بهترین کود برای باردهی هندوانه؛ کود معجزه گر برای هندوانه را بشناسید

بهترین کود برای باردهی هندوانه

هندوانه میوه‌ای بسیار مغذی است که هر ساله تقاضای زیادی در بازار دارد بنابراین کشاورزان همواره به دنبال راهی برای افزایش تناژ محصول هستند تا علاوه بر تولید میوه‌ای با کیفیت به سود زیادی دست پیدا کنند.

برای افزایش تناژ هندوانه باید از کود تقویتی و کامل استفاده کنید تا نه تنها در هزینه‌های مالی صرفه جویی کنید بلکه بتواند شما را به نتیجه دلخواه برساند. در این مقاله شما را بهترین کود برای باردهی هندوانه آشنا می‌کنیم و با خواندن این مطلب درباره بهترین کود برای افزایش تناژ هندوانه اطلاعات کاملی را کسب می‌کنید. با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
هندوانه برای رشد عالی نیازمند شرایط محیطی مناسب مانند نور و آبیاری کافی است. بهترین کود برای باردهی هندوانه نیز تاثیر بسیار بالایی در رشد محصول دارد. دو کود معجزه گر برای هندوانه، کود کامل تقویتی (ده ایکس شوک یا کود فول مکس بمب) و کود مولتی کمپلکس (شوک یا بمب) هستند. این کودها به روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند.

چگونه باردهی هندوانه را افزایش دهیم؟

هندوانه برای رشد به آفتاب و آب زیادی نیاز دارد. برای به حداکثر رساندن محصول هندوانه باید آن را در منطقه‌ای بکارید که در معرض آفتاب کامل و خاک با زهکشی مناسب باشد. هندوانه به آب زیادی نیاز دارد و باید هفته‌ای یک یا دو بار به‌صورت عمیق آبیاری شود.

کود نقش مهمی در رشد و نمو این میوه ایفا می‌کند. استفاده از بهترین کود برای رشد هندوانه مواد مغذی لازم را که در خاک موجود نیست برای گیاه فراهم می‌کند. بهترین کود برای باردهی هندوانه، کودی است که حاوی مقادیر متعادلی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم باشد.

 • نیتروژن برای رشد گیاه و برگ ضروری است.
 • فسفر برای رشد ریشه، تولید میوه و جوانه زنی بذر استفاده می‌شود.
 • پتاسیم برای کیفیت میوه، مقاومت در برابر بیماری‌ها و مدیریت آب لازم است.

بنابراین ضروری است بهترین کود تقویتی و کامل را بشناسید تا بتوانید محصولی با کیفیت برداشت کنید. در ادامه بهترین کود برای باردهی هندوانه را معرفی می‌کنیم.

معرفی ۲ کود معجزه گر برای هندوانه

دو کودی که در ادامه می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، هر دو علاوه بر عناصر درشت مغذی، دارای عناصر ریز مغذی نیز هستند که هندوانه نیاز اساسی به آنها دارد.

 • کود کامل ده ایکس شوک یا کود کامل فول مکس بمب

کود ده ایکس شوک و کود فول مکس بمب بهترین کود برای کاشت و پرورش هندوانه هستند. این کودها حاوی عناصر فسفر، نیتروژن، کلسیم، پتاسیم، بور و آهن هستند. همچنین ترکیباتی اعم از آمینواسید، هیومیک اسید، فولویک اسید و جلبک دریایی را دارند؛ در نتیجه یک گزینه عالی و کامل می‌باشند.

ترجیح اکثر کشاورزان و باغدارانی که به دنبال افزایش تناژ محصولات خود هستند «کود کامل» می‌باشد. این کودها خواص فراوانی دارد به‌عنوان‌مثال:

 • افزایش تناژ هندوانه.
 • بهبود رشد میوه هندوانه.
 • بهبود طعم، رنگ و عطر محصول.
 • افزایش بازار پسندی هندوانه.
 • تقویت کننده سیستم ایمنی گیاه.
 • افزایش کیفیت محصول.
 • تنظیم کننده pH خاک.

این دو کود عناصر مشابه داشته و تنها در زمینه درصد ترکیبات با هم اندکی تفاوت دارند. برای خرید و مشاهده اطلاعات دقیق‌تر، بر روی محصول مورد نظرتان کلیک کنید.

 • کود مولتی کمپلکس (شوک یا بمب)

کودهای مولتی کمپلکس از برند شوک و بمب دارای 30% فسفر، 20%پتاسیم و 10% نیتروژن هستند. علاوه بر آن، در این کودها عناصر دیگری همچون آهن، روی، بور، مولبیدن، انواع ویتامین‌ها و آمینو اسیدها وجود دارد.

هندوانه برای تقسیم سلولی، جذب و سوخت و ساز کربوهیدرات‌ها و انتقال انرژی به سرتاسر گیاه نیاز دارد که از عناصر موجود در کود مولتی کمپلکس استفاده کند.

این کود همچنین برای افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی بوته و میوه هندوانه بسیار موثر است، در نتیجه می‌توانید برای افزایش تناژ هندوانه، روی کود مولتی کمپلکس حساب کنید.

فواید کودهای نام‌برده به موارد ذکر شده خلاصه نمی‌شود. این کودها با تکنولوژی روز دنیا تولید می‌شوند و در دسترس باغداران و کشاورزان قرار می‌گیرند.

کودهای ذکر شده به صورت نانو تولید می‌شوند و به همین دلیل به نانو کود نیز شهرت دارند؛ به این معنی که عناصر تشکیل دهنده موجود در کود به قدری ریز شده‌اند که گیاه برای جذب آنها با مشکلی رو به رو نمی‌شود و می‌توانند مواد مغذی را با حداکثر سرعت جذب کنند.

اگر می‌‌خواهید عناصر مورد نیاز هندوانه را به طور کامل‌تر بشناسید و زمان مصرف هر کدام را بدانید، پیشنهاد می‌کنیم مقاله جدول کود دهی هندوانه را مطالعه کنید.

در قسمت بعدی با ما همراه باشید تا طریقه مصرف بهترین کودهای افزایش تناژ هندوانه را توضیح دهیم.

زمان استفاده از بهترین کود برای رشد هندوانه

بهترین زمان کود دهی هندوانه جهت باردهی بیشتر، یک هفته پس از نشا یا رویش برگ‌های هندوانه است. همچنین می‌توانید زمانی که میوه‌ها به‌طور فعال در حال رشد هستند استفاده کنید؛ حدوداً سه هفته قبل از برداشت نیز زمان مناسبی برای استفاده از این کودهای محرک رشد است.

مقدار مصرف بهترین کود برای رشد هندوانه

اگر قصد دارید کودهای ذکر شده را به روش آبیاری استفاده کنید، در هر هکتار پنج لیتر کود را مصرف کنید. چنانچه کود دهی شما به روش محلول پاشی است، دو لیتر کود را در هزار لیتر آب ترکیب کرده و آن را برای یک هکتار مصرف کنید.

نحوه مصرف بهترین کود برای هندوانه چگونه است؟

از آنجایی که تمامی محصولات برند معتبر شوک و بمب به شکل مایع تولید می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید این کودها را به دو شکل زیر استفاده کنید:

 1. آبیاری: کود مورد نظرتان را با آب ترکیب کرده و آن را در آبیاری غرقابی یا با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای به محصول بدهید.
 2. محلول پاشی: کود را با آب ترکیب کرده و با استفاده از دستگاه‌های محلول پاش آن را روی برگ‌ها بپاشید.
کود معجزه گر برای هندوانه

نکته: درصورتی که گیاهان شما با کمبود جدی مواد مغذی مواجه هستند و یا قصد دارید کودها بیشترین اثرگذاری را داشته باشند، توصیه ما این است که روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید.

همچنین می‌توانید از کود مخصوص رنگ آوری هندوانه جهت قرمز شدن میوه بهره بگیرید. در قسمت بعدی درباره بهترین زمان مصرف کود صحبت می‌کنیم.

خرید بهترین کود برای باردهی هندوانه

شما می‌توانید برای خرید کود کشاورزی مورد نظر خود به فروشگاه آنلاین نیاز گیاهان مراجعه کنید و کود مورد نیاز خود را در بسته بندی 20 لیتری، 5 لیتری و 1 لیتری به راحتی سفارش دهید. سفارشات شما در کمترین زمان به دستتان خواهد رسید.

سخن پایانی

برای به حداکثر رساندن محصول هندوانه شناخت «بهترین کود برای باردهی هندوانه» ضروری است. دو کود کامل (ده ایکس شوک یا فول مکس بمب) و کود مولتی کمپلکس (شوک یا بمب) بهترین گزینه برای رشد هندوانه هستند.

درصورتی که هرگونه سوال در زمینه پرورش هندوانه داشتید می‌توانید در قسمت نظرات سایت نیاز گیاهان پرسش خود را مطرح کنید تا با کارشناسان حرفه‌ای ما در ارتباط باشید. همچنین برای تهیه و مقدار مصرف کودها می‌توانید به صورت تلفنی با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

مطالب مرتبط
یکی از کودهایی که تاثیر مستقیم در بزرگ شدن هندوانه دارد، کود پتاس بالا برای هندوانه است. شما می‌توانید برای کسب اطلاع از فواید این کود و زمان مصرف آن، مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
برای اینکه بهترین تناژ را از کشت هندوانه بدست آورید، باید بیماری های هندوانه را بشناسید و در زمان مناسب اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید؛ پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 42

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس

سلام هندوانه تخمه محبوبی هست تازه شروع به گلدهی کرده و رطوبت پایین هست آیا میتوان استفاده کرد یا مرحله آن کی هست تشکر راهنمایی کنید

khani

سلام و ارادت
بعد از مرحله گلدهی می‌تونید کوددهی رو به صورت محلول پاشی و یا آبیاری انجام بدید.

شهرام

سلام من اولین ساله نظر دارم بکارم و هیچ تجربه ای ندارم لطفا هر کی هر چی تجربه داره ب ما هم کمک کنه اون دنیا پارتیش میشم بره بهشت