کود آهن برای سیب زمینی که سبزینگی را افزایش می‌دهد

کود آهن برای سیب زمینی

از عناصری که رشد سالم سیب زمینی به آن وابسته است، آهن است. گیاهان سیب زمینی که در طول دورۀ رشد درگیر انواع بیماری‌های قارچی و آفات می‌شوند، بی رنگ و رو و زرد می‌شوند. این زرد شدن برگ گیاهان باعث این می‌شود که کلروفیل نتواند مقدمات فرایند فتوسنتز را فراهم کند، در نتیجه رشد گیاه متوقف می‌شود.

کود آهن مخصوص سیب زمینی با تامین نیاز گیاهان شما به بهترین نحو ممکن سبب افزایش کیفیت محصول می‌شود. در این مسیر لازم است با بهترین کود آهن آشنا شوید و همچنین نحوه و مقدار مصرف آن را برای سیب زمینی بدانید. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

خلاصه‌ای از این مقاله
زرد شدن سیب زمینی به دلایل مختلف مثل مبتلا شدن به بیماری، آفت و… اتفاق می‌افتد و رشد آن ادامه ندارد. از این رو استفاده از کود آهن برای سیب زمینی می‌تواند با درمان زرد شدگی گیاه، رشد آن را طولانی‌تر کند.
بهترین کود آهن در بازار، کود آهنی است که جذب سریع و حلالیت بالا داشته باشد. کود آهن شوک مایع عالی‌ترین گزینه برای سبزینگی سیب زمینی است.

چرا سیب زمینی به کود آهن نیاز پیدا می‌کند؟

یکی از دلایل کاهش دسترسی گیاهان از جمله سیب زمینی به عناصر غذایی ضروری، کشت متوالی محصولات و عدم کوددهی اصولی است که منجر به کاهش حاصل‌خیزی و افزایش آفات و بیماری‌ها می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده کشت متوالی گیاهانی مانند سیب زمینی که انرژی زیادی از خاک می‌گیرند، سبب کاهش عناصر ریز مغذی مانند آهن در خاک می‌شود.

باید توجه داشت که گرچه عنصر آهن نقش بسیار مهمی در فعالیت‌های حیاتی گیاه دارد، اما اضافه کردن عنصر آهن به خاک به تنهایی تاثیری بر میزان عملکرد گیاه ندارد و باید برای نتیجه‌گیری بیشتر آن را همراه با سایر عناصر ضروری استفاده کرد تا منجر به افزایش عملکرد غده سیب زمینی شود.

به عنوان مثال از بهترین کودهایی که خاک را اصلاح می‌کند و رشد ریشه را افزایش می‌دهد تا بتواند مواد مغذی بیشتری جذب کند، کود هیومیک اسید برای سیب زمینی است. در ادامه به بررسی فواید کود آهن برای سیب زمینی خواهیم پرداخت.

فواید کود آهن برای سیب زمینی چیست؟

آهن عنصری کم مصرف اما در عین حال جزو مهم‌ترین عناصر مورد نیاز گیاه بشمار می‌رود. آهن از جهات مختلفی برای گیاهان ارزشمند است که اولین و مهم‌ترین آنها نقش عنصر آهن در عمل فتوسنتز است و همانطور که می‌دانید ادامه حیات گیاهان به انجام فتوسنتز وابسته است.

عنصر آهن در تولید کلروفیل نقش دارد و از این طریق در بهبود و افزایش فتوسنتز تاثیر مستقیم می‌گذارد.

آهن باعث افزایش سوخت و ساز گیاه می‌شود؛ زیرا با بهبود فتوسنتز توانایی گیاه برای جذب نور خورشید و تولید انرژی بیشتر شده و در نتیجه محصول تولیدی از کیفیت بیشتری برخوردار است.

آهن همچنین عامل افزایش سبزینگی در گیاه است؛ و درنتیجه‌ی داشتن گیاهی سرسبز و شاداب، فعالیت‌ گیاه بیشتر شده و بهبود کیفیت سیب‌زمینی را به دنبال دارد. تامین نیازهای گیاهان به عوامل متعددی بستگی دارد که آشنایی و شناخت بهترین کود آهن اولین مرحله است. در بخش بعدی قصد داریم تا به شما در برداشتن اولین گام کمک کنیم.

معرفی بهترین کود آهن مخصوص سیب زمینی

کودهای آهن در انواع و اقسام گوناگون در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد که رایج‌ترین آنها کودهای کلات آهن و سولفات آهن و… هستند. پیشنهاد می‌کنیم کودی را برای زمین خود استفاده کنید که نه تنها عملکرد بیشتری داشته باشد، بلکه در هزینه‌های اقتصادی نیز صرفه جویی شود. در این صورت کود آهن نانو که جز جدیدترین کودها است، بهترین گزینه برای شماست.

نانو کودها همانطور که از اسمشان پیداست، از ذرات بسیار ریز آهن تشکیل شده‌اند، بنابراین ریشه گیاهان به سرعت می‌تواند ذرات آهن را جذب کرده و به قسمت‌های حیاتی گیاه برساند.

علاوه بر آن نانو کود آهن سبب افزایش کیفیت محصول شده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند. از دیگر فواید این کود می‌توانیم به این موارد اشاره کنیم:

  • بهبود عملیات فتوسنتز با افزایش میزان کلروفیل؛
  • دارای ریز مغذی‌های دیگر مانند روی، منگنز، بور و…؛
  • درمان زردی برگ‌های گیاه سیب زمینی؛
  • کمک به جذب عناصر مفید دیگر؛
  • بهبود فعالیت خاک.

شما می‌توانید وارد صفحه خرید کود آهن مایع شوک که در بالا مشاهده می‌کنید شوید و محصول را به صورت آنلاین سفارش دهید؛ ما نیز در کمترین زمان ممکن و با بسته بندی کاملا کاربردی سفارشتان را به دستتان می‌رسانیم.

بهترین زمان مصرف کود آهن برای سیب زمینی

کود آهن از کودهایی است که در طول فصل رشد به ویژه اوایل رشد سیب زمینی استفاده می‌شود. علاوه بر این، هر زمان مشاهده کردید برگ گیاه سیب زمینی زرد شده و با روش‌های متفاوت، متوجه کمبود آهن شدید؛ حتماً از کود آهن شوک استفاده کنید.

زمان مصرف کود آهن برای سیب زمینی

 بهترین روش مصرف کود آهن برای سیب زمینی چیست؟

طریقه مصرف کود آهن تا حد زیادی به نوع کودی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد؛ اما نکته قابل توجهی که بیشتر افراد از آن غافل هستند این است که نوع روش کاربرد کود بر میزان اثر گذاری آن بر گیاه تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

به طور کلی آهن به ۲ روش محلول پاشی و آبیاری بیشترین عملکرد را همراه خواهد داشت. در روش محلول پاشی مقدار مورد نیاز از کود آهن را با آب مخلوط کرده و غلظت آن را کاهش می‌دهیم، سپس روی برگ‌های گیاه محلول پاشی می‌کنیم. در این صورت آهن از طریق برگ جذب گیاه می‌شود.

اما در روش آبیاری کود آهن همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌شود و از طریق ریشه گیاه جذب شده و می‌تواند به تمام قسمت‌های گیاه هدایت شود. همچنین ماندگاری بالا و اثرگذاری طولانی مدت از دیگر مزایای آن می‌باشد.

مقدار مصرف کود آهن شوک برای سیب زمینی

مقدار مصرف این کود بستگی به خاک کشت مزرعه‌تان دارد. می‌توانیم یک دستور العمل کلی را به شما بدهیم تا مطابق با آن عمل کنید و هیچ گونه آسیبی به مزرعه‌تان وارد نمی‌شود.

نحوه مصرفمقدار مصرف در هر هکتار مزرعه سیب زمینی
محلول پاشی۳ تا ۵ لیتر با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
آبیاری۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه

چگونه کمبود آهن در سیب زمینی را تشخیص دهیم؟

در اکثر خاک‌های کشاورزی ایران به دلیل PH بالا و قلیایی بودن خاک و همچنین عدم اجرای تناوب‌های زراعی مناسب مخصوصا درمورد محصول سیب زمینی با کمبود عناصر مغذی مواجه هستیم.

عوامل متعددی در کمبود آهن نقش دارند که مهم‌ترین آنها مسئله قلیایی بودن خاک است. در این خاک‌ها عنصر آهن به سرعت رسوب کرده و به فرم‌ غیر قابل جذب برای ریشه تبدیل می‌شود. در این صورت گیاه با بروز نشانه‌هایی شما را متوجه نیازهای غذایی خود می‌کند که آشکار ترین آنها تغییر رنگ برگ‌های جوان است.

آهن عنصری به شدت کم تحرک است به همین دلیل در صورت کمبود آن ابتدا رنگ برگ‌های جوان از سبز به زرد شروع به تغییر می‌کند، برگ‌های جدید تشکیل نمی‌شود و رشد گیاه نیز متوقف می‌شود.

کمبود آهن در سیب زمینی

همان‌طور که قبلا گفتیم، آهن نقش بسیار مهمی در عمل فتوسنتز و تولید انرژی ایفا می‌کند بنابراین با کمبود آن، کیفیت غده سیب زمینی ب شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و درنهایت محصول مرغوبی برداشت نخواهید کرد.

توجه داشته باشید که درصورت بالا بودن ph خاک، گیاه در جذب عناصر زیادی دچار مشکل می‌شود و شما ممکن است علائم کمبود سایر عناصر رد نیز در گیاه مشاهده کنید بنابراین برای درمان اصولی نیاز است تا ابتدا با استفاده از کودهای با کیفیت مشکل قلیایی بودن خاک را برطرف کنید.

کلام آخر

  • آهن باعث افزایش سوخت و ساز گیاه می‌شود و همچنین عامل افزایش سبزینگی در گیاه است.
  • عوامل متعددی در کمبود آهن نقش دارند که مهم‌ترین آنها مسئله قلیایی بودن خاک است.
  • نانو کودها همانطور که از اسمشان پیداست، از ذرات بسیار ریز آهن تشکیل شده‌اند که با لمس آن حتی از طریق پوست نیز به راحتی جذب می‌شود، بنابراین ریشه گیاهان به سرعت می‌تواند ذرات آهن را جذب کرده و به قسمت‌های حیاتی گیاه برساند. علاوه بر آن نانو کود آهن سبب افزایش کیفیت محصول شده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند.

ما در مجموعه نیاز گیاهان همواره در تلاشیم تا با تهیه و عرضه انواع کودهای شیمیایی اصل و با کیفیت به شما کشاورزان و باغداران محترم، در جهت افزایش تناژ و برداشت محصولی مرغوب کمک کنیم.
چنانچه سوالی دارید که در مقاله به آن اشاره نکرده‌ایم، آن را در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. همچنین در خصوص تهیه کود نیز کارشناسان ما آماده ارائه راهنمایی ومشاوره هستند.

مطالب مرتبط

به منظور جلوگیری از خسارت‌هایی که آفات و بیماری های سیب زمینی به این محصول وارد می‌کنند، باید آنها را خوب بشناسید و از بروز آنها پیشگیری کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
سیب زمینی‌هایی که ریز هستند معمولاً مشتری پسند نیستند، برای حل این مشکل می‌توانید از کود درشتی سیب زمینی استفاده کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها