کود فسفر بالا برای موسیر | افزایش رشد غده های موسیر با عنصر فسفر

کود فسفر بالا برای موسیر

آیا می‌دانستید که کلید دستیابی به محصول موسیر باکیفیت و درشت‌تر در کوددهی این گیاه نهفته است؟ در دنیای کشاورزی امروز، استفاده از کود فسفر بالا برای موسیر نقش حیاتی دارد. 

این کود نه تنها به درشتی غدۀ موسیر و تقویت ریشه‌ها و بهبود رشد گیاه کمک می‌کند، بلکه موجب افزایش مقاومت گیاه در برابر شرایط سخت محیطی و بیماری‌ها می‌شود. اگر به دنبال برداشت محصول موسیر در تناژ بالاتر و باکیفیت‌تر هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید.

مزایای کود فسفر بالا برای موسیر

فسفر یکی از سه ماده مغذی اصلی است که گیاهان برای رشد نیاز دارند و نقش مهمی در بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی از جمله تقسیم سلولی، رشد ساقه و ریشه، تولید گل و میوه و مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و آفات دارد.

با این اوصاف کود فسفر بالا می‌تواند مزایای متعددی برای موسیر داشته باشد. در اینجا به برخی از فواید کلیدی کود فسفر بالا برای گیاه موسیر اشاره می‌کنیم:

 • افزایش رشد ریشه

فسفر برای رشد و نمو ریشه‌های موسیر ضروری است. ریشه‌های سالم و قوی به گیاه کمک می‌کنند تا آب و مواد غذایی بیشتری جذب کند و در برابر شرایط نامساعد محیطی مانند خشکسالی و سرما مقاومت بیشتری داشته باشد.

 • افزایش تولید پیازچه

نقش فسفر در تولید پیازچه موسیر بسیار حیاتی است. با استفاده از کود فسفر بالا می‌توان پیازچه‌های بزرگتر و سنگین‌تر تولید کرد.

 • افزایش طعم و کیفیت پیازچه

با کمک فسفر می‌توان طعم و کیفیت پیازچه موسیر را بیشتر کرد. بنابراین پیازچه‌هایی که به میزان کافی فسفر دریافت می‌کنند، طعم و عطر بهتری دارند.

 • افزایش مقاومت موسیر در برابر بیماری‌ها و آفات

فسفر به افزایش مقاومت موسیر در برابر بیماری‌ها و آفات کمک می‌کند. گیاه موسیری که به میزان کافی فسفر دریافت می‌کند، کمتر به بیماری‌ها و آفات مبتلا می‌شود.

 • افزایش گل‌دهی و میوه‌دهی

تولید گل و میوه در گیاهان با کمک فسفر بیشتر می‌شود، این قابلیت برای گیاهانی مانند موسیر که محصول آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار مهم است.

 • بهبود رشد گیاه

فسفر برای رشد سلولی و تقسیم سلولی در گیاهان ضروری است. در نتیجه کود فسفر بالا می‌تواند به بهبود کلی رشد گیاه موسیر کمک ‌کند.

معرفی بهترین کود فسفر بالا برای موسیر

بهترین کود فسفر بالا برای گیاه موسیر باید خصوصیات زیر را داشته باشد:

 • محتوای کود فسفر باید حداقل 50 درصد باشد تا اثربخشی لازم را داشته باشد.
 • عناصر ریزمغذی ضروری دیگر مانند نیتروژن، پتاسیم، آهن، روی، منگنز، مس و مولیبدن را نیز داشته باشد. 
 • قابلیت جذب سریع و آسان داشته باشد. 
 • قابل حل در آب باشد. 
رشد موسیر با کود فسفر بالا

با توجه به این خصوصیات، بهترین کود فسفر بالا برای گیاه موسیر، کودهای فسفر بالای برند شوک هستند که دو محصول به نام‌های کود فسفر بالای شوک 80 درصد و کود فسفر بالای شوک 10-52-10 را تولید و روانه بازار کرده است.

 این کودها می‌توانند اثرات مثبت زیادی در رشد گیاه موسیر داشته باشند. در ادامه بیشتر با خصوصیات کودهای فسفر بالای شوک آشنا می‌شویم:

کود فسفر بالای شوک 80 درصد

کود فسفر بالای شوک 80 درصد یک کود مایع ارگانیک و طبیعی، محصول اصل از شرکت آمریکایی است که 80 درصد فسفر و 20 درصد عناصر ریزمغذی مانند نیتروژن، پتاسیم، آهن، روی، منگنز، مس و مولیبدن را در ترکیبات خود دارد. این کود برای انواع محصولات کشاورزی از جمله موسیر قابل استفاده است.

از جمله مهمترین مزایا و فواید کود فسفر بالا شوک 80 درصد برای موسیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • این کود مایع است و با تکنولوژی نانو تولید شده، به همین دلیل به راحتی و به طور یکنواخت در سطح وسیعی از مزرعه پخش شده و سریعاً جذب خاک می‌شود.
 • این کود قابلیت حل‌شوندگی در آب دارد، این ویژگی امکان حرکت فسفر به نزدیکی ریشه‌ها و جذب سریع‌تر توسط ریشه گیاه موسیر را فراهم می‌کند.
 • دارای 80 درصد فسفر است که به عنوان یک منبع غذایی عالی برای گیاه موسیر عمل می‌کند.
 • به حفظ و تقویت سیستم ریشه‌ای گیاه موسیر کمک می‌کند.
 • باعث مقاومت گیاه موسیر در برابر آفات و بیماری ها می‌شود.
 • باعث افزایش رشد ریشه گیاه موسیر می‌شود.
 • تولید محصول موسیر را زیاد می‌کند.
 • کیفیت محصول موسیر را بالا می‌برد.

شما می‌توانید جهت خرید کود فسفر بالا 80% شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید تا پس از سفارش، در اسرع وقت محصول را تحویل بگیرید.

کود فسفر بالای شوک 10 52 10

کود فسفر بالای شوک 10 52 10 در کشور آمریکا و با استفاده از نانو تکنولوژی ساخته شده‌ است. این فناوری یک تکنولوژی پیشرفته و نوین است که تنها چند کشور ابرقدرت در جهان توانایی استفاده از آن را در تولید کود دارند.

نانو بودن ترکیبات کود فسفر بالای شوک 10 52 10 به سرعت جذب این کود در خاک کمک کرده و باعث اثربخشی سریع‌تر بر روی گیاه موسیر می‌شود. این محصول ترکیبی از سه عنصر حیاتی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است.

درصد خلوص این عناصر به صورت زیر است:

– نیتروژن: 10 درصد

– فسفر: 52 درصد

– پتاسیم: 10 درصد

مهمترین فواید و اثرات کود فسفر بالای شوک 10 52 10 برای گیاه موسیر عبارت است از:

 • فسفر موجود در این کود برای ریشه‌زایی و تقویت سیستم ریشه‌ای گیاه موسیر موثر است.
 • پتاسیم این کود به حفظ و افزایش مقاومت گیاه در برابر آسیب‌های احتمالی ناشی از تغییرات اقلیمی و همچنین افزایش تناژ محصول کمک می‌کند.
 • نیتروژن به کار رفته در ترکیبات این کود نقش مهمی در رشد کلی گیاه موسیر دارد.
 • استفاده از این کود می‌تواند به کاهش بیماری‌های گیاهی کمک کند.
 • این کود رقیق است و درصد خلوص بالایی دارد.
 • به دلیل داشتن بیشترین مقدار فسفر، به عنوان کود پایه فسفری شناخته می‌شود.
کود فسفر بالا شوک برای موسیر

شما می‌توانید برای اقدام به خرید کود فسفر بالا 10-52-10 شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و این کود حیاتی را برای موسیرهای زمین خود تهیه کنید.

این نکات نشان می‌دهند که کود فسفر بالای شوک 10-52-10 یک محصول پیشرفته با ترکیبات مغذی متعادل و مؤثر برای رشد و تقویت گیاه موسیر است.

بیشتر بخوانید: در هر هکتار چقدر بذر موسیر بکاریم؟

زمان مصرف کود فسفر بالا برای موسیر

کود فسفر بالا شوک را می‌توان در سه زمان به گیاه موسیر اضافه کرد:

 • پس از کاشت موسیر

استفاده از کود فسفر بالا موقع نشاء‌کاری، ریشه‌زایی را افزایش داده و باعث مقاوم شدن موسیر در برابر آفات و آسیب‌ها می‌شود بنابراین زمان انتقال نشا موسیر به زمین اصلی از کود فسفر بالا استفاده کنید.

 • قبل از برداشت موسیر

برای به دست آوردن موسیر باکیفیت‌تر و درشت‌تر، کوددهی با کود فسفر بالا در مرحله پر شدن غده یعنی یک ماه قبل از برداشت بسیار موثر است.

 • اوایل بهار

کوددهی با کود فسفر بالا برای گیاه موسیر در اوایل بهار و بعد از بیدار شدن گیاه از خواب زمستانی ضروری است، زیرا گیاه در این زمان فعالیت خود را برای جذب بیشتر مواد غذایی آغاز می‌کند و برای تأمین نیازهای غذایی خود به فسفر نیاز دارد.

نحوه مصرف کود فسفر بالا برای موسیر

از آنجا که فسفر عنصری ثابت و کم‌حرکت است، استفاده از کودهای فسفر بالای مایع برای موسیر از طریق محلول‌پاشی توصیه می‌شود. 

با این حال، در صورت نبود امکانات لازم، آبیاری نیز می‌تواند روش مناسبی برای تغذیه گیاه موسیر با کود فسفر بالا باشد، به خصوص چون ریشه‌های موسیر عمیق نیستند.

مقدار مصرف کود فسفر بالا برای موسیر

میزان استفاده از کود فسفر بالا در مزارع موسیر به خصوصیات خاک و زمان کوددهی بستگی است. اما اگر از روش آبیاری استفاده می‌کنید، توصیه می‌شود در هر هکتار 5 تا 20 لیتر از این کود را همراه با آبیاری به زمین کشت موسیر اضافه کنید و در روش محلول پاشی، 2 لیتر کود در هر هزار لیتر آب کافی است.

بیشتر بخوانید: کود هیومیک اسید برای موسیر؛ با اصلاح خاک، برداشت موسیر را چند برابر کنید.

خرید بهترین کود فسفر بالا برای موسیر

بهره‌مندی از مزایای کود فسفر بالا برای موسیر، زمانی امکان پذیر است که از کود اصل و باکیفیت برای گیاه خود استفاده کنید. ما در نیاز گیاهان این کود پرخاصیت را برای استفاده در مزارع شما آماده کرده‌ایم. 

جهت خرید این کود به صفحه خرید کود فسفر بالا مراجعه کرده و کود مورد نظرتان را از بین بسته‌ بندی‌های یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری تهیه کنید.

جمع بندی

کود فسفر بالا برای موسیر یک کود ضروری برای رشد و نمو موسیر است. استفاده از این کود باعث افزایش رشد ریشه، بهتر شدن طعم و کیفیت پیازچه و مقاومت موسیر در برابر بیماری‌ها و آفات می‌شود.

اگر قصد خرید کود فسفر بالای شوک اصل آمریکایی را دارید می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.

در صورت نیاز به راهنمایی بیشتر در خصوص طریقه مصرف کود فسفر بالا برای موسیر، همین الان سوالات خود را در بخش نظرات این مطلب قرار دهید تا کارشناسان ما در نیاز گیاهان به شما پاسخ دهند.

پرسش‌های متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها