کود هیومیک اسید برای سیر؛ کودی بی‌نظیر و ارگانیک که برای رشد سیر لازم است

کود هیومیک اسید برای سیر

سیر یکی از پرمصرف‌ترین سبزیجات در جهان است که خواص متعددی برای سلامتی دارد. این گیاه به دلیل رشد نسبتاً آسان و مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، در بسیاری از نقاط دنیا کشت می‌شود. 

کود هیومیک اسید برای سیر یک کود طبیعی و ارگانیک است که از تجزیه بقایای گیاهی و حیوانی در خاک تشکیل می‌شود. این کود دارای خواص متعددی است که می‌تواند به بهبود رشد و عملکرد عالی گیاه سیر کمک کند. برای اطلاع از فواید کود اسید هیومیک برای سیر و مقدار و نحوه مصرف آن تا انتهای این مقاله ما را همراهی کنید.

فواید مصرف کود هیومیک اسید برای سیر

هیومیک اسید یک کود طبیعی و محصول رسوبات بجا مانده از گیاهان و حیوانات است که باعث حاصل‌خیزی خاک مزرعه سیر و افزایش تناژ این محصول می‌شود.

به عنوان مثال ظرفیت نگهداری آب در خاک را بیشتر کرده و مانع از هدر رفت آب می‌شود. علاوه بر این PH خاک را تنظیم می‌کند تا شرایط برای کشت و کار ایده آل شود. از دیگر فواید بی‌نظیر کود اسید هیومیک برای سیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش جذب عناصر و برداشت بیشتر محصول

کود هیومیک اسید با بهبود ساختار خاک و افزایش ظرفیت تبادل کاتیونی، سرعت جذب عناصر غذایی توسط گیاه را افزایش می‌دهد. این امر باعث می‌شود که سیر بتواند عناصر غذایی مورد نیاز خود را به طور کامل جذب کند و از این طریق رشد بهتری داشته باشد و شما شاهد افزایش برداشت خواهید بود.

 • بهبود ساختار خاک

این کود با افزایش ظرفیت نگهداری آب و بهبود زهکشی خاک، باعث بهبود ساختار خاک می‌شود. در نتیجه ریشه‌های سیر بهتر رشد می‌کنند و به مواد غذایی و آب بیشتری دسترسی دارند.

 • افزایش کیفیت سیر

یکی از مهمترین فواید کود اسید هیومیک برای سیر، افزایش کیفیت آن است. به طوری که سلامت گیاه را بهبود داده و باعث افزایش فعالیت‌های آنتی‌اکسیدانی سیر می‌شود. در نتیجه سیر طعم، مزه و عطر بهتری خواهد داشت.

 • افزایش مقاومت در برابر شرایط تنش‌زا

کود هیومیک اسید با بهبود ظرفیت تحمل گیاه در برابر تنش‌های مختلف مانند خشکی، شوری و گرمای شدید، از سیر در برابر این شرایط محافظت می‌کند.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل کاشت سیر با بهره وری عالی

بهترین کود هیومیک اسید برای سیر

برای اثربخشی بهتر رشد و نمو گیاه سیر باید به دنبال بهترین کود هیومیک اسید باشید تا ضمن حفاظت از خاک، به یک محصول کاملاً طبیعی و سالم برسید. 

در این بین کود شوک هیومیک اسید و کود جنریت هیومیک اسید بهترین کودهای سرشار از مواد مغذی هستند که می‌توانند تاثیرات معجزه آسایی بر روی گیاه سیر ایجاد کنند. در ادامه بیشتر با خصوصیات هر کدام از این دو کود آشنا می‌شویم:

کود هیومیک اسید شوک

کود هیومیک اسید شوک یک کود آلی مایع است که با روش نانو تکنولوژی و با کیفیت بالا تولید می‌شود. این کود محصول اصیل آمریکایی با خلوص ۹۵ درصد است و از جمله کودهای ارگانیک و محرک رشد با منشا آلی محسوب می‌شود.

کود هیومیک اسید شوک خواص متعددی دارد که هر یک از آن‌ها به بهبود رشد و عملکرد گیاه سیر کمک می‌کنند. از جمله خواص کود هیومیک اسید شوک برای سیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خاک مزرعه سیر را در بالاترین سطح ممکن تقویت می‌کند.
 • همانند یک کاتالیزور عمل کرده و سرعت جذب عناصر غذایی از جمله نیتروژن، پتاسیم و فسفر را توسط ریشه گیاه سیر افزایش می‌دهد.
 • به دلیل خاصیت نانو بودن خود، ذرات بسیار ریزی دارد که با سرعت هر چه تمام در خاک کشت سیر نفوذ کرده و جذب خاک می‌شود.
 • مقاومت گیاه سیر را در برابر کم آبی، شوری و سموم موجود در خاک زیاد می‌کند.
 • فعالیت باکتری‌های موجود در خاک را افزایش می‌دهد.
 • علاوه بر افزایش کیفیت محصول سیر، تناژ این گیاه را بالا می‌برد.
 • باعث افزایش ریشه دهی گیاه سیر می‌شود.
 • به دلیل ارگانیک بودن، هیچ خطری برای محیط زیست و خاک کشت گیاه سیر ندارد.
کود هیومیک اسید شوک

شما می‌توانید جهت خرید کود هیومیک اسید شوک به صفحۀ نام‌‌برده مراجعه کنید و از بین حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، کود مورد نظرتان را سفارش دهید.

کود هیومیک اسید جنریت 

کود جنریت هیومیک اسید یک محصول کاملاً طبیعی و اصل آمریکایی با خلوص 95 درصد است که از مواد آلی و ارگانیک تولید شده و باعث افزایش مواد آلی خاک می‌شود. به طور کلی این کود به دلیل خواص متعدد خود شرایط بهتری برای رشد و نمو گیاه فراهم می‌کند. 

از جمله خواص کود هیومیک اسید جنریت برای سیر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به ریشه گیاه سیر کمک می‌کند تا آب و مواد غذایی بیشتری را از خاک جذب کند.
 • مواد سمی و نمک‌های داخل خاک مزرعه کشت سیر را از بین می برد.
 • فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک کشت را بیشتر می‌کند.
 • از سیر در برابر انواع آفات گیاهی، تنش‌های مختلف و بیماری‌ها محافظت می‌کند.
 • آب بیشتری در دسترس ریشه گیاه سیر قرار می‌دهد.
 • باعث کلروفیل‌سازی بیشتر و فتوسنتز بهتر گیاه می‌شود.
کود هیومیک اسید جنریت

برای اطلاع از قیمت و خرید کود هیومیک اسید جنریت به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

طریقه صحیح مصرف کود اسید هیومیک برای سیر

برای اینکه بهترین نتیجه را از کود هیومیک اسید بگیرید، لازم است تا از طریقه صحیح مصرف این کود برای سیر مطلع باشید. 

زمان مصرف کود هیومیک اسید برای سیر

بهترین زمان برای مصرف کود اسید هیومیک برای سیر موقع آماده سازی خاک است. چون در این موقع خاک کشت سیر غنی سازی شده و بستر مناسبی برای کاشت فراهم می‌کند. 

همچنین پس از انتقال نشا سیر به زمین اصلی نیز یکی دیگر از زمان‌های مصرف کود هیومیک اسید است که به رشد ریشه‌های این گیاه کمک شایانی می‌کند.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید برای سیر

کود هیومیک اسید به صورت مایع تولید می‌شود، بنابراین بهترین شکل مصرف آن برای گیاه سیر به صورت آبیاری است که می‌تواند تاثیر زیادی در اصلاح بافت خاک داشته باشد. برای استفاده از روش آبیاری، کافیست مقدار کافی از این کود را همراه با آب آبیاری به زمین کشت سیر وارد کنید. 

مقدار مصرف کود هیومیک اسید برای سیر

مقدار مصرف کود هیومیک اسید برای سیر بر اساس میزان شوری خاک، نوع منطقه، سن و میزان نیاز گیاه متفاوت است.

اما به طور کلی کود هیومیک اسید شوک و جنریت هر دو در اندازه‌های یک لیتری، پنج لیتری و 20 لیتری به صورت بسته‌بندی موجود هستند. شما برای هر هکتار از زمین کشت گیاه سیر خود به 20 لیتر از این کود نیاز دارید.

خرید کود هیومیک اسید

بدون شک شما نیز بعد از آشنایی با خواص بی‌نظیر کود هیومیک اسید برای سیر به این نتیجه رسیده‌اید که استفاده از این کود می‌تواند تحولی عظیم در کیفیت محصول شما ایجاد کند. 

به همین دلیل ما شرایط خرید کود هیومیک اسید اصل آمریکایی را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بدون هیچ دردسری و از هر نقطه‌ای این محصول را خریداری و مصرف کنید.

بیشتر بخوانید: کود درشتی سیر (برداشت سیرهای باکیفیت و درشت)

جمع بندی

کود هیومیک اسید یک کود طبیعی و ارگانیک است که می‌تواند به بهبود رشد و عملکرد سیر کمک کند. این کود با افزایش جذب عناصر غذایی، بهبود ساختار خاک، افزایش کیفیت سیر و بالا بردن مقاومت گیاه در برابر شرایط تنش‌زا، می‌تواند به تولید سیر با کیفیت در تناژ بیشتر کمک کند.

اگر در خصوص نحوه و میزان استفاده از این کود برای گیاه خود نیاز به راهنمایی دارید، می‌توانید سوال خود را در بخش نظرات این مطلب قرار دهید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها