بهترین کود آهن برای درخت پسته با جذب سریع

کود آهن برای پسته

پسته یکی از محصولات محبوب در کل جهان است و به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد بسیار گران قیمت است. همچنین در کشور ایران بخش عمده‌ای از صادرات غیر نفتی به پسته اختصاص دارد. بنابراین ضروری است تا نیازهای آن را نادیده نگیریم و مصرف کود آهن برای درخت پسته را جدی‌تر بگیریم.

عنصر آهن با وجود ریزمغذی و کم مصرف بودن آن وظایف مهم را برعهده دارد و در مصرف آن باید نکاتی را رعایت کرد که در مقاله به طور کامل توضیح خواهیم داد.

چرا باید از کود آهن برای پسته استفاده کرد؟

همانطور که می‌دانید درخت پسته در مناطق خشک و نیمه خشک کاشته می‌شود و در این مناطق با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از مهم‌ترین آنها قلیایی بودن خاک است.

اما قلیایی بودن خاک چگونه به درختان پسته آسیب می‌رساند؟ بهتر است قبل از پاسخ دادن به این سوال ابتدا درباره اهمیت عنصر آهن و نقش آن در پسته بپردازیم. آهن مهم‌ترین عنصر در بین ریزمغذی‌ها بشمار می‌رود؛ زیرا در بین عناصر کم مصرف، گیاه بیشترین نیاز را به عنصر آهن دارد.

آهن وظایف متعددی را برعهده دارد و بسیار برای گیاه حیاتی است و درصورت کمبود آن گیاه دچار مشکلات جدی می‌شود که در بخش بعدی درباره این مشکلات در درخت پسته به طور کامل توضیح خواهیم داد.

مهم‌ترین وظیفه آهن، نقش کلیدی آن در تولید کلروفیل است و به عنوان یک کاتالیزور برای انجام واکنش‌های حیاتی عمل می‌کند. یکی از اصلی‌ترین مواردی که سبب کاهش آهن در گیاه می‌شود PH بالای خاک است.

خواص کود آهن برای درخت پسته

آهن در خاک‌های قلیایی به سرعت تثبیت شده و از دسترس گیاه خارج می‌شود؛ بنابراین گاهی ممکن است مقدار آهن مورد نیاز در خاک موجود باشد، اما برای ریشه غیرقابل جذب است.

باید در نظر داشت که قلیایی بودن خاک‌های مناطق پسته کاری، تنها دلیل کاهش آهن نیست؛ بلکه عواملی مانند شوری خاک، کربنات‌ها و… می‌توانند از دلایل آن باشد. بنابراین لازم است حتما از کودهای آهن باکیفیت جهت درمان و تامین نیازهای درخت پسته استفاده کرد.

علائم کمبود آهن در پسته چیست؟

عنصر آهن بسیار کم تحرک است و درصورت کمبود آن، علائم ممکن است با شدت بیشتری ابتدا در برگ‌های جوان درخت پسته ظاهر شود. برگ‌ها شروع به تغییر رنگ کرده و رنگ آنها از سبز کم رنگ تا زرد متغیر است.

درنتیجه‌ی زرد شدن رنگ برگ‌ها، عمل فتوسنتز نیز متوقف می‌شود. همانطور که گفتیم آهن نقش کلیدی در تولید کلروفیل دارد؛ بنابراین طبیعی است که با کاهش آهن، گیاه قادر به تولید کلروفیل نباشد و ساختار کلروپلاست نیز تخریب شود.

همانطور که مشاهده کردید در پی کمبود عنصر آهن زنجیره‌ای از اتفاقات ناگوار رخ می‌دهد، که نتیجه آن کاهش کیفیت میوه است. به طور کلی کمبود آهن در پسته سبب مشکلات زیر می‌شود:

 • کاهش چشم‌گیر در تولید کلروفیل؛
 • تخریب ساختار کلروپلاست؛
 • کاهش عمل فتوسنتز در برگ‌ها؛
 • کاهش رشد طولی ریشه‌ها؛
 • زرد شدن رنگ برگ‌های جوان؛

یکی از علائم آشکار کمبود آهن زرد شدن برگ‌هاست؛ البته هر زردی را نمی‌توان به کمبود آهن ربط داد. بلکه عواملی مانند ویروس‌ها، نماتد، تغییرات دما، کمبود آب و… نیز سبب زرد شدن برگ‌ها می‌شوند. بنابراین باید با انجام آزمایش خاک ابتدا از کمبود آهن اطمینان پیدا کنید؛ سپس برای درمان از کودهای آهن برای درخت پسته استفاده کنید.

