صفر تا صد کود آهن برای هندوانه

خواص کود آهن برای هندوانه

یکی از عوامل ضروری که بر رشد و کیفیت هندوانه تاثیر می‌گذارد، دردسترس‌بودن «آهن» است. آهن یک ریز مغذی حیاتی است که هندوانه برای فرایندهای فیزیولوژیکی مختلف از جمله فتوسنتز، تنفس و فعال سازی آنزیم‌ها به آن احتیاج دارد.

کمبود آهن می‌تواند باعث زرد شدن برگ‌ها، کاهش رشد یا حتی کاهش کیفیت هندوانه شود. برای اطمینان از رشد و کیفیت محصولتان باید از کود آهن استفاده کنید. در این مقاله هم خواص کود آهن و هم زمان مصرف آهن برای هندوانه را خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

عنصر آهن در هندوانه چه نقشی دارد؟

برای پرورش هندوانه‌های با کیفیت باید نیاز آن‌ها به مواد مغذی را تامین کنید. یکی از اولین اقدامات بعد از کاشت در میان تمام مواد مغذی، آهن یکی از حیاتی‌ترین عناصر مورد نیاز برای رشد و نمو هندوانه است.

استفاده از کود آهن برای مزرعه هندوانه

آهن برای فعال شدن آنزیم‌هایی که در فرایندهای متابولیکی مختلف از جمله تثبیت نیتروژن، تولید انرژی و سنتز DNA نقش دارند ضروری است. این عنصر با تقویت دیواره‌های سلولی و جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از استرس اکسیداتیو به حفظ یکپارچگی ساختاری میوه کمک می‌کند.

عنصر آهن در شیرین شدن هندوانه نقش دارد بنابراین در کنار استفاده از بهترین کود برای رنگ آوری هندوانه، مصرف کود آهن نیز مهم است. در ادامه به شما یاد می‌دهیم که چگونه متوجه کمبود آهن محصولتان شوید.

چگونه متوجه کمبود آهن محصولمان شویم؟

کمبود آهن یک مشکل رایج در محصول هندوانه است به‌خصوص اگر خاک قلیایی باشد. از علائم کمبود آهن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زرد شدن برگ‌ها (به‌ویژه برگ‌های جوان‌تر) در حالی که رگبرگ‌ها سبز است.
 • گاهی اوقات ممکن است برگ‌ها کوچک‌تر شوند یا رشد هندوانه متوقف شود.
 • در برخی شرایط کیفیت میوه هم تحت تأثیر قرار می‌گیرد به‌عنوان‌مثال اندازه آن کوچک می‌شود یا طعم شیرینش را از دست می‌دهد.

در صورتی که کمبود آهن درمان نشود میوه می‌میرد. در بخش بعدی بیشتر درباره کود آهن برای هندوانه صحبت خواهیم کرد.

کود آهن برای هندوانه را بیشتر بشناسید!

کود آهن در فرمولاسیون‌های مختلفی از جمله مایع، گرانول و پودر موجود است. ماده اولیه در کود آهن «عنصر ریز مغذی آهن» است که معمولاً به شکل سولفات آهن، آهن کلات یا اکسید آهن می‌باشد.

یکی از خواص کود آهن برای هندوانه افزایش تناژ است.

سولفات آهن رایج‌ترین شکل کود آهن است اما نوع بهتری از آن به نام نانو کود آهن وجود دارد که عناصرش بسیار ریز و کوچک هستند. این موضوع فرایند جذب عناصر توسط گیاه را راحت‌تر و سریع‌تر می‌کند بنابراین توصیه می‌شود استفاده از نانو کود آهن را در اولویت قرار دهید.

به‌طورکلی کودهای نام برده با سایر کودها سازگار هستند و می‌توان آن‌ها را با سایر مواد مغذی و مورد نیاز هندوانه ترکیب کرد. در بخش بعدی خواص کود آهن برای هندوانه را به شما می‌گوییم.

فواید استفاده از کود آهن که نمی‌دانید

فواید و خواص کود آهن برای هندوانه خیلی زیاد است اما از مهم‌ترین‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در مرحله اول این کود از کمبود آهن پیشگیری و به اصلاح آن کمک می‌کند.
 • کود آهن می‌تواند به بهبود سلامت و قدرت کلی میوه کمک کند و باعث رشد بهتر و عملکرد بیشتر آن شود.
 • این کود باعث ارتقا کیفیت هندوانه از جمله اندازه، شیرینی و رنگ آن می‌شود.
 • کود آهن مقاومت گیاه را در برابر بیماری‌ها و آفات افزایش می‌دهد.
 • این کود می‌تواند با کاهش پوسیدگی پس از برداشت، ماندگاری هندوانه را بهبود ببخشد.

به دلیل خواص بی‌شمار این عنصر ریز مغذی از آن در ترکیبات بهترین کود مایع برای هندوانه استفاده می‌شود تا بتوان به محصولی با کیفیت بالا دست پیدا کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه نحوه مصرف آهن برای هندوانه را بررسی کنیم.

نحوه مصرف آهن برای هندوانه چگونه است؟

نحوه مصرف آهن برای هندوانه متنوع است. شما می‌توانید به‌صورت محلول پاشی، خاک پاشی و آبیاری از آن استفاده کنید.

 • نحوه مصرف آهن برای هندوانه به شکل خاک پاشی

در این روش کود به‌طور مستقیم روی خاک‌های اطراف گیاهان داده می‌شود. روش خاک پاشی در تایم طولانی‌تری نیاز هندوانه به آهن را تأمین می‌کند و برای جذب شدن به زمان احتیاج دارد.

استفاده از کود آهن جامد در زمین کشاورزی
 • نحوه مصرف آهن برای هندوانه به‌صورت محلول پاشی

این روش شامل محلول پاشی برگ‌ها با استفاده از محلول کود آهن است. روش محلول پاشی خیلی سریع کمبود آهن هندوانه را درمان می‌کند.

 • نحوه مصرف آهن برای هندوانه به‌صورت آبیاری

این روش شامل استفاده از کود با کمک سیستم آبیاری است. در این روش مقدار مصرف آهن برای هندوانه کاملاً دقیق خواهد بود.

زمان مصرف آهن برای هندوانه

بهترین زمان مصرف آهن برای هندوانه در مراحل اولیه رشد (مرحله گیاهچه تا مرحله گلدهی) است، زمانی که گیاهان به‌طور فعال در حال رشد و نمو می‌باشد. استفاده از کود در این زمان تضمین می‌کند که گیاهتان آهن کافی برای رشد را داشته باشد.

توصیه کارشناسان ما این است که از یک “برنامه غذایی و کود دهی هندوانه” پیروی کنید تا در زمان مناسب از کود آهن برای گیاهان خود استفاده کنید.

مقدار مصرف آهن برای هندوانه

مقدار مصرف آهن برای هندوانه بر اساس اقلیم، خاک و نوع هندوانه تعیین می‌شود. معمولاً توصیه می‌کنند در هر هکتار، 5 لیتر کود آهن نانو شوک به روش آبیاری اعمال شود. برای روش محلول پاشی نیز به 2 لیتر کود آهن نانو شوک برای یک هکتار نیاز پیدا می‌کنید.

نکات ضروری هنگام استفاده از کود آهن

 • یکی از رایج‌ترین اشتباهات در استفاده از کود آهن، کود دهی بیش از حد است. کود دهی بیش از حد می‌تواند باعث عدم تعادل مواد مغذی در خاک و ایجاد استرس شود. برای جلوگیری از این اتفاق باید زمان و مقدار مصرف آهن برای هندوانه را بدانید و بر حسب آن به محصولتان کود دهید.
 • استفاده از نوع کود آهن بی‌کیفیت می‌تواند منجر به نتایج ضعیف شود؛ زیرا همه کودها برای همه خاک‌ها و محصولات مناسب نیستند.
استفاده از کود آهن در اوایل رشد هندوانه

منابع جایگزین آهن برای هندوانه

به غیر از کود آهن، منابع آهن دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای تکمیل آهن مورد نیاز محصولتان استفاده کنید. یکی از این منابع مواد آلی (مانند کودهای دامی) است. اگر چه این منابع آهن کم‌تری نسبت به کود آهن دارند اما در شرایطی که به کود آهن دسترسی ندارید، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

خرید بهترین کود آهن برای هندوانه

ما در مجموعه نیاز گیاهان بهترین کودهای مورد نیاز برای پرورش هندوانه از جمله کود آهن را عرضه می‌کنیم که می‌توانید با مراجعه به صفحه “خرید کود آهن شوک” این کود را در بسته بندی 1، 5 و 20 لیتری سفارش دهید.

تمامی کودهای برند شوک تولید کشور آمریکا هستند و از غلظت و کیفیت مطلوبی برخور دار می‌باشند. ما در صفحه خرید هر محصول، توضیحات کامل را در اختیارتان قرار داده‌ایم تا بتوانید بهترین کود مورد نیاز را تهیه کنید.

کلام آخر

کود آهن یک نهاد ضروری در تولید هندوانه است که نقش مهمی در پرورش آن دارد و به بهبود سلامتی و قدرتش کمک می‌کند. کمبود آهن یک مشکل رایج در محصول هندوانه است و می‌تواند منجر به کاهش رشد و حتی مرگ میوه شود.

با انتخاب کود آهن و آگاهی از نحوه مصرف آهن برای هندوانه خیالتان از بابت رشد محصول و سود پایان فصلتان راحت خواهد شد. در این مقاله زمان مصرف آهن برای هندوانه را به شما گفتیم پس می‌توانید همین حالا شروع به برنامه ریزی کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها