مضرات اسید هیومیک

بدون شک، هر گاه بحث استفاده از هر نوع کودی به میان می‌آید، کلی از تفکرا مثبت و منفی در ذهن ما شکل می‌گیرند؛ که کود هیومیک اسید هم از این قاعده مستثنا نیست؛ از جمله‌ی این تفکرات می‌توان به مواردی همچون: ترس از آسیب زدن به سلامت انسان‌ها، افزایش بی‌رویه و غیر اصولی محصولات که در نهایت موجب پایین آمدن کیفیت آنها می‌شود و باقی موارد اشاره کرد. اما واقعا این نوع طرز فکر در تمامی موارد صادق نیست؛ و بصورت مطلق نمی‌شود این را عنوان کرد که تمامی کود‌ها زیان‌آور هستند؛ مانند تمام اصول مهم در کشاورزی و یا سایر پرورش گونه‌های دیگر گل‌ها و گیاهان، اگر بر طبق مدل استاندار و کارشناسی پیش برویم، در راستای استفاده از کود‌ها هم به هیچ عنوان دچار مشکل نمی‌شویم. اما در این مقاله قصد داریم بصورت مجزا و مفصل به بیان مضرات اسید هیومیک بپردازیم؛ پس در ادامه همراه ما باشید.

معرفی کود هیومیک اسید 

یکی از راه‌های اصلی که در ابتدا باید آن را بصورت کامل برای معرفی مضرات اسید هیومیک انجام داد، پیدا کردن و ساختار تشکیل دهنده‌ی این کود است؛ تا با درک و شناخت کامل از این کود بتوانیم، در قدم‌های بعدی مضرات آن را شناسایی کنیم.

و اما کود هیومیک اسید، تشکیل شده از ماده‌ای معدنی بنام لئوناردیت است که از تجزیه اجساد گیاهان و جانوران و طی فرآیندهای طولانی مدت حاصل می‌شود. پس تا اینجای کار ما با ماده‌ای ارگانیک که از طبیعت بدست آمده سر وکار داریم و با این وجود، بدون هیچ تریدی استفاده از این ماده‌ی ارگانیک نمی‌تواند مشکل‌ساز شود. اما ما در این قسمت تنها ساختار تشکیل یافته‌ی این کود را بررسی کردیم. و برای یاقتن اینکه در نهایت هیومیک اسید چه مضراتی دارد باید جنبه‌های دیگر آن را نیز بررسی کنیم تا در انتها بتوان با قطعیت در رابطه با مفید یا زیان‌آور بودن آن، اظهر نظر کرد. پس ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید.

مضرات اسید هیومیک

با توجه به ساختار تشکیل یافته‌ی کود هیومیک اسید که در بالا شرح دادیم، بدون شک نمی‌توانیم انتظار هیچ ضرر و آسیبی را از جانب یک کود طبیعی و ارگانیک داشته باشیم. اما از این مورد، برداشت اینکه تحت هیچ شرایطی این کود آسیب‌زننده نیست کاملا اشتباه است.

نکته‌ی اساسی و بسیار مهم در بحث مضرات اسید هیومیک این است که، باید فاکتورها و موارد متعددی را مورد توجه و ملاحظه قرار دهیم که در درجه‌ی اول به اساسی‌ترین مورد آن یعنی ( مواد تشکیل دهنده ) پرداختیم. اما دیگر فاکتور‌هایی که باید آنها را با دقت مورد بررسی قرار دهیم، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • انتخاب بهترین برند از کود هیومیک اسید که می‌تواند تضمین کیفیت و اصل بودن کالا باشد
 • انتخاب بین انواع مختلف هیومیک اسید ( گرانول، مایع، پودری )
 • مقدار مصرف دقیق کود هیومیک اسید
 • زمان استفاده از هیومیک اسید
 • نحوه‌ی و چگونگی مصرف
 • و..

در ادامه‌ی این مقاله به مهم‌ترین نکات مربوط به گزینه‌های بالا می‌پردازیم تا در نهایت بتوانیم حداکثر میزان بهره‌وری را از خواص کود اسید هیومیک دریافت کنیم.

با توجه به ساختار تشکیل شده ی کود اسید هیومیک که کاملا طبیعی است در مورد مضرات اسید هیومیک نمیتوان عنوانی را بیان کرد.

بهترین مارک هیومیک اسید

به طور قطع در هنگام استفاده از کود اسید هیومیک باید به اصل یا تقلبی بودن آن توجه کنیم و تمام تلاش خود را بکار ببریم تا بتوانیم نوع اصل و مرغوب آن را تهیه کنیم؛ به دلیل اینکه در صورت عدم استفاده از جنس اصلی آن نمی‌توانیم به بازدهی مناسب برسیم. و از این رو دچار زیان‌های مالی و زمانی می‌شویم. ما در مقاله‌ی (( بهترین مارک هیومیک اسید )) علاوه بر راهنمایی شما عزیزان به انتخاب بهترین مارک هیومیک اسید، راه‌های شناخت هیومیک اسید اصل از تقلبی را هم به طور کاملا ساده و کاربردی به شما عزیزان آموزش داده‌ایم.

زمان و نحوه ی استفاده از کود هیومیک اسید

فاکتور‌های گوناگونی تعیین کننده‌ی زمان و نحوه‌ی استفاده از کود هیومیک اسید هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سن محصول، نهال و یا گیاه
 • شرایط خاک سطح زیر کشت
 • نوع محصول، گیاه و یا درخت
 • و..

پرداختن به هر یک از موارد بالا، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ اما در شرایط کلی توجه به ساختار و شرایط کلی هر آنچه کشت شده، و با بررسی و در نظر گرفتن محیط پیرامونی، می‌توان به نتیجه‌ی قابل قبولی دست یافت. اگر در رابطه با هریک از موارد بالا میخواهید اطلاعات کامل‌تری دست یابید می‌توانید مقاله‌های زیر را مطالعه بفرمایید.

با مخلوط کردن اسید هیومیک مایع در مخازن آب براحتی میتوان از آن استفاده کرد.

کدام یک از انواع کود های هیومیک اسید را انتخاب کنیم؟؟

در بین انواع هیومیک اسید‌های تولیدی ( گرانول، مایع و پودری )  اختلافاتی در طرز ساخت، مقدار و نحوه‌ی استفاده و همچنین زمان استفاده از آنها است. باید توجه کنیم که قبل از خرید هر کودی بهتر است اطلاعات خود را در رابطه با موارد گفته شده تکمیل کنیم. به دلیل اینکه تنها با شناخت نیاز‌های کودی محصولات و گیاهانمان و همچنین انتخاب درست کود می‌توانیم به بازدهی مناسب و عالی برسیم.

در بین سه نوع کود تولیدی ما به شما استفاده از کود هیومیک اسید مایع را پیشنهاد می‌کنیم، دلایل این انتخاب ما شامل موارد بسیاری می‌باشد که درمقاله‌ی (( هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع؟ )) بصورت کامل به هر سه نوع این کود‌ها و تفاوت‌های آنان پرداخته‌ایم. در صورت نیاز و برای کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر می‌توانید به مقاله‌ی لینک شده در بالا مراجعه فرمایید.

مزایای استفاده از کود هیومیک اسید

در صورت رعایت و توجه موارد بالا می‌توانید از فواید و خواص بینظیر کود هیومیک اسید استفاده کنید. که این موارد شامل:

 • این کود گیاهی نفوذ پذیری خاک را بالا می برد تا ریشه ها به راحتی در دل خاک جای بگیرند و از مواد مغذی آن تغذیه کنند.
 • باعث تولید محصولات ارگانیک شده و به سلامت محیط زیست کمک بسیار زیادی میکند.
 • موجب اصلاح ساختار فیزیکی خاک می‌شود.
 • منجر به اصلاح شوری خاک می‌شود.
 • جلوگیری از فرسایش شدید خاک
 • و…
افزایش قدرت و توان ریشه ی محصولات از جمله فواید بسیار مهم و ارزشمند کود هیومیک اسید است.

اینها تنها بخشی از مزایای استفاده از هیومیک اسید است؛ که اگر مایل هستید از تمامی اثرات این کود  مطلع شوید می‌توانید مقاله‌ی (( خواص هیومیک اسید )) را مورد توجه خود قرار دهید.

تهیه کود هیومیک اسید

در سایت نیاز گیاهان تمامی شما عزیزان می‌توانید انواع کود‌های هیومیک اسید را تهیه بفرمایید؛ و در صورت سوال و یا نیاز به مشاوره‌ی اختصاصی قبل از خرید حتما با شماره‌ی ( 09155995926 ) تماس حاصل فرمایید.

مجموعه‌ی ما تمام تلاش خود را کرده تا بتواند اطلاعات مناسبی را در تمامی ابعاد کود هیومیک اسید در اختیار شما قرار دهد پس می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله‌های دیگر هیومیک اسید نیز مراجعه فرمایید. و اگر احیانا موضوع و یا ابهامی در رابطه با کود هیومیک اسید دارید می‌توانید در بخش کامنت‌های این صفحه آن بنویسید؛ کارشناسان ما در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ شما عزیزان را خواهند داد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها