کود آهن مخصوص سیب زمینی

کود آهن مخصوص سیب زمینی

محصول سیب زمینی بخش مهمی از جیره غذایی انسان را تشکیل می‌دهد؛ بنابراین تعداد زمین‌های کشاورزی که به کاشت این محصول اختصاص داده می‌شود رو به افزایش است. از این جهت استفاده از کودهای کشاورزی از جمله کودهای حاوی عناصر ریزمغذی مهم مانند آهن بسیار مهم است.

کود آهن مخصوص سیب زمینی با تامین نیاز گیاهان شما به بهترین نحو ممکن سبب افزایش کیفیت محصول می‌شود. در این مسیر لازم است با بهترین کود آهن آشنا شوید و همچنین نحوه و مقدار مصرف آن را برای سیب زمینی بدانید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چرا سیب زمینی به کود آهن نیاز پیدا می‌کند؟

افزایش حاصلخیزی خاک جهت تامین مواد غذایی مورد نیاز برای گیاهان بسیار ضروری است تا بتوانیم به محصولاتی با کیفیت و با عملکرد بالا دست پیدا کنیم. سیب زمینی جزو مهم‌ترین محصولات زراعی به شمار می‌رود که در جیره مواد غذایی انسان از اهمیتی بالا برخوردار است.

یکی از هزاران دلایل کاهش دسترسی گیاهان از جمله سیب زمینی به عناصر غذایی ضروری، کشت متوالی محصولات و عدم کوددهی اصولی است که منجر به کاهش حاصل‌خیزی و افزایش آفات و بیماری‌ها می‌شود.

طبق تحقیقات انجام شده کشت متوالی گیاهانی مانند سیب زمینی که از عملکرد بالایی برخوردار هستند، سبب کاهش عناصر ریز مغذی مانند آهن در خاک می‌شود.

باید توجه داشت که گرچه عنصر آهن نقش بسیار مهمی در فعالیت‌های حیاتی گیاه دارد، اما اضافه کردن عنصر آهن به خاک به تنهایی تاثیری بر میزان عملکرد گیاه ندارد و باید برای نتیجه‌گیری بیشتر آن را همراه با سایر عناصر ضروری استفاده کرد تا منجر به افزایش عملکرد غده سیب زمینی شود. در ادامه به بررسی فواید کود آهن برای سیب زمینی خواهیم پرداخت.

فواید کود آهن برای سیب زمینی چیست؟

آهن عنصری کم مصرف اما در عین حال جزو مهم‌ترین عناصر مورد نیاز گیاه بشمار می‌رود. همچنین در بین تمام ریزمغذی‌ها گیاهان به عنصر آهن بیشترین نیاز را پیدا می‌کنند.

آهن از جهات مختلفی برای گیاهان ارزشمند است که اولین و مهم‌ترین آنها نقش عنصر آهن در عمل فتوسنتز است و همانطور که می‌دانید ادامه حیات گیاهان به انجام فتوسنتز وابسته است. عنصر آهن در تولید کلروفیل نقش دارد و از این طریق در بهبود و افزایش فتوسنتز تاثیر مستقیم می‌گذارد.

افزایش سبزینگی در برگ سیب زمینی

آهن باعث افزایش سوخت و ساز گیاه می‌شود؛ زیرا با بهبود فتوسنتز توانایی گیاه برای جذب نور خورشید و تولید انرژی بیشتر شده و در نتیجه محصول تولیدی از کیفیت بیشتری برخوردار است.

آهن همچنین عامل افزایش سبزینگی در گیاه است؛ و درنتیجه‌ی داشتن گیاهی سرسبز و شاداب، فعالیت‌ گیاه بیشتر شده و بهبود کیفیت سیب‌زمینی را به دنبال دارد. حال سوال اینجاست که چگونه تشخیص دهیم گیاهان ما به کود آهن نیاز دارند؟ یا به بیانی دیگر علائم کمبود آهن در گیاهان چیست؟

چگونه کمبود آهن در سیب زمینی را تشخیص دهیم؟

در اکثر خاک‌های کشاورزی ایران به دلیل PH بالا و قلیایی بودن خاک و همچنین عدم اجرای تناوب‌های زراعی مناسب مخصوصا درمورد محصول سیب زمینی با کمبود عناصر مغذی مواجه هستیم.

عوامل متعددی در کمبود آهن نقش دارند که مهم‌ترین آنها مسئله قلیایی بودن خاک است. در این خاک‌ها عنصر آهن به سرعت رسوب کرده و به فرم‌ غیر قابل جذب برای ریشه تبدیل می‌شود. در این صورت گیاه با بروز نشانه‌هایی شما را متوجه نیازهای غذایی خود می‌کند که آشکار ترین آنها تغییر رنگ برگ‌های جوان است.

آهن عنصری به شدت کم تحرک است به همین دلیل در صورت کمبود آن ابتدا رنگ برگ‌های جوان از سبز به زرد شروع به تغییر می‌کند، برگ‌های جدید تشکیل نمی‌شود و رشد گیاه نیز متوقف می‌شود.

همان‌طور که قبلا گفتیم، آهن نقش بسیار مهمی در عمل فتوسنتز و تولید انرژی ایفا می‌کند بنابراین با کمبود آن، کیفیت غده سیب زمینی ب شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد و درنهایت محصول مرغوبی برداشت نخواهید کرد.

توجه داشته باشید که درصورت بالا بودن ph خاک، گیاه در جذب عناصر زیادی دچار مشکل می‌شود و شما ممکن است علائم کمبود سایر عناصر رد نیز در گیاه مشاهده کنید بنابراین برای درمان اصولی نیاز است تا ابتدا با استفاده از کودهای با کیفیت مشکل قلیایی بودن خاک را برطرف کنید.

تامین نیازهای گیاهان به عوامل متعددی بستگی دارد که آشنایی و شناخت بهترین کود آهن اولین مرحله است. در بخش بعدی قصد داریم تا به شما در برداشتن اولین گام کمک کنیم.

معرفی بهترین کود آهن مخصوص سیب زمینی

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه کشاورزی، کودهای شیمیایی از ابتدا تا اکنون دچار تغییرات زیادی شده‌اند و به مرور کودهایی با کیفیت بالاتر، کارایی بیشتر و خطرات کمتر برای محیط زیست تولید می‌شوند.

کودهای آهن نیز در انواع و اقسام گوناگون در دسترس کشاورزان قرار می‌گیرد که رایج‌ترین آنها کودهای کلا آهن و سولفات آهن هستند؛ اما به شما پیشنهاد می‌کنیم در انتخاب کود دقت کنید و کودی را برای زمین خود استفاده کنید که نه تنها عملکرد بیشتری داشته باشد، بلکه در هزینه‌های اقتصادی نیز صرفه جویی شود. در این صورت کود آهن نانو بهترین گزینه برای شماست.

استفاده از کود آهن مخصوص سیب زمینی

نانو کودها همانطور که از اسمشان پیداست، از ذرات بسیار ریز آهن تشکیل شده‌اند که با لمس آن حتی از طریق پوست نیز به راحتی جذب می‌شود، بنابراین ریشه گیاهان به سرعت می‌تواند ذرات آهن را جذب کرده و به قسمت‌های حیاتی گیاه برساند. می‌توانید با مطالعه مقاله “کود شوک آمریکایی” اطلاعات جامعی را درباره نانو کودها کسب کنید.

علاوه بر آن نانو کود آهن سبب افزایش کیفیت محصول شده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند. ما قبلا در مقاله‌ای تحت عنوان معرفی انواع کود آهن به طور کامل درباره معایا و مزایای هرکدام پرداخته‌ایم. درصورت علاقه به کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله آن را مطالعه کنید.

 بهترین روش مصرف کود آهن برای سیب زمینی چیست؟

طریقه مصرف کود آهن تا حد زیادی به نوع کودی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد؛ اما نکته قابل توجهی که بیشتر افراد از آن غافل هستند این است که نوع روش کاربرد کود بر میزان اثر گذاری آن بر گیاه تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.

به طور کلی آهن به ۲ روش محلول پاشی و آبیاری بیشترین عملکرد را همراه خواهد داشت. در روش محلول پاشی مقدار مورد نیاز از کود آهن را با آب مخلوط کرده و غلظت آن را کاهش می‌دهیم، سپس روی برگ‌های گیاه محلول پاشی می‌کنیم. در این صورت آهن از طریق برگ جذب گیاه شده و اثر آن به صورت موضعی است.

اما در روش آبیاری کود آهن همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌شود و از طریق ریشه گیاه جذب شده و می‌تواند به تمام قسمت‌های گیاه هدایت شود. همچنین ماندگاری بالا و اثرگذاری طولانی مدت از دیگر مزایای آن می‌باشد.

خرید بهترین کود آهن مخصوص سیب زمینی

ما در مجموعه نیاز گیاهان همواره در تلاشیم تا با تهیه و عرضه انواع کودهای شیمیایی اصل و با کیفیت به شما کشاورزان و باغداران محترم، در جهت افزایش تناژ و برداشت محصولی مرغوب کمک کنیم.

شما می‌توانید وارد صفحه “خرید کود آهن مایع شوک” شوید و کود آهن مخصوص سیب زمینی را به صورت آنلاین سفارش دهید و ما نیز در کمترین زمان ممکن و با بسته بندی کاملا کاربردی سفارشتان را به دستتان می‌رسانیم.

کود آهن مایع شوک

کلام آخر

  • آهن باعث افزایش سوخت و ساز گیاه می‌شود و همچنین عامل افزایش سبزینگی در گیاه است.
  • عوامل متعددی در کمبود آهن نقش دارند که مهم‌ترین آنها مسئله قلیایی بودن خاک است.
  • نانو کودها همانطور که از اسمشان پیداست، از ذرات بسیار ریز آهن تشکیل شده‌اند که با لمس آن حتی از طریق پوست نیز به راحتی جذب می‌شود، بنابراین ریشه گیاهان به سرعت می‌تواند ذرات آهن را جذب کرده و به قسمت‌های حیاتی گیاه برساند. علاوه بر آن نانو کود آهن سبب افزایش کیفیت محصول شده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها