بهترین فصل پیوند انگور را بشناسید

فصل پیوند انگور

شناخت بهترین فصل پیوند انگور، کمک می‌کند که پیوند انگور نتیجه بخش باشد و به اصلاح جوش بخورد. پیوند انگور کار دشواری نیست اما برای بازدهی بیشتر، باید نکات مهمی را زمان پیوند انگور همچون کوددهی، آبیاری و… رعایت کنید تا بتوانید نتیجه‌ی دلخواهتان را به دست آورید. در این مقاله قصد داریم به «زمان پیوند درخت انگور» که ارتباط مستقیمی با افزایش محصولات دارد بپردازیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

بهترین زمان پیوند درخت انگور

در عمل پیوند زدن درخت، یک شاخه از یک درخت (قلمه)، به ساقه درخت دیگر (پایه) پیوند زده می‌شود. یکی از عوامل مهم در پیوند موفقیت‌آمیز انگور، انتخاب زمان مناسب است.

به طور کلی بهتر است که “ قبل از شروع فصل گلدهی یا رشد گیاه ” پیوند را انجام دهید. پیوند انگور در زمستان و پیوند درخت انگور در بهار بهترین فصل پیوند انگور است. با این حساب، پیوند زدن انگور در اسفند هم زمان مناسبی است.

همچنین باید توجه کنید که انگور را در فصل گلدهی (اردیبهشت و خرداد) پیوند نزنید، مگر اینکه گیاه جدید باشد و فضای کافی برای رشد نداشته باشد. این فرآیند را در یک بازه زمانی، باید چندین بار انجام دهید. در برخی از گونه‌های انگور که رشد آن‌ها بیشتر طول می‌کشد، هر دو یا سه سال یکبار آن را پیوند می‌زنند.

پیوند درخت انگور در تابستان (اواخر تابستان) و پیوند انگور در پاییز (اوایل پاییز) نیز زمان مناسبی است. به دلیل اینکه در این ایام فعالیت گیاه کمتر شده و دمای هوا تغییرات چندانی ندارد. اگر زمان پیوند درخت انگور را در فصل سرد انجام دهید، به علت فعالیت پایین گیاه، قلمه و پایه بهم جوش نمی‌خورند و پیوند ناموفقی خواهید داشت. علاوه بر این، انجام پیوند انگور در فصل گرما، به علت تبخیر زیاد باعث خشک شدن شیره و از بین رفتن قلمه خواهد شد.

قلمه پیوند انگور

اگر پیوند را در باغ یا خارج از منزل انجام می‌دهید، مهم است که گیاه را در حین پیوند و بعد از آن، از سرما حفظ کنید تا از آسیب دیدن آن در اثر تغییر دما جلوگیری کنید. همچنین بهترین زمان پیوند انگور، هنگام خنک بودن هوای عصر یا در هوای ابری است. این امر به گیاه اجازه می‌دهد تا قبل از قرار گرفتن در معرض گرما و نور شدید روز، در تمام طول شب با مکان جدید خود سازگار شود؛ یعنی زمانی که گیاه از نظر متابولیک بیشترین فعالیت را دارد و بیشتر نیاز به جذب آب از طریق ریشه دارد.

اگر قصد دارید درخت انگور را پیوند بزنید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ آموزش انواع پیوند درخت انگور را مطالعه کنید.

عوامل مهم در پیوند انگور

علاوه بر فصل پیوند انگور، عوامل مهم دیگری نیز در این فرآیند اهمیت دارند که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

نور

 هنگام پیوند انگور، اطمینان حاصل کنید که نور خورشید به اندازه کافی وجود دارد چراکه برای شروع فتوسنتز و تامین انرژی مورد نیاز گیاه ضروری است.

خاک

بهترین نوع خاک مناسب برای پیوند انگور، باید شنی، نسبتاً حاصلخیز و با زهکشی خوب باشد. همچنین pH آن باید بین ۵.۵ تا ۷ باشد.

دما

دما یکی دیگر از عوامل حیاتی در مورد نحوه پیوند انگور است. محدوده دمایی بین 15 تا 24 درجه سانتی‌گراد می‌تواند رشد مطلوب را افزایش دهد. این به این دلیل است که دما بر فتوسنتز، بهره‌وری و چرخه فنولوژیکی (زمان بین گلدهی و برداشت) تأثیر می‌گذارد.

آبیاری درخت

پس از پیوند زدن، درخت انگوری که به آن پیوند را انتقال داده‌اید خوب آبیاری کنید.

بهترین کودها برای فصل پیوند انگور

در فصل پیوند انگور و هنگام انجام این فرآیند، مهم است که مواد مغذی لازم برای استقرار و رشد سالم را در اختیار درختان قرار دهید. کودها می‌توانند به تامین نیازهای غذایی درخت در این دوره حساس کمک کنند. در ادامه کودهایی که برای پیوند درختان توصیه می‌شوند را نام می‌بریم و توضیح می‌دهیم:

کود سه بیست (NPK)

یکی از بهترین کودها بعد از انجام پیوند درخت انگور، کود سه‌بیست است. این کود با تامین سه عنصر اصلی خاک، یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم، باعث افزایش کیفیت، افزایش استحکام و بهبود رشد می‌شود. علاوه بر این باعث رشد بیشتر و بهتر برگ‌ها شده و با تاثیر بر ریشه و جذب بیشتر مواد غذایی، بر فتوسنتز، رسیدن میوه و گلدهی نیز اثر می‌گذارد.

کود سه بیست شوک
کود سه بیست جنریت

 در ادامه دو کود سه بیست از برندهای آمریکایی شوک و جنریت معرفی می‌کنیم.

کود سه بیست مایع شوک

این کود آمریکایی توسط تکنولوژی نانو تولید شده است که به واسطۀ آن، ذرات کود بسیار کوچک شده‌اند و با سرعت بالا جذب درخت می‌شوند. این کود در دستۀ کودهای کامل قرار می‌گیرد که سه درشت مغذی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به میزان مساوی در خود دارد.

فسفر موجود در این کود برای رشد ریشه بسیار مهم است و نقش مهمی در انتقال انرژی درون گیاه دارد. نیتروژن برای رشد و نمو کلی گیاه از جمله تولید برگ‌ها و شاخه‌های جدید و به عبارتی رشد رویشی ضروری است. پتاسیم برای سلامت کلی گیاه و افزایش مقاومت آن در برابر استرس و بیماری‌ها مهم است و به جذب آب کمک می‌کند. علاوه بر عناصر ذکر شده، کود نام‌برده دارای مقادیری از آهن، مس و منگنز است که جزء ترکیبات ریز مغذی‌ هستند اما نقش بسیار عالی در رشد گیاه دارند.

شما می‌توانید جهت خرید کود سه بیست شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید تا از فواید این کود بهره‌مند شوید.

کود سه بیست مایع جنریت

کود سه بیست مایع جنریت به عنوان یک منبع غذایی مناسب برای درخت انگور است و می‌تواند به بهبود رشد و عملکرد کمک کند. این کود هم دارای عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. این کود باعث افزایش سبزینگی درخت می‌شود و در زمان برداشت انگور در افزایش تناژ نیز موثر است. هر درختی علاوه بر عناصر مورد نیاز اولیه، نیاز به زیر مغذی‌ها نیز دارد. کود سه بیست جنریت با آهن، منگنز، مس، برم، مولیبدنوم و روی فرموله شده است که عناصر کمیاب و بسیار مفیدی هستند.

شما می‌توانید جهت خرید کود سه بیست جنریت به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید تا پس از سفارش، در اسرع وقت محصول را تحویل بگیرید.

کود هیومیک اسید

بدون شک یکی از مهم‌ترین و در عین حال مفید‌ترین کودها برای گیاهان، که در صورت استفاده از محصول اصلی می‌توان ثمرۀ زیادی را به باغ خود هدیه دهید هیومیک اسید است. از جلمه کاربردهای اسید هیومیک برای انگور به‌خصوص پس از اتمام عملیات پیوند زدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک به رشد و نمو درخت پیوند شده
  • مستحکم‌تر کردن ریشه
  • تنظیم پی‌اچ خاک بستر پرورش درخت انگور
  • ایجاد تنوع میکروبی مطلوب در خاک
کود هیومیک اسید شوک برای انگور
کود هیومیک اسید جنریت برای انگور

در ادامه دو کود هیومیک اسید اصلی باکیفیت را معرف می‌کنیم.

کود هیومیک اسید مایع شوک

کود هیومیک اسید 95% شوک محصول کشور آمریکا است که اصلاح کننده قوی خاک به شمار می‌رود. این کود می‌تواند منبع طبیعی مواد مغذی را فراهم کند و در دسترس ریشه گیاه قرار دهد. همچنین باعث افزایش فعالیت میکروبی مفید در خاک مانند میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

اسید هیومیک می‌تواند ظرفیت نگهداری آب را در خاک بهبود دهد. این ویژگی به خاک کمک می‌کند رطوبتش را حفظ کند و نیاز به آبیاری مکرر را کاهش می‌دهد؛ همچنین آب را برای ریشه‌های گیاه قابل دسترس‌تر‌ می‌کند. این نانو کود می‌تواند عناصر مغذی بلوکه شده در خاک را آزاد کند و شوری خاک را کاهش دهد.

شما می‌توانید برای خرید کود هیومیک اسید شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و این کود حیاتی را برای باغ خود تهیه کنید.

کود هیومیک اسید مایع جنریت

اگر می‌خواهید یک کود هیومیک اسید با بیشترین درصد خلوص را امتحان کنید حتماً هیومیک اسید جنریت، محصول کشور آمریکا را امتحان کنید. این کود ارگانیک دارای 95 درصد هیومیک اسید طبیعی است که می‌تواند ذرات سنگین خاک را به ذرات نرم‌تر و سبک‌تر تبدیل کند و باعث ایجاد تخلخل در خاک شود. این نانو کود سطح pH را در خاک‌های اسیدی و قلیایی تعدیل می‌کند و محیط مطلوب‌تری برای رشد گیاه ایجاد می‌کند.

شما می‌توانید جهت خرید کود هیومیک اسید جنریت به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

سخن پایانی

در این مقاله ما تمام تلاش خود را بکار گرفتیم تا بتوانیم اطلاعات مفید را در زمینه‌ فصل پیوند انگور و نکات پیرامون آن در اختیارتان قراردهیم. آیا تا به حال عمل پیوند زدن درختان را انجام داده‌اید؟ نتیجه آن چه بوده است؟

در صورت وجود هر گونه پرسش و یا سوالی می‌توانید از طریق دیدگاه‌های همین صفحه با ما در ارتباط باشید؛ کارشناسان مجموعه در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

همچنین در صورت نیاز برای گرفتن مشاوره‌ی اختصاصی نیز می‌توانید با شماره‌های موجود بر روی سایت، تماس حاصل فرمایید و از تجربه‌ی کارشناسان مجموعه، به صورت رایگان استفاده فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 48

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
سعید

عالی بود

khani

سلام سعید عزیز
ممنون از نظر و توجه شما. امیدواریم که مطالب مفید باشه

کاربران ناشناس

خوب بود، البته سوالات زیادی مطرحه از جمله اینکه آیا هر نوع انگوری رو(انگور عسگری، انگور مجلسی دانه درشت یا ……)میشه روی پایه انگور پیوند زد؟