نحوه استفاده از کود آهن به چه شکل است؟

ما بسیاری از گیاهان مثل سبزیجات، صیفی جات و میوه درختان را به عنوان مواد غذایی سرشار از انواع ویتامین ها مصرف می‌کنیم. اما این گیاهان نیز برای رشد خود نیاز به مواد مغذی دارند. منبع مواد غذایی گیاهان خاک است و خاک مناسب کشت و سالم، می‌تواند تمام عناصر مورد نیاز گیاهان را در اختیار آنان قرار دهد؛ اما گاهی بنا به دلایلی قادر نیست برخی از عناصر موجود در خاک مثل آهن را جذب کند. یعنی آهن در خاک وجود دارد، اما قابل جذب توسط ریشه نیست. آهن عنصری حیاتی در گیاه است و کمبود یا فقر آن، خطرات جدی‌ای را متوجه گیاه خواهد کرد. راه حل چنین مشکلی استفاده از انواع کود آهن با توجه به نوع و شرایط گیاه و درختان است. برای اینکه نتیجه کوددهی را در گیاه مشاهده کنیم، باید از روش‌ها و نحوه استفاده از کود آهن اطلاعات کافی داشته باشیم.

به منظور استفاده هر چه بهتر از کود آهن، باید علاوه بر زمان و میزان مصرف آن، با طریقه مصرف کود آهن را هم در نظر بگیریم. در ادامه قصد داریم به انواع روش های استفاده از کود آهن در گیاهان و درختان بپردایم.

طریقه ی مصرف کود آهن

آهن یک عنصر خیلی حیاتی در عملکردهای زیستی گیاه است. کمبود آهن باعث بروز عواملی همچون:

  • زردی در نواحی بین برگی
  • عدم تشکیل گل 
  • میوه‌ریزی در درختان
  • و..

بنابراین گیاهان هر چند کم، اما به مقادیری از عنصر آهن نیاز دارند تا بتوانند عملکردهای زیستی مناسب و طبیعی خود را داشته باشند. اما کوددهی قوانین و قوائد خاص خود را دارد؛ ما نمی‌توانیم با روش‌های دلخواه یا به میزان دلخواه در هر زمان که خواستیم به گیاهان خود کود دهیم؛ چون در این صورت، در روند رشد طبیعی گیاه مشکل ایجاد خواهد شد.

بروز علائم کمبود آهن در گیاهان

گاهی گیاه ما از نظر دمایی، خاک، رطوبت، نور و مواردی از این قبیل شرایط مناسبی دارد، اما در کل، حال گیاه خوب نیست و در شرایط نامطلوبی به سری می‌برد. برای مثال رشد آن کم یا متوقف شده، میوه‌های آن نارس یا کوچک شده‌اند، برگ‌ها رو به زردی یا خشکی می‌روند و…

با بروز این علائم، گیاه به زبان بی‌زبانی، پیام کمبود عنصر یا عناصری را به ما می‌دهد. هر نشانه‌ای خبر از کمبود عنصر خاصی می‌دهد. برای مثال زمانی که کود آهن در گیاه کم شود، آن را به صورت زرد شدن برگ‌های جوان و مشخص شدن رگبرگ‌ها نشان می‌دهد و باید با کودهای مختلف آهن تغذیه شود.

با توجه به اینکه ما در ایران خاک شور یا قلیایی و با PH بالاتر از ۷.۵ داریم، عنصر آهن به سختی جذب گیاه می‌شود. بنابراین به اجبار باید از فرم‌هایی از آهن استفاده کنیم که بتواند برای گیاه ما قابل جذب باشد.

زرد شدن اطراف رگبرگ‌های گیاه از عوامل کمبود آهن در گیاه است
کمبود آهن در گیاه باعث کاهش میزان سبزینه در برگ گیاهان می‌شود و فعالیت‌های گیاه را مختل می‌کند

نحوه استفاده از کود آهن برای گل های آپارتمانی

در گیاهان آپارتمانی، از کود آهن یا به صورتی محلول‌پاشی و یا به شکل آبیاری استفاده می‌شود. اگر به صورت آبیاری باشد، دیرتر جذب گیاه می‌شود، اما به همان نسبت نیز ماندگاری بیشتری در گیاه خواهد داشت. اما در استفاده به شکل محلول پاشی، خیلی سریع جذب گیاه می‌شود، اما به همان نسبت هم ماندگاری کمی در گیاه داشته و نمی‌تواند کمک زیادی به رفع کمبود آهن کند. البته در صورتی که در محلول‌پاشی، از نانوکودهای باکیفیت استفاده شود، کمک زیادی به رفع کمبود آهن گیاه می‌کند. یعنی هم سریع جذب می‌شود و هم ماندگاری بالایی دارد.کود آهن برای گل های آپارتمانی اغلب به صورت محلول پاشی استفاده می شود

نحوه استفاده از کود آهن برای درختان میوه

معمولاً استفاده از کود آهن برای درختان، یا با هدف پیشگیری است و یا درمان. زمانی که برای پیشگیری استفاده می‌شود، هیچ علامتی از کمبود آهن در گیاه مشاهده نمی‌شود. اما در صورت استفاده به صورت درمان، گیاه به کمبود آهن مبتلا شده و علائم کمبود آهن را بروز می‌دهد. کوددهی به درختان میوه، چه با هدف پیشگیری و چه با هدف درمان باشد، به سه روش غربالی چالکود و محول‌پاشی انجام می‌شود.

در کوددهی به روش غربالی، به آبی که پای درختان وجود دارد، کود اضافه می‌کنند. در این روش جذب آهن توسط ریشه صورت می‌گیرد. در روش چالکود هم همانطور که از اسمش پیداست، پای درختان چاله‌ای ایجاد کرده، آهن را داخل آن ریخته و بعد روی آن را با خاک می‌پوشانند. محلول‌پاشی هم روشی است که در آن ابتدا کود را به حالت محلول درآورده و سپس با استفاده از دستگاه‌هایی که بدین منظور طراحی شده‌اند، محلول را در سطح زیادی روی درختان اسپری می‌کنند. اینکه از کدام یک از این روش‌ها برای کوددهی استفاده شود، به نوع درخت، میزان فقر آهن و موارد این چنینی بستگی دارد.

نحوه مصرف کود آهن برای صیفی جات و سبزیجات

طریقه مصرف کود آهن برای صیفی‌جات و سبزیجات به روش‌های آبیاری و محلول‌پاشی است. کوددهی همراه با آب آبیاری، معمولاً یک بار در شروع فصل رشد انجام می‌شود و در صورتی که کود از کیفیت بالایی برخوردار باشد، همین یک بار کوددهی کفایت می‌کند. در غیر اینصورت ممکن است چند بار در طول فصل کوددهی نیاز باشد. در این روش کوددهی، آهن کمی دیرتر جذب درخت می‌شود، اما پایداری بیشتری در گیاه دارد و بهتر می‌تواند کمبود آهن را جبران کند.

اما در آبیاری به روش محلول‌پاشی، چون کود روی برگ‌ها پاشیده می‌شود، خیلی سریع جذب می‌شود، اما به همان نسبت هم ماندگاری کمی دارد. از این روش زمانی استفاده می‌شود که باید کمبود آهن سریع جبران شود. البته امروزه نانودکودها این مشکل را برطرف کرده‌اند و وقتی روی برگ‌ها پاشیده می‌شوند، هم سریع جذب می‌شوند و هم ماندگاری بالایی دارند. بهترین زمان محلول پاشی گیاهان وقتی است که هنوز به کمبود آهن مبتلا نشده‌اند.

استفاده از کود آهن به روش محلول پاشی برای صیفی‌جات بهتر است
برای کوددهی آهن برای صیفی‌جات بیشتر از محلول پاشی استفاده می شود زیرا که تاثیر سریع تری دارد و شادابی برگ ها را حفظ می کند

انواع فرم های کودآهن

انواع فرم‌های آهن که ما در فروشگاه‌های نهادهای کشاورزی می‌بینیم، یکی به صورت محلول یا سولفاته است که اگر دستی در زمینه گل و گیاه داشته باشید، حتماً اسم آن را شنیده‌اید. این کود حاوی دو عنصر آهن و گوگرد است و در خاک‌هایی که PH بالایی دارند یا به اصطلاح قلیایی هستند، نمی‌تواند جذب گیاه شود؛ بنابراین مناسب استفاده در خاک‌هایی است که PH پایینی دارند یا به اصطلاح اسیدی هستند؛ یعنی چیزی بین ۶.۷ الی ۷ که معمولاً در خاک‌های مناطق مختلف ایران چنین شرایطی را نداریم.

اما نوع دیگری از کود آهن به نام کود آهن کلاته وجود دارد که می‌تواند در خاک‌های قلیایی عملکرد مناسبی داشته و جذب گیاه شود. آهن کلات، انواع گوناگی دارد که دو نوع رایج آن در بازار عبارتند از: ETDA و EDDHA. نوع دیگر آهن کلاته کربوکسیلیک اسید است که به صورت فرم مایع استفاده می‌شود.

·        ETDA

این نوع کلات آهن بیشتر مناسب محلول‌پاشی روی گیاه است و اگر در خاک استفاده شود، همانند کودهای سولفاته، نمی‌تواند توسط گیاه جذب شود.

·        EDDHA

این کود قابلیت مصرف خاکی داشته و ما نمی‌توانیم از آن به صورت محلول‌پاشی روی گیاه استفاده کنیم؛ چرا که در این صورت باعث برگ سوزی شدید گیاه می‌شود. مزیت کود EDDHA در این است که اگر به صورت خاکی استفاده شود، می‌تواند در PH‌های مختلفی جذب گیاه شود.

·        کربوکسیلیک اسید

در فروشگاه‌های محصولات کشاورزی، روی بسته‌بندی این کود، عنوان کربوکسیلیک اسید را می‌بینیم. توصیه می‌شود از این فرم آهن به شکل محلول‌پاشی استفاده شود؛ چون جذب برگی آن بسیار بالاست؛ اما جذب ریشه‌ای آن در خاک‌های قلیایی خیلی ضعیف است.

معمولاً کشاورزان و باغداران میوه در استفاده از کود آهن شکایت داشته و اذعان دارند با اینکه از کود آهن استفاده کرده‌اند، اما علائم کمبود آن در گیاهان و درختان آن‌ها برطرف نشده است. عمده‌ترین دلیل این است که آنها از فرم مناسب آهن در زمین‌هایشان استفاده نکرده‌اند.

با تمام چیزهایی که در مورد مصرف کود آهن برای گیاهان گفتیم، اما ممکن است تفاوت‌هایی جزئی در نحوه مصرف آن در گیاهان مختلف وجود داشته باشد که ادامه به چند مورد از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

کود های آهن در حالت ها و شکل های متنوعی ارائه می شود
کود آهن دارای تنوع بالایی است که هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارد

خرید آنلاین کود آهن

توجه به کیفیت کود خریداری شده بسیار مهم است؛ تمام مزایای کود آهن زمانی نصیب گیاه می‌شود که هم نحوه استفاده از کود آهن درست باشد، هم به اندازه کافی در گیاه موجود باشد، هم در زمان مناسبی مصرف شود و هم کیفیت لازم را داشته باشد. بنابراین برای خرید کودهای باکیفیت، حتماً به مراکز و فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید. از جمله فروشگاه‌هایی که می‌توانید با خیال راحت از آن خرید کنید، فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان است که کودهای آهن و از جمله نانو کود آهن را عرضه می‌کند که در نوع خود بی‌نظیر هستند. با یک بار امتحان از محصولات این فروشگاه، تأثیر آن را در گیاهان خود خواهی دید. برای سفارش می‌توانید از طریق شماره تلفن‌های ( 09155995926 )، با کارشناسان این مجموعه تماس گرفته و از مشاوره‌های رایگان در زمینه کوودهی به گیاهان نیز بهره‌مند شوید

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها