معرفی بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو 

بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو

برای تعیین کیفیت گردو پارامترهای زیادی وجود دارد و گردوهای صادراتی معمولاً از بالاترین کیفیت برخوردارند. یکی از پارامترهای کیفیت گردو، سفید بودن مغز آن است که به شدت هم مورد اهمیت قرار دارد.

مغز سفید گردو نشان دهنده‌ی خوش طعم بودن و نرمی آن نیز هست و به همین دلیل یکی از دغدغه‌های باغدارانی که گردو می‌کارند سفید بودن مغز است. برخی فکر می‌کنند که نژاد گردو و منطقه‌ی کشت گردو تنها عوامل سفیدی مغز گردوها هستند. این باور درست نیست و عوامل زیادی بر سفید شدن مغز گردوها تاثیرگذار است.

بعضی از کودها می‌توانند به باغداران کمک کنند که گردوهایی اعلا و درجه یک به بازار ارائه کنند. در این مقاله به بررسی و معرفی بهترین کودها برای سفید شدن مغز گردو می‌پردازیم.

چکیده
عوامل مؤثر بر سیاه شدن مغز گردو عوامل ژنتیکی، آب و هوا و خاک منطقه، آبیاری نامناسب، عدم تغذیه کافی، بیماری بلایت، برداشت نامناسب و نگهداری نامناسب است.
برای سفید شدن مغز گردو استفاده از کودهای اسید هیومیک و کود ده ایکس شوک بسیار مفید است.
بهترین زمان مصرف کود ده ایکس شوک برای این منظور در زمان شکوفه دهی و تبدیل آنها به میوه است.
زمان مناسب برای استفاده از کود اسید هیومیک در فصل زمستان و قبل از شکوفه دادن و زمان تبدیل شکوفه به میوه است.
کود اسید هیومیک به روش آبیاری و ده ایکس شوک به روش آبیاری و محلول پاشی قابل مصرف است.

دلایل سیاه شدن مغز گردو

سیاه شدن مغز گردو به عوامل زیادی بستگی دارد. اما ۸ دلیل کلی برای بروز این مشکل وجود دارد که به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. عوامل ژنتیکی
  همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد برخی از نژادهای گردو، مغزی تیره‌تر نسبت به بقیه‌ی گردوها دارند اما این تنها دلیل سیاهی مغز گردو نیست.

2. آب و هوا و خاک منطقه

 این عامل نیز بر روی رنگ مغز گردو تأثیرگذار است. اما با رعایت برخی نکات حتی در بدترین شرایط نیز می‌توان کاشت گردو را انجام داد و مغز گردوها را به روشن‌ترین شکل رساند.

علت سیاه شدن مغز گردو
 1. آبیاری نامناسب
  اگر آبیاری درخت گردو به شکل درست و اصولی انجام نشود ممکن است باعث تیرگی مغز گردوها شود.
 1. عدم تغذیه‌ی کافی و کوددهی درخت
  وقتی مواد مغذی به میزان کافی جذب درخت نشود طبیعی است که از کیفیت میوه‌ها کاسته شود و مغز گردوها تیره شوند. با کوددهی می‌توان خاک را غنی سازی کرد و با استفاده از برخی کودها می‌توان باعث روشن‌تر شدن رنگ گردوها شد. داشتن یک برنامه کوددهی برای درخت گردو یکی از مهم‌ترین عوامل در برداشت محصول باکیفیت‌تر است.
 1. بیماری بلایت گردو
  بلایت نوعی بیماری است که در صورت ابتلای درخت به آن رنگ گردوها تیره می‌شود.
 1. اختلال در زمان ترک خوردگی پوست سبز رنگ
  اگر در زمان ترک خوردن پوسته‌ی سبز رنگ گردو اختلال یا تنشی برای درختان به وجود بیاید رنگ گردوها سیاه می‌شود.
 1. زمان برداشت و روش برداشت نامناسب
  برداشت گردو یکی از مراحل بسیار مهم در حفظ سلامت مغز گردوها است. بنابراین در صورت برداشت غیر اصولی ممکن است مغز گردوها سیاه شود.
 1. نحوه‌ی انبار کردن و خشک کردن گردوها
  این مرحله باید با رعایت اصول انجام شود و اگر برخی نکات رعایت نشوند باعث تیرگی مغز گردوها می‌شود، به‌عنوان‌مثال حتماً پوست سبز گردوها پس از برداشت باید جدا شود و گردوها باید در سایه خشک شوند.

بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو

برای سفید شدن مغز گردو کودی مناسب است که دارای مواد مغذی لازم برای درخت باشد و باعث بهبود عملکرد فتوسنتز گیاه و افزایش سبزینگی گیاهان شود تا میوه‌ها رنگ مطلوب‌تری داشته باشند. در ادامه دو نوع کود مؤثر در سفید شدن مغز گردو را معرفی می‌کنیم:

کود هیومیک اسید شوک

هیومیک اسید شوک یک محصول وارداتی باکیفیت است که با فناوری نانو و به‌روزترین تکنولوژی به بازار عرضه می‌شود.

کود هیومیک اسید شوک یکی از مرغوب‌ترین کودهای مایع است که باعث می‌شود ریشه‌ی درخت توان جذب مواد معدنی و مغذی بیشتری از خاک را داشته باشد و در نتیجه‌ی این امر مغزهای درخت گردو باکیفیت‌تر و سفیدتر می‌شوند. به علاوه یکی دیگر از فواید کود اسید هیومیک مقاومت بیشتر درخت در برابر تنش‌ها و سلامت بیشتر محصول است.

کود ده ایکس شوک مایع

کود ده ایکس شوک مایع حاوی پروتئین، فسفر، نیتروژن، آهن، آمینو اسید، کلسیم و دیگر مواد آلی است که باعث بهبود عملکرد درختان گردو و در نتیجه سفید شدن مغز گردو می‌شوند.

برای اینکه گردوهایی سفید و خوش طعم داشته باشید استفاده از این کود یکی از بهترین پیشنهادها به حساب می‌آید چراکه از مهم‌ترین ویژگی‌های کود ده ایکس شوک برای گردو بهتر کردن طعم و رنگ میوه‌های درختان است.

بهترین زمان مصرف کود برای سفید شدن مغز گردو

زمان مصرف کودها یکی از عوامل مهم در اثرگذاری بیشتر آن‌ها است. بنابراین بهتر است مطابق برنامه و زمان مناسب از کودها استفاده کنید. در ادامه زمان مصرف کودها برای سفید شدن مغز گردو را بیان می‌کنیم:

 • هیومیک اسید

کود هیومیک اسید بهتر است یکبار در فصل زمستان و قبل از شکوفه دادن درختان گردو استفاده شود و یکبار هم قبل از اینکه شکوفه‌ها به میوه تبدیل شوند. زیرا در این دو زمان کمک به جذب مواد مغذی توسط درخت واقعاً لازم و ضروری است.

 • کود ده ایکس شوک

این کود در تمام مراحل رشد می‌تواند تأثیر گذار و مفید باشد اما برای سفید شدن مغز گردو بهتر است آن در بازه‌ی زمانی ای که شکوفه‌ها تبدیل به میوه می‌شوند استفاده کنید.

نحوه مصرف کود برای سفید شدن مغز گردو

نحوه مصرف کودها به نوع کود، شرایط اقلیمی، شرایط خاک و بسیاری عوامل دیگر دارد. اما به طور کلی برای کودهای مربوط به سفید شدن مغز گردو از روش‌های زیر استفاده می‌شود:

 • نحوه مصرف اسید هیومیک 

کود هیومیک اسید به دلیل اینکه تأثیر اصلی را روی ریشه‌های درختان می‌گذارد و به آنها در جذب کردن مواد مغذی از خاک کمک می‌کند باید حتماً آبیاری شود. برای آبیاری این کود باید مقدار مناسب از کود مایع را با هر سیستم آبیاری در دسترس، از جمله سیستم آبیاری قطره‌ای به درختان بدهید.

 • نحوه مصرف کود ده ایکس شوک

کوددهی درختان گردو با کود ده ایکس شوک علاوه بر اینکه با روش آبیاری امکان پذیر است به روش محلول پاشی نیز قابل انجام است. در روش محلول پاشی جذب کود توسط روزنه‌های برگی درختان انجام می‌شود.

برای کوددهی درختان گردو به این روش باید محلول آب و کود ده ایکس شوک را به نسبت مناسب آماده کنید و با استفاده از سم پاش یا هر وسیله‌ی اسپری‌کننده‌ی دیگر کل سطح برگ‌های درختان را به کود آغشته کنید. برای سفید شدن مغز گردو پیشنهاد می‌شود حداقل یکبار به روش محلول پاشی هم از کود ده ایکس استفاده کنید.

استفاده از کود برای سفید شدن مغز گردو

مقدار مصرف کود برای سفید شدن مغز گردو

در جدول زیر مقدار مصرف کود برای سفید شدن مغز گردو آورده شده است:

نام کودروش مصرفمقدار مصرف
هیومیک اسیدآبیاری۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه
ده ایکس شوک آبیاری۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه
ده ایکس شوک محلول پاشی۵ لیتر تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب

 مقدار مصرف کود با توجه به سن درختان، موقعیت منطقه و دیگر عوامل متغیر است و بهتر است در این مورد از کارشناسان متخصص نیاز گیاهان در این زمینه مشاوره بگیرید.

Hidden

خرید بهترین کود برای سفید شدن مغز گردو 

فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان با سابقه‌ی چندین ساله در فروش کودهای کشاورزی و تیم ماهر و متخصص در این زمینه در تلاش است که بهترین خدمات کشاورزی و باغداری را به تمام کشاورزان و باغداران سرزمینمان ارائه دهد.

شما می‌توانید از طریق صفحه خرید کود اسید هیومیک برای خرید این کود اقدام کنید. صفحه خرید کود ده ایکس شوک هم برای ثبت سفارش مربوط به این کود در دسترس شما قرار دارد.

سخن پایانی

همان‌طور که می‌دانیم سفید بودن مغز گردو بسیار مهم بوده و نشان دهنده‌ی طعم خوب و کیفیت گردو است. برای اینکه صاحب باغ گردویی با سفیدترین و شیرین‌ترین مغز گردوها باشید لازم است که رسیدگی کافی و اصولی به باغتان انجام شود.

در این مقاله سعی کردیم شما را با بهترین کودها برای سفید شدن مغز گردو آشنا کنیم. امیدواریم خواندن این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط 
کمبود آهن یکی از مشکلاتی است که منجر به ریزش برگ ها و نارس ماندن میوه ها می‌شود. بنابراین استفاده از این کود به داشتن محصولی با کیفیت تر کمک زیادی می کند. برای آشنایی با این کود و روش مصرف آن مطالعه مقاله «کود آهن برای درخت گردو» را توصیه می کنیم. 
کارشناسان فروت ست را برای افزایش باردهی و کیفیت محصول توصیه می‌کنند. در مقاله «فروت ست برای درخت گردو» به اثرات این کود و روش مصرف آن پرداخته‌ایم. 
بیماری‌های قارچی باعث کاهش رشد و باردهی درخت گردو می‌شود. استفاده به موقع و درست از قارچ کش‌ها می‌تواند از این مشکل پیشگیری کند. مطالعه مقاله «بهترین قارچ کش برای گردو» می‌تواند اطلاعات مفیدی به شما بدهد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها