تأثیر کود آهن برای درخت گیلاس و افزایش عملکرد آن

کود آهن برای درخت گیلاس

گیلاس از خوشمزه‌ترین و پرطرف‌دارترین میوه‌های تابستانی است. ناگفته پیداست که گیلاس‌هایی که درشت، شیرین، آبدار و خوش‌رنگ هستند در بین باغداران و خریداران محبوب‌تر هستند. اما برای باردهی بیشتر و باکیفیت‌تر درختان گیلاس، استفاده از کودهایی مانند کود آهن لازم و ضروری است. در واقع کود آهن برای درخت گیلاس به طور مشهودی روند رشد و باردهی را تسریع می‌کند.

در این مطلب قصد داریم به معرفی کودی بپردازیم که به بهبود عملکرد درخت گیلاس و کیفیت گیلاس‌ها کمک بسزایی می‌کند. استفاده از این کود نه تنها هزینه‌ها را افزایش نمی‌دهد، بلکه با بالا بردن کیفیت میوه‌ها به سود باغ کمک بسیاری می‌کند.

چکیده 
کود آهن برای افزایش رشد سبزینگی و فتوسنتز برگ‌ها، افزایش باردهی و جوانه زنی و همین طور بهبود کیفیت میوه گیلاس مؤثر است. 
کاهش آهن برای درختان منجر به زرد شدن رگبرگ‌ها، ریزش برگ‌ها، کاهش باردهی، کاهش رشد درخت و تولید میوه‌های نارس می‌شود. 
بهترین کود آهن برای درخت گیلاس کود آهن مایع شوک است که وارداتی و نانو است. 
زمان مناسب برای استفاده از کود آهن اوایل بهار و در زمان شروع جوانه زنی و رشد برگ‌ها است.

اثرات کود آهن برای درخت گیلاس

کود آهن با کمک در روند فتوسنتز و کلروفیل گیاهان به بهبود سبزینگی گیاه و تولید کربوهیدرات کمک می‌کند. همان‌طور که می‌دانید کربوهیدرات همان قند طبیعی میوه‌ها است که با فتوسنتز تولید می‌شود و با افزایش تولید کربوهیدرات در درخت گیلاس، میوه‌های آن خوش‌طعم‌تر و شیرین‌تر خواهد شد. 

بهترین کود آهن برای درخت گیلاس

البته استفاده از کود رنگ گیری میوه به بهبود رنگ گیلاس‌ها کمک زیادی می‌کند. به علاوه از آنجایی که درخت گیلاس در دسته‌ی درختان ظریف و ضعیف قرار می‌گیرد و بیشتر در خطر آفات و بیماری‌ها است، استفاده از این کود برای کمک به سیستم ایمنی درخت و مقاوم سازی آن در برابر مشکلات و تنش‌های محیطی توصیه می‌شود.

بنابراین قرار دادن کود آهن در برنامه کوددهی درخت گیلاس یکی از نکات ضروری برای رشد بهتر و افزایش باروری این درختان است.

علائم کمبود آهن برای درخت گیلاس

یکی از مشکلات رایج در درختان میوه فقر آهن است. مشکلی که می‌تواند باردهی و سودآوری باغدار را تحت تأثیر قرار دهد. جای نگرانی نیست زیرا تشخیص این کمبود کار سختی نیست. کافی است به نشانه‌های زیر روی درختان باغ خود دقت کنید: 

 • زرد شدن رگبرگ‌ها 
 • ریزش برگ‌ها
 • قهوه‌ای شدن لبه برگ‌ها
 • کاهش باردهی 
 • کاهش کیفیت گیلاس‌ها
 • تضعیف رشد درخت 

معرفی بهترین کود آهن برای درخت گیلاس 

در بیشتر اوقات مشکل اصلی کمبود آهن در خاک نیست بلکه جذب نشدن کافی آهن توسط ریشه باعث فقر آهن در درختان می‌شود. برای اینکه مشکل فقر آهن در درخت گیلاس را برطرف کنید باید از کودی استفاده کنید که جذب سریع‌تر و بهتری داشته باشد. به همین دلیل کودهای مایع توصیه‌ی بهتری برای مشکل فقر آهن هستند. 

کود آهن شوک مایع

برند شوک برندی وارداتی بوده و با فناوری نانو و تکنولوژی‌های روز دنیا تولید می‌شود. این کود خلوص بالایی دارد، به همین دلیل به سرعت در آب محلول شده و جذب خاک می‌شود.

کود آهن شوک به راحتی جذب گیاه شده و باعث رفع فقر آهن و در نتیجه بالا بردن سرعت رشد و خوش‌طعم‌تر شدن میوه‌های درختان گیلاس می‌شود.

همچنین لازم به ذکر است که این محصول به نحوی تولید شده که خطری برای محیط زیست ندارد و از مواد حساسیت‌زا برای گیاهان در آن استفاده نشده است. از جمله دیگر فواید کود آهن شوک مایع برای درخت گیلاس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش فتوسنتز و رشد سبزینگی درخت
 • مؤثر در تولید قند و انرژی
 • بهتر شدن طعم گیلاس‌ها
 • حفظ سلامت درخت گیلاس
 • درمان زردی برگ درخت
 • قابل جذب از طریق ریشه و روزنه‌های برگی با سرعت بالا
 • سهولت در استفاده
 • افزایش جوانه زنی درخت
 • بهبود رنگ میوه

روش مصرف کود آهن برای گیلاس

از این کود به دو روش می‌توان استفاده کرد که هر روش فواید بسیاری برای درختان گیلاس خواهد داشت.

 • آبیاری

در این روش باید کود را با مقدار مناسب آب مخلوط کرده و باغ را با استفاده از آن آبیاری کنید. آبیاری می‌تواند با سیستم‌های مختلف مثل آبیاری قطره‌ای و یا به صورت سنتی انجام شود. لازم به ذکر است که کود ده ایکس شوک برای گیلاس هم به همین روش می‌تواند استفاده شود. 

 • محلول پاشی

در روش محلول پاشی کود آهن از طریق روزنه‌های برگی درخت جذب می‌شود. به این شکل که شما باید کود را با استفاده از سم‌پاش‌های پمپی یا هر اسپری‌کننده‌ی دیگر به درختان بپاشید به شکلی که تمام سطح برگ‌های درختان گیلاس به کود آغشته شوند. به علاوه محلول پاشی روشی رایج برای استفاده از کود فروت ست برای گیلاس است.

بهترین زمان مصرف کود آهن برای گیلاس

گیاهان در تمام طول دوره رشد خود به آهن احتیاج دارند اما بهترین زمان استفاده از این کود در فصل بهار است. چرا که این فصل زمان اولیه‌ی رشد میوه‌ها بوده و درخت به آهن بیشتری نیاز دارد.

بهار شروع رشد برگ‌ها و جوانه زنی درخت گیلاس است و کود آهن می‌تواند در این زمان کمک بزرگی برای افزایش سبزینگی درخت باشد. استفاده از این کود در اوایل بهار به افزایش بهره وری محصول و بهبود کیفیت آن منجر می‌شود. 

تأثیر کود آهن برای درخت گیلاس

مقدار مصرف کود آهن برای گیلاس

مصرف به اندازه‌ی این کود بسیار مهم است و برای گرفتن نتیجه‌ی مطلوب باید به اندازه‌ی مورد نیاز درختان گیلاس از آن استفاده نمود. البته میزان مصرف بسته به سن درخت، نوع خاک، آب و هوا و دیگر شرایط محیطی متغیر است اما به طور کلی در جدول زیر میزان استفاده از این کود آورده شده است:

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه
محلول پاشی۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب

لازم به ذکر است که برای تعیین دقیق میزان مورد نیاز باغ گیلاس شما، بهتر است که با کارشناسان کشاورزی نیاز گیاهان مشورت کنید.

Hidden

خرید کود آهن برای درخت گیلاس 

با مراجعه به صفحه خرید کود آهن به راحتی سفارش خود را ثبت کنید و از مزایای خرید از این فروشگاه اینترنتی مانند مشاوره رایگان با کارشناسان مجرب نیاز گیاهان بهره‌مند شوید.

سخن پایانی 

کود آهن برای درخت گیلاس یکی از ضروری‌ترین کودها در زمینه افزایش رشد و در نتیجه باردهی است. توجه داشته باشید که تهیه کود آهن اورجینال و با کیفیت سهم بزرگی در موثر بودن آن دارد. در صورتی که هر نشانه‌ای اعم از زرد شدن رگبرگ‌ها، ریزش برگ‌ها و تضعیف رشد درخت را مشاهده کردید، سریعاً نسبت به استفاده از این کود اقدام کنید.

مطالب مرتبط 
یکی از راه‌های افزایش باردهی درختان میوه و مقاومت آن‌ها در برابر تنش‌ها و بیماری‌ها استفاده از کود آمینواسید است. برای آشنایی با اثر این کود و روش مصرف آن مطالعه مقاله «کود آمینو اسید برای درخت گیلاس» را پیشنهاد می‌کنیم. 
بدیهی است که میوه درشت‌تر سود باغدار را افزایش می‌دهد. برای این که درختان گیلاس میوه درشت‌تری بدهند نیاز به کودهای مربوط به درشتی گیلاس دارند. در مقاله «کود درشتی گیلاس» به طور مفصل به معرفی این کود پرداخته‌ایم.

سؤالات متداول

1. علائم کمبود آهن در درخت گیلاس چیست؟

زرد شدن برگ‌ها در ناحیه رگبرگ، ریزش برگ‌ها، کاهش رشد درخت و کاهش کیفیت میوه

2. استفاده از کود آهن برای درخت گیلاس چه تأثیری روی رشد درخت دارد؟

این کود با تأثیر روی افزایش فتوسنتز در برگ‌ها رشد رویشی درخت و سبزینگی آن را افزایش می‌دهد. بنابراین روی میزان و کیفیت میوه تولید شده هم اثر گذار است.

3. بهترین زمان استفاده از کود آهن برای درخت گیلاس چه زمانی است؟

اوایل بهار و در آغاز فاز فعال رشد درخت بهترین زمان برای استفاده از آن است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها