آشنایی کامل و جامع با کود جلبک دریایی

با رشد جمعیت کره زمین، امنیت غذایی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. هر چند استفاده از کودهای شیمیایی و سموم دفع آفات نباتی تا حدود زیادی توانسته ‌اند این مهم را برآورده کنند؛ اما کیفیت غذا مسأله‌ای است که همچنان مورد توجه قرار می‌ گیرد. از جمله اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته، می ‌توان به ساخت کودها با منشأ عالی و ارگانیک، مثل کود جلبک دریایی اشاره کرد. این کود که از استخراج عصاره جلبک دریایی حاصل می ‌شود، به صورت جداگانه یا همراه با سایر کودها به مصرف گیاهان می ‌رسد. جلبک دریایی منبعی پایدار و تجدیدپذیر بوده و آثار مخطرب زیست محیطی ندارد. در صورتی که این کود به صورت دقیق و برنامه‌یزی شده استفاده شود، به عنوان محرک رشد برای انواع گیاهان آپارتمانی، درختان و محصولات کشاورزی عمل می‌کند.در ادامه قصد داریم در مورد عصاره جلبک دریایی و مزایای کود آن صحبت کرده و به میزان، زمان و نحوه مصرف آن بپردازیم.

کود جلبک دریایی چیست؟

جلبک‌ها موجودات آبزی هستند که مثل فیلتر عمل کرده و همه مواد موجود در آب را جذب و سریع رشد می‌کنند. علاوه بر سرعت رشد بالا، سرعت تکثیر بالایی نیز دارند. جلبک‌ها در انواع مختلفی موجودند که در حال حاضر دو نوع کلت و آسکوفیلم نودوسوم استفاده تجاری زیادی دارند.همچنین کود جلبک دربایی کودی است که از استخراج عصاره جلبک دریایی حاصل می‌شود. جلبک‌ها مواد غذایی خود را به شکلی تولید می‌کنند که برای خودشان قابل جذب باشد؛ یعنی این مواد را به شکل کلات شده در خود دارند. کود جلبک دریایی نیز حاوی تمام مواد موجود در عصاره است؛ مثلاً اگر روی لیبل کود نوشته شده ۵ درصد پتاس، منظور همان ۵ درصد پتاس کلات شده است که جلبک برای خودش تولید کرده و عین این درصد نیز جذب گیاه می‌شود؛  این ۵ درصد پتاس موجود در کود جلبک، معادل ۲۰ درصد پتاس در کودهای سه بیست است.

جلبک آسکوفیلوم نودوسوم

عصاره آسکوفیلوم نودوسوم محصول آمریکاست. این جلبک در نواحی خاصی از کره‌ی زمین از جمله نواحی زیر یافت می‌شود:

 • سواحل غربی اقیانوس آرام
 • سواحل غربی اقیانوس اطلس
 • ساحل غرب آمریکا یعنی سواحل شرقی اقیانوس آرام به سمت آمریکا رشد می‌کند

این جلبک برگی شکل است؛ دارای یک ساقه مرکزی بوده و تعداد زیادی برگ‌های بلند و پهن سبزرنگ دارد؛ بنابراین کلروفیل داشته و برای تولید کلروفیل، پیش ساز آهن مورد نیاز است.گاهی طول یک ساقه این گیاه در طی دو ماه به ۱۲۰ الی ۱۵۰ متر می‌رسد؛ یعنی هم رشد زیادی دارد و هم زود تکثیر می‌شود. آسکوفیلم نودوسوم حجم زیادی هورمون رشد گیاهی دارد که به واسطه آن رشد زیادی را تجربه می‌کند؛ بنابراین این کاملا طبیعی است که اگر ما عصاره این جلبک را خارج و از آن به عنوان کود برای گیاهان استفاده کنیم، باعث افزایش سرعت رشد گیاه و سرعت تکثیر آنان می‌شود.

نحوه خارج کردن عصاره جلبک دریایی

برای خارج کردن عصاره جلبک دریایی دو راه وجود دارد؛ که در توضیحات نوشته شده در بخش زیر به مزایا و معایب این روش‌ها خاهیم پرداخت. این دو روش شامل:

 • یک راه این است که جلبک را در دیگ‌های بزرگی ریخته و به آن حرارت می‌دهند تا عصاره خارج شود. اما مشکلی که ایجاد می‌شود این است که ساختار اصلی برخی ویتامین‌ها و هورمون‌های موجود در آن شکسته و به این ترتیب خاصیت آن‌ها از بین می‌رود.
 • راه دوم خارج کردن عصاره جلبک دریایی، استفاده از روش سرد است؛ برای خارج کردن عصاره جلبک دریایی جنریت از فناوری‌ای به اسم سانتریفیوژ سرد استفاده می‌شود که اکسترکتینگ یا همان عصاره‌گیری به روش سرد است. در این روش چون نیازی به اعمال حرارت یا فشار نیست، بنابراین عصاره‌گیری بدون آسیب به ساختار مولکولی و مواد اولیه انجام می‌شود.

همانطور که مشاهده کردید استفاده از روش‌های بروز و پیشرفته‌ی امروزی موجب هر چه بهتر شدن عملکرد کودهای مختلف شده، که کود جلبک دریایی نیز از این فاعده مسثنی نیست.

کود جلبک عصاره دریایی حاوی چه مواد و عناصری است؟

کود عصاره جلبک دریایی، حاوی طیف گسترده‌ای از مواد مغذی با‌‌ارزش برای رشد گیاهان است که ارگانیک بوده و آسیبی را متوجه محیط زیست نمی‌کند. این گیاه حاوی ۷۰ گونه هورمون رشد، آنزیم‌ و مواد معدنی است. از عناصر موجود در این کود نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • منیزیم
 • نیتروژن
 • پتاسیم
 • روی
 • آهن
 • و برخی عناصر دیگر همچون انواع آمینواسیدها و پروتئین ها و کربوهیدرات نیز اشاره کرد.

همچنین حاوی ۷۰ گونه از هورمون‌های رشد، آنزیم‌ها، کربوهیدارت‌ها و مواد معدنی است. کلاً جلبک‌های دریایی چیزی به نام آلجانیک اسید دارند که جدا از هورمون‌ها بوده و یک ساختار بهبود‌دهنده دارد و جذب گیاه می‌شود.

خواص مصرف کود جلبک دریایی

از دیگر فواید مصرف کود جلبک دریایی نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در شروع فصل رشد، در تمام گیاهان باعث جوانه‌زنی می‌شود.
 • عمر مفید و ماندگاری میوه و سبزیجات را افزایش می‌دهد؛ البته در صورتی که 15 روز قبل از برداشت استفاده شده باشد.
 • طول عمر و ماندگاری گل‌های شاخه بریده را افزایش می‌دهد؛ البته در صورتی که یکی دو روز قبل از بریدن شاخه‌ها به صورت محلول پاشی استفاده شده باشد.
 • نقش مهمی در کشاورزی ارگانیک دارد؛ چون تقریباً حاوی تمام عناصر ریزمغذی به شکل قابل جذب است.
 • باعث از بین بردن علف‌های هرز اطراف گیاه می‌شود.
 • کمک می کند تا خاک برای مدت بیشتری آب را نگه داشته و نیاز گیاهان به آب را کاهش دهد.
 • مقاومت در برابر سرما، خشکی، آفات و بیماری‌ها را افزایش می‌دهد.
 • باعث افزایش قند در میوه‌هایی می‌شود که شیرینی آنها اهمیت دارد.
 • باعث می‌شود تا گیاه مواد معدنی بیشتری را از خاک جذب کند.
 • ریشه‌زا بوده و به عنوان محرک ریشه‌زنی برای قلمه گیاهان عمل می‌کند.
 • به عنوان محرک رشد و جوانه‌زنی بذرها عمل می‌کند.
 • باعث افزایش جذب عناصر غذایی توسط انواع علوفه، افزایش درصد پروتئین و در کل بهبود کیفیت علوفه می‌شود.
 • باعث کاهش خسارات انبارداری می‌شود.
خواص کود جلبک دریایی شامل موارد متعدد و بسیاری است.
برای رسیدن به حداکثر میزان استفاده از فواید و ثمرات کود جلبک دریایی، باید موارد و نکات مهمی را رعایت بفرمایید که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره کرده‌ایم.

نکته: عصاره جلبک دریایی از مقادیر زیادی آنزیم، هورمون و پروتئین تشکیل شده که تمام این‌ها با هم و در کنار هم باعث می‌شوند تا گیاه به یکباره حجم زیادی از انواع هورمون‌ها را دریافت کند. ممکن است همه گیاهان، به تمام هورمون‌های موجود در عصاره جلبک آسکوفیلوم نودوسوم نیاز نداشته و بنابراین آنان را جذب نکنند. برای مثال اگر در عصاره جلبک، 100 نوع هورمون وجود داشته باشد، ممکن است در یک گیاه فقط 20 نوع آن و در گیاهی دیگر 90 نوع آن جذب و استفاده شود.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی جنریت

استفاده از این کود به دو روش زیر انجام می‌شود:

 1. آبیاری
 2. محلول‌پاشی

در حالت محلول‌پاشی، میزان معقول استفاده از کود عصاره جلبک دریایی جنریت مایع، دو لیتر در 1000 لیتر آب است. در حالت آبیاری نیز به ازای هر هر هکتار، 5 لیتر کود استفاده می‌شود.بهترین و مؤثرترین روش استفاده از این کود به صورت محول‌پاشی است. زمانی که این کود به شکل محلول استفاده شود، تأثیر آن بر گیاه حدود 8 الی 20 برابر بیشتر از زمانی است که به خاک گیاه اضافه شود.محلول پاشی کود جلبک دریایی، یکی از بهترین روش های استفاده از این کود است.

میزان مصرف کود جلبک دریایی جنریت

مقدار مصرف این کود در حالت محلول‌اشی باید به گونه‌ای باشد که از سطح برگ به شکل قطره چکه کند. در این صورت مواد این کود خیلی زود جذب گیاه شده و تأثیر خود را از روز دوم نشان می‌دهد.

زمان مصرف مصرف کود جلبک دریایی جنریت

شروع استفاده از این کود معمولاً در آغاز فصل رشد است. اما اینکه هر چند وقت یک بار استفاده شود، بستگی به نوع گیاه دارد؛ برای مثال در گیاهان آپارتمانی هفته‌ای یک یا دو بار به صورت محلول، برای پسته ماهی یک بار، برای یونجه در هر چین دو بار و ….

خرید آنلاین کود عصاره جلبک دریایی مایع جنریت

تمام مزایای گفته شده برای کود جلبک دریایی، زمانی نصیب گیاه می‌شود که عصاره‌گیری آن با فناوری سانتریفیوژ سرد انجام شود تا تمام مولکول‌های داخل آن بدون شکستن و آسیب پیوندها، استخراج شده و در دسترس گیاه قرار گیرد. در برخی موارد دیده می‌شود که آلجانیک اسید را در آب با اوره ترکیب کرده و به فروش می‌سانند و معمولاً هم کسی متوجه این امر نمی‌شود.برای تهیه کود جلبک دریایی اصل و با کیفیت، خرید خود را از مراکز و فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده انجام دهید تا خیالتان از این بابت راحت باشد. مجموعه‌ی نیاز گیاهان  تمام تلاش خود را بکار گرفته تا علاوه بر تولید محتوای ب کیفیت و مطابق با نیاز تولید کنندگان عزیز بتواند شما عزیزان را در تهیه انواع کودهای اصلی نیز کمک کندبرای تهیه کود جلبک دریایی جنریت اصلی کافی است تنها و تنها لینک مربوط به “خرید کود جلبک دریایی جنریت” را کلیک کنیدهمچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره‌ی رایگان از کارشناسان مجموعه با شماره ( 09155995926  ) تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 5

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها