فروت ست برای فندق؛ راهکار موثر جلوگیری از ریزش گل فندق

فروت ست فندق

سخت‌ترین مرحله پرورش فندق، گلدهی آن است. در صورت نبود آگاهی کافی و استفاده نکردن از کودهای تقویتی، ممکن است درخت نتواند از تمام توان خود برای گلدهی و ایجاد جوانه‌های جدید استفاده کند. در صورت که درخت ضعیف باشد،  گل‌های ایجاد شده‌‌اند به دلیل ناتوانی درخت با کمترین تغییرات محیطی دچار ریزش شوند.

اغلب باغداران برای جلوگیری از مشکلات گلدهی و جوانه زنی، از کود فروت ست برای فندق استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید با نحوه اثرگذاری این کودها بیشتر آشنا شوید، تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
مشکل ریزش گل در درخت فندق امری شایع است که راهکار مقابله با آن، کود فروت ست است. از این کود دو بار در سال یکبار قبل از گلدهی و یکبار قبل از خزان برگ‌ها استفاده می‌شود.
دو کود فروت ست نانو مایع خارجی، کود فروت ست بمب و فروت ست شوک هستند. این کودها به دو نحوه آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده هستند که روش محلول پاشی در اولویت است.

تاثیر مثبت فروت ست برای درخت فندق

گلدهی فندق به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها میزان در دسترس بودن مواد مغذی و عناصر لازم برای شکل گیری جوانه‌ها و شکوفه‌ها است. عناصری مانند: روی، بور، تاثیر ویژه‌ای بر تنظیم فرایندهای رویشی و تشکیل غنچه‌های جدید دارند. متاسفانه مقدار این عناصر در خاک بسیار کم است، به همین دلیل لازم است آن‌ها را به شکل قابل جذب به درخت فندق داده شود.

کودها و روش‌های کوددهی مختلفی برای تامین نیازهای درخت فندق پیشنهاد شده است که در بین آن‌ها کودهای فروت ست بیشترین و بهترین تاثیر و بازدهی را دارند. یک کود فروت ست باکیفیت باید مواد مغذی و عناصر مورد نیاز درخت را به شیوه‌ای به درخت برساند که موجب آسیب رساندن به درخت، خاک و آب نشود.

بهترین کود افزایش گلدهی و جوانه زنی فندق

بازار کودهای تقویتی باغات از انواع کودهای بی‌کیفیت و گاها تقلبی پر شده است، به همین دلیل افراد هنگام ورود به این بازار به یک راهنما مطمئن نیاز دارند. بهترین کود فروت ست برای فندق، باید با شرایط آب و هوایی ایران مطابقت داشته باشد تا بتواند برای افزایش گلدهی و جوانه زنی، به اندازه کافی اثرگذار باشد. در زیر به معرفی دو نمونه از بهترین کودهای فروت ست پرداخته ایم:

کود فروت ست شوک

کود فروت ست شوک یکی از بهترین کودهای وارداتی برای افزایش گلدهی و تقویت جوانه زنی فندق است که از لحاظ عملکرد و کیفیت، بی‌رقیب است. این کود آمریکایی محصولی از برند معروف شوک است که توسط کمپانی «Pan American» تولید می‌شود. کود فروت ست شوک ترکیبی از مواد مغذی و عناصر مختلفی است که برای افزایش گلدهی فندق ضروری است. این ترکیبات عبارت‌اند از:

 • روی 10% (Zn)
 • بور 10% (B)
 • آمینو اسید 7%
 • نیتروژن 7% (N)
 • آهن 5% (Fe)
 • فسفر 5% (P)
 • کلسیم 5% (Ca)

این کود حاوی 10% روی و 10% بور است که اصلی‌ترین نقش را در افزایش گلدهی و جوانه زنی فندق دارند. این عناصر به صورت طبیعی در خاک به مقدار بسیار کمی وجود دارند؛ به همین دلیل تغذیه درخت فندق با کود فروت ست شوک، تاثیر بسیار زیادی در افزایش تعداد شکوفه‌ها و جوانه‌های این درخت دارد.

جهت سفارش این محصول، بر روی تصویر کود که در بالا مشاهده می‌کنید کلیک کنید و فرایند خرید را ادامه دهید.

Hidden

کود فروت ست بمب

یکی دیگر از بهترین کودهای فروت ست برای فندق، کود فروت ست بمب است که با پیشرفته‌ترین فناوری‌های سنتز کود و با بهره‌گیری از فناوری نانو تولید می‌شود. محصولات برند بمب در کشورهای پیشرو در زمینه کشاورزی بسیار پر مصرف هستند. 

این کود غنی از انواع آمینو اسیدهایی است که موجب بالا رفتن سوخت و ساز درخت فندق و افزایش جذب سایر اجزای کود می‌شود. در زیر ترکیبات این کود را به همراه درصد آن‌ها بیان کرده‌ایم:

 • 20% آمینو اسید
 • 15% روی (Zn)
 • 10% برم (Br)
 • 5% آهن (Fe)
 • 5% نیتروژن (N)
 • 5% کلسیم (Ca)
 • 5% پتاسیم (K)

عناصری مانند روی و برم که بعد از آمینو اسیدها، بیشترین مقدار را در کود بمب دارند، این ترکیبات معدنی باعث تشدید گلدهی و جوانه زنی درخت فندق می‌شوند.

کود فروت ست بمب، یک محصول وارداتی است که به بهترین شیوه تولید می‌شود تا هیچ گونه آسیبی به درخت و محیط زیست وارد نکند. شما می‌توانید برای بررسی بیشتر این کود و خرید آن، بر روی محصول در بالا کلیک کنید.

بهترین روش استفاده از کود فروت ست

شیوه استفاده از کودهای فروت ست، تاثیر بسیار زیادی در افزایش عملکرد این کودها دارد. در ادامه این بخش، مهم‌ترین نکاتی که باید هنگام استفاده از کودهای فروت ست مدنظر داشته باشد را به صورت کامل بیان کرده‌ایم.

بهترین زمان استفاده از کود فروت ست برای فندق

کود فروت ست دو مرتبه در سال باید مصرف شود. زمان محلول پاشی فروت ست فندق یا آبیاری آن در ابتدای بهار، قبل جوانه زدن و شکفتن غنچه‌ها است.

گلدهی فندق

نکته: توجه کنید که به هیچ وجه در زمان گلدهی درخت، کود دهی یا آبیاری سنگین انجام ندهید. چرا که این کار موجب ریزش گل‌های درخت می‌شود.

نوبت دوم کود دهی نیز بعد از فصل برداشت و بلافاصله پس از برداشت فندق است. کود دهی در این زمان موجب می‌شود انرژی درخت بازیابی شود تا در سال آینده نیز باردهی عالی داشته باشد.

نحوه استفاده از کود فروت ست برای فندق

از کودهای فروت ست می‌توان به دو روش آبیاری و محلول پاشی استفاده کرد. درفصل بهار که درخت فندق نیاز شدیدی به تغذیه دارد، بهتر است کوددهی به روش محلول پاشی انجام شود. در محلول پاشی سرعت جذب و اثر گذاری کود بسیار بالا است. محلول پاشی فروت ست را باید به اندازه‌ای انجام دهید که درخت کاملا خیس شود.

روش دیگر، کوددهی به شیوه آبیاری است. برای رعایت استانداردهای کوددهی به شیوه آبیاری بهتر است از شبکه آبیاری استفاده شود. آبیاری به روشی گفته می‌شود که کود فروت ست با همان مقدار آب که همیشه به درختان می‌داده‌اید ترکیب و از طریق ریشه کوددهی می‌شود.

میزان استفاده از کود فروت ست فندق

مقدار استفاده از کودهای فروت به نحوه استفاده از آن بستگی دارد. در روش محلول پاشی، هر دو الی سه لیتر کود فروت ست برای مخلوط کردن در هزار الی هزارو پانصد لیتر آب کافی است. در روش آبیاری نیز متناسب با سن درختان، پنج تا ده لیتر کود در مقدار کافی آب حل و کود دهی را انجام شود.

داشتن یک برنامه کوددهی مخصوص، می‌تواند به افزایش بهره‌وری از آن باغ بسیار کمک کند. برای اطمینان از میزان دقیق استفاده از کودهای فروت ست برای فندق می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

خرید کود فروت ست برای باغ فندق

کودهای فروت ست به این دلیل که در حجم بالا استفاده می‌شوند و اغلب باغداران و کشاورزان نیاز به مقدار زیادی از آن دارند، بررسی و توجه به قیمت خرید آنها بسیار مهم است. کودهای فروت ست بمب و شوک با وجود وارداتی بودن و کیفیت فوق‌العاده‌ای آن‌ها، قیمت به صرفه دارند.

فروشگاه نیاز گیاهان «Plantsneed.com» با بیش از 15 سال سابقه حرفه‌ای در حوزه فروش بهترین کودهای خارجی و ارائه بهترین کیفیت به مشتریان، رضایت خاطر بسیاری از مصرف کنندگان را جلب کرده است.

جهت اطلاع از قیمت کودهای معرفی شده و خرید کود فروت ست از این مجموعه می‌توانید از طریق همین صفحه اقدام نمایید و سفارش خود را ثبت کنید.

سخن نهایی

در این مقاله ابتدا به بررسی عوامل موثر بر افزایش جوانه زنی و گلدهی درخت فندق پرداخته شد و بهترین کودهای فروت ست برای فندق معرفی شدند. همچنین رعایت برخی اصول و نکات در انجام کوددهی که موجب افزایش بازدهی این کودها می‌شود نیز به طور مفصل توضیح داده شد. 

کودهای شوک و بمب با دارا بودن مهم‌ترین مواد مغذی و عناصر مورد نیاز درخت فندق، می‌توانند در بازه زمانی کوتاهی درخت را از بابت این ترکیبات تامین کنند و منجر به افزایش گلدهی و جوانه زنی شوند.

چنانچه پس از مطالعه این مقاله، سوالاتی درباره کیفیت کودهای فروت ست شوک و بمب یا سایر نکات در خصوص نحوه استفاده صحیح از آن‌ها دارید، می‌توانید از طریق شماره تماس‌های موجود در وبسایت، با کارشناسان ما در تیم پشتیبانی تماس گرفته و مشاوره تخصصی به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط
* یکی از کودهایی که فواید عالی برای درختان دارد، کود ده ایکس شوک برای محصولات باغی می‌باشد که دارای ده عنصر درشت مغذی و ریز مغذی است. این کود درخت را تقویت می‌کند و رشد آن را افزایش می‌دهد. پیشنهاد می‌کنیم حتما مزایای این کود را مطالعه کنید.
* یکی از کودهایی که باعث درشتی محصولات باغی می‌شود کود درشت شدن میوه است. اطلاعات این کود را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها