آشنایی با بهترین قارچ‌کش برای گوجه فرنگی و روش مصرف آن

قارچ کش برای گوجه فرنگی

سالانه بالغ بر ۱۳۰ هزار هکتار زمین، گوجه فرنگی در ایران کاشته می‌شود و بیشترین میزان زیر کشت محصولات صیفی متعلق به گوجه فرنگی است. اما چرا بسیاری از افرادی که کاشت گوجه را امتحان می‌کنند، موفق نشدند که محصولات مناسب به بازار تحویل دهند.

یکی از دلایل عدم موفقیت کاشت گوجه فرنگی، بیماری‌های قارچی فراوانی است که آن را تهدید می‌کند. بیماری‌های قارچی باعث می‌شوند بوته‌های گوجه به‌اندازه کافی میوه ندهند یا کیفیت گوجه‌فرنگی‌ها بسیار پایین بیاید. به همین دلیل است که کشاورزان باتجربه در این زمینه از قارچ‌کش استفاده می‌کنند.

قارچ‌کش کودی مهم و حیاتی برای گیاهان است که قارچ‌ها را از بین می‌برد و از رشد آنها جلوگیری می‌کند. در ادامه به بررسی بیماری‌های قارچی گوجه فرنگی و معرفی بهترین قارچ‌کش برای گوجه فرنگی و روش مصرف آن می‌پردازیم. 

چکیده 
یکی از مهم‌ترین عوامل ازبین‌رفتن بوته‌های گوجه فرنگی بیماری‌های قارچی مانند بوته میری، شانکر ساقه آلترناریایی، لکه موجی، بیماری آنتراکنوز، سفیدک پودری و داخلی است. 
بیماری بوته میری در دو مرحله یکی در مرحله تبدیل نشا به گیاهچه و یکی پیش از جوانه‌زنی گیاهچه می‌تواند به‌طورکلی بوته گوجه فرنگی را نابود کند. 
بهترین راه‌حل برای درمان و پیشگیری از بیماری‌های قارچی گوجه فرنگی استفاده از قارچ‌کش است. 
فسفیت پتاسیم شوک از بهترین قارچ‌کش‌های وارداتی و تولید شده با تکنولوژی نانو است. 
بهترین زمان مصرف این قارچ‌کش در مراحل ابتدایی کاشت نشا و همین‌طور انتقال به مزرعه و زمین است.

فواید قارچ‌کش برای گوجه فرنگی چیست؟

ازبین‌بردن قارچ‌های بوته گوجه فرنگی باعث برداشت گوجه فرنگی‌های آبدار، درشت و خوش‌رنگ می‌شود. همچنین طبق استاندارد‌های سلامت غذایی جهانی استفاده از قارچ‌کش برای کاشت گوجه فرنگی لازم و مهم است، چراکه برای برداشت محصولات سالم باید هرگونه بیماری را از بوته‌های گوجه فرنگی دور کنید. برخی مزیت‌های استفاده از قارچ‌کش برای گوجه فرنگی به شرح زیر است:

  • پیشگیری از بیماری‌های قارچی 
  • افزایش باروری 
  • بهبود کیفیت گوجه فرنگی
  • کاهش خسارات ناشی از بیماری‌های قارچی 

مهم‌ترین بیماری‌های قارچی گوجه فرنگی

 گوجه فرنگی به بیماری‌های قارچی زیادی مبتلا می‌شود؛ ولی بدترین نوع از مشکلات این محصول بوته میری آن است که عامل قارچی دارد. اگر بوته‌های گوجه فرنگی دچار این مشکل شوند به طور کامل خشک می‌شوند و تمام زحمات باغبان و سرمایه‌ای که گذاشته شده به باد می‌رود.

تاثیر قارچ کش برای گوجه فرنگی

همچنین لکه‌شدن گوجه فرنگی معمولاً عامل قارچی دارد و سفیدک پودری نیز در اثر رشد قارچ‌ها به وجود می‌آید. درکل بیماری‌هایی مثل شانکر ساقه آلترناریایی، لکه موجی، بیماری آنتراکنوز که باعث ایجاد خال سیاه روی گوجه فرنگی می‌شود، سفیدک پودری و داخلی، لکه برگی خاکستری و هرگونه کپک توسط عوامل قارچی به وجود می‌آیند.

البته جای نگرانی نیست و تمام این بیماری‌ها با قارچ‌کش قابل‌پیشگیری و درمان هستند؛ بنابراین استفاده از قارچ‌کش در برنامه کوددهی گوجه فرنگی لازم و ضروری است.

بیماری بوته میری گوجه فرنگی

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد بدترین نوع بیماری قارچی در گوجه فرنگی بوته میری است که باعث دود شدن تمام زحمات و ازبین‌رفتن تمام محصولات خواهد شد. قارچ‌‌هایی مثل پیتیوم، فیتوفترا و ریزوکتونیا باعث بروز این مشکل می‌شوند و رشد آنها در بوته به نابودی گوجه فرنگی‌ها منجر می‌شود. بوته میری در دو مرحله به گیاه گوجه فرنگی حمله می‌کند و باعث نابودی آن می‌شود.

یک‌بار زمانی که نشا تازه سر از خاک برآورده و دارای ساقه ضعیف و نازکی است. در این مرحله قارچ بوته میری باعث ازبین‌رفتن و خشک‌شدن گیاه می‌شود. 

مرحله دوم زمانی است که نشا هنوز سر از خاک برنیاورده و درحقیقت بذر گوجه فرنگی مورد حمله این قارچ قرار می‌گیرد. بیماری بوته میری توسط قارچ‌های متعددی ایجاد می‌شود. شایع‌ترین این عوامل و علائم تشخیص آن‌ها را در ادامه بیان می‌کنیم:

قارچ پیتیوم و فیتوفترا

این قارچ‌ها معمولاً باعث ازبین‌رفتن گیاهچه گوجه فرنگی پیش‌ازاین که فرصت جوانه‌زنی پیدا کند، می‌شود. وجود لکه‌های قهوه‌ای یا سیاه‌رنگ روی گیاه از مشخص‌ترین علائم این قارچ‌ها است. در صورت عدم درمان این سوختگی‌ها به‌راحتی به تمام گیاه سرایت کرده و به‌طورکلی آن را از بین می‌برند. 

قارچ ریزوکتونیا

بیماری بوته میری که توسط این قارچ ایجاد می‌شود به ازبین‌رفتن بوته گوجه فرنگی پیش از ایجاد گیاهچه منجر می‌شود. بروز لکه‌های قهوه‌ای مایل به قرمز از نشانه‌های این قارچ است. شایان‌ذکر است که گیاه گوجه فرنگی در مراحل بالغ‌تر مقاومت بیشتری در برابر این بیماری دارد؛ اما مسلماً در مراحل ابتدایی رشد، بروز بیماری بوته میری منجر به ازبین‌رفتن بوته خواهد شد. 

راه‌های پیشگیری از بیماری بوته میری گوجه فرنگی

بهترین راه برای مقابله با بیماری‌های قارچی مانند بوته میری پیشگیری است. بهتر است برای این کار نکات زیر را رعایت کنید:

  • ضدعفونی فضای داخل گلخانه و سینی‌های نشا گوجه فرنگی
  • زهکشی مناسب برای بستر کشت
  • خودداری از آبیاری زیاد به‌ویژه در مراحل ابتدایی رشد
  • استفاده از قارچ‌کش‌های مناسب

یکی از مهم‌ترین عوامل بروز بیماری‌های قارچی رطوبت زیاد و آبیاری زیاد است؛ بنابراین استفاده از اصولی‌ترین روش آبیاری گوجه فرنگی یکی از راه‌های پیشگیری از بیماری‌های قارچی است. 

معرفی بهترین قارچ‌کش برای گوجه فرنگی 

یک قارچ‌کش مناسب برای گوجه فرنگی باید علاوه بر محافظت از گیاه در مقابل بیماری‌های قارچی به آنها در رشد و نمو بیشتر کمک کند و باعث بهترشدن عطروطعم محصولات و کیفیتشان نیز بشود.

کود فسفیت پتاسیم

 کود فسفیت پتاسیم شوک بهترین کودی است که برای ازبین‌بردن قارچ‌ها در گوجه فرنگی استفاده کنید و نتیجهٔ مطلوب بگیرید. این کود شامل پتاسیم و فسفر بالایی است که باعث می‌شود عوامل تنش‌زای محیطی را مهار ‌کند و از بوته‌ها محافظت کند. جذب سریع این کود به شما این امکان را می‌دهد که بدون نگرانی درمورد مبتلا شدن گوجه فرنگی‌ها به بیماری‌های قارچی از کشت آنها بهره بگیرید.

 علاوه بر این برند شوک برندی معتبر و آمریکایی است که انواع سموم و کودهای کشاورزی را با بالاترین کیفیت و فناوری نانو به تولید می‌رساند. این مسئله خیال شما را از بابت کیفیت کود و اصالت آن راحت می‌سازد و همچنین تجربه مثبت کشاورزان در استفاده از این قارچ‌کش قوی باعث می‌شود که ما آن را به شما معرفی کنیم.

زمان مصرف قارچ‌کش برای گوجه فرنگی 

 زمان مصرف قارچ‌کش برای گوجه فرنگی بیشتر به مرحله کشت بستگی دارد. در مرحله نشا و در گلخانه بهتر است در ابتدای رشد و برای ضدعفونی بستر کاشت از این کود استفاده شود. در این مرحله علاوه بر ضدعفونی، ریشه‌های بوته گوجه فرنگی تقویت می‌شود؛ بنابراین مقاومت آن‌ها در برابر بیماری‌ها و تنش‌ها افزایش می‌یابد.

در مزارع بهتر است همان اوایل کاشت نشا از قارچ‌کش استفاده کنید. این زمان‌ بهترین فرصت برای جلوگیری از بوته‌ میری و محافظت از بوته‌ها است.

نحوه مصرف قارچ‌کش برای گوجه فرنگی چگونه است؟

به‌طورکلی استفاده از قارچ‌کش به دو صورت آبیاری و محلول‌پاشی انجام می‌شود. این دو روش به شرح زیر انجام می‌شوند:

  • آبیاری

در این روش مقدار کافی از قارچ‌کش که در ادامه گفته شده است را به منبع آب اضافه کرده و با استفاده از سیستم آبیاری قطره‌ای یا هر نوع آبیاری دیگر، مقدار مساوی از قارچ‌کش را به سطح خاک تزریق کنید. در این روش جذب قارچ‌کش توسط ریشه انجام می‌شود و تحریک ریشه برای رشد از فواید استفاده از این روش است.

بسیاری از کودهای مورد نیاز؛ مانند کود سه بیست برای گوجه فرنگی به همین روش استفاده می‌شود. 

  • محلول‌پاشی

در روش محلول‌پاشی لازم است محلول آب و قارچ‌کش با نسبت مناسب آماده شود و به طور یکنواخت سطح بوته‌های گوجه فرنگی به این محلول آغشته شوند. جذب کود در این روش توسط روزنه‌های برگی انجام می‌شوند و سلامت گوجه فرنگی‌ها از پیامد‌های مثبت این روش است.

محلول‌پاشی روش مناسبی برای استفاده از کود فروت ست برای گوجه فرنگی است. 

بهترین قارچ کش برای گوجه فرنگی

مقدار مصرف قارچ‌کش برای گوجه فرنگی

شدت بیماری قارچی، میزان تنش‌زا بودن منطقه، آب‌وهوا، خاک و شرایط محیطی بسیاری بر میزان استفاده از قارچ‌کش برای گوجه فرنگی تأثیر می‌گذارند. برای متوجه‌شدن مقدار دقیق استفاده از قارچ‌کش می‌توانید از راهنمایی یک متخصص پس از بررسی شرایط گوجه فرنگی‌ها بهره بگیرید. بااین‌حال به‌طورکلی میزان استفاده از قارچ‌کش برای گوجه فرنگی به شرح زیر است:

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۱۰ لیتر تا ۲۰ لیتر به‌صورت شیر بشکه‌ای
محلول‌پاشی۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب

خرید بهترین قارچ‌کش برای گوجه فرنگی

از دغدغه‌های مهم شما کشاورزان عزیز برای خرید قارچ‌کش اصالت و تأثیرگذاری آن است. فروشگاه نیاز گیاهان باسابقه کار بالا و تیمی متخصص، یکی از بهترین فروشندگان انواع کود‌ها و سموم کشاورزی به‌حساب می‌آید.

شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید فسفیت پتاسیم سفارش خود را به‌راحتی ثبت کنید. همچنین مشاوران متخصص در زمینه کشاورزی آماده هستند تا شما را در زمینه‌ی خرید راهنمایی کنند.

سخن نهایی

بهترین قارچ‌کش برای گوجه فرنگی همان‌طور که گفتیم استفاده از بهترین قارچ‌کش برای گوجه فرنگی برای سلامت و کیفیت محصول بسیار مهم است. گوجه فرنگی‌های سالم و درشت خریداران بیشتری دارند و قارچ‌کشی این بوته‌ها امری واقعاً سودبخش است.

در غیر این صورت انواع بیماری‌های قارچی می‌توانند کیفیت محصولات شما را تهدید کنند و بدترین نوع بیماری قارچی باعث خشک‌شدن کامل بوته‌ها خواهد شد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعات کامل و دقیقی درمورد قارچ‌کش برای گوجه فرنگی در اختیارتان قرار دهیم و امیدواریم برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط
با استفاده از کود آهن به افزایش باروری و رشد گوجه فرنگی کمک می‌کنید. برای آشنایی با علائم کمبود این عنصر مهم و روش مصرف آن مقاله «کود آهن برای گوجه فرنگی» را مطالعه کنید. 
برای محافظت از بوته‌های گوجه فرنگی در شرایط بد آب‌وهوایی استفاده از برخی کودها بسیار مؤثر است. در مقاله «کود اسیدآمینه برای گوجه فرنگی» به اثرات این کود و روش مصرف آن پرداخته‌ایم. 
یکی از کودهای بسیار مؤثر برای افزایش کیفیت و کمیت محصول گوجه فرنگی کود ده ایکس شوک است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد مطالعه مقاله «کود ده ایکس شوک برای گوجه فرنگی» را توصیه می‌کنیم.

سؤالات متداول

1. راه‌های پیشگیری از بیماری بوته میری چیست؟

ضدعفونی فضای داخل گلخانه و سینی‌های نشا گوجه فرنگی 
زهکشی مناسب برای بستر کشت
خودداری از آبیاری زیاد به‌ویژه در مراحل ابتدایی رشد
استفاده از قارچ‌کش‌های مناسب

2. بهترین قارچ‌کش برای پیشگیری و درمان بیماری‌های قارچی گوجه فرنگی چیست؟

فسفیت پتاسیم شوک

3. بهترین زمان مصرف قارچ‌کش برای گوجه فرنگی چه زمانی است؟

در زمان کاشت بذر در داخل گلخانه برای ضدعفونی محیط و بذر و در مرحله بعدی بعد از انتقال نشا به زمین کشاورزی بهترین زمان مصرف این قارچ‌کش است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها