بهترین زمان سمپاشی فروت ست مرکبات؛ کود معجزه گر گلدهی مرکبات

کود فروت ست مرکبات

کود فروت ست برای مرکبات مزایای فراوانی دارد که فایده آن را می‌توان در کیفیت و کمیت محصول نهایی مشاهده کرد. این کار رعایت نکات خاص خود را می‌طلبد که در صورت بهره‌گیری از آن، سود آوری اقتصادی تولیدکنندگان مرکبات دو چندان خواهد شد.

از کودهای فروت ست برای مرکبات دو بار در سال می‌توان استفاده کرد که هر کدام از این بازه‌های زمانی کاربرد خاص خود را دارند. یک بار استفاده در زمان گلدهی (محلول پاشی مرکبات در بهار) و یک بار دیگر برای جلوگیری از سال آوری نیز باید استفاده کنید. دعوت می‌کنیم برای کسب اطلاعات تکمیلی در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود فروت ست موجب تقویت گلدهی و کاهش ریزش گل‌ها می‌شود و اکثر شکوفه‌ها را به میوه تبدیل می‌کند. این کود برای تقویت گلدهی، باید حتماً قبل از گلدهی مصرف شود.
دو کود نانو مایع زود جذب، کود فروت ست شوک و فروت ست بمب هستند که به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند. پیشنهاد ما این است که این کود را حتما محلول پاشی کنید.

زمان سمپاشی فروت ست مرکبات جهت گلدهی بیشتر

بهترین زمان سم پاشی فروت ست در مرکبات چند هفته قبل از گلدهی در زمان رویت سرآغازه‌های گل است. بهترین زمان محلول پاشی فروت ست مرکبات (زمان سمپاشی فروت ست مرکبات) یا آبیاری آن از اواخر اسفند تا اواخر فروردین (زمان تورم جوانه‌ها) است، در این زمان تغذیه گیاه با کود فروت ست بهترین نتیجه را می‌دهد.

 • برای مرکباتی مانند نارنگی، پرتقال، لیمو شیرین، لیمو ترش، نارنگی، نارنج و گریپ فروت، کوددهی در زمان تورم جوانه‌ها و باز شدن برگ‌های اولیه تا قبل از تشکیل گل یعنی از اسفند تا اردیبهشت است.
 • یکی از بهترین کودها برای مرکبات جنوب فروت ست است که در مرکبات جنوب کشور در فصل بهار باید استفاده شود. بهترین زمان کوددهی فروت ست مرکبات شمال نیز قبل از شروع گلدهی در ماه‌های اسفند تا فروردین است.

نکته: به هیچ وجه در زمان گلدهی درختان از کود و آبیاری سنگین استفاده نکنید چرا که باعث ریزش گل‌ها می‌شوید.

یکی دیگر از مهم‌ترین مراحلی که باید از کود فروت ست استفاده کنید، پس از برداشت است که در بخش بعدی به این موضوع پرداخته‌ایم.

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست مرکبات برای جلوگیری از سال آوری

می‌دانید که درختان پس از یک سال میوه‌دهی، تمایل دارند که سال بعدی را به استراحت بپردازند، فروت ست کمک می‌کند که دورۀ استراحت درخت کوتاه شود و سال بعدی هم درخت با تمام قوا، ثمر دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه سال آوری درختان را حذف کنید، پس از برداشت محصول تا پایان خزان برگ‌های درخت، از کود فروت ست استفاده کنید.

تاثیرات کود فروت ست برای مرکبات

تاثیرات کود فروت ست بر روی پرتقال، کیوی، انگور و انواع مرکبات بسیار زیاد است. این مزایا به اندازه‌ای است که پس از کوددهی تغییرات چشمگیری در سلامت درختان و کیفیت محصولات مشاهده می‌شود. اما می‌توان مهم‌ترین مزایای کود فروت ست برای مرکبات را به صورت زیر شرح داد:

 • افزایش گرده افشانی و تلقیح گل: مرکبات برای گل‌دهی به اسید آمینه، فسفر، بور و روی نیاز دارند. این عناصر در کود فروت ست وجود دارد.
 • افزایش احتمال تبدیل شدن گل به میوه: کلسیم به عنوان مهم‌ترین عنصر موردنیاز باغات مرکبات به میزان قابل‌توجهی در کود فروت ست وجود دارد. از طرفی محلول پاشی مرکبات با کود فروت ست با وجود عناصر روی، منگنز و اسیدآمینه باعث افزایش کلروپلاست و آنزیم‌های گیاهی می‌شود. این عوامل احتمال تبدیل گل به میوه را افزایش می‌دهد و از ریزش گل‌ها جلوگیری می‌کند.
زمان سمپاشی فروت ست مرکبات

از دیگر اثرات فروت ست برای پرتقال و دیگر مرکبات می‌توان به تشکیل جوانه زایشی قوی، افزایش مقاومت درختان و گل‌های مرکبات در برابر سرمای بهار و تغییرات دمایی، کمک به ذخیره‌سازی عناصر مورد نیاز برای شروع فعالیت مجدد گیاه و رشد جوانه‌ها و گلدهی و تشکیل میوه اشاره کرد. این کود برای جلوگیری از ریزش میوه مرکبات هم موثر است.

بهترین کود فروت ست برای مرکبات

استفاده از برندهای معتبر کود فروت ست به صورت سریع‌تر و دقیق‌تر بر روی گیاه تأثیر می‌گذارد. در مقابل استفاده از کود فروت ست نامناسب علاوه بر عدم کمک به درخت ممکن است موجب ضررهای غیرقابل‌ جبران شود.

با توجه به تحقیقات انجام شده بهترین نشان‌های تجاری در زمینه تولید کود فروت ست برند بمب و شوک هستند که در این زمینه امتحان خود را به خوبی پس داده‌اند. در ادامه توضیحات لازم پیرامون هر کود را برای شناخت بیشتر به شما ارائه می‌دهیم.

کود فروت ست مایع بمب

کود فروت ست بمب را می‌توانیم بهترین کود فروت ست برای مرکبات نامگذاری کنیم. این کود با جدیدترین تکنولوژی تولید کودها یعنی فناوری نانو مایع تهیه شده است که ذرات آن در اندازه ماکرو هستند و مواد مغذی را به طور موثر به ریشه گیاه می‌رسانند و از پایداری مناسبی در خاک برخوردار هستند. کود فروت ست بمب از ترکیبات زیر تشکیل شده است:

 • روی (Zn) %5
 • بور (B) 20%
 • آمینو اسید 20%
 • آهن (Fe) 10%
 • نیتروژن (N) 10%
 • فسفر (P) 10%
 • کلسیم (Ca) 5%

هر کدام از عناصر موجود در این کود وظایفی دارند به عنوان مثال عنصر آهن وظیفه دارد تا از زرد شدن برگ درخت‌ مرکبات جلوگیری کند و کلروفیل بیشتری تولید کند. عنصر کلسیم به سلامت ظاهری مرکبات کمک می‌کند. پتاسیم و آمینو اسید در جلوگیری از بیماری‌ها و آفات نقش دارند.

همچنین وجود آمینو اسید در ترکیبات آن، باعث تحریک سوخت و ساز درخت می‌شود و از این طریق بر روی درخت اثر می‌گذارد. نیتروژن در رشد رویشی و فتوسنتز گیاهان نقش دارد. روی و بور هر دو ریزمغذی‌های ضروری برای رشد مرکبات هستند و در رشد ریشه و جذب مواد مغذی تاثیرگذار هستند.

اگر می‌خواهید این کود را ثبت سفارش کنید می‌توانید به صفحه محصول که در بالا مشاهده می‌کنید مراجعه فرمایید.

کود فروت ست مایع شوک (Fruit set Fertilizer)

کود فروت ست مایع شوک محصولی فوق‌العاده از کمپانی آمریکایی Pan American بوده که به واسطه تکنولوژی نانو ساخته شده است. این محصول از غلظت بالایی برخوردار است. همین موضوع باعث شده که کود فروت ست توسط درخت به صورت کامل جذب شود و نیازهای درخت را به طور کامل رفع کند. 

فرآیند جذب این کود از طریق ریشه و برگ درخت اتفاق می‌افتد. در ترکیبات این محصول عناصر و ویتامین‌های مختلفی از جمله موارد زیر وجود دارد:

 • روی (Zn) 10%
 • بور (B) 10%
 • آمینو اسید %7
 • نیتروژن (N) 7%
 • آهن (Fe) 5%
 • فسفر (P) 5%
 • کلسیم (Ca) 5%

کود فروت ست مایع شوک علاوه بر افزایش گلدهی و جوانه‌زنی موجب تولید برگ‌های جدید، افزایش مقاومت درخت در برابر سرما، کاهش ریزش شکوفه‌ها، جلوگیری از سال‌آوری به واسطه تأمین انرژی گیاه، تحریک سوخت و ساز درخت به دلیل وجود آمینو اسید و… می‌شود.

درختانی که از این کود تغذیه می‌شوند غلظت شیره آنها افزایش یافته و در برابر سرما، باران، تگرگ و… مقاوم‌تر هستند.

شما می‌توانید جهت خرید کود فروت ست شوک بر روی محصول کلیک کنید و از بین حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، کود مورد نظرتان را سفارش دهید.

اگر قصد دارید مرکبات شما درشت و بازار پسند باشد، حتما باید زمان فندقی شدن میوه، از کود برای درشت شدن مرکبات استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم فواید این کود و زمان مصرف آن را مطالعه کنید.

نحوه مصرف کود فروت ست برای مرکبات

برای استفاده از کود فروت ست برای پرتقال، نارنگی، کیوی، لیمو شیرین و لیمو ترش، گریپ فروت، نارنج و دیگر مرکبات لازم است اصول زیر را رعایت کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید.

نحوه استفاده از کود فروت ست

استفاده از کودهای فروت ست معمولا به 2 شیوه آبیاری و محلول پاشی صورت می‌گیرد. هر دو روش به خوبی کود را به گیاه می‌رسانند و در بازه زمانی متفاوتی تاثیر خود را بر جای می‌گذارند. سرعت جذب مواد و عناصر ضروری در روش محلول پاشی بیشتر است و این به دلیل جذب از طریق برگ است.

پیشنهاد ما به شما این است که در صورت داشتن تجهیزات لازم، حتما روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید. در موارد بعدی، نکات بیشتری را درباره شیوه صحیح استفاده از کودها ذکر کرده‌ایم.

مقدار مصرف کود فروت ست برای مرکبات

مقدار کود لازم برای استفاده در هر روش متفاوت است. در روش آبیاری لازم است بسته به سن درخت و تراکم کشت، 5 تا 10 لیتر از کود مایع در مقدار مناسب آب ترکیب شود سپس کوددهی صورت گیرد. 

در روش محلول پاشی نیز باید 2 الی 3 لیتر از کود مایع در 1000 یا 1500 لیتر آب مخلوط شود و کوددهی اعمال شود. توجه داشته باشید که کوددهی به طریقه محلول‌پاشی باید به شکلی باشد که چکه کردن محلول از روی برگ گیاه به صورت مستقیم مشاهده شود.

خرید فروت ست برای مرکبات

کودهای فروت ست در فروشگاه‌های متعددی برای خرید موجود است اما برای یک خرید مناسب و به صرفه لازم است که از بستر مطمئنی خرید کرد. 

ما در مجموعه نیاز گیاهان با وجود 15 سال سابقه در حوزه واردات و فروش کودهای فروت ست نمونه اصلی کودهای معتبر را به شما خریداران محترم عرضه می‌کنیم.

برای خرید کود فروت ست با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت می‌توانید به صفحه ذکر شده مراجعه کنید.

گفتار پایانی

در این مقاله شما را با خواص شگفت‌انگیز کود فروت ست برای مرکبات آشنا کردیم و نکات مهمی را راجع به بهترین زمان، نحوه و مقدار مصرف این کود ذکر کردیم.

همچنین بهترین روش مصرف را نیز از جنبه‌های مختلف مورد ارزیابی قرار دادیم تا شما باغداران گرامی بتوانید به راحتی از این کودها استفاده کنید. در صورت وجود هرگونه سوال و ابهامی، می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در صفحه با ما در ارتباط باشید و از مشاوره رایگان بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط
* اگر قصد دارید برای رشد و تقویت عالی مرکبات از یک کود کامل استفاده کنید، پیشنهاد ما به شما کود ده ایکس شوک برای مرکبات است. این کود حاوی ده عنصر درشت مغذی و ریز مغذی است که پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات بیشتر راجع به آن را در مقالۀ نامبرده مطالعه کنید.
* یکی از عناصر ضروری برای مرکبات آهن است. شما می‌توانید علائم کمبود آهن و زمان مصرف کود آهن برای مرکبات را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 12

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها