می‌شود. صادرات کود به افغانستان از چند جهت حائز اهمیت است:

 • صادرات کود به افغانستان یک راه بسیار آسان و ارزان قیمت برای تامین نیازهای کودی کشاورزان این کشور است.
 • کشاورزان افغان می‌توانند با تهیه کودهای اصل و با کیفیت بهترین محصولات زراعی را تولید کنند و به سود زیادی دست پیدا کنند.
 • مشهد دومین شهر بزرگ صنعتی ایران است که به دلیل نزدیک بودن آن به مزر افغانستان، امکان صادرات کود را راحت و کم هزینه کرده است.
 • وجود تنوع در کودهای تولیدی و یا وارد شده به ایران با انواع کیفیت‌های مختلف، انتخاب را برای تاجران و کشاورزان افغان راحت کرده است و آنها می‌توانند مجموعه گسترده‌ای از کودهای کشاورزی را به آسانی از مبدا ایران تهیه کنند.
 • یکی دیگر از مزایای صادرات کود به افغانستان، وجود بازارچه‌های مرزی است که امکان خرید کود را برای کشاورزان افغان فراهم می‌کند. ارسال کود از ایران به مقصد افغانستان توسط این بازارچه‌های کاملا قانونی با حداکثر سرعت انجام می‌گیرد و طی یک روند قانونی کودهای کشاورزی در کمترین زمان ممکن در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد.
 • وجود تنوع و پراکندگی گمرک‌ها و بازارچه‌ها در سر تا سر مرز ایران و افغانستان صادرات کود را امکان پذیر کرده است و شرایط برای خرید کود در افغانستان فراهم شده است.

در قسمت بعدی درباره انواع کودهایی که ب کشور افغانستان صادر می‌شوند صحبت خواهیم کرد.

چه کودهایی به افغانستان صادر می‌شوند؟

تا این قسمت از مقاله فواید صادرات کود به افغانستان را بررسی کرده و درمورد بازار خرید کود در افغانستان صحبت کرده‌ایم. در این بخش به این پرسش بسیار مهم که چه کودهایی به این کشور صادر می‌شوند، به طور کامل پاسخ خواهیم داد.

صادرات کود شوک به افغانستان

تمامی کودهای برند نامدار شوک تولید کشور آمریکا می‌باشند و با مواد اولیه درجه یک و آخرین تکنولوژی روز دنیا تولید شده و به سر تا سر دنیا فرستاده می‌شوند.

ایران نیز یکی از کشورهای وارد کننده کود شوک است و به همین دلیل با استفاده از آنها تولید محصولات باغی و زراعی به طرز چشم‌گیری افزایش پیدا کرده است. انواع محصولات شوک که به کشور افغانستان صادر می‌شوند عبارتند از:

 • کود ده ایکس شوک

کود 10x مایع شوک یک کود کامل تقویتی است و بهترین گزینه برای تمام محصولات باغی و زراعی بشمار می‌رود؛ زیرا می‌تواند تمام عناصر مغذی مورد نیاز برای رشد گیاهان را فراهم کند.

صادرات کود شوک به افغانستان

غلظت زیاد و کیفیت بالا یکی دیگر از مزایای کود کامل 10x شوک می‌باشد که سبب افزایش راندمان کوددهی شده و بیشترین بازدهی را برای شما به همراه دارد به همین دلیل یک گزینه عالی برای صادرات به شمار می‌رود. ما در مقاله “کود کامل 10x شوک” به معرفی این محصول پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

 • کود پتاس بالا شوک

یکی دیگر از کودهای برند شوک که در افغانستان طرفداران زیادی دارد، کود پتاس بالا شوک می‌باشد. این کود حاوی 60% پتاسیم است و بیشترین میزان پتاسیم قابل جذب را دارد و سبب افزایش حجم، وزن و تناژ محصولات می‌شود.

 • کود هیومیک اسید شوک

این محصول یک ماده آلی فرآوری شده می‌باشد که از مواد آلی تشکیل شده و از غلظت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. هیومیک اسید شوک یک اصلاح کننده قوی خاک است که هر کشاورز در هر نقطه از جهان به خصوص کشور افغانستان به آن نیاز پیدا می‌کند. می‌توانید سایر ویژگی‌های این کود را در مقاله “معرفی کود هیومیک اسید شوک” مطالعه کنید.

از سایر محصولات شوک می‌توان به کود جلبک دریایی شوک، کود سه بیست شوک، کود فسفر بالا شوک، کود آمینو اسید شوک و… اشاره کرد.

صادرات کود جنریت به افغانستان

از دیگر برندهای معروف آمریکا که از کیفیت بالایی برخوردار است و به کشورهای زیادی از جمله ایران وارد می‌شود می‌توان به برند جنریت اشاره کرد. تمامی محصولات جنریت به صورت نانو تولید شده و سرعت جذب بالایی دارند.

کودهای جنریت بسیار متنوع هستند و برای تمامی محصولات باغی و زراعی کاربرد دارند به همین دلیل صادرات کود جنریت به افغانستان می‌تواند برای کشاورزان افغان بسیار مورد توجه باشد. در ادامه به معرفی چند مورد از کودهای جنریت اشاره می‌کنیم.

 • کود جلبک دریایی جنریت

جلبک آسکوفیلوم نودوسوم در آب‌های آمریکا رشد می‌کند و در همین کشور نیز عصاره گیری می‌شود. یکی از نقاط قوت آن برخورداری از درصد خلوص زیاد است و به دلیل کیفیت و غلظت بالایی که دارد، سبب افزایش رشد گیاه و همچنین کیفیت محصول می‌شود. در مقاله “معرفی کود جلبک دریایی جنریت” می‌توانید با سایر ویژگی‌های این محصول آشنا شوید.

صادرات کود جلبک دریایی جنریت به افغانستان
 • کود آمینو اسید جنریت

کود آمینو اسید جنریت ساخت کشور آمریکا بوده و حاوی 13 نوع آمینو اسید اصلی و ضروری برای گیاهان است که پیش ساز سایر آمینو اسیدهای مورد نیاز گیاه می‌باشند.

میزان خلوص این محصول 80% است که یکی از نقاط قوت آن محسوب می‌شود، همچنین از غلظت و کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. در مقاله “کود آمینو اسید جنریت چیست؟” می‌توانید به صورت اختصاصی با این محصول آشنا شوید.

از دیگر کودهای برند جنریت می‌توان به کود هیومیک اسید جنریت، کود آلمکس جنریت، کود جلبک دریایی جنریت، کود گوگرد مایع جنریت، کود پتاس بالا جنریت و… اشاره کرد.

صادرات کودهای شرکت آرمان بذر سپاهان به افغانستان

همانطور که می‌دانید نام کشور ایران در کنار سایر کشورهای تولید کننده کود قرار دارد و مهندسین و کارشناسان ایرانی با استفاده از فناوری‌های جدید قادر هستند انواع کودهای مورد نیاز را با کیفیت عالی تولید کنند.

شرکت آرمان بذر سپاهان توانسته است با تولید کودهای با کیفیت در این رقابت شرکت کند و سهم گسترده‌ای از بازار صادرات کود به افغانستان را به خود اختصاص دهد. صادرات کودهای ایرانی به افغانستان نیز نه تنها از نظر هزینه مقرون به صرفه است بلکه بسیار راحت می‌باشد. در ادامه به چند مورد از کودهای تولید شده در شرکت آرمان بذر سپاهان اشاره می‌کنیم.

 • کود هومی استار

کود هیومات پتاسیم با نام تجاری هومی استار محصولی از شرکت آرمان بذر سپاهان است که به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد قادر است کیفیت محصولات زراعی و باغی را بهبود بخشد. این کود ترکیبی از هیومیک اسید، فولویک اسید و پتاسیم است که می‌تواند جذب عناصر را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

صادرات کودهای طبیعی و شیمیایی به افغانستان
 • کود هوماکینگ مایع

هوماکینگ نام تجاری کود هیومات پتاسیم شرکت آرمان بذر سپاهان است که حاوی مقادیر قابل توجهی از هیومیک اسید و پتاسیم می‌باشد و محصولی ویژه جهت تحریک رشد گیاهان محسوب می‌شود.

 • کود آراز

این محصول حاوی 60 درصد هیومیک اسید و مقادیری از فولویک اسید و پتاسیم است که  ترکیب ویژه‌ای دارد و می‌تواند ساختار خاک را بهبود بخشد و بهترین گزینه برای صادرات به افغانستان به شمار می‌رود.

از سایر کودهای شرکت آرمان بذر سپاهان می‌توان به ایگل، آمین استار، فولوی استار، سیفر استار، هومی پلاس و… اشاره کرد.

کلام آخر

کشور افغانستان به دلیل داشتن بازار بسیار عالی برای خرید کود و استقبال زیاد از کودهای طبیعی و شیمیایی، مقصد خیلی خوبی برای صادرات محسوب می‌شود زیرا صادرات کود به افغانستان یک راه بسیار آسان و ارزان قیمت برای تامین نیازهای کودی کشاورزان این کشور است و همچنین به دلیل وجود تعداد زیادی بازارچه مزری و گمرک صادرات کود به صورت قانونی و با سرعت انجام می‌گیرد.

همچنین صادرات کود شوک به افغانستان و صادرات کود جنریت به افغانستان می‌تواند یکی از گزینه‌های عالی برای دست یابی به سود اقتصادی باشد. البته که از کودهای ایرانی نمی‌توان غافل شد زیرا در کنار کیفیت بالایی که دارند صادرات آنها به افغانستان بسیار راحت است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها