معرفی بهترین کود برای درشت شدن چغندر قند و روش مصرف آن

کود برای درشت شدن چغندر قند

از آنجا که کاشت چغندر قند به علت فراهم بودن شرایط اقلیمی و خاک مناسب در مساحت زیادی از زمین‌های کشاورزی کشور ما انجام می‌شود، کشاورزانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند در صدد هستند که درشت‌ترین و باکیفیت‌ترین چغندر قند را برداشت کنند.

علاوه بر شرایط اقلیمی و خاک مناسب لازم است از بهترین کود برای درشت شدن چغندر قند بهره گرفته شود. در مقاله امروز قصد داریم بهترین کود برای درشت شدن چغندر قند را خدمت شما معرفی کنیم.

اگر شما باغ‌دار یا کشاورزی هستید که این محصول را برداشت می‌کنید، این مقاله می‌تواند برایتان مفید باشد؛ پس برای اینکه به اطلاعات کامل‌تری در این زمینه دست پیدا کنید در ادامه همراه ما باشید.

چکیده 
استفاده از کودهای پتاس بالا به تولید چغندرقند با کیفیت و درشت‌تر کمک می‌کند. 
بهترین کود برای درشت شدن چغندر قند کود پتاس بالای شوک و بمب است. 
زمان استفاده از کودهای پتاس بالا بر اساس شرایط خاک، آب و هوا و منطقه تعیین می‌شود اما به طور کلی در زمان تشکیل غده و بزرگ شدن آن توصیه می‌شود.
کود سولو پتاس ترکیبی از پتاسیم و گوگرد است که برای درشت شدن چغندر قند استفاده می‌شود اما به دلیل درصد پایین پتاس در آن توصیه نمی‌شود.

بهترین کود برای درشت شدن چغندر قند

به عنوان یک کشاورز لازم است بدانید که تنها با استفاده از یک راهنمای کامل برای کاشت چغندر قند می توان مزرعه پر بازده و سودآوری داشت. هر گیاهی و از جمله چغندر قند برای رشد مناسب به عناصر اصلی مانند پتاسیم، نیتروژن، فسفر و منیزیم نیازمند است. یکی از محصولات مهم برای تأمین پتاسیم و درشت شدن چغندر قند، کود پتاس بالا است.

پتاسیم یکی از عناصر مهم در انتقال مواد غذایی به ویژه قند از برگ‌ها به غده‌ها است. همین طور این عنصر باعث افزایش تقسیم سلولی چغندر قند می‌شود. در واقع پتاسیم عامل اساسی در افزایش حجم غده و همین طور ذخیره قند آن است.

استفاده از کود برای افزایش رشد چغندر قند

در این میان کود پتاس بالا بمب و شوک از برندهای معروف بوده و برترین گزینه‌های پیشنهادی برای درشت شدن چغندر قند به شمار می‌رود. این کودهای وارداتی توسط بهترین متخصصان و با جدیدترین تکنولوژی و متد روز دنیا و با بهترین مواد اولیه تهیه شده‌اند.  

 کود پتاس بالا 80 درصد بمب

در تولید کود پتاس بالا بمب ازتکنولوژی نانو کمک گرفته شده است. تکنولوژی نانو در این کود سبب می‌شود راندمان و عملکرد محصولات کشاورزی و از جمله چغندر قند افزایش یابد. این کود به محیط زیست آسیب نمی‌زند و مقاومت گیاه مزبور را بهبود بخشیده و کمک می‌کند در برابر شرایط نامساعد مانند سرما و خشکی دوام بیاورد.

این کود از ۸۰ درصد خلوص برخوردار است و از طریق آبیاری و محلول‌پاشی به سرعت از ریشه و برگ جذب می‌شود. همچنین می‌توان با ذخیره‌سازی آسان به‌صورت یکپارچه از آن استفاده کرد. این کود قابلیت مخلوط شدن با کودهای دیگر را نیز دارد.  

کود پتاس بالا مایع شوک 

کود پتاس بالا شوک یک کود وارداتی است و از ۶۰ درصد پتاسیم برخوردار است. در تولید کود پتاس بالا شوک هم مانند کود پتاس بالا بمب از نانو تکنولوژی استفاده می‌شود.

این کود رقیق و مایع به افزایش مقاومت گیاهان در مقابل گرما و خشکی کمک می‌کند و با جذب سریع توسط گیاه چغندر قند در رشد و تقویت و افزایش تناژ محصول مؤثر واقع می‌شود. همچنین در بهبود طعم، رنگ و عطر محصول نقش مهمی ایفا می‌کند. 

زمان مصرف کود درشت شدن چغندر قند 

اگر از کود پتاس در زمان مناسب استفاده شود، اثرگذاری و عملکرد بهتری دارد. به گفته کارشناسان بهترین زمان مصرف این کود زمانی است که فاز فعال گیاه آغاز می‌شود. البته برای این منظور باید به نیاز گیاه و کمبود خاک زمین کشاورزی توجه ویژه‌ای کرد.

همان طور که گفتیم برای اینکه غده گیاه درشت شود باید از کود درشت شدن چغندر قند استفاده کرد تا علاوه بر اینکه قند آن افزایش پیدا می‌کند، اندازه محصول هم درشت شود. بنابراین در زمان رشد و حجم گرفتن غده‌ها بهترین زمان مصرف کود پتاسیم برای چغندر قند است. 

نحوه مصرف کود درشت شدن چغندر قند 

کشاورزان برای استفاده از کود برای درشت شدن چغندر قند از دو روش آبیاری یا محلول‌پاشی بهره می‌برند‌. نحوه استفاده از کود پتاس بالا در این دو روش متفاوت است که شرح آن را در زیر می‌آوریم:

روش آبیاری

برای استفاده از کود برای درشت شدن چغندر قند می‌توانید از سیستم‌های آبیاری کمک بگیرید. به این ترتیب کود پتاس بالا به‌صورت مستقیم به زمین کشاورزی منتقل می شود و به‌راحتی توسط ریشه چغندر قند جذب می‌شود.

با این روش می‌توانید کود را به‌صورت یکپارچه توزیع کنید و میزان استفاده از کود پتاس بالا را با توجه به نیاز محصول و شرایط خاک مدیریت و کنترل کنید تا مواد مغذی به طور موثرتری جذب شود و میوه چغندر قند در هنگام برداشت، عیار و تناژ بالایی داشته باشد. 

روش محلول پاشی

در روش محلول‌پاشی ابتدا مقدار مناسبی از کود را با آب کافی ترکیب می‌کنند و در ادامه با کمک سم‌پاش‌های مخصوص، محلول مورد نظر را پخش می‌کنند. از ویژگی‌های مثبت این روش می‌توان به تحویل سریع و افزایش بهره‌وری کود اشاره کرد.

برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید سعی کنید عمل محلول‌پاشی را در شرایط مناسب محیطی و به زمانی از روز موکول کنید که از تابش مستقیم نور خورشید، خبری نیست.

مقدار مصرف کود درشت شدن چغندر قند 

علاوه بر اینکه زمان مصرف کود پتاس اهمیت دارد، مقدار مصرف کود برای درشت شدن چغندر قند هم حائز اهمیت است. این مقدار با توجه به مرحله رشد گیاه، کیفیت خاک، شرایط محیطی، نحوه کوددهی و غیره تعیین می‌شود؛ بنابراین برای اینکه چغندر قند درشت‌تری داشته باشید در مورد مقدار مصرف کود با کارشناسان مشورت کنید‌.

افزایش تناژ تولید چغندر قند

با توجه به اینکه می‌توان از دو روش آبیاری یا محلول‌پاشی برای این منظور استفاده کرد، مقدار مصرف کود پتاس بالا در هر کدام از این روش‌ها تفاوت دارد. این مقادیر برای روش‌های مذکور عبارت‌اند از: 

  • در روش آبیاری از 5 تا 20 لیتر کود برای هر هکتار استفاده می‌شود. 
  • در روش محلول پاشی ۲ لیتر از کود پتاس بالا در ۱۰۰۰ لیتر آب برای هر هکتار مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

کود سولو پتاس برای چغندر قند

کود سولو پتاس یا سولفات پتاسیم نوعی از کود شیمیایی پرمصرف به حساب می‌آید که سرشار از پتاسیم و گوگرد بوده و گزینه مناسبی برای زمین‌هایی است که با کمبود پتاس روبرو هستند. این کود، بدون نیتروژن بوده و در خاک‌های اسیدی و قلیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چون کود سولو پتاس، خاصیت اسیدی دارد قادر است سیستم‌های آبیاری قطره‌ای را شستشو دهد، استفاده از آن سبب می‌شود ریشه گیاه بتواند فسفر، آهن و ریزمغذی‌ها را جذب کند و در نتیجه مقاومت محصول را در مقابل بیماری‌ها افزایش دهد. همچنین با استفاده از آن بیشتر از ۵۰ آنزیم فعال می شود و با تولید پروتئین در بزرگ شدن سلول‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند. 

البته اگر از این کود بیش از مقدار نیاز استفاده شود نه تنها سودی برای گیاه ندارد، بلکه ممکن است به گیاه چغندر قند آسیب برسد. لذا به علت اینکه درصد استفاده از پتاسیم در این کود کم است و خاک را شور می‌کند، گزینه مناسبی برای درشت شدن چغندر قند نیست. 

سخن نهایی

یکی از اهداف باغداران و کشاورزانی که چغندر قند می‌کارند، برداشت محصولی باکیفیت و درشت است. برای بازدهی اقتصادی بالاتر باید محصولی با تناژ و عیار بالا تولید شود. یکی از لازمه‌های برداشت چغندر قند مرغوب، استفاده از کود پتاس بالا در کنار عوامل دیگر است.

توصیه می‌کنیم قبل از استفاده از این کود برای درشت شدن چغندر قند با کارشناسان نیاز گیاهان ارتباط بگیرید تا با توجه به نیاز محصول و متناسب با آب‌وهوای منطقه و شرایط خاک و مساحت زمین، مقدار مناسب کود را تعیین کنند و بهترین روش را پیشنهاد دهند.

مطالب مرتبط
با توجه به توالی کشت چغندر قند با ذرت، خواندن مقاله «کشت ذرت» می‌تواند برای شما مفید باشد.
با خواندن مقاله «بهترین روش کاشت سیب زمینی» می توانید بیشترین بهره وری را از زمین زراعی چغندر قند خود داشته باشید.

سؤالات متداول

1. چه نوع کودهایی برای درشت شدن چغندر قند استفاده می‌شود؟

برای افزایش اندازه و کیفیت چغندرقند معمولاً از کودهایی حاوی عناصر غذایی مهم مانند پتاسیم استفاده می‌شود.

2. زمان مناسب برای استفاده از کود برای درشت شدن چغندر قند چه زمانی است؟

بهترین زمان شروع فاز فعال رشد غده چغندر و بزرگ شدن آن است.

3. آیا کود سولو پتاس کود مناسبی برای درشت شدن اندازه چغندر قند است؟

این کود می‌تواند روی اندازه و کیفیت محصول اثرگذار باشد اما به دلیل کمتر بودن میزان پتاسیم آن مصرف کودهای پتاس بالای شوک و بمب به جای آن توصیه می‌شود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها