حداکثر میزان برداشت سیر در هر هکتار چقدر است؟

میزان برداشت سیر در هکتار

یکی از مسائلی که کشاورزان در زمان کاشت محصولات خود در نظر می‌گیرند دانستن مقدار تناژ نهایی برای زمان برداشت است، بر همین اساس مشخص‌کردن میزان برداشت سیر در هکتار نیز برای افرادی که چنین گیاهی می‌کارند اهمیت دارد.

میزان برداشت سیر از زمین‌های کشاورزی در هر هکتار از آن‌ها ممکن است به عوامل مختلفی مانند شرایط آب‌وهوایی، کیفیت و نوع خاک و برخی موارد دیگر بستگی داشته باشد.

این را هم باید دانست که به‌طور معمول برداشت سیر به‌صورت خشک یا تر نیز انجام می‌شود که این مورد نیز به‌عنوان یکی از عوامل موثر در تعیین مقدار محصول به‌دست آمده مد نظر قرار می‌گیرد.

میزان برداشت سیر در هکتار

زمانی که به‌دنبال تعیین میزان برداشت سیر در هکتار هستید لازم است به مقدار رطوبت موجود در این گیاه توجه کافی داشته باشید که معمولا به‌صورت تر یا خشک است.

برای برداشت سیر تر باید اندام‌های هوایی حفظ شود و نیازی نیست که این بخش‌ها را از بین ببرید، میزان برداشت سیر در هر هکتار برای این حالت معمولا بین 20 تا 30 تن متغیر خواهد بود.

این در حالی است که برای تعیین میزان برداشت سیر خشک در هکتار باید این مسئله را در نظر بگیرید که با توجه به از دست‌دادن آب و کاهش وزن می‌تواند مقدار کم‌تری در حد 10 تا 15 تن را به‌دست آورید.

در حالت خشک به‌طور معمول در زمان رشد، اندام‌های هوایی سیر باید از بین برود و حدود 10 تا 12 سانتی‌متر از ساقه گیاه نگهداری می‌شود که در این حالت نزدیک به 50 تا 75 درصد از برگ‌ها خشک می‌شوند.

زمان برداشت سیر چه موقع است؟

می‌توان گفت که انتخاب زمان مناسب برای برداشت محصول سیر یکی از عواملی است که در تعیین میزان برداشت سیر در هکتار موثر واقع می‌شود و یکی از مراحل حساس برای تولید این محصول به‌شمار می‌رود.

به‌طور کلی برداشت سیر در زمانی صورت می‌گیرد که غده‌های پیاز به اندازه کافی بزرگ شوند و به‌طور کامل رشد کرده باشند که امکان دارد متناسب با شرایط مختلف تعیین تاریخ برداشت متفاوت باشد.

زمان برداشت کردن سیر

بوته این گیاه به‌طور معمول در اوایل تابستان رشد خود را کامل می‌کند و از موقعی که برگ‌های پایینی شروع به زردشدن می‌کنند می‌توان گفت که بلوغ سیر به پایان می‌رسد و می‌توانید آن را برداشت کنید.

با توجه به شرایط آب‌وهوایی نیز می‌توان زمان برداشت را تعیین کرد که در شرایط معتدل و سرد معمولا در پاییز برداشت انجام می‌شود و در مناطقی با وضعیت جوی گرم نیز این فرایند در فصل تابستان قابل انجام است.

چه عواملی روی میزان برداشت سیر در هکتار تاثیر دارد؟

در کشور ما کشاورزان زیادی به کشت سیر مشغول هستند و از آنجاییکه برآورد میزان برداشت سیر در یک هکتار می‌تواند به تعیین سود یا زیان آن‌ها کمک کند توجه به عوامل موثر بر این موضوع بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

باید این را در نظر داشته باشید که معیارهای مختلفی همچون شرایط اقلیمی منطقه، نوع خاک، نحوه برداشت و میزان آبیاری از جمله عواملی هستند که روی تعیین میزان برداشت سیر تاثیرگذار خواهند بود.

اگر می‌خواهید سیرهایی درشت را برداشت کنید، حتما از کود درشتی سیر استفاده کنید، برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

توجه به شرایط آب‌وهوایی و میزان برداشت سیر

وضعیت اقلیمی هر منطقه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موارد در زمینه تعیین مقدار برداشت سیر در نظر گرفته می‌شود و از آنجاکه این گیاه نیاز به رطوبت در حد کافی دارد در صورت خشکسالی یا بارندگی شدید در نهایت حجم برداشت نیز تغییر می‌کند.

از همین رو برای اینکه بخواهید میزان برداشت سیر به‌صورت تر یا خشک در هر هکتار را برای خود مشخص کنید لازم است که محیط و شرایط آب‌وهوایی منطقه را مد نظر قرار دهید.

نوع خاک و میزان برداشت سیر در هکتار

سیر در خاک‌هایی با زهکشی مناسب و حاصلخیز رشد بهتری دارد که البته بستر مورد نظر باید دارای مواد غذایی و عناصر مورد نیاز برای این گیاه باشد تا از این طریق حجم و کیفیت محصول افزایش پیدا کند.

در ضمن باید گفت که استفاده از کودهای مناسب نیز تاثیر بسزایی در مقدار تناژ برداشت‌شده سیر و کیفیت نهایی محصول دارد که باید کشاورزان در مراحل مختلف رشد از این مواد استفاده کنند.

تاثیر آبیاری بر میزان برداشت سیر در هکتار

سیر یکی از گیاهانی است که نسبت به خشکی هوا حساسیت زیادی از خود نشان می‌دهد و تامین رطوبت مناسب یکی از معیارهای مهم و ضروری برای افزایش عملکرد و مقدار برداشت این محصول است.

ایجاد تنش رطوبتی در مراحل اولیه رشد می‌تواند تاثیر زیادی بر روی تکثیر پیازها داشته باشد و همین مسئله باعث می‌شود تا در زمان برداشت محصولی با پیازهای کوچک و کم‌حجم تولید شوند.

بر همین اساس باید متناسب با نوع خاک فاصله زمانی بین هر دوره آبیاری را تعیین کنید تا رشد و تکامل سیر به‌خوبی انجام شود به‌طوری که خاک‌هایی با بافت سبک نیاز به دوره کوتاه‌تر و مقدار آبیاری کم‌تری دارند.

این در حالی است که در خاک‌هایی با بافت سنگین‌تر می‌توان فاصله بین دوره‌های آبیاری را افزایش داد چرا که در این خاک‌ها رطوبت باقی می‌ماند و ممکن است منجر به رشد بیماری‌های قارچی شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل روش آبیاری سیر در فصول مختلف

تاثیر نحوه برداشت بر میزان سیر تولیدی

می‌توان نحوه انجام فرایند برداشت را نیز به‌عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در تعیین مقدار برداشت سیر در هکتار مد نظر قرار داد که در این حالت امکان استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی وجود دارد.

به‌کارگیری انواع ماشین‌آلات کشاورزی در زمان برداشت، کیفیت و نحوه عملکرد آن‌ها در تعیین میزان تناژ محصول شما موثر واقع می‌شود و استفاده از این تجهیزات باید به‌گونه‌ای انجام شود که کم‌ترین ضایعات را به‌دنبال داشته باشد.

تاثیر نحوه برداشت بر میزان سیر تولیدی

مقدار تیزی برداشتگرها، تنظیمات دستگاه، نحوه عملکرد حسگرها و بسیاری موارد دیگر که در سیستم‌های خودکار به‌کار می‌رود از جمله معیارهایی هستند که کارایی ماشین‌آلات برداشت و میزان ضایعات احتمالی را تعیین می‌کنند.

اگر برداشت محصول توسط نیروی انسانی انجام شود باید این کار با مهارت و تبحر بالایی صورت بگیرید به‌گونه‌ای که هیچ آسیبی را به پیازها وارد نکند و در نهایت مطمئن باشید که تناژ برداشتی در حد مناسبی است.

نکات مهم برای برداشت سیر

حال که به‌خوبی می‌دانید مقدار سیر در هکتار چقدر است و چه عواملی بر روی تعیین این حجم تاثیر دارد لازم است تا نکات مهمی را برای زمان برداشت این محصول گیاهی در نظر بگیرید.

برای اینکه بخواهید زمان برداشت بوته‌های سیر خود را مشخص کنید بهتر است که با نمونه‌برداری از سیرها وقت مناسبی را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید که محصول به‌طور کامل رسیده باشد.

برای این منظور یکی از بوته‌های سیر را از خاک خارج کنید و با انجام بررسی بر روی آن‌ها ببینید که آیا برای برداشت مناسب هستند یا خیر، برداشت زودتر از موعد می‌تواند آسیب‌هایی را برای محصول ایجاد کند.

اگر شما سریع‌تر از حد معمول سیرها را برداشت کنید معمولا پوسته‌های نازک اطراف از بین می‌رود از طرفی طولانی‌شدن زمان برداشت نیز می‌تواند موجب جدا شدن پیازها از یکدیگر و قرارگیری آن‌ها در برابر عوامل آسیب‌رسان شود.

بعد از برداشت سیر از چه روشی برای نگهداری استفاده می‌شود؟

علاوه‌بر تعیین میزان برداشت سیر در هکتار باید به شرایط نگهداری بعد از فرایند برداشت نیز توجه کرد، از همین رو یکی از بهترین روش‌های ذخیره سیر این است که آن‌ها را خشک می‌کنند و در این حالت مدت‌زمان ماندگاری نیز افزایش پیدا می‌کند.

در مواردی نیز می‌توان محصول برداشت‌شده را در انبارهای خنک و سردخانه‌های مخصوص نگهداری کرد که از نظر شرایط دمایی بین 1 تا 4 درجه سانتی‌گراد متغیر هستند.

جمع‌بندی

میزان برداشت سیر در هکتار متناسب با عوامل مختلفی همچون آبیاری، نوع خاک، نحوه برداشت و شرایط اقلیمی می‌تواند متفاوت باشد که معمولا در حالت تر بین 20 تا 30 تن است و مواقعی که به‌صورت خشک هستند به 10 تا 15 تن در هر هکتار می‌رسد.

شما می‌توانید همین الان با کارشناسان ما ارتباط برقرار کرده و بعد از کسب مشاوره رایگان، بهترین کود را برای کشت گیاه سیر خریداری کنید. اگر سوال یا نظری دارید آن را در بخش دیدگاه‌ها برای ما بنویسید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها