راهنمای جامع مصرف کود آهن برای انگور

کود آهن برای انگور

انگور از جمله میوه‌هایی است که درخت آن به مراقبت و توجه بیشتری نیاز دارد بنابراین لازم تا از یک برنامه کودی اصولی و متعادل برای برداشت محصولی با کیفیت پیروی کنید و اضافه کردن عناصر ریزمغذی مانند آهن را به برنامه کودی باغ انگور خود فراموش نکنید.

استفاده از کود آهن مخصوص درخت انگور بسیار ضروری است؛ زیرا تاثیرات چشم‌گیری در بهبود کیفیت میوه و همچنین سلامت درختان شما خواهد داشت. ما در این مقاله به فواید کود آهن برای انگور و همچنین نحوه و مقدار مصرف آن خواهیم پرداخت. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود آهن یکی از ریز مغذی‌های مورد نیاز درخت انگور است که وجود آن باعث باردهی بهتر، سبزینگی و افزایش فتوسنتز گیاه است.
علائم کمبود آهن در درخت انگور زرد شدن برگ‌های جوان، تشکیل نشدن برگ جدید و… است. از علت‌های کمبود آهن در انگور می‌توانیم شوری و کربنات‌های خاک، سفتی خاک، رطوبت شدید و کم آبی و خشکسالی را نام ببریم.

آیا درخت انگور به کود آهن نیاز دارد؟

در اکثر مناطق ایران به دلیل بی‌توجهی به نیازهای خاک، عدم کود دهی اصولی یا مصرف بی رویه از کودها، استفاده از کودهای شیمیایی ارزان قیمت و نامرغوب و… سبب کاهش کیفیت محصول نهایی شده و یا در بدترین حالت باعث مسمومیت خاک می شوند. برای جلوگیری از این اتفاق ابتدا باید از کمبود مواد مغذی در خاک باغ انگور خود آگاه شوید، و سپس با مشورت کارشناسان اقدام به درمان و یا پیشگیری کنید.

در بین تمام عناصر ریز مغذی، گیاهان به عنصر آهن بیشترین نیاز را پیدا می‌کنند و با توجه به نقش ضروری آهن، ارائه راهکارهای مقرون به صرفه برای درمان یا جلوگیری از کمبود آن در درختان انگور بسیار ضروری است. بنابراین مصرف کود آهن برای درخت انگور امری واجب و انکار ناپذیر است.

قبل از هرچیز ابتدا باید بدانید کود آهن چیست و چرا درختان انگور دچار کمبود آهن می‌شوند و به کوددهی نیاز دارند تا بتوانید با تامین نیازهای درختان خود به بهترین نتیجه ممکن یعنی برداشت محصولی با کیفیت دست پیدا کنید.  

کدام استان‌های کشت انگور، کمبود آهن دارند؟

کمبود آهن در باغات انگور بیشتر در مناطقی از ایران دیده می‌شود که خاک‌های آهکی با PH بالا دارند. این شرایط معمولاً در مناطق خشک و نیمه‌خشک ایران، به ویژه در استان‌هایی مانند فارس، کرمان، یزد، و بخش‌هایی از اصفهان رایج است. خاک‌های آهکی و قلیایی، آهن را در شکلی قرار می‌دهند که جذب آن توسط گیاهان دشوار می‌شود، حتی اگر مقدار آهن در خاک کافی باشد.

در نتیجه، انگور ممکن است دچار کمبود آهن شود که این حالت به نام کلروز شناخته می‌شود و باعث زرد شدن برگ‌ها (به خصوص بین رگبرگ‌ها) می‌گردد.

علت کمبود آهن در درخت انگور چیست؟

یکی از کودهای مهم که مصرف آن ضروری است کود آهن برای انگور می‌باشد. درختان انگور به دلایل متعددی دچار فقر آهن می‌شوند از جمله:

 • ph بالا در خاک
 • خاک‌های بسیار شنی
 • افزایش یون‌های مضر مانند سدیم و کلرید در خاک (شوری خاک)
 • رطوبت بیش از حد و زهکشی نامناسب
 • کمبود آب و خشکسالی
 • خاک‌های سفت و سخت
 • وجود مقادیر زیادی از مواد مغذی دیگر مانند فسفر، منگنز، روی، یا مس
 • وجود کربنات‌ها در خاک

در این شرایط، عنصر آهن به فرمی غیرقابل جذب تبدیل شده و عملاً از دسترس ریشه خارج می‌شود. بنابراین ممکن است مقدار آهن مورد نیاز درخت انگور در خاک وجود داشته باشد، اما ریشه قادر به جذب آن نیست.

با مصرف کودهای آهن با کیفیت می توانید باغ انگور خود را از عوارض فقر آهن نجات دهید و محصولی با کیفیت برداشت کنید.

همانطور که گفتیم یکی از علل جذب نشدن آهن در درخت انگور، خاک سفت و شور است. برای اصلاح خاک باغات انگور، بهترین گزینه کود هیومیک اسید برای انگور است که پیشنهاد می‌کنیم با مزایای آن حتماً آشنا شوید و مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

در بخش بعدی با علائم کمبود آهن در درخت انگور آشنا می‌شوید و اهمیت استفاده از کود آهن را بیشتر درک خواهید کرد.  

علائم مهم کمبود آهن در درخت انگور

کمبود آهن یک خطر جدی برای درختان انگور بشمار می‌رود؛ زیرا کیفیت و تناژ میوه را به شدت تهدید می‌کند. عنصر آهن در گیاه یک عنصر غیر متحرک است و در صورت کمبود آن، ابتدا برگ‌های جوان شروع به تغییر رنگ و زرد شدن می‌کنند اما رگ برگ‌ها همچنان به رنگ سبز باقی می‌مانند در این صورت “کلروز آهن” اتفاق می‌افتد.

علائم کمبود آهن در درخت انگور

اما زرد شدن برگ تنها نشانه‌هایی نیست که در صورت کمبود آهن در درخت مشاهده می‌کنید، بلکه گاهی اثرات زیر را به همراه دارد:

 • تشکیل نشدن برگ جدید؛
 • رشد نکردن درخت؛
 • کاهش سوخت و ساز؛
 • کاهش میزان فتوسنتز؛
 • کاهش مقدار کلروفیل؛

در ادامه درباره اثرات فوق‌العاده آهن بر درختان انگور صحبت خواهیم کرد.  

فواید کود آهن برای انگور چیست؟

برای آنکه فواید و مزایای کود آهن را دقیق‌تر بدانید لازم است تا کمی از اصطلاحات علمی استفاده کنیم، وارد سلول‌های گیاهی شویم و با بیانی بسیار ساده وظایف این عنصر مهم را شرح دهیم. ادامه حیات تمام گیاهان به انجام فتوسنتز وابسته است؛ زیرا از این طریق می‌توانند انرژی مورد نیاز برای ادامه فعالیت و سوخت و ساز را تولید کنند. ساختاری که این امر را ممکن می‌سازد کلروپلاست نام دارد و آهن نیز با نقشی اساسی که در سنتز کلروپلاست برعهده دارد، به طور غیر مستقیم سبب افزایش فتوسنتز و در نتیجه بهبود کیفیت میوه می‌شود.

در سلول‌های گیاهی رنگدانه‌های مختلفی وجود دارد اما وجود کلروفیل است که سبب ایجاد رنگ سبز در میوه و برگ‌های گیاه می‌شود. درصورتی که عنصر آهن به مقدار کافی وجود نداشته باشد گیاه قادر به سنتز کلوفیل نیست و درنتیجه سبزینگی گیاه نیز کاهش می‌یابد. از سایر فواید کود آهن مخصوص درخت انگور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش جوانه زنی درخت؛
 • افزایش مقاومت درخت در برابر بیماری‌ها و آفات؛
 • افزایش جذب سایر عناصر ضروری؛
 • درمان زردی برگ‌ها؛
 • بهبود رشد درخت؛

موارد گفته شده تنها بخشی از فواید بی‌شمار کود اهن برای درخت انگور است. پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر حتما مقاله مزایای کود آهن برای گیاهان را مطالعه کنید.  

بهترین کود آهن برای درختان انگور کدام است؟

با توجه به این موضوع که عنصر آهن نقش کلیدی در فعالیت‌های حیاتی درخت انگور دارد، استفاده از کودهایی با کیفیت و در عین حال مقرون به صرفه بسیار اهمیت دارد. اما بهترین کود آهن مخصوص درخت انگور چیست و کدام یک را انتخاب کنیم؟ نانو کودها نوع جدید از کودهای شیمیایی هستند که به دلیل خواص منحصر بفردی که دارند با استقبال بالایی مواجه شده‌اند.

به دلیل اندازه بسیار ریز ذرات آهن به سرعت جذب گیاه شده و می‌توانند نیاز گیاهان شما را به خوبی برطرف کنند. همچنین به دلیل عملکرد بالایی که دارند، سبب افزایش کیفیت محصول می‌شوند و تلفات مواد مغذی را در خاک کاهش داده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رسانند.  

کود آهن 25 درصد شوک و کود آهن شش درصد بمب با تکنولوژی نانو کود تهیه شده‌اند و ضمن داشتن عناصر آهن، دارای دیگر مواد مغذی نیز هستند. تصویر این محصولات را می‌توانید در قسمت زیر مشاهده کنید:

این کودها در سه بسته بندی کاربردی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری توسط فروشگاه نیاز گیاهان عرضه می‌شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر بر روی محصول کلیک کنید.

زمان دادن کود آهن به درخت انگور

بهترین زمان برای استفاده از کود آهن در درختان انگور، پس از گرده‌افشانی و زمانی که میوه‌ها شروع به تشکیل می‌کنند، محسوب می‌شود.

این دوره، معمولاً در اوایل بهار قرار دارد، زمانی که درختان باید انرژی قابل توجهی را صرف تولید برگ‌ها، شاخه‌ها و میوه‌های جدید کنند. کمبود آهن یا عدم جذب کافی آن می‌تواند باعث کوچک ماندن برگ‌ها، عدم رشد مناسب میوه‌ها، زرد شدن برگ‌ها و کاهش چشمگیر عملکرد شود.

همچنین زمانی که میوه‌ انگور در حال درشت شدن است می‌توانید برای شیرین شدن میوه و خوش طعم شدن آن از آهن استفاده کنید چرا که فتوسنتز نقش مهمی در تولید قندهایی دارد که به انگور شیرینی می‌بخشند.

اگر قصد دارید بدانید که زمان کود دهی انگور چه وقتی است و در هر مرحله چه کودی مرود نیاز است، پیشنهاد می‌کنیم حتماً برنامۀ کود دهی انگور را مطالعه کنید.

نحوه و مقدار مصرف کود آهن برای باغ انگور

خوب است بدانید روش کاربرد کود نیز بر میزان اثر گذاری آن تاثیر بسزایی دارد. کود آهن شوک و بمب به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند.

در روش محلول‌پاشی کود آهن، با استفاده از دستگاه مخصوص کود را روی برگ درختان اسپری کنید؛ در این روش آهن از طریق برگ جذب درخت شده و تاثیر آن به صورت سریع اما کوتاه مدت است.

اما در روش آبیاری کود آهن، مقدار کود مورد نیاز را همراه با آب آبیاری (معمولاً به روش شیر بشکه) به درخت برسانید تا از طریق ریشه جذب شود. بنابراین آبیاری آهن می‌تواند آن را به تمام نقاط درخت برساند و از ماندگاری بیشتری نیز برخوردار است.

مقدار استفاده از کود آهن برای انگور، در جدول زیر آمده است:

نحوه مصرفمقدار مصرف
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

توصیه: محلول پاشی یا آبیاری درختان را در زمان اول صبح یا بعد از ظهر که هوا خنک است انجام دهید و آن را به هوای گرم موکول نکنید.

کلام آخر

 • درختان انگور به دلایل متعددی دچار فقر آهن می‌شوند از جمله شوری خاک، وجود کربنات‌ها در خاک، کاهش برخی عناصر مانند فسفر و کلسیم، بالا بودن ph خاک و زهکشی ضعیف از دلایل کمبود آهن در درختان انگور است.
 • نانو کودها نوع جدید از کودهای شیمیایی هستند که به دلیل خواص منحصر بفردی که دارند با استقبال بالایی مواجه شده‌اند. به دلیل اندازه بسیار ریز ذرات آهن به سرعت جذب گیاه شده و می‌توانند نیاز گیاهان شما را به خوبی برطرف کنند.
 • همچنین به دلیل عملکرد بالایی که دارند، سبب افزایش کیفیت محصول می‌شوند و تلفات مواد مغذی را در خاک کاهش داده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رسانند و درباره نحوه و مقدار مصرف آن به‌طور کامل در مقاله صحبت کردیم.

شما تا به حال علائم کمبود آهن در انگور را مشاهده کرده‌اید؟ آیا زردی برگ درختان انگور را توانسته‌اید با کود آهن درمان کنید؟ نظرات، تجربیات و سوالات خود را در بخش کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

جهت تهیه کود و مشاورۀ اختصاصی راجع به کود آهن برای انگور می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در وبسایت تماس حاصل کنید تا همکاران ما شما را راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط

سوال پر تکرار ما باغدران عزیزی که انگور دارید این است که چگونه درخت انگور را پربار کنیم؟ پاسخ به این سوال را در مقالۀ ذکر شده داده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.
راجع به اینکه کدام کود حیوانی برای درخت انگور جوابدهی بهتری دارد، مقاله‌ای را اختصاص داده‌ایم و هر کود را جداگانه بررسی کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتماً به این مقاله مراجعه کنید تا از اطلاعات مفید آن بهره مند شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 4

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها