فروت ست برای خرما؛ برداشت بیشتر خرما با کود فروت ست

فروت ست برای خرما

بسیاری از باغدارانی که به کشت خرما مشغول‌اند از ریزش شکوفه‌های درختان خرما گلایه‌مند هستند. همچنین درختان خرمای چند ساله، بیشتر دچار سال‌آوری می‌شوند. برای جلوگیری از این مشکلات راه‌حل‌های مختلفی وجود دارد که بهترین آن‌ها، استفاده از کود فروت ست برای خرما است.

کودهای فروت ست با وجود ترکیباتی از جمله آمینو اسید، روی، آهن، بور و… نیازهای درخت که ممکن است توسط خاک تأمین نشود را رفع می‌کنند. کود جلوگیری از ریزش گل خرما، همان کود فروت ست است.

این مقاله از وب‌سایت نیاز گیاهان به بررسی کودهای فروت ست باکیفیت خرما موجود در بازار و مشخصات آن پرداخته است. در صورتی که به کسب اطلاعات بیشتر در این باره علاقه دارید می‌توانید در ادامه مقاله ما را همراهی کنید.

خلاصه‌‎ای از این مقاله
ریزش گل در درخت خرما یکی از عارضه‌هایی است که با مصرف کود فروت ست کاملا قابل پیشگیری است. کود فروت ست خرما می‌تواند میزان گلدهی را چندین برابر کند و بر کیفیت خرما نیز اثر مثبت بگذارد.
دو نوع از کودهای باکیفیت نانو مایع تولید خارج از کشور، کود فروت ست بمب و فروت ست شوک هستند. این کودها به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل مصرف هستند که پیشنهاد ما این است، روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید.

تاثیر فروت ست برای درخت خرما و گلدهی آن

درخت خرما برای گلدهی مناسب به عناصر مختلفی نیاز دارد. در برخی از موارد مشاهده شده پس از چند سال متوالی خاک توان تأمین عناصر مورد نیاز درخت را ندارد. در این صورت لازم است به واسطه راه‌های مختلف عناصر مورد نیاز درخت را به آن رساند.

یکی از بهترین راه‌های رفع نیاز درخت خرما به عناصر مورد نیاز، استفاده از کودهای فروت ست است. این کودها درصد قابل توجهی از آمینو اسید، بور، فسفر، کلسیم و… را در ترکیبات خود دارند. همین موضوع باعث شده که نیازهای درخت را در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع کنند.

عمده باغداران برای افزایش گلدهی و تقویت جوانه‌زنی درختان خرما از کودهای فروت ست استفاده می‌کنند. تقاضای فراوان باغداران موجب شده که کودهای فروت ست مختلفی با نام‌های تجاری متفاوت در بازار موجود شوند. تفاوت اصلی این کودها در درصد عناصر مختلف موجود در آن‌ها است.

برای دستیابی به نتیجه‌ای مطلوب و رضایت بخش لازم است که بهترین نوع و برند موجود در بازار انتخاب شود. در ادامه به معرفی کودهای فروت ست باکیفیت موجود در بازار می‌پردازیم.

بهترین کود برای افزایش گلدهی خرما

با وجود نمونه‌های فراوان از کودهای فروت ست انتخاب بهترین آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت انتخاب کود فروت ست مناسب و باکیفیت نیازهای درخت برای افزایش و تقویت گلدهی و جوانه‌زنی در کوتاه‌ترین زمان ممکن تأمین می‌شود.

گلدهی خرما

با توجه به درصد رضایت باغداران، بهترین کودهای فروت ست موجود در بازار کودهای فروت ست مایع برند شوک و بمب هستند. در ادامه این کودها را به صورت کامل بررسی می‌کنیم.

کود فروت ست مایع بمب

کود فروت ست بمب را می‌توانیم بهترین کود فروت ست برای خرما نامگذاری کنیم. این کود با جدیدترین تکنولوژی تولید کودها یعنی فناوری نانو مایع تهیه شده است که ذرات آن در اندازه ماکرو هستند و مواد مغذی را به طور موثر به ریشه گیاه می‌رسانند و از پایداری مناسبی در خاک برخوردار هستند. کود فروت ست بمب از ترکیبات زیر تشکیل شده است:

 •  20% آمینو اسید
 • 20% بور
 • 10% نیتروژن
 • 10% آهن
 • 10% فسفر
 • 5% روی
 • 5% کلسیم

هر کدام از عناصر موجود در این کود وظایفی دارند به عنوان مثال عنصر آهن وظیفه دارد تا از زرد شدن برگ درخت‌ خرما جلوگیری کند و کلروفیل بیشتری تولید کند. عنصر کلسیم به سلامت ظاهری خرما کمک می‌کند. پتاسیم و آمینو اسید در جلوگیری از بیماری‌ها و آفات نقش دارند.

همچنین وجود آمینو اسید در ترکیبات آن، باعث تحریک سوخت و ساز درخت می‌شود و از این طریق بر روی درخت اثر می‌گذارد. نیتروژن در رشد رویشی و فتوسنتز گیاهان نقش دارد. روی و بور هر دو ریزمغذی‌های ضروری برای رشد خرما هستند و در رشد ریشه و جذب مواد مغذی تاثیرگذار هستند.

اگر می‌خواهید این کود را ثبت سفارش کنید می‌توانید به صفحه خرید کود فروت ست بمب در بالا مراجعه کنید.

کود فروت ست مایع شوک

کود فروت ست مایع شوک «Shock» محصولی باکیفیت است که در کمپانی آمریکایی «Pan American» تولید و به بسیاری از کشورهای دیگر صادر می‌شود.

این کود با استفاده از تکنولوژی نانو تولید شده و از غلظت بالایی برخوردار است که در جذب کامل توسط درخت بسیار تأثیرگذار است. از عناصر موجود در این کود می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • روی (Zn)  10%
 • بور  (B) 10%
 • آمینو اسید 7%
 • نیتروژن (N)  7%
 • آهن (Fe)  5%
 • فسفر  (P) 5%
 • کلسیم (Ca)  5%

استفاده از این کودها جدای از افزایش گلدهی و جوانه‌زنی، موجب تولید برگ‌های جدید، تحریک سوخت و ساز درخت به دلیل وجود آمینو اسید، کاهش ریزش شکوفه‌ها، جلوگیری از وقوع سال آوری، افزایش مقاومت درخت در فصول سرد سال و… می‌شود.

شما می‌توانید جهت خرید کود فروت ست شوک به صفحۀ محصول در بالا مراجعه کنید و از بین حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، کود مورد نظرتان را سفارش دهید.

Hidden

بهترین روش استفاده از کود فروت ست برای خرما

یکی از مهم‌ترین موارد در تأثیرگذاری کودهای فروت ست انتخاب روش مناسب استفاده از آن است. این بخش خود شامل سه فاکتور اساسی از جمله زمان استفاده، نحوه استفاده و میزان لازم کود برای استفاده می‌شود.

رعایت نکات گفته شده موجب کسب نتیجه بهتر و در نهایت برداشت محصول بیشتر و باکیفیت‌تر می‌شود. در این قسمت فاکتورهای نامبرده را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بهترین زمان استفاده از کود فروت ست برای خرما

از کود فروت ست می‌توان در دو بازه زمانی مختلف در سال استفاده کرد. استفاده از این کودها در هر زمان نتیجه متفاوتی را به دنبال خواهد داشت. اولین زمان استفاده از این کودها ابتدای فصل رشد و قبل از گلدهی خرما یعنی در ماه‌های فروردین یا اردیبهشت است. استفاده در این زمان موجب افزایش جوانه‌زنی و بالا بردن استحکام گل‌های درخت می‌شود.

جوانه زنی خرما

دومین زمانی که می‌توان از این کودها استفاده کرد پس از برداشت محصول درخت خرما است. انتخاب این بازه زمانی برای استفاده موجب جلوگیری از وقوع سال آوری می‌شود. البته باید دقت کنید حتماً تا قبل از خزان برگ‌ها از این کود استفاده کنید.

همچنین می‌توان از این کود برای فعال شدن درخت و افزایش جوانه‌زنی در آب استارت (آبیاری اولیه در ابتدای فصل) نیز استفاده کرد.

نحوه استفاده از کود فروت ست برای خرما

شما می‌توانید از دو روش مختلف برای کوددهی فروت ست استفاده کنید. دو راه استفاده از این کودها شامل آبیاری و محلول‌پاشی است.

هر دوی این روش‌ها به خوبی عمل کرده و نیازهای درخت را تأمین می‌کنند. تنها تفاوت این روش‌ها در سرعت جذب و تأثیرگذاری آنها است. در روش محلول‌پاشی به این دلیل که جذب مواد از طریق برگ‌ها سریع‌تر از ریشه اتفاق می‌افتد سرعت فرآیند نسبت به روش آبیاری بالاتر است، پیشنهاد ما این است که روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید چرا که ابتدای فصل هنوز ریشه‌ها کامل بیدار نشده‌اند تا کود را از طریق آبیایر جذب کنند.

مقدار مصرف کود فروت ست برای خرما

در هر یک از روش‌های یاد شده میزان کود مورد نیاز متفاوت است. برای کوددهی به شیوه آبیاری لازم است با توجه به تراکم کشت و سن درخت، 5 تا 10 لیتر از کود مایع را در مقدار مناسب آب مخلوط کرده و کوددهی انجام شود.

در کوددهی به روش محلول‌پاشی بایستی به 1000 لیتر آب 2 لیتر کود مایع اضافه کرده و فرآیند کوددهی صورت گیرد. میزان کوددهی در این روش باید به اندازه‌ای باشد که محلول از روی برگ‌ها چکه کند.

بیشتر بخوانید: اگر می‌خواهید خرمایی که برداشت می‌کنید درشت باشد، از کود درشتی خرما استفاده کنید و حتماً مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

خرید کود فروت ست خرما

با توجه به وجود تقاضای فراوان برای تهیه کودهای فروت ست باید برای خرید کود مناسب و با کیفیت به فروشگاه مطمئن مراجعه کرد تا نمونه اصلی کود فروت ست بمب و شوک خریداری شود. 

ما در مجموعه نیاز گیاهان با وجود سابقه 15 ساله در حوزه واردات و فروش کودهای کشاورزی، نمونه‌های اصلی کودهای فروت ست شوک و بمب را به خریداران عرضه می‌کنیم.

در صورتی که قصد خرید کود فروت ست مراجعه کرده و کود مورد نظر خود را با بهترین قیمت ثبت سفارش اقدام کنید.

سخن نهایی

در این مقاله به معرفی کودهای فروت ست و بررسی مشخصات آن‌ها پرداختیم. با توجه به مطالعات انجام شده بهترین کودهای فروت ست برای درخت خرما کودهای فروت ست شوک و بمب است. درصدهای مناسبی از عناصر مختلف موجود در این کودها موجب افزایش گلدهی و تقویت جوانه‌زنی می‌شود.

اگر با مطالعه کامل این مقاله به نتیجه مناسبی نرسیده‌اید می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و از مشاوره رایگان تیم ما استفاده کنید.

همپنین در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت نظرات و تجربیات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.

مطالب مرتبط
* یکی از کودهایی که در مقابل تنش‌های سرمایی و گرمایی درخت خرما را مقاوم می‌کند، کود اسید آمینه برای خرما است. برای اطلاع از فواید این کود، حتما به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.
* یکی از کودهایی که فواید عالی برای درختان دارد، کود ده ایکس شوک برای محصولات باغی می‌باشد که دارای ده عنصر درشت مغذی و ریز مغذی است. این کود درخت را تقویت می‌کند و رشد آن را افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم حتما مزایای این کود را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 56

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یوسف خزاعل

وقتی حسه نخل بکاریم ورشت کردچطوربفهمییم ثمرداراست یانر۰

علی عبدالخانی

سلام کاشت هسته نخل یه چیزی شانسیه ممکن ماده یا نر باشه ولی بهتره نخل رو از طریق پاجوش کشت کنید هم ازنظر ماده بودن وهم اینکه بعد از سه ساله به بار میشنه صددر صدی هست.