هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است؟ نکات مهم

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است

هیومیک اسید یک کود ارگانیک است که برای بسیار از گیاهان مفید است، اما ممکن است به دلیل نامگذاری آن و وجود کلمه اسید ممکن است کمی نگران باشید و البته این طبیعی است. این کود تنها در برخی شرایط خیلی خاص و نادر ممکن است برای برخی گیاهان مضر باشد که در این مقاله به آن می‌پردازیم. دعوت می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
هیومیک اسید ماده‌ای طبیعی سرشار از فواید است که تنها در بعضی شرایط می‌تواند مضر باشد. هیومیک اسید برای گیاهانی که برای رشد به خاک اسیدی نیاز دارند مانند آزالیا، رودودندرون (خرزه هندی) و بلوبری (سیاه گیله) مضر است. همچنین در شرایطی که از هیومیک اسید بسیار زیاد و در زمان بسیار نامناسب استفاده شود، شاهد اثرات منفی خواهیم بود.

آیا منشأ کود هیومیک اسید مضر است؟

برای اینکه بخواهیم به مضرات هیومیک اسید پی ببریم ابتدا باید متوجه شویم که این کود از چه چیزی تشکیل شده است؟ هیومیک اسید از باقیماندۀ اجزای گیاهی و حیوانی در خاک که پس از میلیون‌ها سال تجریه می‌شوند تشکیل می‌شود. این مواد بر اثر دما، فشار، رطوبت و اکسیداسیون تبدیل به سنگ لئوناردیت می‌شوند.

پس تا اینجا ما با ماده‌ای ارگانیک که از طبیعت بدست آمده مواجه هستیم. اگر می‌خواهید کامل‌تر بدایند که «هیومیک اسید چیست؟» مقالۀ ذکر شده به شما کمک خواهد کرد.

به منظور یافتن اینکه هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است باید جنبه‌های دیگر آن را نیز بررسی کنیم. بخش بعدی را به این مورد اختصاص داده‌ایم.

هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است؟

در برخی شرایط ممکن است هیومیک اسید برای بعضی از گیاهان مضر باشد که تعداد آنها از انگشتان یک دست هم کمتر است. مانند:

گیاهان با نیاز pH خاص

هیومیک اسید پی اچ خاک‌های بسیار اسیدی یا بسیار قلیایی را در یک بازه خاص یعنی 6.5 تا 7.5 تنظیم می‌کند. بعضی گیاهان به محیط اسیدی نیاز دارند.
گیاهانی مانند آزالیا، رودودندرون (خرزه هندی) و بلوبری (سیاه گیله) که به خاک‌های اسیدی نیاز دارند، ممکن است در صورت تعادل pH خاک به دلیل استفاده از هیومیک اسید، دچار مشکل شوند.

مضرات اسید هیومیک برای گیاهان خاص

به غیر از گیاهانی که نام بردیم، این کود دوست داشتنی و ارگانیک برای هیچ گیاه دیگری مضر نیست. حالا سوال این است در چه شرایطی استفاده از هیومیک می‌تواند مضر باشد؟ بخش بعدی را مطالعه کنید.

مضرات هیومیک اسید

نه تنها هیومیک اسید بلکه از هر کودی به شکل غلط استفاده کنید موجب آسیب به گیاه می‌شود. به عنوان مثال:

مصرف زیاد هیومیک اسید

استفاده بیش از اندازه هومیک اسید باعث می‌شود که مواد مغذی در خاک تجمع پیدا کنند و به این واسطه گیاه توسط مواد مغذی مسموم می‌شود. در این شرایط به احتمال زیاد رشد گیاهان مختل شده و باعث سوختگی ریشه یا کاهش رشد آن می‌شود.

زمان مصرف نامناسب

زمانی که از چند کود دیگر برای گیاهانتان استفاده کرده‌اید بهتر است چند روز فاصله دهید و سپس از کود هیومیک اسید استفاده کنید. آزمایش خاک نیز می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید میزان مواد مغذی در خاک چقدر است. همچنین کود دهی هیومیک اسید در اواسط فصل زمستان در مناطق سردسیر نیز در طولانی مدت به تعادل خاک آسیب می‌زند. چرا که در این شرایط دما بسیار پایین است و فشار اضافی به گیاه وارد می‌شود.

مصرف هیومیک اسید در خشکسالی شدید

درست است که هیومیک اسید می‌تواند جذب آب و رطوبت را افزایش دهد، اما باید حداقل میزان آبیاری برای گیاهان رعایت شود. در شرایط خشکسالی بسیار شدید و بی آبی، استفاده از هیومیک اسید حتی می‌تواند به ضرر گیاه باشد.

حالا که از مضرات اسید هیومیک گفتیم، نباید در حق این کود معجزه گر اجحاف کنیم و باید به مزایای آن نیز بپردازیم. چنانچه علاقه مند هستید از فواید کود هیومیک اسید مطلع شوید پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «خواص هیومیک اسید» را مطالعه کنید. در بخش بعدی هم به طور خلاصه به کاربردهای مثبت این کود می‌پردازیم.

تاثیرات مثبت هیومیک اسید

فواید این کود تقویت کننده را می‌توانیم به دریایی بی انتها تشبیه کنیم به این دلیل که بسیار زیاد برای خاک و گیاه مفید است. این فواید عبارت‌اند از:

کاهش شوری و نمک خاک

کود هیومیک اسید می‌تواند در خاک‌های شور، با یون‌های سدیم و نمک‌های دیگر پیوند شیمیایی برقرار کند و غلظت این یون‌ها را کاهش دهد. همچنین با افزایش تخلخل در خاک‌های سفت و نرم شدن خاک، از تجمع نمک جلوگیری می‌شود.

افزایش رشد ریشه

در شرایطی که مواد مغذی به ریشه نمی‌رسند و فضای کافی در خاک وجود ندارد، رشد ریشه متوقف می‌شود. در این صورت هیومیک اسید مواد مغذی را به ریشه منتقل می‌کند و فضای مناسبی برای بهبود آن رشد آن حاصل می‌کند.

افزایش جذب مواد مغذی

اکثرا این موضوع پیش می‌آید که کود دهی عناصر مختلف بی فایده است. هیومیک اسید با اصلاح بافت خاک می‌تواند عناصر بلا استفاده که مدت‌های طولانی به گیاه نرسیده‌اند را قابل جذب کند. این عناصر شامل آهن، کلسیم، روی، بور، منگنز و… هستند.

تنظیم پی اچ خاک

هیچ کود دیگری به غیر از هیومیک اسید نمی‌تواند بازۀ پی اچ را برای گیاهان مناسب سازد. پی اچ مناسب برای فعالیت‌های میکروارگانیسم‌های مفید خاک و آنزیم‌هایی که مسئول تجزیه مواد آلی و دیگر فرایند‌های بیولوژیکی هستند اهمیت زیادی دارد.

تنظیم پی اچ خاک با هیومیک اسید

در خاک‌های بسیار اسیدی یا بسیار قلیایی، مواد مغذی از دسترس ریشه گیاه خارج می‌شود و رشد و نموی گیاه تحت تاثیر منفی قرار می‌گیرد. مسئولیت تنظیم پی اچ خاک را کود هیومیک اسید بر عهده دارد.

امیدواریم با مطالعه این موراد به اهمیت مصرف هیومیک اسید پی برده باشید.

سخن نهایی

تمام تلاش خود را کردیم تا راجع به مضرات هیومیک اسید و در مقابل دربارۀ فواید بی‌شمار آن صحبت کنیم و اطلاعات مناسبی را در اختیار شما قرار دهیم. اگر ابهامی در رابطه با کود هیومیک اسید دارید می‌توانید در بخش کامنت‌های این صفحه آن بنویسید؛ کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ شما عزیزان را خواهند داد.

مطالب مرتبط

در بین انواع هیومیک اسید‌ ( گرانول، مایع و پودری)  تفاوت‌هایی در طرز ساخت، مقدار، نحوه‌ و زمان استفاده از آنها وجود دارد. ما کود هیومیک اسید مایع را پیشنهاد می‌کنیم، دلایل‌مان را در مقالۀ «هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع؟» به صورت کامل ذکر کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله‌ نام برده مراجعه فرمایید.
هنگام تهیه کود اسید هیومیک باید به اصل یا تقلبی بودن آن توجه کنید تا دچار زیان‌های مالی و اتلاف وقت نشوید. ما در مقالۀ « بهترین مارک هیومیک اسید» علاوه بر راهنمایی جهت انتخاب بهترین برند هیومیک اسید، راه‌های شناخت هیومیک اسید اصل از تقلبی را هم به طور کاملا ساده و کاربردی آموزش داده‌ایم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 10

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها