بهترین کود فسفر مایع برای گندم؛ کودهای فسفر بالا عامل ریشه زایی گندم

کود فسفر مایع برای گندم

گندم یکی از مهم‌ترین محصولات اصلی در جهان است و کشت آن می‌تواند فرآیندی پیچیده و چالش برانگیز باشد. یکی از عوامل کلیدی که بر رشد این گیاه تأثیر می‌گذارد، در دسترس بودن مواد مغذی ضروری مانند فسفر مایع برای گندم است.

در این مقاله زمان مصرف فسفر برای گندم، مقدار و نحوه مصرف فسفر برای گندم و فواید آن در عملکرد بهتر گیاه را بررسی خواهیم کرد. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
میزان فسفر در کودهای فسفات تریپل، مونو آمونیوم فسفات و دی آمونیوم فسفات حدودا 20 الی 27 درصد است که بسیار کمتر از نیاز گندم به این عنصر حیاتی است. جایگزین کودهای ذکر شده، کود نانو مایع فسفر بالا 90 درصد بمب و کود نانو مایع 80 درصد شوک هستند که سریعا جذب گندم می‌شوند.
همچنین کودهای فسفر بالا 10-52-10 از برندهای بمب و شوک نیز دارای 52 درصد فسفر، 10 نیتروژن و 10 درصد پتاسیم، به عنوان کود NPK عملکرد بسیار عالی دارند.

انواع کودهای فسفر برای گندم

انواع مختلفی از کودهای فسفر وجود دارد که می‌توان از آن‌ها برای محصولات گندم استفاده کرد.

 • کود سوپر فسفات سه‌گانه یا کود فسفات تریپل برای گندم (TSP): این نوع معمولاً از مونو کلسیم فسفات تشکیل شده و حاوی 22-20 درصد فسفر واقعی است.
 • مونوآمونیوم فسفات (MAP): این کود حاوی فسفر و نیتروژن است. میزان نیتروژن در این کود 12-11 درصد و میزان فسفر واقعی در این کود 27-21 درصد است.
 • دی آمونیوم فسفات (DAP) یکی دیگر از کودهای محلول در آب است که حاوی فسفر و نیتروژن است. این کود شبیه MAP است اما در آن نیتروژن بالاتر به میزان 18 درصد و فسفر به میزان 20 درصد وجود دارد.

تمامی کودهای ذکر شده دارای درصد پایینی از فسفر هستند و استفاده از آنها دیگر کاربرد ندارد. به دلیل تغییرات اقلیمی و استفاده متناوب از زمین‌های کشاورزی، مواد مغذی در خاک‌های کشاورزی بسیار کاهش یافته‌اند و این میزان فسفر برای تغذیه زمین گندم بسیار کم است و باید کودهای فسفر با درصد بالاتر را جایگزین این کودهای قدیمی کنید.

کودهای فسفر جامد که به‌صورت پودر، دانه، یا ذرات گرانوله در بازار وجود دارند معمولاً به‌طور مستقیم در خاک قرار می‌گیرند و مواد مغذی موجود در آن‌ها از طریق رطوبت خاک و فعالیت میکروب‌های خاک در مدت زمان طولانی به گیاه منتقل می‌شوند.

اکنون که با انواع کودهای فسفر برای گندم آشنا شده‌اید بهتر است بهترین کود فسفر بالا برای گندم را بشناسید. در بخش بعدی به طور کامل آن را معرفی می‌کنیم.

بهترین کود فسفر مایع برای گندم چیست؟

کودهای مایع به‌صورت محلول در آب تهیه می‌شوند و می‌توانند سریع‌تر از فرم جامد، از طریق آبیاری و محلول پاشی جذب خاک و گیاه شوند. در مراحل مهم رشد گندم که نیاز به فسفر زیاد است، دسترسی سریع به کود بسیار مهم است.

کودهای فسفر بالا مایع به دلیل قابلیت جذب بالا و جابه‌جایی بهتر در خاک معمولاً سرعت رشد گیاه را بیشتر می‌کنند و آنها را به عنوان کود ریشه زا می‌شناسیم. اگر قصد دارید گندم خود را با بیشترین درصد فسفر تغذیه کنید، ما به شما دو کود زیر را پیشنهاد می‌دهیم:

 • کود فسفر بالا 90 درصد مایع بمب
 • کود فسفر بالا 80 درصد مایع شوک

این کودها دارای بیشترین درصد فسفر محلول و قابل جذب می‌باشند که می‌توانند به سرعت از طریق ریشه و یا روزنه‌های گیاه جذب شود. همچنین کودهای ذکر شده خارجی هستند و با تکنولوژی نانو تولید شده‌اند به همین علت هم جذب آنها در مقایسه با کودهای دیگر سریع‌تر است.

چنانچه قصد دارید از کود فسفری استفاده کنید که در آن نیتروژن و پتاسیم هم وجود داشته باشد و از فواید دو عنصر دیگر هم بهره مند شوید، پیشنهاد می‌کنیم از کودهای فسفر بالا 10-52-10 که در ادامه معرفی می‌کنیم استفاده کنید:

 • کود فسفر بالا 10-52-10 مایع بمب
 • کود فسفر بالا 10-52-10 مایع شوک

کودهای فسفر بالا مایع ذکر شده، دارای 52 درصد فسفر، 10 درصد نیتروژن و 10 درصد پتاسیم هستند که از آنها به عنوان یک کود NPK یاد می‌کنیم.

این کودها باعث ریشه زایی بهتر گیاه می‌شوند و استحکام گیاه را در خاک بیشتر می‌کند. گیاهانی که ریشه‌های مستحکم و گسترده‌ای دارند در برابر بسیاری از مشکلات مقاوم هستند بنابراین مصرف کود فسفر بالا را برای گندم جدی بگیرید.

اگر قصد دارید از کود نیتروژن یا همان اوره (ازت) برای گندم استفاده کنید بهتر است حتما زمان و مقدار مصرف این کود را بدانید. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ کود اوره برای گندم را مطالعه کنید. در بخش‌های بعدی تمام اطلاعات مصرف کود فسفر بالا را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

بهترین زمان مصرف فسفر برای گندم

زمان مصرف فسفر برای گندم می‌تواند تأثیر بسزایی در اثربخشی آن‌ها داشته باشد. به‌طورکلی توصیه می‌شود در زمان قبل از کاشت و برای آماده سازی زمین از کود فسفر بالا برای گندم استفاده کنید.

همچنین در مراحلی مانند جوانه زنی نیز استفاده از کود فسفر بالا توصیه می‌شود. گیاهان جوان گندم برای رشد ریشه به فسفر زیادی نیاز دارند و استفاده از کود در این زمان می‌تواند به تقویت ریشه‌های قوی و سالم کمک کند به همین دلیل است که از فسفر در ترکیبات بهترین کود برای افزایش تناژ گندم نیز استفاده شده است.

مقدار مصرف کود فسفر مایع برای گندم

در کل گیاه گندم برای رشد به مقدار قابل توجهی از فسفر نیاز دارد. مقدار مصرف فسفر مایع برای گندم برای هر هکتار در روش آبیاری پنج لیتر است.

برای محلول پاشی کود فسفر بالا برای یک هکتار گندم نیز به دو الی سه لیتر کود نیاز پیدا می‌کنید که این مقدار باید با هزار الی هزار پانصد لیتر آب ترکیب شود. البته این مقدار می‌تواند در شرایط خاک و آب و هوایی خاص بیشتر یا کم‌تر شود بنابراین بهتر است قبل از هرگونه اقدام ابتدا آزمایش خاک انجام دهید و سپس کوددهی کنید.

نحوه مصرف فسفر مایع برای گندم چگونه است؟

کودهای فسفر بالا مایع برای گندم را می‌توانید به دو صورت آبیاری و محلول پاشی استفاده کنید. بهترین روش مصرف کود فسفر برای گندم، روش محلول پاشی است زیرا علاوه بر اینکه به مقدار کمتری از کود نیاز پیدا می‌کنید، سرعت جذب کود در این روش بیشتر است و در زمانی کوتاه شاهد ایجاد تغییراتی مثبت در گیاهان خود خواهید بود.

برای اطلاع از دیگر نیازهای کودی گندم در هر مرحله می‌توانید به مقاله جدول کود دهی گندم مراجعه کنید تا طبق اصول، گندم را تغذیه کنید و به تناژ بالا دست پیدا کنید.

فواید کود فسفر برای گندم چیست؟

فسفر به گیاهان کمک می‌کند تا کیفیتشان چندین برابر شود. هنگامی که گندم فسفر کافی داشته باشد، می‌تواند یک سیستم ریشه قوی ایجاد کند، به عمق خاک نفوذ کند و به مواد مغذی که در پایین‌تر قرار دارند دسترسی پیدا کند. فواید کود فسفر برای گندم عبارت‌اند از:

 • بهبود رشد ریشه

کود فسفر مایع برای گندم می‌توانند به رشد ریشه‌های قوی و سالم کمک کنند و فرایند جذب آب و سایر مواد مغذی را بهبود ببخشند.

بهبود رشد ریشه گندم با کودهای فسفر بالا مایع
 • افزایش پنجه زنی

پنجه زنی به رشد شاخه‌های جدید از پایه گیاه اشاره دارد. این فرایند می‌تواند تعداد دانه‌های تولیدی را افزایش دهد. کودهای فسفر بالا می‌توانند به ترویج پنجه زنی کمک و عملکرد محصول را تقویت کنند.

برای اینکه گندم را در مرحله پنجه زنی گندم به طور عالی تغذیه کنید باید ابتدا نیازهای آن را بشناسید تا گندم بتواند تعداد پنجه‌های بیشتری تشکیل دهد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین کود برای پنجه زنی گندم را مطالعه کنید.

 • افزایش رشد خوشه

فسفر برای رشد غلات سالم و قوی ضروری است. یکی از فواید کود فسفر برای گندم این است که محصول را قادر به تولید دانه‌های بزرگ‌تر، توسعه یافته‌تر و پر پروتئین‌تر می‌کند.

 • بهبود تحمل استرس

کود فسفر مایع برای گندم می‌توانند به بهبود تحمل تنش در گیاه گندم کمک کنند. این امر به‌ویژه در مناطقی که خاک فقیر است یا مواد مغذی محدودی دارد مهم است؛ زیرا گیاهان ممکن است در این شرایط بیشتر مستعد استرس باشند. در شرایط سخت محیطی و در مقابله با بیماری‌ها، چنانچه گندم ریشۀ قوی داشته باشد، تحمل و مقاومت بالاتری نیز دارد.

علائم شایع کمبود فسفر در گندم

یکی از چالش‌های کشت گندم، اطمینان از دسترسی گیاهان به فسفر کافی است. هنگامی که گندم کمبود فسفر دارد ممکن است علائم زیادی را از خود نشان دهد که می‌تواند بر رشدش تأثیر بگذارد.

برخی از شایع‌ترین علائم کمبود فسفر در گندم شامل توقف رشد، کاهش پنجه زنی و تأخیر در بلوغ می‌شود؛ همچنین ممکن است رنگ ارغوانی روی برگ‌های خود ایجاد کند که نشانه کمبود فسفر است.

یکی دیگر از علائم رایج کمبود فسفر «کاهش عملکرد» است. هنگامی که گیاه به فسفر کافی دسترسی نداشته باشد، ممکن است دانه‌های کم‌تری تولید کند یا دانه‌هایی تولید کند که کوچک‌تر هستند. این اتفاق تأثیر قابل توجهی بر عملکرد کلی محصول خواهد داشت و می‌تواند منجر به سود کم‌تر کشاورزان شود.

خرید کود فسفر بالا برای گندم

شما می‌توانید از طریق صفحه خرید کود فسفر بالا کود مورد نیاز خود را در بسته بندی 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری سفارش دهید و ما سفارش شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به دستتان می‌رسانیم.

نتیجه گیری

کودهای فسفر بالا می‌توانند ابزار ارزشمندی برای ترویج رشد و توسعه محصولات گندم باشند. آن‌ها منبع غلیظی از فسفر هستند که برای رشد ریشه، پنجه زنی و رشد دانه ضروری هستند.

کشاورزان با استفاده از کودهای فسفر مایع برای گندم می‌توانند به بهبود عملکرد و کیفیت محصولات گندم خود و در نهایت افزایش سودشان کمک کنند. استفاده مناسب از فسفر نه تنها بر عملکرد کشاورزی بلکه بر کیفیت زندگی مردم و همچنین اقتصاد کشور تأثیر می‌گذارد.

مطالب مرتبط
یکی از انواع کودهای حیوانی که دارای نیتروژن بالایی است و برای گندم زیاد استفاده می‌شود، کود مرغی است. ما در مقاله‌ای دیگر بهترین زمان مصرف کود مرغی برای گندم را توضیح داده‌ایم.
کود سه بیست، کودی است که به میزان مساوی از سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم در آن وجود دارد، برای اطلاع از فواید و مقدار مصرف کود سه بیست برای گندم پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ نام برده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 6

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها