کود سه بیست برای گندم؛ کود حاوی سه درشت مغذی برای گندم

کود سه بیست برای گندم

یکی از کودهای پر مصرف در بین کشاورزانی که به پرورش گندم مشغول هستند، کود سه بیست برای گندم است. این کود به عنوان یک کود متعادل که از عناصر ان پی کا تشکیل شده است، جایگاه ویژه‌ای را در روند افزایش تناژ گندم به خود اختصاص داده است.

به همین دلیل لازم دانستیم در این مقاله بهترین کود سه بیست برای گندم را معرفی کنیم و به بررسی زمان مصرف کود سه بیست برای گندم و نحوه مصرف کود سه بیست برای گندم بپردازیم تا بتوانیم به شما در برداشت محصولی با کیفیت کمک کنیم. با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کودهای سه بیست حاوی سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم به میزان بیست درصد هستند. به دلیل وجود عناصر npk در این کود، آنها را به عنوان کود کامل و محرک رشد رویشی می‌شناسیم.
کود سه بیست نانو مایع بمب و کود سه بیست نانو مایع شوک، کودهای خارجی با کیفیتی هستند که به دو روش محلول پاشی و آبیاری برای گندم قابل استفاده‌اند.

فواید کود سه بیست برای گندم

کود سه بیست حاوی نسبت متعادلی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که هر کدام به میزان 20 درصد در کود حضور دارند. کود سه بیست به دلیل داشتن نسبت متعادلی از این سه عنصر به‌عنوان یک کود کامل شناخته می‌شود.

هرکدام از این عناصر نقش ویژه‌ای را در گیاه ایفا می‌کنند که در این قسمت به طور کامل به آنها اشاره می‌کنیم.

 • عنصر نیتروژن (N)
 1. تحریک فتوسنتز و افزایش فعالیت گیاه در تولید غذا
 2. بهبود رشد رویشی گیاه
 3. افزایش سبزینگی گیاه
 4. افزایش تولید برگ

عناصر ان پی کا به میزان کافی در قویترین کود مایع گندم نیز وجود دارند که می‌توانید برای افزایش برداشت محصولتان از این کود کمک بگیرید. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

 • عنصر فسفر (P)
 1. افزایش رشد و توسعه ریشه گندم
 2. افزایش جذب عناصر غذایی موجود در خاک
 3. بهبود استحکام گیاه گندم در خاک
 4. افزایش جذب آب و کمک به رشد گیاه
 • عنصر پتاسیم (K)
 1. افزایش مقاومت گندم در برابر بیماری‌ها و آفات
 2. افزایش کیفیت و وزن دانه‌های گندم
 3. تقویت سیستم ایمنی
 4. افزایش پنجه زنی و خوشه دهی
رشد گندم با کود سه بیست

بنابراین با استفاده از کود سه بیست می‌توانید تناژ محصولات خود را به طرز چشم گیری افزایش دهید و همچنین به بهبود خاک و افزایش باروری آن کمک کنید. با استفاده از کود سه بیست نیاز به کودهای دیگر برای تأمین کمبودهای گیاه کاهش می‌یابد. در قسمت بعدی بهترین کود سه بیست برای گندم را معرفی می‌کنیم.

بهترین کود سه بیست برای گندم چیست؟

دو کودی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم، کودهای کامل و متعادلی هستند که با تأمین مواد مغذی مورد نیاز باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی به افزایش چشم‌گیر کیفیت و تناژ محصولات کمک می‌کنند.

 • کود سه بیست نانو مایع بمب
 • کود سه بیست نانو مایع شوک

این محصولات ساخت خارج از کشور می‌باشند و با تکنولوژی پیشرفته نانو به صورتی کاملا کاربردی تولید شده‌اند تا پس از استفاده سریعاً جذب گیاه شوند.

این کودها علاوه بر نیتروژن، فسفر و پتاسیم شامل ریز مغذی‌های دیگری هم می‌شوند که به شکل محلول در آب برای گیاه قابل جذب هستند، به همین دلیل آنها را به عنوان کود محرک رشد نیز می‌شناسیم.

استفاده از کودهای ذکر شده باعث افزایش سبزینگی گندم و افزایش وزن و تناژ محصول می‌شود؛ همچنین مقاومت گیاهان را در برابر تمام تنش‌های محیطی و کمبود عناصر غذایی افزایش می‌دهد. در ادامه اطلاعات جامعی درباره زمان مصرف کود سه بیست برای گندم در اختیارتان قرار می‌دهیم.

زمان مصرف کود 20-20-20 برای گندم

بهترین زمان مصرف کود سه بیست برای گندم در ابتدای فصل و در طی رشد گیاه است و با توجه به اینکه گندم بهاره یا گندم پاییزه کشت می‌کنید متفاوت است.

بنابراین ما در مقاله‌ای تحت عنوان جدول کود دهی گندم تمام مراحل رشد گیاه را نام برده‌ایم و کودهای مورد نیاز گندم در هر مرحله از جمله کود سه بیست را معرفی کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

نحوه مصرف کود npk برای گندم

کودهای NPK به‌صورت پودری و مایع عرضه می‌شوند و برای استفاده از هر دو مدل لازم است آنها را با مقدار مناسب از آب ترکیب کنید. در مصرف کودهای پودری باید دقت کنید تا کود به خوبی در آب حل شود در غیر این صورت نمی‌تواند تاثیرش را بگذارد.

اما شما در مصرف کودهای مایع با این مشکل مواجه نیستید زیرا به راحتی با آب ترکیب می‌شوند و می‌توانید آنها را به صورت محلول پاشی و یا آبیاری برای گندم استفاده کنید. در قسمت بعدی مقدار مصرف سه بیست برای گندم را توضیح می‌دهیم.

مقدار مصرف سه بیست برای گندم

معمولاً مقدار مصرف سه بیست برای گندم در کشت‌های زراعی بر اساس روش کوددهی متفاوت است. برای غلاتی مانند گندم و جو به ازای هر هکتار به 5 لیتر کود برای آبیاری نیاز پیدا می‌کنید.

این مقدار در روش محلول پاشی 2 لیتر کود در 1000 لیتر آب خواهد بود. در بخش بعدی به شما می‌گوییم که چگونه متوجه کمبود کود سه بیست در محصولاتتان شوید.

علائم کمبود کود سه بیست در گندم

همان‌طور که اشاره کردیم کود ۲۰-۲۰-۲۰ از سه عنصر اصلی پتاسیم، نیتروژن و فسفر تشکیل شده است و کمبود هر یک از این عناصر می‌تواند علائم خاصی را در گیاه ایجاد کند به‌عنوان‌مثال:

 • علائم کمبود پتاسیم: کمبود پتاسیم ابتدا باعث زرد شدن برگ‌های پایینی می‌شود، سپس آن‌ها را می‌سوزاند و در نهایت به برگ‌های بالایی نفوذ کرده و باعث نابودی آن‌ها می‌شود.
 • علائم کمبود نیتروژن: کمبود نیتروژن باعث می‌شود که گیاه به‌خوبی رشد نکند.
 • علائم کمبود فسفر: ضعیف شدن جوانه‌های گیاه و کوچک شدن برگ‌های جوان از نشانه‌های کمبود فسفر است. این موضوع باعث می‌شود که گیاه رشد مطلوبی نداشته باشد و از بین برود.

در ادامه به نکاتی که باید درباره کود npk برای گندم بدانید اشاره می‌کنیم.

خرید کود سه بیست برای گندم

برای تهیه این کود می‌توانید از طریق لینک خرید بهترین کود سه بیست مایع برای گندم اقدام کنید و کود مورد نیاز خود را در بسته بندی 20 لیتری، 5 لیتری و 1 لیتری به راحتی سفارش دهید.

سخن پایانی

کود سه بیست یک کود محبوب در کشت گندم است که متشکل از نسبت مساوی ترتیب نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و به گندم کمک می‌کند تا مواد مغذی بیشتری را جذب کند و رشد و توسعه بهتری داشته باشد.

استفاده از این کود می‌تواند عملکرد گیاه را در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند کمبود آب و تنش‌های شوری و حرارتی افزایش دهد. چنانچه راجع به سفارش این محصول و نحوه مصرف آن سوالی داشتید می‌توانید با شماره تلفنی که در سایت قرار دارد تماس بگیرید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط
* یکی از کودهای کامل که علاوه بر عناصر سه بیست، مهم‌ترین ریز مغذی‌ها، آمینو اسید و جلبک دریایی را نیز در ترکیبات خود دارد، کود ده ایکس شوک برای گندم است. برای آشنایی بیشتر با این کود و اطلاع از زمان مصرف آن، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
* بهترین کود ارگانیک برای اصلاح بافت خاک، کود هیومیک اسید است. پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از زمان مصرف کود هیومیک اسید برای گندم و آشنایی با فواید این کود، مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 31

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید

باتشکر از مطالب زیباتون

حسین علی زاده

سلام کودسه بیست بیشتربرای رشدگندم یابرای خوشه گندم استفاده میشود

مجدی

مطالب خوب و کاربردی با تشکر از شما مهندس عزیز، برای گندم که عمرش دو ماه هست بازهم قابل استفاده هست ؟ ممنون