تاریخ کشت گندم بهاره، مهم‌ترین تفاوت گندم بهاره و پاییزه چیست؟

نحوه کشت گندم بهاره

گندم به‌عنوان مهم‌ترین غذای اصلی در جهان شناخته شده است و به همین دلیل امروزه کشت گندم بهاره به دغدغه بسیاری از کشاورزان تبدیل شده است. یکی از معیارهای بسیار مهم در افزایش حجم و اندازه دانه‌های گندم بهاره این است که نحوه ی کاشت گندم بهاره را بدانید تا بتوانید با رعایت اصول، محصولاتی عالی پرورش دهید.

در این مقاله ما قصد داریم تا نگاهی به کشت گندم بهاره بیندازیم و همچنین نحوه کاشت آن و البته بهترین زمان کاشت گندم بهاره را به شما توضیح دهیم. پس تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
زمان کشت گندم بهاره به این شرح است:
در مناطق شمالی و غربی کشور: در این مناطق کاشت گندم بهاره معمولاً از اواخر بهمن تا اوایل فروردین انجام می‌شود. این مناطق آب و هوای معتدل‌تری دارند و زمانی که خطر یخبندان شدید از بین برود و خاک قابل کشت باشد، کاشت انجام می‌شود.
در مناطق مرکزی و جنوبی کشور: در مناطق گرمسیر و معتدل به دلیل داشتن زمستان‌های معتدل‌تر، زمان کاشت می‌تواند کمی زودتر باشد و از بهمن ماه شروع می‌شود.

تاریخ کشت گندم بهاره چه زمانی است؟

گندم بهاره (spring wheat) در اوایل بهار کاشته می‌شود و در اواخر تابستان برداشت می‌گردد.

به طور کلی، بهترین زمان کشت گندم بهاره در ایران چه از نوع دیم و چه از نوع آبی، با توجه به اقلیم منطقه و موقعیت جغرافیایی متفاوت است که در ادامه بهتر به آن می‌پردازیم:

زمان کاشت گندم دیم بهاره

از اواخر بهمن ماه تا اوایل فروردین، بهترین زمان کاشت گندم دیم بهاره در مناطق گرمسیر و معتدل است. دقت کنید پس از خطر آخرین یخبندان، اقدام به کشت کنید تا گندمتان از بارش‌ها بهره‌مند شود.

 از اواخر اسفند تا اوایل فروردین، بهترین زمان کاشت گندم دیم بهاره در مناطق سردسیر است. این تاخیر به این دلیل است که گندم از خطر سرما زدگی در فصل بهار در امان باشد.

زمان کاشت گندم آبی بهاره

از اواخر بهمن ماه تا اوایل اردیبهشت ماه، بهترین زمان کاشت گندم آبی بهاره در مناطق گرمسیر است. به دلیل اینکه این نوع کشت با آبیاری است، دست شما برای زمان کاشت بازتر است.

از اوایل فروردین ماه تا اوایل اردیبهشت ماه، بهترین زمان کاشت گندم آبی بهاره است.

اگر می‌خواهید بدانید «چگونه گندم بیشتری برداشت کنیم» بهتر است به مقاله پیوست شده مراجعه کنید و راه‌های افزایش تناژ گندم را مطالعه کنید. در بخش بعدی بهترین بذر مناسب کاشت گندم بهاره را نام می‌بریم.

بهترین بذر گندم بهاره کدام است؟

چندین رقم گندم هستند که برای کشت بهاره بسیار عالی هستند. این بذرها عبارتند از:

 • بذر گندم الوند
 • بذر گندم داراب 2
 • بذر گندم پیشتاز
 • بذر گندم آذر 2
 • بذر گندم سیوند

با توجه به اینکه هر نوع بذر در کدام استان کشت می‌شود، می‌توانید اقدام به کاشت گندم کنید. اما روش کاشت گندم بهاره چگونه است؟ پاسخ این سوال در بخش بعدی است.

آموزش نحوۀ کاشت گندم بهاره

برای کاشت گندم به فضای زیادی نیاز ندارید، اما باید به‌دقت برای رشد این محصول برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی و زمان‌بندی برای کاشت محصول شما بهترین شانس را برای برداشت بیشتر به آن می‌دهد. در ادامه به نحوۀ کاشت گندم بهاره در چند مرحله نگاهی می‌اندازیم:

 • شما باید خاک خود را تا عمق 15 سانتی‌متر شخم بزنید. برای این کار باید از چنگک، یا بیل استفاده کنید، اگر می‌خواهید بذرهای گندم را در منطقه وسیعی بکارید، استفاده از ماشین‌آلات کشاورزی بهتر است. پس از اتمام کار، زمین باید تاحد امکان صاف و یک دست کنید، بنابراین لازم است یک چنگک بر روی سطح خاک بکشید تا آن را یکنواخت کنید.
 • اگر خاک شما بیش از حد خشک است (به رنگ قهوه‌ای روشن) یا تا حدودی سنگلاخی است، ممکن است به یک لایه کود نیاز داشته باشید. این مواد مغذی اضافی را برای خاک فراهم کنید تا به رشد بهتر گندم کمک کند. خاکی که رنگ قهوه‌ای پررنگ و مرطوب دارد، نیازی به کود اضافی ندارد.
 • در این مرحله بذرهای خود را پخش کنید. می‌توانید برای این مرحله به‌جای ابزار مکانیکی، از دست خود برای پراکندن بذر استفاده کنید. البته دستگاه دانه پخش بهتر است، زیرا باعث پوشش‌دهی یکنواختی می‌شود. شما باید دانه‌ها را طوری پخش کنید که در هر 2.5 سانتی‌متر مربع فضا، تقریباً یک‌دانه کاشته شود.
رشد گندم بهاره

قبل از کاشت بذرهای گندم بهتر است آنها را به کود آغشته کنید. برای این کار مقاله “کود بذر مال گندم چیست؟ چه فوایدی دارد؟” را مطالعه کنید.

 • هنگامی که دانه‌ها را پخش کردید، باید در داخل خاک کاملاً فرو بروند. با استفاده از چنگک فلزی، دانه‌ها را به‌آرامی به خاک برسانید. سپس مطمئن شوید که به طور یکنواخت بذرها را در خاک پخش کرده‌اید تا محصول شما به‌صورت یک توده در نیاید.
 • روی بذر را با یک لایه نازک خاک بپوشانید. این کار از خشک‌شدن دانه در آفتاب و یا خوردن آنها توسط پرندگان جلوگیری می‌کند. گندم بهاره را با لایه‌ای از خاک 3.8 سانتی‌متر بپوشانید. 
 • در این مرحله باید بذرهای تازه کاشته شده خود را آبیاری کنید تا زمانی که گندم شروع به رشد کند، کل منطقه کاشت را مرطوب نگه دارید. در مناطقی که هوا خنک‌تر و باران بیشتر است نیاز به آبیاری کمتر از طرف شماست.
 • اکنون نوبت به کوددهی می‌رسد. برای این کار پیشنهاد می‌کنیم مقاله “بهترین برنامه غذایی و کوددهی گندم” را مطالعه کنید.
 • مرحله کندن علف‌های هرز یکی از مراحل مهم است. در صورت نیاز اگر علف‌های هرز به خوشه‌های گندم در فاصله دوری رشد کردند، بنابراین نیازی به وجین منظم نداشته باشد. بااین‌حال، باید مراقب علف‌های هرز باشید، به‌خصوص اگر اولین‌بار است که گندم می‌پرورانید و دانه‌های خود را به طور مساوی پخش نکرده‌اید.

علاوه بر روشی که توضیح دادیم، گندم روش‌های کشت مختلفی مانند کشت کرتی، خطی، نواری و… دارد که توضیحات کامل آن را می‌توانید در مقالۀ روش کاشت گندم مطالعه کنید.

لازم است یادآوری کنیم که در کاشت گندم بهاره نیاز است حتما از بهترین کود افزایش تناژ گندم استفاده کنید تا بتوانید به بیشترین برداشت خود در هکتار دست پیدا کنید.

مهم‌ترین تفاوت گندم بهاره و پاییزه

گندم را می‌توان به‌عنوان محصولی پاییزه یا بهاره کشت کرد. دوره کشت برای انواع زمستانه 8-6 ماه طول می‌کشد درحالی‌که برای انواع بهاره می‌تواند این زمان کمی کوتاه‌تر باشد.

به‌طورکلی، زمانی که گندم در زمستان کشت می‌شود، مدت‌زمان رشد آن بیشتر از گندم بهاره طول می‌کشد. ارقامی که برای رشد در فصل بهار کاشته می‌شوند، به‌سرعت رشد می‌کنند و معمولاً در اواخر تابستان یا اوایل پاییز برداشت می‌شوند. 

گندم بهاره

گندم بهاره گندمی است که معمولاً اواخر زمستان کشت می‌شود و معمولاً برای درست‌کردن نان، پنکیک، وافل و انواع دیگر محصولات آردی استفاده می‌شود.

در مقایسه کاشت گندم بهاره با گندم پاییزه، می‌توان گفت نوع پاییزه این غلات که در پاییز کشت می‌شود، کیفیت بالاتر و تناژ بیشتری از گندم بهاره دارد.

ما در نوشتۀ “کاشت گندم پاییزه” به طور کامل درباره این نوع گندم صحبت کرده‌ایم که می‌توانید مقاله آن را مطالعه کنید.

نتیجه‌گیری

کاشت گندم بهاره معمولاً به‌محض تمام‌شدن سرمای سخت زمستان آغاز می‌شود و تا اوایل بهار نیز ادامه دارد. امیدوارم که از مطالب فوق اطلاعات لازم و مفیدی را در رابطه با کاشت گندم بهاره دریافت کرده باشید. درصورتی که هرگونه سوال در این زمینه داشتید می‌توانید در قسمت نظرات سایت نیاز گیاهان پرسش خود را مطرح کنید تا با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 27

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
یعقوب کارگر

سلام وقت بخیر .اگه واقعا گندم بهاره خوب بشه و تناژ داشته باشه خیلی خیلی عالیه .چون در زمستان همون آب باهاش میشه کشت دیگه انجام داد .