معرفی بهترین قارچ کش برای زردآلو و روش مصرف آن

بهترین قارچ کش برای زردآلو

معمولاً آفات و حشرات عوامل مهم شیوع بیماری‌ها در گیاهان و درختان تلقی می‌شوند اما برخلاف چیزی که مردم فکر می‌کنند بیشتر بیماری‌های گیاهان توسط قارچ‌ها ایجاد می‌شوند. قارچ‌ها مقصر اصلی زرد شدن برگ درختان در فصول نامربوط، لکه شدن و گندیدن میوه‌ها وقتی هنوز روی شاخه‌اند و بیماری‌های مربوط به تنه‌ی درختان هستند.

با شناخت بهترین قارچ کش برای زردآلو می‌توانید بازدهی باغ خود را افزایش دهید. قارچ کش نوعی ماده است که رشد قارچ در گیاهان را متوقف می‌کنند، بیماری‌های قارچی را از بین می‌برند و همچنین از انتقال بیماری‌ها به درختان سالم جلوگیری می‌کنند. با ما همراه باشید تا علاوه بر شناخت برخی بیماری‌های قارچی زردآلو به انتخاب بهترین قارچ کش برای آن بپردازیم.

چکیده
استفاده از قارچ کش مناسب علاوه بر درمان بیماری‌های قارچی درخت زردآلو مانند غربالی، پوسیدگی ریشه و طوقه، پژمردگی آوندی و فتیله نارنجی در پیشگیری از آن‌ها هم مؤثر است. 
بهترین قارچ کش برای درخت زردآلو، فسفیت پتاسیم شوک است که با درصد بالای فسفر و جذب بالا کارایی بسیار خوبی دارد. 
مناسب‌ترین زمان برای مصرف قارچ کش برای زردآلو در اسفند ماه و قبل از شکوفه دادن درختان و دفعه دوم در اواخر فروردین تا اوایل اردیبهشت ماه است.

اهمیت استفاده از قارچ کش در درمان بیماری‌های قارچی زردآلو

درختان زردآلو در دسته‌ی میوه‌های هسته دار قرار می گیرند و در صورت عدم رسیدگی کافی، زمینه‌ی ابتلا به بیماری‌های قارچی را دارند. بیماری‌های قارچی با شدت خفیف در درختان زردآلو باعث کم شدن کیفی و کمیتی محصولات می‌شوند و اگر جدی شوند حتی به مرگ و خشک شدن درختان هم منجر می‌شوند.

به همین دلیل است که قارچ کش درخت زردآلو جزء محصولات حیاتی برای اقدام به کاشت زردآلو محسوب می‌شود. ۴ نوع از مهم‌ترین بیماری‌های رایج در درختان زردآلو که عامل قارچی دارند بیماری غربالی، بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه، بیماری پژمردگی آوندی و بیماری فتیله نارنجی در ساقه هستند.

معرفی بهترین قارچ کش زردآلو

بیماری غربالی 

در بیماری غربالی برگ‌ها دچار مشکلاتی مثل سوراخ‌شدگی و زرد شدن در فصل بهار و تابستان و میوه‌ها دارای لکه‌ها و جوش‌های نارنجی و آجری رنگ می شوند و پس از آن نیز به آرامی درخت ضعیف و ضعیف‌تر می‌شود. 

بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه

این بیماری ریشه و طوقه‌ی گیاه را مورد تهاجم قرار می دهد و تضعیف و کم بار شدن درخت از مهم‌ترین نشانه‌های شیوع این بیماری در درختان زردآلو محسوب می‌شود. 

بیماری پژمردگی آوندی

از مهم‌ترین عوامل تشخیص این بیماری در زمان خرید نهال وجود حلقه‌ای قهوه‌ای رنگ در کامبیوم مرکزی ساقه است. بیمار پژمردگی آوند روند انتقال شیره‌ی آوندی به سراسر گیاه را مختل کرده و باعث پژمردگی تدریجی درخت زردآلو و در نهایت خشک‌شدن کامل آن می‌شود. 

فتیله نارنجی

این بیماری بیشتر در مناطق مرطوب و پرباران رایج است. با بروز این بیماری تنه و سرشاخه‌ها و شاخه‌های درخت درگیر می‌شوند و به ترتیب ابتدا پوستشان کمی چروکیده و تیره می‌شود. سپس به آرامی شاهد تورفتگی قسمت‌های آلوده و ترشح صمغی نارنجی رنگ بر روی این قسمت‌ها خواهید بود. 

معرفی بهترین قارچ کش زردآلو

استفاده از قارچ کش با اینکه کمتر مورد توجه باغداران قرار می‌گیرد بسیار ضروری و مهم است. یکی از بهترین قارچ کش‌های زردآلو فسفیت پتاسیم است. باید بگوییم که اگرچه فسفیت پتاسیم حاوی پتاس و فسفر است اما منبعی غنی از آنها محسوب نمی‌شود، بلکه این ماده به عنوان یک قارچ کش قوی درخت زردآلو و دیگر درختان ایفای نقش می‌کند.

به همین دلیل بهترین قارچ کش زردآلو از نظر کارشناسان ما فسفیت پتاسیم است که پیشنهاد می‌شود از یک برند معتبر آن را خریداری و استفاده کنید.

فسفیت پتاسیم شوک 

شوک یک برند وارداتی معتبر که تولید کننده انواع سموم، آفت کش‌ها، قارچ کش‌ها و کودهای کشاورزی است که با به‌کارگیری فناوری نانو و بهترین تکنولوژی‌های روز دنیا به تولید محصولاتش می‌پردازد. کود فسفیت پتاسیم شوک به خوبی می‌تواند خیال شما را از درمان و پیشگیری انواع بیماری‌های قارچی راحت کند.

این قارچ کش به سرعت جذب درختان زردآلو می شود و تمام قارچ‌ها را از بین می‌برد. به علاوه از بروز هر بیماری قارچی در درختان زردآلو جلوگیری کرده و از آنها محافظت می‌کند.

درصد بالایی از این محصول را فسفر به شکل فسفیت تشکیل می‌دهد که در محافظت از درختان به شدت کارآمد و مفید است. این قارچ کش در تقویت رشد درخت و افزایش مقاومت آن در برابر تنش‌های محیطی بسیار مؤثر است.

بهترین زمان مصرف قارچ کش زردآلو

برای تضمین سلامت درختان زردآلو و محافظت طولانی مدت از آنها در برابر بیماری‌های قارچی بهتر است سالی دو بار درختان را با قارچ کش ایمن کنید.

استفاده از بهترین قارچ کش زردآلو

بهترین کار این است سالیانه که یک بار در اسفند ماه و قبل از شکوفه زدن درختان برای جلوگیری از رشد و نمو قارچ درختان را ضدعفونی کنید و سپس در اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت ماه دوباره برای از بین بردن قارچ‌های جدید از قارچ کش استفاده کنید.

نحوه مصرف قارچ کش زردآلو

روش مصرف قارچ کش درخت زردآلو بسته به نوع بیماری قارچی متفاوت است. به طور کلی دو روش برای استفاده از قارچ کش برای زردآلو وجود دارد. 

آبیاری

اگر درختان زردآلویتان در ناحیه ریشه و قسمت‌های درونی دچار بیماری باشند حتماً باید آن‌ها را با قارچ کش آبیاری کنید. به این صورت که مقدار کافی از قارچ کش را درون مخزن آب خود ریخته و با هر سیستم آبیاری از جمله آبیاری قطره‌ای درختان را آبیاری کنید.

محلول پاشی

  برای درمان قارچ‌هایی که روی ساقه، شاخ و برگ، یا میوه‌های درختان رشد کرده‌اند باید محلول آب و قارچ کش را با نسبت مناسب تهیه کنید و مشابه سم‌پاشی سطوح درختان به قارچ کش آغشته کنید. لازم به ذکر است که برای پیشگیری از بیماری‌های قارچی هر دو روش می‌تواند تأثیرگذار باشد.

مقدار مصرف قارچ کش زردآلو

مصرف به اندازه‌ی قارچ کش بسیار مهم و حیاتی است، چراکه استفاده کمتر از نیاز یا بیش از حد آن ممکن است تأثیر درستی نداشته باشد. به طور کلی این مقیاس برای استفاده از قارچ کش درخت زردآلو تعیین شده است:

روش مصرفمقدار
آبیاری۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه‌ای
محلول‌پاشی۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آّب

میزان استفاده از قارچ کش برای درخت زردآلو بسته به شدت بیماری، سن درختان و دیگر شرایط محیطی متغیر است به همین دلیل توصیه می‌کنیم حتما با کارشناسان نیاز گیاهان در این زمینه مشورت کنید.

Hidden

خرید بهترین قارچ کش برای درخت زردآلو

اگر قصد خرید بهترین قارچ کش زردآلو را دارید باید نکاتی را پیش از خرید در نظر داشته باشید. اولین و مهم‌ترین نکته برای خرید کود، اطمینان از اصالت آن است. بنابراین انتخاب فروشگاه‌های معتبری مثل فروشگاه نیاز گیاهان ریسک این خرید را کمتر می‌کند.

شما می‌توانید از طریق صفحه «خرید کود فسفیت پتاسیم» در سایت نیاز گیاهان به آسانی خرید خود را انجام دهید. به علاوه این فروشگاه دارای تیمی باتجربه و متخصص در زمینه کشاورزی است و بهترین مشاوره قبل از خرید را به شما ارائه می‌دهد.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم بهترین اطلاعات را در زمینه درمان بیماری‌های قارچی و معرفی بهترین قارچ کش برای زردآلو در اختیارتان قرار دهیم. در کل بیماری‌های قارچی با اینکه مورد اهمیت قرار نمی‌گیرند برای درختان خطرناک و مرگبار به حساب می آیند به همین علت پیشگیری و درمان این بیماری‌های امری به شدت ضروری است.

مطالب مرتبط
برخی مشکلات مانند ریزش گل‌های درخت زردآلو به شدت میزان باردهی این درخت را کاهش می‌دهد. بنابراین استفاده از کودهای مؤثر در این زمینه بسیار مهم است. برای شناخت یکی از این کودها مطالعه مقاله «کود فروت ست برای زردآلو» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 
برای مقابله با تنش‌های محیطی و بهبود کیفیت می‌توان از کودهای اسید آمینه استفاده کرد. در مقاله «کود اسید آمینه برای زردآلو» به صورت مفصل به این مقوله پرداخته‌ایم.
کودهای کامل مواد مغذی مورد نیاز درخت زردآلو را برای باروری بیشتر تأمین می‌کنند. مطالعه «کود ده ایکس شوک برای زردآلو» اطلاعات مفیدی در مورد مصرف فواید این کود و روش مصرف آن برای زردآلو به شما می‌دهد.

سؤالات متداول

1. مناسب‌ترین زمان برای استفاده از قارچ کش برای زردآلو چه زمانی است؟

اسفند ماه و اواخر فروردین بهترین زمان برای استفاده از قارچ کش است.

2. بهترین قارچ کش برای زردآلو چیست؟

فسفیت پتاسیم شوک بهترین قارچ کش برای درخت زردآلو است.

3. کدام بیماری‌های قارچی می‌تواند به درختان زردآلو آسیب برساند؟

مهم‌ترین بیماری‌های قارچی برای درخت زردآلو بیماری غربالی، بیماری پوسیدگی ریشه و طوقه، بیماری پژمردگی آوندی و بیماری فتیله نارنجی در ساقه است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها