معرفی کود آهن برای گندم – کمبود آهن چه آسیبی به گندم می‌زند؟

کود آهن برای گندم

گندم از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و غذای اصلی جمعیت زیادی از جهان را تشکیل می‌دهد. در ایران بیشترین سطح زیر کشت، متعلق به محصول گندم بوده و در بین محصولات زراعی نیز اهمیت ویژه‌ای دارد. برای داشتن محصول گندمی که از نظر کیفی و کمی عملکرد خوبی داشته باشد، تغذیه مناسب و به‌موقع گندم اهمیت زیادی دارد. به همین منظور استفاده از کود آهن برای گندم توصیه می‌شود.

آهن از عناصر ریزمغذی بوده و مصرف آن در کنار سایر عناصر ریزمغذی مثل روی، مس، بور و کلر برای تقویت گیاه گندم ضروری است. در ادامه این مقاله زمان مصرف آهن برای گندم، مقدار و نحوه مصرف آهن برای گندم را شرح می‌دهیم.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود اهن برای گندم یکی از ریز مغذی‌های مورد نیاز گیاه است که چنانچه میزان آن در خاک کم باشد، بافت بین رگبرگ‌های گندم شروع به زرد شدن می‌کنند.
برای تامین آهن مورد نیاز گندم می‌توانید از کود آهن نانو مایع بمب و کود آهن نانو مایع شوک استفاده کنید. این دو کود به روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند.

فواید مصرف کود آهن برای گندم چیست؟

قبل از پرداختن به نحوه مصرف آهن برای گندم، بهتر است بدانید کود آهن چیست و چرا گیاهان به آن نیاز دارند. آهن یک عنصر ریزمغذی است، به این معنا که گیاه در مقایسه با عناصر درشت مغذی، به مقدار کمتری از آن نیاز دارد.

کود آهن برای گندم باید به اندازه متناسب به پای گیاه ریخته شود، چرا که مقدار نامتناسب آهن در خاک، می‌تواند رشد گیاه را با اختلال مواجه کند. عنصر آهن در بیشتر خاک‌ها وجود دارد، اما چون از نظر فعالیت بیولوژیکی با محدودیت مواجه است، بهتر است از کود آهن برای رفع نیاز گیاهان استفاده شود. همچنین برای ساخت کلروفیل، سبزینگی و رشد گیاه گندم نیز بسیار مؤثر است.

از فواید مصرف کود آهن برای گیاهان از جمله گندم می‌توان به تولید کربوهیدرات، بهبود تنفس گیاه گندم، احیای شیمیایی نیترات و سولفات و… اشاره کرد.

همچنین مصرف درست و به‌موقع کود آهن باعث افزایش میزان رشد گندم، افزایش پروتئین و گلوتن موجود در دانه‌های گندم شده و به کشت به‌صرفه گندم و افزایش برداشت در هکتار کمک می‌کند. در ادامه شما را با علائم کمبود آهن و راه‌های تشخیص آن آشنا می‌کنیم.

زمان مصرف کود اهن برای گندم

بهتر است کودهای حاوی آهن دو تا سه بار در سال در طی فصل رشد گندم مصرف شوند. بهترین زمان مصرف آهن برای گندم، شروع پنجه‌زنی است. دوره پنجه‌زنی در رشد گندم زمانی است که از اطراف ساقه اصلی گندم دو یا سه ساقه جانبی شروع به رشد می‌کنند.

بهترین کود آهن برای گندم

یک کود آهن باکیفیت باید قابلیت جذب سریع داشته باید و اثرات مثبت آن در زمان کوتاه نمایان شود. کود آهن بمب و کود آهن شوک هر دو ساخت خارج از کشور هستند و با تکنولوژی نانو ساخته شده‌اند. در کودهای نانو مایع ذرات به قدری کوچک شده‌اند که به عمق گیاه نفوذ می‌کنند.

این کودها علاوه بر داشتن آهن، دارای عناصر ریز مغذی دیگر و نیتروژن نیز هستند. این کودها به جذب دیگر مواد مغذی نیز کمک می‌کنند و باعث بهبود فرایند فتوسنتز و افزایش کلروفیل گندم می‌شوند.

علائم کمبود آهن در گندم

با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید به کمبود آهن در گندم پی ببرید. 

  • آزمایش خاک

قبل از کشت گندم، می‌توان با آزمایش خاک به کمبود آهن در آن پی‌برد. گاهی، آهن به اندازه کافی در خاک وجود دارد اما عواملی نظیر آهکی بودن خاک، PH بالای خاک، کمبود مواد آلی و وجود بیکربنات فراوان در آب، باعث اختلال در جذب آهن توسط خاک می‌شوند.

اندازه‌گیری ویژگی‌های خاک، کمک می‌کند تا به غلظت آهن در خاک پی‌ببرید. در این روش باید به صورت صحیح از خاک نمونه برداری کرد و آن را برای تعیین غلظت آهن قابل جذب، به آزمایشگاه انتقال داد. پس از آن کارشناسان، نتایج را تحلیل کرده و شما را از میزان غلظت آهن در خاک مطلع می‌سازند.

  • بررسی ظاهر گندم

زمانی گه گندم کمبود آهن داشته باشد، بافت برگ بین رگبرگ‌ها زرد شده و رگبرگ‌ها سبز باقی می‌مانند، این پدیده کلروز نام دارد و ابتدا برگ‌های جوان‌تر و جدیدتر به آن مبتلا می‌شوند. در موارد شدید، بافت برگ آسیب دیده کاملاً سفید می‌شود.

این زردی به صورت نوارهای متناوب زرد و سبز در امتداد رگبرگ‌های اصلی گندم مشاهده می‌شود.

کمبود آهن در گندم

توجه داشته باشید که کمبود آهن منجر به افتادگی و خم شدن گیاهان نمی‌شود و اگر این حالت را مشاهده کردید، بدانید که گیاه از کمبود منگنز رنج می‌برد. در ادامه نحوه مصرف کود آهن برای گندم را توضیح می‌دهیم.

نحوه مصرف آهن برای گندم

نحوه مصرف آهن برای گندم باید چگونه باشد تا کود آهن بیشترین بهره‌وری را داشته باشد؟ از کودهای حاوی آهن می‌توان به سولفات آهن، کلات آهن و نانو کود آهن اشاره کرد. ما در مقاله معرفی کامل و جامع انواع کود آهن درباره بهترین نوع کود آهن برای گندم به طور کامل صحبت کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

می‌توان کود آهن مایع برای گندم را به دو شیوه محلول پاشی و همراه با آبیاری استفاده کرد. توصیه می‌شود کودهای آهن را به همراه سایر کودهای ریز مغذی استفاده کنید تا اثر بیشتری بر گندم داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای رفع هرچه سریع‌تر نیاز گیاهانتان از روش محلول‌پاشی کود آهن استفاده کنید. اگر شدت زردی برگ گندم زیاد باشد به دفعات محلول‌پاشی بیشتری نیاز است.

مقدار مصرف آهن برای گندم

مقدار مصرف آهن برای گندم چقدر است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از گندم‌کاران را به خود مشغول کرده است. تعیین مقدار کافی کود آهن برای گندم، بستگی به نوع خاک، نوع کود، شرایط آب و هوایی و روش کوددهی متفاوت است

بهتر است ابتدا با روش آزمایش خاک، آن را تحلیل کرده و مواد موردنیازش را شناسایی کرد. به طور کلی برای محلول پاشی یک هکتار زمین گندم به 2 لیتر کود آهن مایع نیاز دارید و برای آبیاری نیز کافی است 5 لیتر کود را همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید.

کلام آخر

عنصر ریز مغذی آهن از جمله عناصر مهمی است که نقش بسزایی در سلامت گیاه و کیفیت نهایی محصول دارد. در واقع بدون وجود آهن، رشد گیاه متوقف خواهد شد، چرا که اکسیژن کافی به برگ‌ها نمی‌رسد و برگ‌ها شروع به زرد شدن و از بین رفتن می‌کنند.

همچنین انتخاب زمان مصرف کود آهن برای گندم یکی از پارامترهای مهم برای کوددهی مناسب است. شما تا به حال شاهد زرد شدن برگ‌های گندم بوده‌اید؟ در این مواقع چه اقدامی را انجام داده‌اید؟ نظر خود را در کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

همچنین اگر در‌ سفارش این کود و اطلاع از میزان مصرف آن نیاز به راهنمایی بیشتر دارید، می‌توانید با شماره تلفن‌های موجود در سایت تماس بگیرید، کارشناسان ما پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود.

مطالب مرتبط
* برای اینکه عناصر مغذی در خاک جذب گیاه شوند، ابتدا باید خاک سالمی داشته باشید. کود هیومیک اسید برای گندم می‌تواند بافت خاک را نرم کرده و اصلاح کند. برای اطلاع از فواید این کود می‌توانید به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.
* اگر قصد دارید افزایش تناژ را برای گندم خود داشته باشید توصیه ما این است که از بهترین کود برای افزایش تناژ گندم استفاده کنید که دارای ده عنصر مغذی است. اطلاعات و ترکیبات این کود را در مقالۀ نام برده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 7

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها