چگونه گندم بیشتری برداشت کنیم؟ 10 روش موثر به همراه معرفی کود کامل

برداشت گندم بیشتر

با توجه به اهمیت گندم به‌عنوان یک منبع غذایی اساسی، هرگونه افزایش عملکرد آن می‌تواند تأثیر مستقیمی روی تأمین غذایی جامعه داشته باشد؛ بنابراین توسعه روش‌هایی برای بهبود عملکرد و افزایش برداشت گندم در سطح جهانی می‌تواند تأثیر چشمگیری داشته باشد.

به همین منظور تحقیقات زیادی برای بهبود عملکرد گندم انجام شده است. از جمله این روش‌ها می‌توان به استفاده از نوعی بذر بهتر اصلاح شده، بهبود روش‌های آبیاری، استفاده از کودهای ارگانیک، استفاده از مواد آلی برای بهبود خاک و… اشاره کرد. برای بررسی دقیق‌تر راه های افزایش برداشت گندم تا انتهای این مقاله با ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
10 روشی که باعث می‌شوند بتوانید گندم بیشتری برداشت کنید، استفاده از بذر باکیفیت، انتخاب زمان کشت مناسب، تراکم و عمق کاشت مناسب، استفاده از کودهای ارگانیک، بهبود روش‌های آبیاری، مدیریت علف های هرز، ایجاد تنوع در زراعت، استفاده از مواد آلی برای بهبود خاک، بهبود روش‌های کشت، کنترل بیماری‌ها و آفات است.

چگونه گندم بیشتری برداشت کنیم؟

جهت افزایش برداشت گندم، می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم. این روش‌ها باعث افزایش عملکرد گندم، بهبود شرایط زندگی کشاورزان و تأمین نیازهای غذایی ایران و دنیا می‌شوند.

 • استفاده از بذر بهتر و اصلاح شده

استفاده از بذرهای بهتر و اصلاح شده، می‌تواند باعث افزایش عملکرد گندم شود. از بذرهایی استفاده کنید که برای رشد در منطقه شما مناسب هستند و در برابر بیماری‌ها و آفات مقاوم هستند.

این بذرها به خودی خود می‌توانند باعث افزایش برداشت گندم شوند بنابراین لازم است بهترین بذر گندم با تناژ بالا را بشناسید تا بتوانید بیشترین نتیجه را دریافت کنید.

 • انتخاب بهترین زمان کاشت

در زمان مناسب برای منطقه خود گندم بکارید تا مطمئن شوید که گندم در بهترین حالت رشد می‌کند. کاشت زودرس می‌تواند منجر به افزایش فشار بیماری و خطر سرمازدگی در برخی مناطق شود، در حالی که کاشت دیررس می‌تواند عملکرد گندم را کاهش دهد. برای انتخاب بهترین زمان کشت گندم می‌توانید به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

 • تراکم و عمق کاشت گندم

چنانچه در یک محدوده از زمین، بذر زیادی را بکارید، بذرهای گندم برای رشد با یکدیگر رقابت می‌کنند و اجازۀ تنفس را به یکدیگر نمی‌دهند. از طرفی اگر میزان بذری که می‌کارید کم باشد، طبیعتاً مقدار برداشت گندم هم کمتر از میزان رایج است.

 • استفاده از کودهای ارگانیک

استفاده از کودهای ارگانیک می‌تواند باعث بهبود خاک و افزایش عملکرد گندم شود. این کودها باعث افزایش عناصر خاک و بهبود ساختار آن می‌شوند و بهبود عملکرد گندم را تسهیل می‌کنند. ما در مقاله‌ای دیگر بهترین کود برای افزایش تناژ گندم که می‌تواند سبب افزایش برداشت گندم شود را معرفی کرده‌ایم، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

 • بهبود روش‌های آبیاری

از آنجایی که برای گندم «آب» بسیار حیاتی است پس بهبود روش‌های آبیاری می‌تواند باعث افزایش عملکرد گندم شود. از جمله روش‌های بهبود آبیاری می‌توان به استفاده از آبیاری قطره‌ای و آبیاری بارانی اشاره کرد که در مقاله “بهترین روش آبیاری گندم چیست؟” به طور کامل به معرفی آنها پرداخته‌ایم.

 • مدیریت علف های هرز

علف‌های هرز را در اوایل فصل کنترل کنید زیرا با گندم برای دریافت مواد مغذی، آب و نور رقابت می‌کنند؛ در صورت لزوم حتماً از سم‌های علف کش استفاده کنید.

برداشت گندم بیشتر
 • ایجاد تنوع در زراعت

برای جلوگیری از آفات و بیماری‌ها و بهبود سلامت خاک، هر چند وقت یکبار، کشت گندم را با سایر محصولات عوض کنید و محصولات دیگری بکارید.

 • استفاده از مواد آلی برای بهبود خاک

استفاده از مواد آلی مانند کمپوست و کود هیومیک اسید برای گندم می‌تواند باعث بهبود خاک و افزایش برداشت گندم شود. این مواد عناصر ارزشمند خاک را افزایش می‌دهند و باعث افزایش حجم آب موجود در خاک می‌شوند.

 • بهبود روش‌های کشت

از جمله روش‌هایی که می‌توانند کشت را تسهیل کند می‌توان به کشت مخلوط، کشت مکانیزه و… اشاره کرد. استفاده از این روش‌ها باعث افزایش تولید گندم و حفظ حاصلخیزی خاک می‌شود. اطلاعات بیشتر راجع به روش‌های کشت گندم را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

 • کنترل بیماری‌ها و آفات

کنترل بیماری‌ها و آفات هم یکی از راه های افزایش برداشت گندم است. این مشکلات می‌توانند باعث کاهش عملکرد گندم شوند پس دانستن روش‌های مدیریت بیماری‌ها و آفات گندم به افزایش عملکرد محصول کمک خواهد کرد. 

این کنترل می‌تواند به‌وسیله استفاده از روش‌های شیمیایی و غیر شیمیایی باشد؛ به‌عنوان‌مثال استفاده از کنه‌کش‌ها، سم‌های آفت کش و روش‌های طبیعی مانند کشت مخلوط و استفاده از کنه خوار می‌تواند به کنترل آفات و بیماری‌ها و در نتیجه افزایش عملکرد گندم کمک کند.

در بخش بعدی بهترین کود برای افزایش برداشت گندم را معرفی خواهیم کرد.

بهترین کود با بازدهی بالا برای گندم

کود ده ایکس شوک و کود فول مکس بمب از محصولاتی هستند که در خارج از کشور و با بکارگیری تکنولوژی نانو تولید می‌شوند. این کودها با ذرات کوچک خود به‌راحتی و خیلی سریع توسط عنصر فولویک اسید جذب گندم می‌شوند. کودهای نام‌برده به خاک و بستر کشت کمک می‌کنند و آن‌ها را بهبود می‌بخشند. این امر هزینه کشاورزان و باغداران را کاهش می‌دهد.

کود کامل 10x شوک چیست؟ اطلاعات بیشتر راجع به این کود آمریکایی مانند ترکیبات و فواید هر عنصر را می‌توانید در این مقاله ببینید.

کودهای ذکر شده به‌عنوان یک کود کامل نیازهای غذایی گندم را برطرف می‌کنند و در افزایش وزن و حجم آن‌ها تأثیرگذار هستند. این کودها، از کودهای پر مصرف در مراحل پنجه زنی، خوشه دهی و ساقه دهی گندم هستند و به‌عنوان شناخته شده اند.

خرید کود برای افزایش برداشت گندم

 • شما می‌توانید از طریق صفحه خرید کود ده ایکس شوک این کود را در بسته بندی 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری به راحتی سفارش دهید.
 • همچنین می‌توانید از طریق لینک خرید کود فول مکس بمب محصول مورد نظرتان را سفارش دهید تا ما در اولین فرصت، سفارشتان را ارسال کنیم.

سخن پایانی

در این مقاله، به این سوال شما که چگونه گندم بیشتری برداشت کنیم پاسخ دادیم و سعی کردیم تا به کشاورزان و علاقه‌مندان صنعت کشاورزی راهکارهایی جهت افزایش برداشت گندم ارائه دهیم و از این طریق در تأمین نیازهای غذایی کشورمان نقشی مؤثر ایفا کنیم.

افزایش عملکرد گندم می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های تولید شود. با افزایش عملکرد گندم می‌توان از پیشرفت و توسعه صنعت کشاورزی حمایت کرد.

مطالب مرتبط
* اگر برای شما هم سوال پیش آمده که تناژ گندم در هر هکتار باید چقدر باشد، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ میزان برداشت گندم در هکتار را مطالعه کنید.
* یکی از عناصری که در افزایش برداشت گندم تاثیر فوق العاده بالایی دارد پتاسیم است. اگر می‌خواهید بدانید از این کود چه زمان و چه مقداری استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ بهترین کود پتاس برای گندم را مطالعه کنید.

سوالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.7 / 5. امتیاز های این مقاله: 6

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
عبدالعلی پیرو

عالی بود

زهرا قنادان

خیلی خوشحالیم که مقاله براتون مفید بود

ناشناس

چکار به تناژ بالای گندم داری .اگه راست میگی دنبال مطالبات گندم کاران باش که بعد از شیش ماه هنوز همپول کشاورزان واریز نشده.

زهرا قنادان

سلام
متاسفانه ما کاری در زمینه مطالبات گندم ازمون بر نمیاد.
اما تمام تلاش تیممون رو بر این میگذاریم که با کمترین زحمت بار بیشتر و سود بیشتری از کشت خودشون داشته باشند