بهترین زمان مصرف کود پتاس برای گندم، کود پتاس برای تناژ گندم

زمان مصرف کود پتاس برای گندم

گیاهان برای رشد و تامین مواد مورد نیاز خود به عناصری مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیاز دارند. پتاسیم یکی از مهم­‌ترین عناصر مورد نیاز گیاهان به شمار می‌رود که کمبود آن اثرات منفی برای گیاه به همراه دارد. توجه به زمان مصرف کود پتاس برای گندم جهت رشد و باردهی بیشتر، بسیار اهمیت دارد. این عنصر بر کمیت و کیفیت محصولات تاثیر مستقیم دارد و هم­چنین مقاومت گیاهان را در برابر تنش‌های محیطی، آفات و بیماری­ها افزایش می­‌دهد.

 به طور کلی، تنها 1 تا 5 درصد از کل پتاسیم موجود در خاک به راحتی در دسترس گیاهان است قرار می‌گیرد و باقی‌ماندۀ نیاز گیاه فقط با کود دهی پتاسیم برطرف می‌شود. بنابراین از این کود غافل نشوید. در ادامه زمان مصرف کود پتاسیم برای گندم را به اطلاع شما می‌رسانیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
سه نوع کود پتاس ضروری برای گندم کود پتاس بالا، کود سیلیکات پتاسیم و کود فسفیت پتاسیم از برند بمب و شوک هستند. زمان مصرف کود پتاس برای گندم، یک و نیم ماه قبل از برداشت محصول است ک باعث افزایش تعداد و وزن دانه‌های گندم می‌شود.

انواع کود پتاس برای گندم

کود پتاس دارای نمک معدنی پتاس بوده که منبعی غنی از پتاسیم به شمار می‌­آید. از خواص کود پتاس برای گندم این است که افزودن این کود به خاک باعث افزایش جذب آب توسط گیاه، مانع از پژمردگی و خم­‌شدگی گیاه، مقاوم سازی گیاه، افزایش کیفیت محصولات، افزایش طول عمر محصول و به طور کل باعث بهبود رشد محصول می­‌شود.

سه نوع کود پتاسیم ضروری برای گندم این موارد هستند:

  • کود پتاس بالا مایع
  • کود سلیلکات پتاسیم مایع
  • کود فسفیت پتاسیم مایع

کودهای پتاسیم به صورت گرانوله و پودری، راحت جذب گندم نمی‌شوند و انرژی و منابع مالی شما را به هدر می‌دهند.

3 بازه مهم زمان مصرف کود پتاس برای گندم را از دست ندهید

زمان مصرف کود پتاس بالا برای گندم در سه مرحله اصلی ساقه دهی، خوشه‌دهی و مرحله پر شدن دانه‌ها هستند. در ادامه به صورت جزئی زمان استفاده از انواع کود پتاس برای گندم را بررسی می‌کنیم:

  • از کود سیلیکات پتاسیم برای گندم در زمان ساقه دهی استفاده کنید. کود سیلیکات پتاسیم می‌تواند از خوابیدگی (ورس) گندم جلوگیری کرده و به استحکام ساختاری دیواره سلولی گیاه کمک می‌کند. در طول رشد ساقه، زمانی که گیاه گندم به سرعت در حال رشد ساقه است، سیلیکات پتاسیم می‌تواند به افزایش سفتی و استحکام بافت‌های ساقه کمک کند تا بوته‌ها خم نشده و شکسته نشوند.
  • از کود فسفیت پتاسیم مایع در مرحله خوشه‌دهی استفاده کنید. فسفیت پتاسیم دارای خواص بالقوه کنترل بیماری است. یون‌های فسفیت می‌توانند مکانیسم‌های دفاعی گندم را تحریک کرده و آن را در برابر اکثر بیماری‌ها به ویژه سفیدک پودری مقاوم‌تر کند. این امر به ویژه در مرحله خوشه‌بندی که گیاهان گندم وارد فاز بحرانی تولید مثل می‌شوند و فشار بیماری ممکن است بالاتر باشد، اهمیت دارد.
  • استفاده از کود پتاس بالا مایع، یک ماه قبل برداشت محصول یعنی زمانی که دانه‌های گندم در حال رسیدن و پر شدن هستند، بهترین زمان است. چرا که در این مرحله، پتاسیم به طور مستقیم در فرآیند تنظیم اسمزی نقش دارد که جذب آب راحت‌تر اتفاق می‌افتد و به انتقال موثر آب به داخل دانه‌های در حال رشد کمک می‌کند. این کود برای به حداکثر رساندن اندازه و وزن دانه و در نهایت افزایش تناژ گندم، ضروری است.

حالا که با زمان مصرف کود پتاس برای گندم آشنا شدید، استفاده از کودهای دارای پتاسیم را در مراحل ذکر شده جدی بگیرید تا شاهد نتیجۀ مطلوب باشید.

طریقه مصرف کودهای دارای پتاسیم برای گندم

پس از تهیه کودها، مهم‌ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که طبق دستور سازنذه آن را مصرف کنید تا بیشترین تاثیرگذاری را مشاهده کنید.

کودهای دارای پتاسیم نانو مایع را می‌توانید به روش آبیاری یا محلول پاشی استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید تا هم به واسطه مصرف کود کمتر، در هزینه‌هایتان صرفه جویی شود و هم سرعت تاثیرگذاری کود بالاتر برود. اگر نمی‌توانید تراکتور سم پاش را به داخل زمین ببرید از روش آبیاری استفاده کنید.

میزان مصرف کود پتاس در هکتار

در روش آبیاری میزان مصرف کود در هکتار، پنج لیتر است. این مقدار از کود را با مقدار آب لازم برای آبیاری ترکیب کرده و وارد زمین کنید.

در روش محلول پاشی برای هکتار، دو لیتر از کود پتاس بالا مایع را با هزار لیتر آب ترکیب کنید و سپس کوددهی را انجام دهید. دقت کنید کوددهی باید به مقداری باشد که چکه کردن قطرات محلول را از گندم با چشم خود ببینید.

بیشتر بخوانید: کود سه بیست دارای سه عنصر درشت مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به میزان مساوی بیست درصد است. اگر قصد دارید با فواید کود سه بیست برای گندم آشنا شوید و زمان مصرف آن را بدانید به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

بهترین کودهای مایع دارای پتاسیم برای گندم

در بخش قبلی نام سه کود دارای پتاس را بردیم که برای گندم بسیار ضروری هستند. ویژگی­‌های یک کود پتاس مناسب برای گندم، فاقد نمک بودن، انحلال پذیری بالا، درجه خلوص بالا، بدون عوارض بودن و قیمت مناسب هستند. با همه این توصیفات، کودهای برند شوک و بمب برای گندم مناسب‌­ترین کود به شمار می­‌آیند. از جمله بهترین کودها برای گندم و افزایش تناژ، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

کود پتاس بالا بمب و شوک

همان‌طور که گفتیم از کود پتاس بالا برای گندم به جهت افزایش تناژ استفاده می‌شود. کود پتاس بالای شوک و بمب هردو ساخت کشور آمریکا و متعلق به کمپانی پَن امریکن هستند. این دو کود با تکنولوژی نانوکود تهیه شده‌اند؛ یعنی به دلیل داشتن ذرات بسیار کوچک در مقیاس نانومتر، خیلی سریع جذب گندم می‌شوند.

  • کود پتاس بالا شوک 60%

کود پتاس بالا شوک دارای 60 درصد پتاسیم محلول و قابل جذب است که سبب رشد سریع گندم می‌شود. این کود به ساخت پروتئین مورد نیاز گیاه نیز کمک می‌کند و آنزیم‌های مورد نیاز گیاه را فعال می‌کند. افزایش تولید و ساخت قند، پروتئین و نشاسته همگی از ویژگی‌های این کود هستند.

  • کود پتاس بالا بمب 80%

 وجود 80 درصد پتاسیم در ترکیبات کود پتاس بالا بمب، انرژی مورد نیاز گندم را تامین کرده و موجب افزایش وزن آن می‌شود. این کود، به تقویت ساختار گندم کمک کرده و می‌تواند موجب افزایش وزن و تعداد دانه‌های گندم شود.

جهت خرید کود پتاس بالا از برندهای خارجی با کیفیت بالا می‌توانید به لینک ذکر شده مراجعه کنید.

کود سیلیکات پتاسیم شوک 70%

کود سیلیکات پتاسیم شوک دارای 30% پتاسیم (K) و 40% سیلیکات است. می‌دانید که گندم پس از رشد ساقه‌ها، روز به روز سنگین‌تر می‌شود تا جایی‌که دیگر تحمل وزن خود را ندارد. این کود نانو مایع، قابلیت فوق‌العاده‌ای در برابر عارضۀ ورس دارد و به سلامت و ایستادگی گندم‌های شما کمک می‌کند. کود نام‌برده، تولید سلولز را نیز در گندم افزایش می‌دهد.

وزش باد و تغذیه نامناسب گندم از علل خوابیدگی آن است و خسارت جبران ناپذیری به محصول شما می‌زند. با کود سیلیکات پتاسیم، از گندم‌های خود تا زمان برداشت محافظت کنید.

کود فسفیت پتاسیم بمب و شوک

کود فسفیت پتاسیم شوک و بمب، هر دو می‌توانند از گندم در برابر خطرات احتمالی بیماری‌ها محافظت کنند. پس از خوشه‌دهی، گندم در معرض مبتلا شدن به بیماری‌های مختلف از جمله سفیدک پودری و قارچ‌هاست.

در ادامه با خواندن فواید این کودها، می‌توانید مورد دلخواه خود را انتخاب کنید.

  • کود فسفیت پتاسیم شوک

کود فسیفیت پتاسیم شوک دارای سه عنصر بسیار مفید است. این کود دارای 52% فسفر، 34% پتاسیم و 14% آمینو اسید است. این کود با داشتن عنصر فسفر و آمینو اسید، جذب پتاسیم را افزایش می‌دهد. پس از استفادۀ این کود، سیستم ایمنی گندم‌ها فعال می‌شود تا اجازۀ ورود هیچ گونه بیماری را ندهد.

فسفیت پتاسیم شوک می‌تواند شرایطی را برای قارچ‌ها به وجود آورد که به لحاظ بیولوژیکی امکان وجود قارچ‌ها، صفر شود. البته، اگر همین حالا هم گندم‌های شما به قارچ مبتلا شده‌اند، زمان را از دست ندهید و کوددهی فسفیت پتاسیم را انجام دهید.

  • کود فسفیت پتاسیم بمب

وظیفه اصلی کود فسفیت پتاسیم برای گندم‌ها، قارچ کشی است. این کود دارای ترکیب پتاسیم، فسفر و آمینو اسید است که توانایی پیشگیری و درمان سلول‌های آسیب دیده را نیز دارد. این کود می‌تواند گندم را در برابر شرایط نامساعد محیطی به ویژه گرما، تا حد مناسبی مقاوم کند.

برای خرید کود فسفیت پتاسیم باکیفیت می‌توانید به لینک ذکر شده مراجعه کرده نمایید و ترکیبات دقیق تر هر کود را بررسی کنید.

خرید کود پتاس برای گندم  

عنصر پتاسیم جزء عناصر اصلی و مورد نیاز گیاه بوده که برای رشد و نمو آن نقش اساسی ایفا می­کند. کود پتاس برای گندم به واسطه پتاسیم بالایی که داشته، مزایای بسیار زیادی از جمله افزایش مقاومت گیاه نسبت به تنش‌­ها و افزایش کیفیت و کمیت محصول به همراه دارد.

فواید کود پتاس برای گندم

برای خرید انواع کودهای دارای پتاسیم برای گندم بهتر است که فروشگاه‌­های معتبر را انتخاب کنید و کود پتاس اصل را خریداری نمایید. استفاده از کود پتاس تقلبی آثار زیان­باری را برای محصول شما به همراه دارد. با مراجعه به فروشگاه سایت نیاز گیاهان می‌توانید این کودهای پرکاربرد را برای گندم خود تهیه کنید.

سخن پایانی

در این مطلب، اشاره کردیم که سه کود پتاس بالا، سیلیکات پتاسیم و فسفیت پتاسیم برای گندم ضروری هستند و به زمان مصرف کود پتاس برای گندم پرداختیم.

شما تا به حال از کدام نوع کود پتاسیم برای گندم‌هایتان استفاده کرده‌اید؟ تجربه خود را با ما و دیگر کشاورزان در میان بگذارید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

از طریق ارتباط با شماره تلفن‌های موجود در سایت می‌توانید از خدمات مشاوره‌ای رایگان مجموعه ما برخوردار شوید.

مطالب مرتبط
برای اینکه کودهای کشاورزی مورد استفاده در زمین گندم، عملکرد بالایی داشته باشند باید خاک را با هومیک اسید اصلاح کنید. اطلاعات بیشتر را می‌توانید در مقالۀ کود هیومیک اسید برای گندم مطالعه کنید.
آیا می‌دانید بهترین کود برای افزایش تناژ گندم چیست؟ اطلاعات این کود کاربردی را در مقالۀ نام برده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 25

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اردشیر سقلی

سلام آیا میتوان قارچ کش رکس دو با کود سیلیکات پتاس می‌توان مخلوط کرد

بهروز

بهتر است حداقل با فاصله زمانی ده تا 15 روز از همدیگر استفاده شوند.

محسن زواری

سلام من محلول پاشی کردم جواب گرفتن

زهرا قنادان

سلام آقای زواری عزیز
ازینکه از استفاده از کود ها رضایت داشتید خرسندیم