فواید کود سه بیست برای درخت گردو و روش مصرف آن

کود سه بیست برای درخت گردو

گردو یکی از میوه‌های بسیار پرسود در کشاورزی است. همانطور که می‌دانید گردو محصولی باارزش برای اقتصاد کشور نیز محسوب می‌شود. بازدهی بهتر یک باغ گردو در گرو رسیدگی و استفاده از کودهای با کیفیت است. یکی از مرغوب‌ترین کودها که به تقویت درختان کمک می‌کند کود سه بیست است.

این نوع کود با توجه به تأمین عناصر مغذی ضروری گزینه بسیار مناسبی است. استفاده کود سه بیست برای درخت گردو می‌تواند سبب تقویت ریشه و افزایش باردهی شود. اگر تمایل دارید با کود 20-20-20 بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید؛ زیرا در این مقاله قصد داریم به معرفی کود سه بیست برای درخت گردو و برخی توضیحات درباره آن بپردازیم.

چکیده
کود سه بیست از ترکیب سه عنصر اصلی رشد گیاه پتاسیم، فسفر و نیتروژن NPK به نسبت ۲۰-۲۰-۲۰ تشکیل شده است.
این کود برای تقویت رشد رویشی، ریشه زایی، افزایش کمیت و کیفیت میوه گردو و افزایش قدرت ایمنی درخت گردو بسیار مفید است.
بهترین کود سه بیست برای درخت گردو از برند شوک و بمب به صورت مایع و تولید شده توسط تکنولوژی نانو هستند.
بهترین زمان مصرف این کود در هر زمانی برای تقویت درخت و بعد از شروع فاز فعال رشد درخت و است.
از کود سه بیست نباید زمانی که شکوفه روی درخت است استفاده کرد.

فواید کود سه بیست برای درخت گردو

بدیهی است که هدف هر باغداری از احداث باغ گردو، یک سرمایه گذاری بلند مدت برای سود بالا است. اما این کار بدون داشتن آگاهی و دانش لازم امکان پذیر نیست. درخت گردو مانند هر درخت دیگری به مواد مغذی و رسیدگی زیادی برای بهره وری بهتر نیاز دارد.

یکی از این کودها که نقش اساسی در این زمینه ایفا می‌کند کود سه بیست است. کود سه بیست شامل سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم (NPK) است که هر کدام به طور مساوی در این نوع کود وجود دارند.

افزایش بازدهی درخت گردو بااستفاده از کود 20-20-20

وجود این سه نوع عنصر می‌تواند تأثیر زیادی در تقویت گیاهان و ثمربخشی آن‌ها داشته باشد. کود سه بیست برای درخت گردو نه تنها رشد رویشی را افزایش می‌دهد بلکه سبب تحریک رشد اولیه و تقویت ریشه گیاه نیز می‌شود.

در واقع نیتروژن موجود در کود سبب افزایش برگ دهی و رشد ساقه‌ها، بهبود رنگ میوه، افزایش گلدهی، افزایش پروتئین خاک، افزایش سنتز اسید‌های آمینه و کربوهیدرات و تحریک رشد رویشی می‌شود.

همچنین فسفر موجود در کود سبب افزایش رشد ریشه، دانه بندی، گل‌دهی و جوانه‌زنی، افزایش فتوسنتز، تولید فسفولیپیدها و سنتز اسید نوکلئیک می‌گردد. علاوه بر نیتروژن و فسفر عنصر دیگری در این کود وجود دارد که پتاسیم است.

از قابلیت‌های پتاسیم برای گیاه می‌توان به افزایش گل‌دهی، افزایش مقاومت نسبت به خشکی، انتقال قند در گیاه، افزایش کیفیت میوه و باردهی، افزایش عملکرد آنزیم‌ها، تنظیم میزان آب گیاه و استحکام دیواره سلولی گیاه اشاره کرد.

به طور کلی استفاده از کودهای NPKمتعادل مانند کود 20-20-20 می‌تواند در برنامه کوددهی گردو نقش مهمی داشته باشند و سلامت درختان را تضمین کنند. 

بهترین کود سه بیست برای درخت گردو

از بهترین کود سه بیست برای درخت گردو می‌توان به کود سه بیست شوک و کود سه بیست بمب اشاره کرد که در ادامه به توضیح هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

کود سه بیست مایع شوک

کود سه بیست شوک برای درخت گردو یک ترکیب مناسب و متعادل است؛ چرا که تمام عناصر مورد نیاز یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آن وجود دارد. هر کدام از این سه عنصر به مقدار ۲۰ درصد در این کود وجود دارند.

این کود مانند تمام کودهای برند شوک با تکنولوژی نانو تولید می‌شوند. به همین علت درصد جذب بالایی دارند. این محصول وارداتی و تولید کشور امریکا است . کود 20-20-20 شوک کاربرد زیادی برای مراحل رشد رویشی و مراحل رشد زایشی درخت گردو  دارد؛ به‌طوری‌که می‌توان آن را یکی از پرمصرف‌ترین کودها نامید. 

 کود سه بیست بمب

کود سه بیست بمب نیز دارای سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به نسبت مساوی است که در تمام مراحل رشد گیاه می‌توان آن را مورد استفاده قرار داد. این کود مایع هم با تکنولوژی نانو ساخته شده است.

کود سه بیست مایع بمب به عنوان کودی درجه یک برای انواع محصولات باغی به ویژه درخت گردو قابل استفاده است. این کود با رفع نیاز درخت گردو به سه عنصر اصلی و ضروری، زمینه را برای رشد بهتر و سلامت درخت در طی دوران رشد خود مهیا می‌کند.

زمان مصرف کود سه بیست برای درخت گردو

بهترین زمان استفاده از کود سه بیست برای درخت گردو بعد از شروع فاز فعال رشد درخت است. یعنی زمانی که درخت به طور کامل بیدار شده باشد. برای درختان بارده نباید از کود سه بیست زمانی که شکوفه روی درخت وجود دارد استفاده کرد.

البته نکته مهم در این جاست که کود سه بیست یک کود تقویتی به شمار می‌رود. بنابراین هر زمانی که درخت نیاز به تقویت داشته باشد می‌توان با مشورت کارشناسان از آن استفاده کرد.

نحوه مصرف کود سه بیست برای درخت گردو

روش مصرف این کود به صورت آبیاری و محلول پاشی است. 

روش آبیاری

در روش آبیاری مقدار تعیین شده از کود سه بیست را در آب  حل کرده و درختان را آبیاری می‌کنند. در واقع در این روش کود را از طریق سیستم آبیاری انتخابی برای باغ به درختان می‌رسانند.

بهبود کیفیت محصول درخت گردو

روش محلول پاشی 

این روش به دلیل جذب بالا بسیار توصیه می‌شود. در روش محلول پاشی مقدار مشخصی از کود را در آب  حل کرده و توسط دستگاه‌های سم پاش به درختان گردو می‌پاشند. به دلیل کاهش مصرف کود و جذب سریع‌تر توسط برگ‌ها و شاخه‌ها، روش محلول پاشی از لحاظ اقتصادی هم به‌صرفه‌تر است. 

مقدار مصرف کود سه بیست برای درخت گردو

مقدار مصرف کود سه بیست برای درخت گردو به عوامل مختلفی مثل سن درخت، نوع گردو، شرایط جوی و خاک بستگی دارد. میزان کود سه بیست لازم برای درخت گردو بر اساس نوع استفاده از کود برای آن‌ها در جدول زیر آورده شده است. 

روش مصرفمقدار مصرف 
آبیار ی۵۰ تا ۲۰۰ سی‌سی برای هر درخت 
محلول پاشی ۲ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب برای هر هکتار

به طور کلی بهتر است با توجه به شرایط هر منطقه و هر نوع درخت گردو پیش از مصرف هر نوع کودی با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید تا بهترین نتیجه و بازدهی را داشته باشید. 

خرید کود سه بیست از نیاز گیاهان

کود سه بیست در بسته‌های ۱ لیتری، ۵ لیتری و ۲۰ لیتری در فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان آماده ارائه به شما عزیزان است. علاوه بر اینکه با خرید از این سایت می‌توانید از اورجینال بودن کودها مطمئن باشید، کارشناسان ما به صورت رایگان مشاوره‌های لازم را به شما خواهند داد.

سخن نهایی

ما در این مقاله به معرفی کود سه بیست برای درخت گردو، فواید، انواع، زمان مصرف، نحوه مصرف و مقدار مصرف آن پرداختیم. کود سه بیست با جذب در گیاه می‌تواند اثرات مفیدی روی گیاه بگذارد که هنگام ثمر دهی بسیار محسوس است.

در صورتی که شما از افرادی هستید که در زمینه کشت درخت گردو فعالیت دارید می‌توانید از فواید این نوع کود بهره ببرید. در پایان اگر در ارتباط با مطالب پیش رو سؤال یا پیشنهادی دارید، آن را با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
افزایش کیفیت میوه درخت گردو با استفاده از کودهایی مانند فروت ست امکان پذیر است. در همین راستا مطالعه مقاله «کود فروت ست برای گردو» را به شما توصیه می‌کنیم. 
برگ‌های زرد درخت گردو نشانه کمبود آهن است. برای آشنایی با علائم کمبود آهن و روش رفع آن مطالعه مقاله «کود آهن برای درخت گردو» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
اسید هیومیک عاملی اساسی برای اصلاح خاک و کمک به رشد بهتر درختان است.  است. با مطالعه «فواید اسید هیومیک برای گردو» می‌توانید سلامت باغ خود را تضمین کنید.

 سؤالات متداول

1. بهترین زمان برای استفاده از کود سه بیست چه زمانی است؟

استفاده از این کود در فصل بهار که آغاز فاز فعال رشد درخت است بهترین نتیجه را در پی دارد. اما به طور کلی هر زمان درخت نیاز به تقویت داشت می‌توان از کود سه بیست استفاده کرد.

2. کود سه بیست چیست؟

ترکیب سه عنصر پتاسیم، فسفر و نیتروژن که عناصر ضروری برای رشد هر درخت و گیاهی هستند کود سه بیست را تشکیل می‌دهد. این سه عنصر در کود سه بیست به نسبت 20_20_20 ترکیب شده‌اند.

3. چگونه می‌توانیم متوجه نیاز درخت گردو به کود 20-20-20 شویم؟

علائمی مانند زردی برگ‌ها، کاهش مقاومت درخت گردو به تنش‌های محیطی، کاهش کیفیت میوه و توقف رشد درخت نشان دهنده کمبود NPK در درخت گردو هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها