بهترین کود برای پنجه زنی گندم + توضیحات کامل راجع به مرحله پنجه زنی گندم

بهترین کود برای پنجه زنی گندم

با توجه به اینکه گندم جزء محصولاتی است که با شرایط آب و هوایی مختلف سازگاری دارد و در اکثر مناطق دنیا کشت می‌شود، تلاش برای بهبود روش‌های کشت، داشت و برداشت این محصول بسیار حائز اهمیت است.

پنجه زنی یکی از مراحل بسیار مهم در رشد گندم است که تغذیه گیاه در این دوره و استفاده از کود مناسب برای پنجه زنی گندم می‌تواند در افزایش تناژ و برداشت محصولی با کیفیت بالا بسیار موثر باشد. در این مقاله می‌خواهیم در خصوص مرحله پنجه زنی گندم و بهترین کود برای پنجه زنی گندم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
هر بوته گندم شامل یک ساقه اصلی و چندین ساقه فرعی است که به سایر ساقه‌ها، پنجۀ گندم گفته می‌شود که پس از مرحله سه تا چهار برگی رشد می‌کند.
گندم دیم 3 تا 6 هفته و گندم آبی 2 تا 5 هفته پس از کاشت شروع به پنجه زنی می‌کنند.
بهترین کود برای پنجه زنی گندم، کود ده ایکس شوک و فول مکس بمب است که ده عنصر مغذی را در خود دارند و به دو روش آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده‌اند.

بهترین کود برای پنجه زنی گندم چیست؟

استفاده از کود برای پنجه زنی گندم به‌عنوان یکی از عوامل مهم در کیفیت و عملکرد محصول، اهمیت دارد. با توجه به نیازهای گندم، بهتر است از کودی استفاده کنید که عناصری مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر مواد مغذی را داشته باشد.

بهترین کود برای پنجه زنی گندم کود ۱۰ ایکس شوک و فول مکس بمب است. کود ده ایکس و فول مکس به دلیل تأثیر بسیار مثبتی که بر رشد و توسعه گیاهان دارند به‌عنوان بهترین گزینه برای تمام محصولات گلخانه‌ای، باغی و زراعی شناخته می‌شوند.

این کودها از ۱۰ عنصر و ترکیب مختلف تشکیل شده اند که هر کدام نقش ویژه و مهمی را در روند فعالیت‌های گیاهان بر عهده دارند.

این دو کود حاوی ترکیباتی هستند که سبب بهبود بافت خاک شده و شرایط بستر خاک را برای رشد هرچه بهتر گیاه فراهم می‌کند و همچنین به عنوان بهترین کود تقویتی خوشه گندم نیز شناخته می‌شوند.

دو کود ذکر شده، با تقویت سیستم ایمنی، گیاه را در برابر انواع قارچ‌ها و بیماری‌ها مقاوم می‌کنند و از این طریق در افزایش باردهی محصول نقش دارند. از مزایای دیگر این کودها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش چشم‌گیر تناژ محصول
 • افزایش جذب عناصر از طریق ریشه گیاه
 • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک
 • افزایش حاصلخیزی و بهبود بافت خاک
 • بهبود جوانه زنی
 • افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی و بیماری‌ها
 • آزادسازی عناصر بلوکه شده در خاک
 • افزایش فتوسنتز
کود ده ایکس شوک برای پنجه زنی گندم
کود فول مکس بمب برای پنجه زنی گندم

ما در مقاله‌ای تحت عنوان “کود ده ایکس شوک برای گندم و جو” به طور کامل درباره فواید و طریقه مصرف این کود برای گندم پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

معرفی مرحله پنجه زنی گندم

هر بوته گندم شامل چندین ساقه است و شامل یک ساقه اصلی و چندین پنجه می‌شود. ساقه اولیه که از خاک بیرون می‌آید به‌عنوان «ساقه اصلی» و سایر ساقه‌ها به نام «پنجه» شناخته می‌شوند.

نخستین پنجه زنی با باز شدن کامل سه برگ روی ساقه اصلی رخ می‌دهد. پنجه زنی در گندم پس از رسیدن به مرحله ۳ تا ۴ برگی آغاز می‌شود و هر پنجه‌ای که در شرایط رشد و نمو مناسب قرار دارد، می‌تواند یک خوشه تولید کند. چنانچه تغذیه گندم به خوبی انجام شود، یک بوته گندم می‌تواند بین 5 الی 10 خوشه تبدیل کند و از این طریق شاهد برداشت بیشتر محصول باشید.

زمان شروع پنجه زنی گندم

پنجه‌ها در شرایط طبیعی بیش از ۷۰ درصد عملکرد دانه گندم را تشکیل می‌دهند. مراحل پنجه زنی گندم خیلی ساده است. پنجه زنی با شرایط محیطی مختلف سازگار است و در صورت فراهم بودن شرایط رشد و نمو مناسب، عملکرد پنجه‌ها بیشتر می‌شود. سوالی که از ما پرسیده می‌شود این است که زمان شروع پنجه زنی گندم کی است؟ این زمان در گندم دیم و آبی متغیر است.

 • زمان شروع پنجه زنی گندم دیم: پنجه زنی در گندم دیم معمولاً حدود 3 تا 6 هفته پس از کاشت آغاز می‌شود. در شرایطی که آب و هوا بسیار گرم و خشک باشد و رطوبت کافی وجود نداشته باشد، پنجه‌زنی به تأخیر میفتد.
 • زمان شروع پنجه زنی گندم آبی: در گندم آبی، پنجه زنی کمی زودتر شروع می‌شود، معمولاً حدود 2 تا 5 هفته پس از کاشت این اتفاق میفتد چرا که آب در دسترس گیاه است. تعداد پنجه ها نیز به دلیل تامین آب بهتر در مقایسه با گندم دیم بیشتر است.

اگر شرایط رشد و نمو ضعیف باشد یا رطوبت و مواد غذایی کم باشد، قدرت پنجه زنی هم کاهش می‌یابد. به‌طورکلی با تشکیل پنجه‌های زیاد در شرایط مساعد، تناژ گندم نیز افزایش می‌یابد.

در مرحله پنجه زنی گندم چه عناصری حیاتی هستند؟

اکنون که به اهمیت مرحله پنجه زنی گندم پی برده‌اید بهتر است بدانید یکی از پارامترهای بسیار مهم در انتخاب بهترین کود افزایش تناژ گندم رفع تمام نیازهای غذایی گیاه در این مرحله است. در مرحله پنجه زنی، گیاه گندم به عناصر مغذی زیر نیاز دارد:

 • عناصر ریز مغذی

عناصر ریز مغذی (micronutrients) یا عناصر غذایی فرعی، عناصری هستند که گیاهان برای رشد و توسعه به آن‌ها نیاز دارند اما در مقادیرشان نسبت به عناصر اصلی کم‌تر است.

این عناصر شامل آهن (Fe)، روی (Zn)، منگنز (Mn)، مس (Cu)، بور (B)، مولیبدن (Mo)، کلر (Cl) و نیکل (Ni) می‌شوند. عناصر ریزمغذی برای تشکیل برخی از آنزیم‌ها و هورمون‌ها یا برای انجام فرآیندهای گیاهان ضروری هستند. به‌عنوان‌مثال روی برای فعالیت برخی از آنزیم‌های گیاهی و تنظیم رشد و توسعه گیاهان لازم است یا آهن در فرایند فتوسنتز نقش بسیار مهمی را بر عهده دارد.

 • فسفر

فسفر یکی از عناصر غذایی اصلی گیاهان است که برای رشد و توسعه ریشه‌ها، پنجه‌ها و دانه‌های گندم ضروری می‌باشد.

 • نیتروژن

نیتروژن عنصری است که برای رشد گیاهان بسیار حیاتی است. این عنصر برای تشکیل پروتئین‌ها و سایر ترکیبات زیستی ضروری بوده و به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین عناصر محدود کننده رشد گیاهان محسوب می‌شود.

 • پتاسیم

پتاسیم یکی از مهم‌ترین عناصر غذایی است که برای افزایش حجم و وزن دانه‌های گندم موثر است. استفاده از کودهای حاوی پتاسیم به خصوص در مراحل نهایی سبب افزایش تناژ گندم شود.

عناصر مورد نیاز گندم در مرحله پنجه زنی

بنابراین بسیار ضروری است از قویترین کود مایع گندم در مرحله پنجه زنی استفاده کنید و این کود باید عناصر مغذی ذکر شده را دارا باشد.

سایر عوامل تأثیر گذار در افزایش پنجه زنی گندم

عواملی که بر پنجه زنی گندم تأثیر می‌گذارند عبارت‌اند از:

 1. میزان بذر
 2. شرایط جوی
 3. رطوبت
 4. آفات و بیماری‌ها
 5. کود مناسب برای پنجه زنی گندم
 6. عمق کاشت
 7. تاریخ کاشت

به نظر می‌رسد که پنجه زنی گندم به‌عنوان یک فرآیند مهم در تولید گندم می‌تواند به بهبود شرایط تولید، افزایش بهره‌وری و سودآوری کشاورزان کمک کند.

خرید کود مخصوص پنجه زنی گندم

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کود ده ایکس شوک که بهترین کود برای افزایش پنجه زنی گندم می‌باشد را در بسته بندی 20 لیتری، 5 لیتری و 1 لیتری سفارش دهید.

همچنین می‌توانید از طریق لینک خرید کود فول مکس بمب نیز این کود را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. ما سفارش شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دستتان می‌رسانیم.

سخن پایانی

پنجه زنی گندم به‌عنوان یکی از مراحل مهم در تولید گندم می‌تواند کیفیت و کمیت محصولات را بهبود بخشیده و کاهش هزینه‌های برداشت و جمع‌آوری محصولات را تضمین کند. برای به دست آوردن بهترین نتیجه باید به مراحل پنجه زنی گندم، شرایط خاک و نوع گندم توجه کنید. بهترین کود برای پنجه زنی گندم «کود ۱۰ ایکس شوک» است.

کود ۱۰ ایکس شوک به‌عنوان یک کود کامل و تقویتی توانسته با تأثیرات بی‌نظیری که بر کیفیت محصولات می‌گذارد به یکی از محبوب‌ترین گزینه‌ها برای باغداران و کشاورزان تبدیل شود.

سوالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.7 / 5. امتیاز های این مقاله: 28

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ابراهیم میراحمدی

با سلام لطفا جزئیات و مشخصات کامل کود ک شامل چ عناصری با چ میزان و درصد توصیح دهید و همچنین قیمت کود هم لطف فرمایید اعم از ی لیتری ۵لیتری علی‌الخصوص ۲۰لیتری

khani

سلام جناب میر احمدی.
مقاله “کود کامل ده ایکس شوک” رو مطالعه کنید تمام جزئیات نوشته شده.
برای اطلاع از قیمت کود و ثبت سفارش می‌تونید از طریق صفحه خرید کود ده ایکس شوک اقدام کنید.

کاربران ناشناس

ان شالله در آینده نزدیک سفارش میدم

زهرا قنادان

سلام دوست عزیز
ما در خدمتتون هستیم

نورالدین

چهموقع ازسال از کود ۱۰ایکس استفاده کنیم وچه مقدار

khani

سلام جناب نورالدین. در زمان رشد گندم و همچنین مرحله ساقه رفتن از کود ده ایکس شوک استفاده کنید. مقدار مصرف کود در روش آبیاری بین 5 تا 10 لیتر در هر هکتار است.