چالش کمبود آهن در باغ‌های پسته در استان‌های کرمان، یزد و خراسان جنوبی

کمبود آهن در خاک‌های باغ‌های پسته در ایران دلایل مختلفی دارد از جمله pH بالای خاک که جذب آهن را مختل می‌کند. استان‌هایی که به خاطر شرایط خاص خاک یا آبیاری با آب‌های دارای سولفات و کلرید، با مشکل کمبود آهن در کشت پسته مواجه هستند عبارتند از:

 1. کرمان: استان کرمان به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته در ایران با مشکل کمبود آهن در برخی از مناطق مواجه است، به ویژه در مناطقی که خاک‌ها دارای pH بالا و قلیایی هستند.
 2. یزد: در استان یزد نیز به دلیل ویژگی‌های خاک و کیفیت آب آبیاری که اغلب اوقات شور و سخت است، مشکلات مربوط به کمبود آهن مشاهده می‌شود.
 3. خراسان جنوبی: این منطقه نیز به دلیل داشتن خاک‌هایی با pH نسبتاً بالا و آبیاری با آب‌هایی که دارای سطوح بالایی از مواد معدنی هستند، ممکن است با کمبود آهن مواجه شود.

این موارد فقط نمونه‌هایی از استان‌هایی هستند که با مشکل کمبود آهن در کشت پسته مواجه هستند. برای مقابله با این مشکل، مدیریت خاک، آبیاری صحیح و استفاده از کودهای آهن می‌تواند به بهبود جذب آهن و سلامت کلی درختان پسته کمک کند.

برای تنظیم پی اچ خاک در محدودۀ مناسب و اصلاح خاک شور می‌توانید از کود هیومیک اسید برای پسته استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

کود آهن برای درخت پسته چه خواصی دارد؟

درخت پسته گرچه درختی مقاوم است و در برابر بسیاری از مشکلات مانند شوری خاک مقاومت قابل توجهی دارد، اگر کوددهی متعادلی نداشته باشد و به نیازهای آن توجهی نشود در نهایت محصول مرغوبی نخواهد داد.

آهن جزو عناصر ضروری و بسیار پر مصرف نیست؛ اما وظایف مهمی را برعهده دارد. برخی از خواص و فواید کود آهن برای درخت پسته عبارت‌اند از:

 • افزایش میزان فتوسنتز؛
 • افزایش کارایی مصرف آب؛
 • افزایش هدایت روزنه‌ای؛
 • کاهش مقاومت روزنه‌ای؛
 • افزایش کیفیت نهایی محصول؛
فواید کود آهن برای درخت پسته

ویژگی “افزایش کارایی مصرف آب” درواقع رابطه بین مصرف آب و افزایش رشد گیاه را بیان می‌کند. البته تمام این موارد به نوع رقم درخت پسته نیز بستگی دارد؛ به عنوان مثال در بین تمام ارقام پسته، رقم «احمد آقایی» میزان تعرق کمتر و کارایی مصرف آب بالایی دارد و درنتیجه برای مناطق خشک مناسب‌تر است.

معرفی بهترین کود آهن برای درخت پسته

شاید شماهم در انتخاب بهترین کود آهن برای درخت پسته کمی گیج شده‌اید و نمی‌دانید کدام نوع را انتخاب کنید. امروزه کودها در انواع مختلف در بازار عرضه می‌شوند و هرکدام از آنها معایب و مزایای خود را دارند. نیترات آهن، سولفات آهن، کلات آهن و نانو کودها جزو پر مصرف ترین کودهای آهن بشمار می‌روند.

بهترین کود آهن برای درخت پسته نانو کودها هستند؛ زیرا از ذرات بسیار ریز آهن تشکیل شده و به سرعت توسط برگ گیاه جذب می‌شود. اگر به دنبال روشی برای درمان سریع کمبود آهن در باغ پسته خود هستید پیشنهاد می‌کنیم از کودهای آهن مرغوب و با کیفیت مانند کودهای نانو استفاده کنید.

همچنین باید در انتخاب و تهیه کود مورد نظر خود نهایت دقت و توجه را داشته باشید و از اصالت کالا مطمئن شوید تا بتوانید شاهد رشد درختان خود باشید.

کود آهن 25% درصد شوک تولید کشور آمریکا، با تکنولوژی نانو تهیه شده و به دلیل داشتن ذرات بسیار ریز سریعاً جدب گیاه می‌شود. این کود در سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری تهیه شده است، جهت سفارش و کسب اطلاعات کامل‌تر بر روی محصول مورد نظر کلیک کنید.

ما قبلا در یک مقاله به طور کامل درباره معرفی کارآمدترین انواع کود آهن صحبت کرده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم درصورت علاقه به کسب اطلاعات کامل‌تر مقاله آن را مطالعه کنید.

بهترین روش مصرف کود آهن برای درخت پسته چیست؟

انتخاب روش کوددهی تا حد زیادی به هدف شما بستگی دارد. اگر هدف از کوددهی درمان درختان است، استفاده از روش آبیاری و محلول پاشی در اولویت است.

در روش محلول پاشی، کود آهن را به صورت محلول درآورده و با دستگاه‌های مخصوص روی برگ اسپری می‌کنیم. در این روش آهن به سرعت از طریق روزنه‌های برگ جذب شده و تاثیر خود را در کم‌ترین زمان ممکن خواهد گذاشت.

بعد از آن روش آبیاری توصیه می‌شود. در این روش آهن از طریق ریشه جذب شده و به برگ می‌رسد. همانطور که گفتیم آهن عنصری کم تحرک است و در گیاه به کندی حرکت می‌کند؛ بنابراین در روش آبیاری مدتی طول می‌کشد که به برگ گیاه رسیده و تاثیر خود را بگذارد، اما از ماندگاری بیشتری برخوردار است.

اکثر باغداران و کشاورزان روش آبیاری را به دلیل سهولت و کم هزینه بودن ترجیح می‌دهند؛ زیرا کود همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌شود. در مصرف کود آهن به روش آبیاری نیز مقدار آهن مورد نیاز را در آب حل کرده و به باغ پسته وارد می‌کنیم.

زمان و مقدار مصرف کود آهن برای درخت پسته

برای استفاده از کود آهن برای باغات پسته باید پارامترهای متفاوتی را مورد توجه قرارداد؛ ازجمله آزمایش خاک و مقدار کمبود عنصر آهن, نوع رقم پسته، منطقه کشت و… . در جدول زیر مقدار مصرف این کود را بریا باغات پسته مشاهده می‌کنید.

نحوه مصرفمقدار مصرف
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

از کود آهن در ابتدای فصل بهار استفاده می‌شود، اما هرزمان که علائم کلروز (زردی برگ درختان در اثر کمبود آهن) را مشاهده کردید سریعا به استفاده از کود آهن اقدام کنید تا جلوی آسیب‌های شدیدتر را به باغ خود بگیرید.

تهیه کود آهن برای درخت پسته

پیشنهاد مجموعه ما به شما برای تهیه بهترین کود آهن برای درخت پسته، کود آهن نانو است. زیرا کود آهن نانو به علت سرعت جذب بالا و ریز بودن ذرات آن در کمترین زمان ممکن تاثیر خود را در گیاه شما خواهد گذاشت.

مجموعه ما عرضه کننده انواع کودهای شیمیایی با کیفیت می‌باشد و شما می‌توانید آنچه گیاهان شما به آن احتیاج دارند را به صورت آنلاین سفارش داده و ما در اسرع وقت سفارشتان را در بسته بندی کاربردی به دستتان می‌رسانیم. برای ثبت سفارش خود و دریافت بهترین مشاوره تخصصی می‌توانید از طریق لینک وب سایت نیاز گیاهان اقدام کنید.

کلام آخر

 • درصورت کمبود آهن در گیاهان برگ‌های جوان شروع به تغییر رنگ کرده و عمل فتوسنتز و تولید کلروفیل متوقف شده یا کاهش پیدا می‌کند.
 • در بین تمام ارقام پسته، رقم “احمد آقایی” میزان تعرق کمتر و کارایی مصرف آب بالایی دارد و درنتیجه برای مناطق خشک مناسب‌تر است.
 • بهترین کود آهن برای درخت پسته نانو کودها هستند؛ زیرا از ذرات بسیار ریز آهن تشکیل شده و به سرعت توسط برگ گیاه جذب می‌شود.
 • مقدار و روش مصرف دو پارامتر مهم در کوددهی آهن است که در مقاله به طور کامل به آن پرداختیم.

مطالب مرتبط

برای کود دهی پسته باید طبق یک برنامه اصولی پیش بروید، ما به کمک کارشناسان کشاورزی، جدول کود دهی پسته را تهیه کرده‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم حتماً آن را مطالعه کنید.
برای اینکه محصولی باکیفیت و درشت برداشت کنید می‌توانید از کود درشتی پسته استفاده کنید. زمان مصرف این کود و اطلاعات کامل را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها