فواید کود آهن برای سانسوریا چیست؟

پرورش سانسوریا ابلق در منرل

اگر شماهم فکر می‌کنید گیاهان آپارتمانی به کوددهی نیازی ندارند و یا به استفاده از کودهایی که تنها حاوی عناصر پر مصرف هستند اکتفا می‌کنید، پس از ضرورت مصرف کود آهن برای سانسوریا آگاه نیستید. عنصر آهن گرچه کم مصرف است اما وجود آن برای ادامه حیات گیاهان ضروری‌ست. در این مقاله به طور کامل درباره مزایا کود آهن می‌پردازیم و در انتها زمان،نحوه و مقدار مصرف آن را برای سانسوریا توضیح می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چرا گیاه سانسوریا را انتخاب کنیم؟!

گیاه سانسوریا جزو محبوب‌ترین گل‌های آپارتمانی بشمار می‌رود و نگهداری از آن بسیار راحت است. سانسوریا رشد طولی داشته به همین دلیل فضای زیادی را اشغال نمی‌کند و به گلدان‌های خیلی بزرگ احتیاجی ندارد. در هر محیط و فضایی به رشد خود ادامه می‌دهد؛ بنابراین در اکثر نقاط خانه می‌توان از آن استفاده کرد. سانسوریا برخلاف سایر گیاهان، دی اکسید کربن را مصرف کرده و تولید اکسیژن می‌کند و برای استفاده در اتاق خواب مناسب است. این گیاه از مقاومت بالایی نسبت به خشکی برخوردار است؛ بنابراین برای افراد فراموش‌کار گزینه مناسبی است. در عین حال باید حواسمان به نیازهای این گیاه زیبا باشد و باکوددهی اصولی آن را سالم نگه‌داریم. گیاه سانسوریا انواع مختلفی دارد که در مقاله “معرفی انواع سانسوریا” به آن پرداخته‌ایم. در ادامه به نیازهای این گیاه زینتی می‌پردازیم و به این سوال که آیا سانسوریا به کوددهی نیاز دارد یا خیر، پاسخ خواهیم داد.  

آیا گیاه سانسوریا به کود آهن نیاز دارد؟

اگر شماهم جزو افرادی هستید که گمان می‌کنید گیاهان آپارتمانی بجز آب و نور خورشید به چیز دیگری نیاز ندارند، باید به شما بگویم سخت در اشتباه هستید. منابع مغذی گیاهان آپارتمانی از جمله سانسوریا تنها به خاک گلدان محدود است و طبیعتا پس از مدتی این مواد مغذی مصرف شده و به جایگزین نیاز دارند. باید برای سالم نگه‌داشتن آن طریقه نگه‌داری از گیاه سانسوریا را بدانید تا به نحو احسنت آن را پرورش دهید.

تعویض خاک گلدان سانسوریا و تکثیر آن

  عنصر آهن جزو عناصر ریزمغذی است و گرچه به مقدار کم مصرف می‌شود، اما همین مقدار اندک برای گیاه ضروری است. درصورت کمبود آن گیاه دچار مشکلات جدی می‌شود؛ زیرا وظایف مهمی را برعهده دارد که در بخش بعدی به آنها اشاره می‌کنیم.  

فواید کود آهن برای سانسوریا چیست؟

هدف ما از خرید گیاهان آپارتمانی و نگهداری از آنها، سرسبزی و زیبایی‌ای است که به منزل ما می‌بخشند. و قطعا دیدن یک گل پژمرده و بی‌حال ما را سرزنده نمی‌کند! به همین دلیل رسیدگی به نیازهای گیاهان امری واجب است. دربین تمام کودهای مورد نیاز، کود آهن نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از جمله فواید کود آهن برای سانسوریا عبارت‌اند از:  

  • افزایش سبزینگی سانسوریا
  • کاهش استرس سانسوریا

همانطور که می‌دانید وظیفه اصلی کلروفیل انجام فتوسنتز است. کلروفیل درواقع با انجام فتوسنتز انرژی مورد نیاز گیاه برای ادامه حیات را تامین می‌کند و باعث شادابی و سرسبزی گیاه می‌شود. بدون وجود عنصر آهن کلروفیل قادر به تولید انرژی نخواهد بود و عملا گیاه مریض شده و رنگ سبز خود را از دست می‌دهد. بنابراین اگ می‌خواهید گیاهانی شاداب و سرسبز داشته باشید، از کوددهی آهن غافل نشوید.   شاید برای شماهم پیش آمده باشد که بعد از جابه‌جایی گیاه سانسوریا از گلخانه به منزل، گیاه دچار شوک شده، رنگ برگ‌ها تغییر کند و درنهایت پژمرده شود.

تعویض گلدان سانسوریا و کوددهی به آن

یکی از فواید کود آهن برای گیاه سانسوریا افزایش مقاومت گیاه به عوامل مختلف مانند تغییرات دما، جابه‌جایی، تنش کم آبی، عوض شدن خاک گلدان و… است. عنصر آهن سوخت و ساز را در گیاه افزایش می‌دهد و درنتیجه با افزایش فعالیت‌های مفید به گیاه کمک می‌کند استرس کمتری را تجربه کند.  

  • افزایش جذب عناصر ضروری در سانسوریا

درصورت کمبود عنصر آهن، گیاه قادر نیست عناصری مانند فسفر، نیتروژن، پتاسیم، منگنز و… را که برای رشد و فعالیت ضروری هستند جذب کرده و درنتیجه رشد آن دچار اختلال می‌شود. بنابراین برخلاف تصور شما تمام گیاهان ازجمله سانسوریا نیاز زیادی به آهن دارند و استفاده از کود آهن توصیه می‌شود.  

علائم کمبود آهن در سانسوریا چیست؟

حتما این جمله معروف را شنیده اید که پیشگیری بهتر از درمان است. این جمله در مورد کود آهن نیز صدق می‌کند و یکی از علت‌های رشد نکردن گیاه سانسوریا کمبود عنصر آهن است. بنابراین لازم است قبل از بروز هر نوع علائمی نسبت به استفاده از کود آهن برای سانسوریا اقدام کرد. بهتر است علائم کمبود آهن را بدانید تا بتوانید نیاز گیاهتان را به درستی تشخیص دهید. گیاهان درصورت نیاز به عناصر غذایی با روش‌های مخصوص خود به ما اطلاع می‌دهند، که یکی از این را‌ه‌ها ایجاد تغییر در ظاهر آنهاست. درصورتی که شاهد تغییراتی در گیاه خود شدید و به کمبود آهن شک کردید، ابتدا به برگ‌های جدید و جوان نگاه کنید. اگر رنگ آنها به سبز کم رنگ یا زرد تغییر کرد و رگ برگ‌های آن همچنان به رنگ سبز باقی مانده بود گیاه شما دچار کمبود آهن شده است. توجه داشته باشید که زرد شدن برگ‌های گیاه همیشه به دلیل فقر آهن نیست و کمبود عناصری مانند فسفر و یا ایجاد بیماری‌های ویروسی نیز ممکن است باعث زردی شوند.

افزایش سبزینگی گیاه سانسوریا و مقاومت آن با کمک کود آهن

دراین صورت استفاده از کودهای متعادل مخصوص گیاهان آپارتمانی به شما کمک می‌کنند تا خیالتان از تامین عناصر ضروری مانند فسفر راحت شود و درصورت مشاهده رنگ زرد با استفاده از کود آهن این مشکل را برطرف کنید.  

آیا کود آهن برای سانسوریا مضر است؟

حتما شماهم اسم سانسوریا ابلق را شنیده‌اید یا آن را در منزل خود پرورش می‌دهید. سانسوریا ابلق گونه خاصی از سانسوریا نیست بلکه در بین انواع مختلف، نوع ابلق آن نیز قابل مشاهده است. به عنوان مثال سانسوریای شمشیری در دو نوع سبز و البق وجود دارد. حال سوال اینجاست که آیا کود آهن برای سانسوریا مضر است؟ نکته‌ای که باید برای مصرف آهن درنظر بگیرید این است که مصرف بیش از حد کود آهن  برای نوع ابلق سانسوریا خوب نیست و باید در استفاده از آن برای ابلق دقت کرد؛ زیرا با افزایش سبزینگی در سانسوریا ابلق، تمام برگ گیاه یک دست سبز شده و جلوه خود را از دست می‌دهد.  

چه زمانی از کود آهن برای سانسوریا استفاده کنیم؟

بهترین زمان کوددهی برای گیاهان در فصل‌های بهار و تابستان است. و در پاییز و زمستان کوددهی به نصف کاهش پیدا می‌کند یا قطع می‌شود. اما درکل زمان کوددهی به سن گیاه و نیازهای آن بستگی دارد. همچنین یکی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از کود آهن بعد از جابه‌جایی یا تعوض خاک و گلدان سانسوریا است؛ زیرا در این زمان‌ها گیاه دچار شوک شده و استرس سبب پژمرده شدن و حتی مرگ گیاه شود. قبل‌تر گفتیم که کود آهن سبب افزایش مقاومت سانسوریا شده و از شوکه شدن آن جلوگیری می‌کند.  

مقدار و نحوه مصرف کود آهن برای سانسوریا

نحوه مصرف کود آهن برای سانسوریا تا حد زیادی به نیاز این گیاه و نوع کود مورد استفاده بستگی دارد. کود آهن در دو نوع محلول پاشی و آبیاری در دسترس افراد قرار می‌گیرد. در روش محلول پاشی آهن از طریق برگ جذب گیاه شده و به سرعت تاثیر خود را می‌گذارد. در روش آبیاری، آهن از طریق ریشه به گیاه می‌رسد و کمی زمان می‌برد تا در دسترس گیاه قرار بگیرد اما ماندگاری آن بیشتر است.

استفاده از کود آهن برای گیاه سانسوریا

کودهای آهن نانو از ذرات بسیار ریز تشکیل شده و به همین دلیل سرعت جذب بسیار بالایی دارد. همچنین از کیفیت بالایی برخوردار است و در کمترین زمان ممکن نیاز گیاه شما را برطرف می‌کند. میتوانید جهت تهیه انواع کود کشاورزی مورد نیاز خود از جمله کود آهن نانو از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان اقدام کرده و به صورت آنلاین سفارش خود را نجام دهید.  

کلام آخر

  • استفاده از کود آهن برای سانسوریا سبب افزایش سبزینگی، مقاومت، زیبایی و جذب سایر عناصر مغذی می‌شود.
  • کمبود آهن با علائمی در گیاه آشکار می‌شود که زرد شدن برگ‌ها یکی از آنهاست.
  • برای استفاده از کود آهن برای سانسوریا باید دقت کرد؛ زیرا استفاده بیش از حد برای یک نوع از آن مناسب نیست که در مقاله به آن پرداخته‌ایم.
  • نحوه، مقدار و زمان مصرف آن به نیاز گیاه شما و نوع کودی که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها