بهترین برنامه کودی یونجه برای افزایش تناژ

بهترین برنامه کودی یونجه

گیاه یونجه جزو محصولاتی است که درصورت استفاده از برنامه تغذیه‌ای کامل می‌توانید حداقل 2 بار در سال برداشت محصول را انجام دهید. بنابراین برای افزایش تناژ و بازدهی چند برابر، توصیه می‌شود پیروی از برنامه کودی یونجه را جدی بگیرید. ما در این مقاله بهترین برنامه کودی مخصوص یونجه را فراهم کردیم تا بتوانید با کمترین هزینه، بیشترین نتیجه را دریافت کنید. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بهترین برنامه کودی یونجه چیست؟

گیاهان علوفه‌ای از جمله یونجه، به دلیل کاربردهای بی‌شماری که دارند از چند جهت برای ما مهم هستند. از این گیاهان می‌توان برای غذای دام‌ها استفاده کرد، علاوه بر آن چندین سال در زمین کشاورزی محصول می‌دهند و ریشه آنها در خاک عمیق می‌شود و درنهایت منبعی غنی از مواد غذایی برای کشت سایر گیاهان بشمار می‌روند.

اما کشاورزی کردن طبق عادت نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای غذایی گیاهتان باشد. بنابراین با استفاده از یک برنامه کودی اصولی و متعادل می‌توانید سود خود را از کشت یونجه چندین برابر کنید و با اندکی هزینه، بیشترین بازدهی را داشته باشید.

معرفی تمام مراحل رشد یونجه

در ادامه مقاله قصد داریم تا بهترین کود برای افزایش تناژ یونجه را در هر مرحله به‌طور کامل توضیح دهیم و  با نیازهای غذایی آن در مراحل رشد مختلف آشنا شوید. اولین و مهم‌ترین مرحله که بسیاری از افراد از اهمیت آن غافل هستند، آماده سازی زمین قبل از کشت است که در بخش اول به طور کامل به آن اشاره خواهیم کرد.

  • اولین مرحله: آماده سازی زمین قبل از کشت

قبل از کشت یونجه و یا هر گیاه دیگری ابتدا لازم است تا خاک زمین کشاورزی را برای کشت آماده کنیم و این کار را توسط کودهایی مانند گوگرد که خاصیت ضد میکروبی دارد انجام می‌دهیم.

گوگرد با ضدعفونی کرد خاک و از بین بردن آفات و همچنین کاهش شوری خاک به آماده سازی زمین کمک می‌کند. همچنین استفاده از کود فسفات نیز به گیاه کمک می‌کند تا استارت قوی داشته باشد و انرژی گیاه را برای رشد مهیا می‌کند.

افزایش کیفیت گیاه یونجه با برنامه کودی

توصیه کودی: استفاده از گوگرد بنتونیت دار گرانوله+ کود فسفر بالا (P80) شوک

نکته: قبل از هر اقدامی برای کوددهی ابتدا آزمون خاک را انجام دهید و سپس طبق کمبودهای خاک، از کودهای شیمیایی استفاده کنید؛ زیرا به عنوان مثال در بعضی مواقع خاک شما حاوی مقدار کافی فسفر می‌باشد و اصلا لزومی به استفاده از کودهای فسفر بالا ندارید و با این کار نه تنها هزینه‌های مالی شما افزایش پیدا می‌کند، بلکه خاک دچار مسمومیت می‌شود.

  • مرحله رشد: ابتدای رشد برگ

در مرحله ابتدای رشد برگ و شروع رشد رویشی گیاه لازم است تا از کودهایی حاوی عناصر ضروری برای افزایش ریشه زایی و بهبود جذب عناصر توسط ریشه استفاده کنیم. بنابراین مصرف کودهای حاوی فسفر ضروری است. مصرف کود فسفر در همین مرحله برای یونجه کافی است و در ادامه رشد به کود فسفر نیازی پیدا نمی‌کند.

کود مرغی منبع غنی از ویتامین‌ها و عناصر غذایی برای گیاه یونجه است. این کود طبیعی مواد مغذی گیاه از جمله کلسیم، فسفر، پتاسیم و نیتروژن را به خاک اضافه می‌کند و از این طریق سبب افزایش رشد و تقویت گیاه می‌شود.

توصیه کودی: استفاده از کود فسفر بالا+ هیومیک اسید مایع + کود پلت مرغی

  • مرحله رشد: ابتدای ساقه رفتن

از سه عنصر مهم نیتروژن، فسفر و پتاسیم برای افزایش تناژ یونجه به هیچ عنوان نباید غافل شد. این عناصرِ با ارزش وظایف مهمی را در گیاه یونجه بر عهده دارند.

ازت باعث افزایش رشد و سبزینگی گیاه شده و فسفر با بهبود ریشه دوانی به جذب سایر عناصر کمک میکند و پتاسیم نیز با تقویت گیاه در افزایش کیفیت محصول نقش دارد.

برداشت یونجه با تناژ بالا

در این مرحله آبیاری یا محلول پاشی کود جلبک دریایی در کنار سایر کودهای شیمیایی در افزایش رشد رویشی و مقاومت در برابر تنش‌های محیطی بسیار تاثیر گذار است.

توصیه کودی: استفاده از کود ان پی کا (NPK) سه بیست 20-20-20+ کود جلبک دریایی مایع

 

  • مرحله رشد: گلدهی

در مرحله گلدهی مصرف کود حاوی پتاسیم بسیار ضروری است و همچنین کود آمینو اسید نیز سبب افزایش انرژی گیاه شده و از این طریق گیاه توانایی لازم برای گلدهی هرچه بهتر را پیدا می‌کند. با مصرف کود هیومیک اسید در این مرحله باعث بهبود بافت خاک شده و حرکت ریشه را در خاک تسهیل می‌کند. بنابراین عناصر غذایی بیشتری در دسترس گیاه قرار می‌گیرد.

توصیه کودی: استفاده از هیومیک اسید مایع+ کود پتاس بالا (K66)+ آمینو اسید مایع

  • مرحله رشد: بعد از چین اول

بعد از اولین برداشت باید نسبت به تقویت گیاه خود اقدام کنید و بهترین گزینه برای این کار عصاره جلبک دریایی است که می‌توانید به صورت آبیاری یا محلول پاشی آن را به مصرف گیاه خود برسانید. همچنین استفاده از کود پتاسیم می‌تواند انرژی گیاه را بعد از برداشت بازیابی کند.

توصیه کودی: استفاده از کود جلبک دریایی مایع + کود پتاس بالا مایع

  • مرحله رشد: بعد از چین دوم

بعد از چین دوم یا برداشت دوم لازم است مجدد ریشه گیاه را تقویت کنید و برای این کار از دو کود آمینو اسید و هیومیک اسید می‌توانید استفاده کنید.

توصیه کودی: استفاده از کود آمینو اسید مایع+ کود هیومیک اسید مایع

استفاده اصولی از برنامه کودی یونجه و افزایش کیفیت محصول
مرحه رشدنوع کودنحوه مصرف
آماده سازی زمین قبل از کاشتگوگرد بنتونیت دار گرانوله+ کود فسفر بالا (P80)آبیاری و مصرف خاکی
ابتدای رشد برگ

کود فسفر بالا+ هیومیک اسید مایع + کود پلت مرغی

آبیاری
ابتدای ساقه رفتنکود ان پی کا (NPK) سه بیست 20-20-20+ کود جلبک دریایی مایعآبیاری
گلدهیهیومیک اسید مایع+ کود فسفر بالا (P80) شوک+ آمینو اسید مایعآبیاری
بعد از چین اول

کود جلبک دریایی مایع+ کود پتاس بالا مایع

آبیاری
بعد از چین سومکود پتاس بالا مایع+ کود هیومیک اسید مایعآبیاری

برای افزایش تناژ یونجه پیروی کردن از یک برنامه کودی متعادل و اصولی اولین و مهم‌ترین قدم است. اما نباید تهیه و مصرف کودهای اصل و با کیفیت را فراموش کنید. در ادامه به چند نکته که رعایت آنها به شما کمک می‌کند اشاره می‌کنیم:

  • نکته: یکی از خصوصیات منحصر بفرد گیاه یونجه توانایی تثبیت نیتروژن هوا است. یونجه گاز نیتروژن موجود در هوا را جذب کرده و در قسمت ریشه آن را تبدیل به اوره و امونیاک می‌کند و از این طریق نیتروژن مورد نیاز خود را تهیه می‌کند؛ بنابراین نیاز کمتری به کود اوره دارد و در مقایسه با سایر گیاهان کوددهی اوره باید کمتر انجام شود.
  • نکته: طبق تحقیقات انجام شده استفاده از کود جلبک دریایی برای یونجه، ماده خشک را حداقل تا 30 درصد افزایش می‌دهد. بنابراین مصرف عصاره جلبک دریایی را برای یونجه جدی بگیرید.
  • نکته: درصورتی که خاک زمین کشاورزی شما شور است مصرف هیومیک اسید را تکرار کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 20

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ایرج

درود بر شما .بسیار عالی بود . سپاسگزارم

زهرا آرام

سلام روز شما بخیر باشه. خوشحالیم که مقاله برای شما مفید بوده. تشکر از همراهیتون🌹