کود هیومیک اسید شوک 95 درصد چیست؟

کود هیومیک اسید شوک 95 درصد

اگر به کشاورزی یا باغداری مشغول هستید حتما تا به حال حداقل یک بار از کود هیومیک اسید استفاده کرده‌اید. این کود به عنوان یک محصول طبیعی مهم‌ترین وظیفه آن اصلاح بافت خاک است بنابراین اگر قصد دارید محصولاتی با کیفیت، سالم و با تناژ بالا برداشت کنید از کود اسید هیومیک غافل نشوید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با کود هیومیک اسید بیشتر آشنا کنیم و اطلاعاتی مانند نحوه، مقدار و زمان مصرف کود هیومیک اسید شوک را در اختیارتان قرار دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کود هیومیک اسید چیست؟

پس از مرگ جانوران و گیاهان در طبیعت، اجساد آنها توسط بسیاری از میکروارگانیسم‌ها تجزیه شده و به خاک باز می‌گردد. درواقع باقی مانده اجساد در دل خاک و در طی زمان‌های طولانی، تحت تاثیر عواملی مانند گرمای زیاد، فشار و رطوبت به منبع خوبی از مواد آلی و معدنی مانند هیومیک اسید تبدیل می‌شوند. بنابراین اسید هیومیک حاصل رسوباتی است که از دوران ماقبل تاریخ به جا مانده است. این ماده با ارزش برای صنعت کشاورزی و باغداری بسیار مهم و پر کاربرد می‌باشد و فواید بی‌شماری را به همراه دارد. هیومکس به عنوان یک اصلاح کننده قوی خاک نه تنها بستر کشت را برای رشد گیاهان بهبود می‌بخشد، بلکه محصولات زراعی و باغی را را به لحاظ کیفی متحول می‌کند. ما در مقاله “هیومیک اسید چیست؟” به طور مفصل درباره منشا این ماده طبیعی صحبت کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید. در بخش بعدی شما را با بهترین مارک کود هیومیک اسید آشنا می‌کنیم.

بهترین مارک کود هیومیک اسید چیست؟

یکی از اولین اقدامات تهیه کود هیومیک اسید، شناخت مارک‌های معتبر و تهیه محصول اصل است. در بین برندهای مختلف موجود در بازار بهتر است دقت و توجه لازم را به کار ببرید و راه تشخیص هیومیک اسید اصل از تقلبی را بدانید تا بتوانید بهترین کود را انتخاب کنید. برند آمریکایی شوک بهترین کودهای طبیعی و ارگانیک را به بازار عرضه می‌کند. تمامی محصولات آن از جمله کود هیومیک اسید شوک ساخت کشور آمریکا بوده که تحت نظارت کمپانی مادر Pan American قرار دارد و از غلظت و درصد خلوص بالایی برخور دار است.

کود هیومیک اسید شوک 5 لیتری

اسید هیومیک شوک با تکنولوژی نانو تولید شده و به همین دلیل ذرات تشکیل دهنده آن بسیار کوچک هستند و این ویژگی به کود این قابلیت را می‌دهد که به راحتی در خاک نفوذ کند و در طی مدتی کوتاه اثرات مثبتی ایجاد کند. با مراجعه به مقاله “کود شوک آمریکایی چیست؟” می‌توانید به طور کامل با این برند معتبر آمریکایی آشنا شوید. همانطور که گفته شد درصد خلوص این محصول بسیار بالا می‌باشد و از 95 درصد هیومیک اسید اصل و خالص تشکیل شده است بنابراین اگر در مدت زمانی کوتاه اثرات آن را در خاک مشاهده کردید تعجب نکنید. در بخش بعدی درمورد فواید مصرف کود هیومیک اسید شوک به طور مفصل صحبت خواهیم کرد.

فواید مصرف کود اسید هیومیک شوک

تا این قسمت از مقاله به طور کامل با کود هیومیک اسید آشنا شده‌اید و همچنین بهترین مارک آن را به شما معرفی کرده‌ایم. اکنون بهتر است بدانید چرا کود هیومیک اسید در بین بسیاری از کشاورزان و باغداران طرفداران زیادی پیدا کرده است و چه مزایایی را به همراه دارد. در ادامه به مهم‌ترین فواید مصرف کود هیومیک اسید شوک می‌پردازیم.

  • افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک
  • ایجاد تخلخل در خاک
  • افزایش ظرفیت نگهداری آب در خاک
  • آزاد سازی عناصر بلوکه شده

کود هیومیک اسید به عنوان یک ماده آلی، غذای بسیار خوبی برای میکرو ارگانیسم‌های مفید داخل خاک است. بنابراین آنها به سرعت تولید مثل می‌کنند و از این طریق با افزایش فضای خالی بین ذرات خاک به رشد هرچه بهتر گیاه کمک می‌کند. همانطور که گفته‌ایم میکروارگانیسم‌ها با تغذیه از کود هیومیک اسید تولید مثل کرده و سپس فاصله بین ذرات خاک بیشتر می‌شوند. با ایجاد تخلخل در خاک، بافت بستر کشت نرم‌تر شده و از بروز بسیاری از مشکلات مانند ابتلا گیاه به بیماری‌ها و آفات جلوگیری می‌کنند. کود هیومکس قادر است آب را در مدت زمان بیشتری در خاک حفظ کند. این ویژگی به خصوص برای مناطقی که با کمبود آب مواجه هستند و یا درختانی مانند پسته که در مناطق خشک کاشته می‌شوند، از اهمیت زیادی برخور دار است. گاهی در اثر استفاده بی‌رویه از کودهای شیمیایی و یا مصرف کودهای نامرغوب، عناصر غذایی در خاک بلوکه شده و برای گیاه غیر قابل جذب می‌شوند. کود هیومیک اسید شوک می‌تواند این عناصر را آزاد کند و مجدد در دسترس ریشه گیاه قرار دهد.

ایجاد تخلخل در خاک با مصرف کود هیومیک اسید شوک
  • افزایش جذب عناصر توسط گیاه
  • تسهیل حرکت ریشه در خاک
  • کاهش شوری خاک

کود هیومیک اسید شوک مانند یک کاتالیزور عمل می‌کند و سرعت جذب عناصر غذایی مخصوصا نیتروژن، فسفر و پتاسیم (عناصر ان پی کا) را توسط ریشه گیاه افزایش می‌دهد، بنابراین سبب افزایش وزن میوه، پر شدن حجم دانه‌ها و مغزهایی مانند پسته، گردو و… می‌شود. در نتیجه‌ی تخلخل در خاک و نرم شدن بستر کشت، ریشه گیاه قادر است به راحتی حرکت کند و به عناصر مغذی بیشتری دسترسی دارد. بنابراین گیاه می‌تواند به خوبی رشد کرده و تغذیه شود. خاک اکثر مناطق ایران با مشکل شوری مواجه است و بسیاری از درختان مانند پسته نیز در این مناطق کاشته می‌شوند بنابراین لازم است با استفاده از ماده‌ای به‌نام هیومیک اسید مشکل شوری خاک را به بهترین شکل ممکن حل کرد. درواقع اضافه کردن کود هیومیک اسید به خاک قبل از احداث باغ و یا کاشت گیاهان در خاک، یک روش عالی برای تولید محصول بی‌نقص از خاکی با شوری بالا می‌باشد. لازم به ذکر است فواید هیومیک اسید برای گیاهان تنها به موارد ذکر شده در بالا ختم نمی‌شود بلکه این کود طبیعی تاثیرات بی‌شماری دارد که در مقاله مربوط به آن بیشتر به این موضوع پرداخته‌ایم. در ادامه تمام اطلاعات مصرف را در اختیارتان قرار می‌دهیم.

نحوه مصرف کود هیومیک اسید شوک

از آنجاییکه کود هیومیک اسید شوک به صورت مایع تولید می‌شود و عملکرد اصلی آن اصلاح بافت خاک است، بنابراین روش مصرف آن نیز به صورت آبیاری می‌باشد و اگر روی گیاه محلول پاشی شود درواقع بی نتیجه بوده و نمی‌تواند تاثیر خود را در خاک بگذارد.

آبیاری کود هیومیک اسید شوک در باغ میوه

برای مصرف کود هیومیک اسید شوک کافی است مقدار مورد نیاز از کود را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید و منتظر تاثیرات معجزه آسای آن باشید. همچنین با مطالعه مقاله “راهنمای جامع استفاده از هیومیک اسید” به پاسخ تمام سوالات خود درمورد نحوه مصرف خواهید رسید.

مقدار مصرف کود هیومکس چقدر است؟

تعیین دقیق مقدار مصرف کود هیومکس به پارامترهای مختلفی مانند سن درخت، شوری خاک، نوع منطقه و… بستگی دارد اما با این حال، به طور کلی برای هر هکتار زمین به مقدار 20 لیتر کود هیومیک اسید شوک نیاز دارید. اما اگر می‌خواهید بدانید مقدار مصرف اسید هیومیک برای هر درخت چقدر است، پیشنهاد می‌کنیم مقاله آن را از دست ندهید.

زمان مصرف کود اسید هیومیک شوک

هیومیک اسید شوک یک کود طبیعی است و به همین دلیل خطری برای گیاهان و محیط زیست به همراه ندارد بنابراین در اکثر دوره های رشد قابل استفاده می‌باشد. اما برای صرفه جویی اقتصادی بهتر است آن را در زمان طلایی خود مصرف کنید. بهترین زمان استفاده هیومیک اسید برای گیاهان عموما به شرح زیر است:

  • باغات میوه : همراه با یخ آب زمستانه، قبل از شکوفه دهی و زمان تشکیل میوه می‌توان استفاده کرد.
  • محصولات زراعی: در آغاز رشد، مرحله پنجه زنی و ۲ ماه مانده به برداشت محصول میتوان استفاده کرد.
  • صیفی‌جات: در خزانه بذر، قبل از انتقال نشاء، قبل و بعد از گلدهی می‌توان استفاده کرد.

نکته: درصورتی که خاک زمین کشاورزی و یا باغ شما دچار شوری است، توصیه می‌شود مصرف هیومیک اسید شوک را در چند مرحله تکرار کنید.

خرید کود هیومیک اسید 95 درصد شوک

شما می‌توانید برای تهیه بهترین کود هیومیک اسید وارد صفحه “خرید کود هیومیک اسید 95 درصد شوک آمریکایی” شوید و از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان سفارش خود را ثبت کنید. ما در بسته بندی کاربردی و در مدت زمانی کوتاه سفارشتان را به دست شما می‌رسانیم.

کود هیومیک اسید شوک گالن 20 لیتری

کلام آخر

اسید هیومیک حاصل رسوباتی است که از دوران ماقبل تاریخ به جا مانده است. این ماده با ارزش برای صنعت کشاورزی و باغداری بسیار مهم و پر کاربرد می‌باشد و فواید بی‌شماری را به همراه دارد از جمله: افزایش فعالیت میکروارگانیسم‌های خاک، ایجاد تخلخل در خاک، آزاد سازی عناصر بلوکه شده و… بنابراین از مصرف کود هیومیک اسید غافل نشوید. یکی از اولین اقدامات تهیه کود هیومیک اسید، شناخت مارک‌های معتبر و تهیه محصول اصل است. ما در این مقاله به معرفی کود هیومیک اسید 95 درصد شوک پرداخته‌ایم و درباره نحوه، مقدار و بهترین زمان مصرف آن برای گیاهان به طور کامل صحبت کرده‌ایم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.6 / 5. امتیاز های این مقاله: 7

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها