راهنمای کامل فواید کود آهن برای درخت و میزان مصرف آن

کود آهن برای درخت

میوه‌ها برای اینکه به خوبی رسیده و خوش طعم و سالم باشند، نیاز به جذب مواد مغذی مورد نیاز از خاک دارند. اما اکثر خاک‌ها به دلایلی از جمله خاصیت قلیایی بودن و موارد مشابه، نمی‌توانند مواد مغذی را از خاک جذب کنند بنابراین کود دهی بهترین راهکار حل این چالش است. کود آهن برای درختان میوه، باعث سبزینگی و رشد درختان می‌شود و فقر آن می‌تواند به مرور باعث مرگ درختان میوه شود.

در ادامه می خواهیم به طور اختصاصی در مورد فواید کود آهن برای درخت، علائم کمبود آن، زمان، نحوه و میزان مصرف صحبت کنیم. دعوت می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود آهن برای درخت با تأمین انرژی و تولید کلروفیل به بهبود فرایند فتوسنتز کمک می‌کند و در سرسبزی درخت موثر است. کود آهن نانو مایع شوک به دلیل داشتن ذرات ریزتر، قابلیت جذب بالایی دارد و بهترین کود آهن حال حاضر است.
میزان مصرف کود آهن پودری برای هر درخت در درختان بالغ بین 100 تا 500 گرم متغیر است و میزان مصرف کود آهن شوک برای هر درخت 50 تا 250 سی سی است.

مهم‌ترین فواید کود آهن برای درخت

آهن به عنوان یکی از ریزمغذی‌های مورد نیاز گیاه، نقش به‌سزایی در هر چه سبزتر شدن و سالم ماندن درخت دارد.

درختان میوه به طور طبیعی آهن مورد نیاز خود را از خاک می‌گیرند. اما از آن جایی که بیشتر خاک‌های کشاورزی PH بالایی دارند، اجازه دریافت آهن را به درختان نمی‌دهند؛ در چنین شرایطی، استفاده از کود آهن برای درختان میوه راهکاری مؤثر است.

از فواید کود آهن مخصوص درختان میوه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبزینگی و رشد رویشی درخت

آهن نقش مهمی در سنتز کلروفیل دارد و به این ترتیب به فرایند فتوسنتز کمک می‌کند. کلروفیل همانند یک کارخانه در گیاه عمل کرده و سوخت و ساز تولیدی آن را تأمین می‌کند. به این ترتیب درخت به خوبی رشد کرده، عملکرد آن بهبود می‌یابد و می‌توان گفت حال درخت خوب بوده و از شادابی لازم برخوردار است.

سبزینگی درخت یا کود آهن

برای این که کلروفیل بتواند به خوبی از پس وظایف خود برآید، نیاز به آهن دارد. از این رو هرچه میزان آهن در درختان میوه بیشتر باشد؛ به همان نسبت، سوخت و ساز درخت بهتر خواهد بود.

 • افزایش مقاومت درختان میوه

درختان میوه در طول سال شرایط محیطی مختلفی را تجربه می‌کنند؛ ممکن است به صورت ناگهانی تغییرات دمایی رخ دهد، بیماری و آفات متوجه درخت شده یا حتی خاک آن عوض شود. هر کدام از این‌ها نوعی بحران برای درخت محسوب می‌شود و به اصطلاح درخت را دچار استرس می کند.

آهن در فعال‌سازی برخی آنزیم‌ها که در مکانیسم‌های دفاعی گیاه نقش دارند، موثر است. این آنزیم‌ها می‌توانند به گیاه کمک کنند تا بهتر با شرایط استرس‌زا مانند تغییرات دمایی و حمله آفات و بیماری‌ها مقابله کند.

 • بهبود فعالیت میکروبی خاک

میکروب‌ها بخش مهمی از اکوسیستم خاک هستند و به تجزیه ماده آلی و تبدیل آن به مواد مغذی قابل استفاده برای گیاهان کمک می‌کنند. آهن در خاک می‌تواند به افزایش فعالیت‌های میکروبی کمک کند.

سوالی که الان پیش می‌آید این است که کمبود آهن در درخت را با چه علائمی تشخیص دهیم؟ بخش بعدی راجع به این مبحث است.

علائم کمبود آهن در درختان میوه

برگ‌های درختانی که کمبود آهن دارند رو به زرد شدن خواهند رفت اما رگ‌های برگ سبز باقی می‌مانند. در صورت کمبود شدید آهن ممکن است، قسمت‌هایی از برگ به رنگ قهوه‌ای و یا سفید نیز درآید.

به دلیل اینکه آهن عنصر غیر متحرک در گیاه است، در صورت کاهش عنصر آهن در گیاه، ابتدا برگ‌های جوان‌تر تحت تاثیر این کمبود قرار می‌گیرند. به این معنی که ممکن است برگ‌های قدیمی‌تر، علائمی در خصوص کمبود آهن بروز ندهند؛ اما برگ‌های جدید به دلیل نبود آهن، به رنگ سبز کم رنگ درآیند.

علائم کمبود کود آهن در درخت

از دیگر علائم کمبود آهن در درختان میوه می‌توان به کاهش رشد درخت و در نتیجه کوچک ماندن میوه‌ها شود.

نکته مهم: زرد شدن برگ درختان میوه، همیشه به معنای کمبود آهن در آن‌ها نیست. برای اطمینان از این موضوع، نیاز است تا ابتدا مطمئن شوید که درخت در بهترین شرایط نگهداری می‌شود، نور آفتاب به اندازه کافی به آن می‌رسد، از شر بیماری‌های مختلف در امان است، مشکلی در جذب سایر عناصر مانند پتاس، منیزیم، نیتروژن و… ندارد. در صورت نبود این مشکلات، می‌توانید اقدام به تهیه کود آهن برای درختان میوه نمایید.

خرید بهترین کود آهن برای درختان میوه

برای بهره‌مند کردن درختان میوه از حداکثر مزایای این کود، حتماً به کیفیت و مرغوبیت آن توجه کنید. جدیدترین کودهای آهنی که در بازار موجود می‌باشند، کودهای آهن نانو مایع هستند که به دلیل داشتن ذرات بسیار ریز، به سرعت جذب درخت می‌شوند. خلوص کود نیز از دیگر مولفه‌های مهم در انتخاب کود است، یعنی همان درصدی که سازنده اعلام کرده است در کود وجود داشته باشد.

کود آهن نانو مایع شوک تولید آمریکا که دارای خلوص 25 درصد است، بهترین کودی است که می‌تواند نیاز درختان را برطرف کند.

به طور کلی برای خرید هر نوع کود آهن، باید به فروشگاه‌های معتبر در این زمینه مراجعه کنید و از اصالت کالا اطمینان داشته باشید. از جمله فروشگاه‌های معتبر، فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان است که می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان نیز بهره‌مند شوید.

Hidden

میزان مصرف کود آهن برای هر درخت

کود آهن به دو شکل برای درختان در بازار وجود دارد که شامل پودری و مایع است. میزان مصرف کود آهن پودری که باید برای هر درخت مصرف شود به عواملی نظیر سن درخت، نوع خاک، وضعیت تغذیه‌ای درخت و سطح کمبود آهن در خاک بستگی دارد و توصیه می‌کنیم حتما طبق توصیه شرکت سازنده کود، از آن استفاده کنید. به طور کلی دستور مصرف کود پودری برای درخت به این شرح است:

میزان مصرف برای نهال‌

 • برای نهال‌های جوان، مصرف کود آهن پودری معمولاً بین 20 تا 50 گرم برای هر نهال است.

میزان مصرف برای درختان بالغ

 • برای درختان بالغ، میزان مصرف کود آهن برای هر درخت بین 100 تا 500 گرم متغیر است.

میزان مصرف کود آهن مایع شوک برای هر درخت بین 50 تا 250 سی سی با توجه به سن آن است. مقدار مصرف کود آهن برای درختان میوه برای هر هکتار باغ نیز طبق جدول زیر است.

نحوه مصرفمیزان مصرف کود آهن شوک
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

زمان مصرف کود آهن برای باغات

به طور طبیعی بهتر است که از کودهای آهن برای درختان، در فصل بهار استفاده کنید. البته فصل تابستان نیز می‌تواند زمان مناسبی برای دریافت کود آهن باشد. اما به صورت کلی زمان مطلوب برای استفاده از کود آهن برای درختان میوه در زمان رشد آن‌هاست. بهتر است حداقل دو مرتبه از کود آهن برای درختان استفاده کنید. دلیل آن را در ادامه ذکر می‌کنیم.

کود دهی آهن قبل از گلدهی

 • تولید انرژی: از آنجا که گلدهی انرژی زیادی را از درخت می‌گیرد، عنصر آهن تولید انرژی را افزایش می‌دهد. در نتیجه درخت گل‌های سالم‌تر و بیشتری تولید می‌کند.
 • تقویت سیستم ریشه و افزایش استحکام گیاه: کود دهی آهن در این مرحله به تقویت سیستم ریشه کمک کرده، که برای زمان گلدهی حیاتی است.

یکی از کودهایی که به میزان 5% آهن در آن وجود دارد و برای قبل از گلدهی درختان، بر مصرف آن بسیار تأکید شده است کود فروت ست برای درختان است. اگر می‌خواهید بدانید این کود چه تاثیری روی درختان دارد مقالۀ ذکر شده را حتما مطالعه کنید.

کود دهی آهن بعد از گلدهی

 • بهبود رنگ و کیفیت میوه: آهن می‌تواند به بهبود کیفیت و رنگ گیری میوه‌ها کمک کند، به ویژه در میوه‌هایی که رنگ آن‌ها نقش مهمی در بازارپسندی دارد.
 • جذب مواد مغذی: مصرف کود آهن می‌تواند به تأمین مواد مغذی مورد نیاز برای رشد میوه‌های سالم کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به زمان دادن کود آهن به درخت به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

روش دادن کود آهن به درختان

به طور کلی، به دو دلیل می‌توان از کود آهن برای درختان میوه استفاده کرد. دلیل اول پیشگیری است. در این مورد درختان میوه هنوز با مشکل کمبود آهن مواجه نشده‌اند و شما اثری از علائم کمبود آهن را در آنها مشاهده نمی‌کنید. اما دلیل دوم استفاده از کود آهن برای درخت زمانی است که شما قصد درمان درختان مبتلا به فقر آهن را دارید.

در هر دو حالت،  به سه روش می‌توان از  این کود استفاده کرد:

 1. آبیاری
 2. محلول پاشی
 3. چالکود

در روش آبیاری شما کود را مستقیم در آبی که پای درختان میوه می‌رسد ریخته یا درون یک بشکه می‌ریزید و شیر آن را بر سر راه آبیاری باز می‌کنید. این کار باعث می‌شود تا آهن از طریق ریشه جذب شود.

روش دوم که به چالکود معروف است، روشی است که در آن در پای درختان چاله‌ای ایجاد کرده و سپس کود آهن را درون آن می‌ریزید و سپس چاله را با خاک پر می‌کنند.

محلول پاشی کود آهن برای درخت

در روش سوم نیز در ابتدا کود آهن را به حالت محلول درآورده و سپس آن را به کمک دستگاه‌های سمپاشی بر روی برگ درختان، اسپری و یا به عبارتی محلول پاشی می‌کنید. این که کدام یک از این سه نحوه مصرف کود آهن مناسب درختان شماست، می‌تواند بسته به نوع درخت، میزان نیاز به کود آهن و… متفاوت باشد. منتهی در شرایطی که کمبود آهن شدید است، اولویت با محلول پاشی است.

سخن نهایی

در این مقاله تمام اطلاعات لازم راجع به فواید کود آهن برای درخت و میزان مصرف آن را بیان کردیم. چنانچه نکته‌ای هست که به آن نپرداخته‌ایم، در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز هستیم.

مطالب مرتبط

یکی از کودهایی که می‌تواند با اصلاح بافت خاک و تنظیم پی اچ، جذب عنصر آهن از خاک را افزایش دهد کود هیومیک اسید است. برای مطالعه فواید این کود می‌توانید مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
جهت برداشت میوه‌های خوش طعم و درشت، پیشنهاد می‌کنیم کود درشت شدن میوه را استفاده کنید. برای اطلاع از زمان مصرف و فواید آن به مقالۀ نام‌برده مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 17

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها