بهترین کود مایع مخصوص برنج برای افزایش تناژ

کود مایع مخصوص برنج

برنج، یکی از غلات اصلی و حیاتی در جهان، برای رشد به تغذیه مناسب نیاز دارد. در این میان، کود مایع مخصوص برنج به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی، نقشی اساسی در ارتقای کیفیت و کمیت محصول ایفا می‌کند. در این مقاله، به بررسی مزایای استفاده از کود مایع مخصوص برنج و همچنین راهنمای کامل نحوه مصرف آن می‌پردازیم. 

در ادامه با مزایایی همچون افزایش رشد رویشی، بهبود کیفیت دانه، تقویت مقاومت گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها و افزایش عملکرد محصول آشنا خواهید شد. همچنین، دستورالعمل دقیق نحوه رقیق‌سازی، زمان و میزان مصرف کود مایع مخصوص برنج را خواهیم گفت. پس تا انتها ما را همراهی کنید.

خلاصه‌ای از آنچه در این مطلب گفتیم
کود مایع مخصوص برنج ترکیبی متوازن از نیتروژن، فسفر، پتاسیم، شامل هیومیک اسید و جلبک دریایی و ریزمغذی‌های ضروری برای رشد بهینه برنج است.
استفاده از کود مایع برای برنج باعث افزایش تقویت ساقه‌ها، افزایش تناژ محصول و بهبود عطر و طعم برنج می‌شود.
کود کامل 10x شوک، یک کود مایع تقویتی مخصوص است که تمامی عناصر غذایی ضروری برای رشد سریع و سالم برنج را تامین می‌کند.

کود مایع مخصوص برنج چیست؟

کود مایع برای برنج، یک ترکیب پیشرفته و متوازن از درشت‌مغذی‌های اصلی، یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و ریزمغذی‌های ضروری برای رشد بهینه برنج است.

این کود به‌گونه‌ای طراحی شده که به‌راحتی توسط گیاه قابل جذب باشد و به طور موثری رشد و عملکرد گیاه را افزایش دهد. در ادامه، به بررسی دقیق‌تر ترکیبات، مزایا و روش‌های مصرف این کود پرداخته می‌شود. در کود مایع مخصوص برنج اغلب از ترکیبات زیر استفاده شده:

 • نیتروژن (N): نقش اصلی در افزایش رشد و تولید برگ‌های سبز و پرپشت.
 • فسفر (P): موثر در توسعه ریشه و تقویت سیستم ریشه‌ای، افزایش گلدهی و تولید دانه.
 • پتاسیم (K): افزایش مقاومت گیاه به بیماری‌ها و استرس‌های محیطی، بهبود کیفیت دانه و کارایی مصرف آب.
 • ریز‌مغذی‌ها: شامل عناصر ضروری مانند آهن، منگنز، روی و مس که به مقدار کمی مورد نیاز گیاه هستند ولی برای عملکرد صحیح فرآیندهای فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی حیاتی می‌باشند.
 • هیومیک اسید: برای بهبود ساختار خاک، افزایش ظرفیت نگهداری آب و افزایش فعالیت میکروبی خاک.
 • جلبک دریایی: حاوی هورمون‌های طبیعی گیاهی و عناصر کمیاب که باعث تحریک رشد و توسعه بهتر گیاه می‌شود.

با توجه به موارد ذکر شده قصد داریم در بخش بعدی بهترین کود مخصوص برنج با بالاترین عملکرد را به شما معرفی کنیم.

معرفی کود کامل 10x شوک به عنوان کود مخصوص برنج

کود کامل 10x شوک، یک کود مایع تقویتی است که به عنوان بهترین انتخاب برای تغذیه و رشد بهینه برنج محسوب می‌شود. این کود با استفاده از تکنولوژی نانو و با درصد خلوص بالا تولید شده و تمامی عناصر غذایی ضروری برای رشد سریع و سالم برنج را تامین می‌کند.

ترکیبات ویژه این کود شامل نیتروژن، فسفر، پتاسیم، فولویک اسید، هیومیک اسید، آهن، آمینو اسید، بور، جلبک دریایی و کلسیم، باعث افزایش حاصلخیزی خاک و تقویت ریشه و ساقه برنج می‌شوند. با استفاده از کود 10x شوک، مقاومت برنج در برابر تنش‌های محیطی، آفات و بیماری‌ها به طور قابل‌توجهی افزایش می‌یابد. به همین دلیل است که در بین کشاورزان به کود معجزه گر برنج نیز شهرت دارد.

این کود با کاهش هزینه‌های تولید و افزایش تناژ محصول، به سودآوری بیشتر کشاورزان کمک کرده و برنجی با کیفیت بالا، عطر و طعم مطلوب به ارمغان می‌آورد.

کود کامل 10x شوک با خلوص بالای مواد مؤثره، حداکثر کارایی را در فرایند کوددهی برنج را به همراه دارد و نیاز به سایر کودهای شیمیایی را به حداقل می‌رساند. در ادامه با سایر فواید مصرف این کود کامل آشنا می‌شویم.

مزایای استفاده از کود مایع برای برنج

مهمترین مزایایی که می توان برای کود مخصوص برنج در نظر گرفت شامل موارد زیر است:

 • افزایش پنجه‌زنی
 • افزایش وزن هزار دانه
 • تقویت ساقه‌های برنج
 • افزایش ارتفاع بوته برنج
 • افزایش تعداد خوشه‌ها
 • بهبود عطر و طعم برنج
 • کمک به پر شدن دانه‌های برنج
 • افزایش طول عمر انبارداری برنج
 • جلوگیری از بروز بیماری و مبارزه با آفات
 • بهبود فتوسنتز و افزایش کلروفیل در گیاه
 • افزایش مقاومت گیاه در برابر عوامل محیطی
 • تحریک جوانه‌زنی و توسعه سیستم ریشه برنج
 • افزایش کربوهیدرات، نشاسته و پروتئین در دانه‌های برنج

با مصرف کود 10 ایکس شوک به عنوان کود تقویتی برنج، بوته‌ها سریع‌تر رشد می‌کنند، تناژ در واحد سطح افزایش می‌یابد و ضخامت دیواره سلولی بیشتر می‌شود، بدون نگرانی از سوختگی گیاه، می‌توان از مزایای فوق‌العاده کود مخصوص برنج در تمام دوره رشد بهره‌مند شد.

نحوه مصرف کود مایع مخصوص برنج

کود ده ایکس شوک برای برنج یا همان کود مایع مخصوص برنج به دلیل فرم مایع و قابلیت انحلال‌پذیری بالا، به راحتی قابل استفاده است و به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی قابل مصرف می‌باشد:

 • محلول‌پاشی

کود را با مقدار توصیه شده از آب مخلوط کرده و بر روی برگ‌های برنج محلول‌پاشی کنید. این روش باعث جذب سریع‌تر مواد مغذی از طریق برگ‌ها می‌شود و به خصوص در مراحل حساس رشد گیاه بسیار مؤثر است.

محلول پاشی کود مخصوص برنج در شالیزار
 • آبیاری

کود را با آب مخلوط کرده و در سیستم آبیاری به مزارع برنج اضافه کنید. این روش به گیاه اجازه می‌دهد تا مواد مغذی را از طریق ریشه‌ها جذب کند و به بهبود رشد و عملکرد برنج کمک می‌کند.

میزان مصرف کود مایع مخصوص برنج

مقدار مصرف کود برای برنج با توجه به نوع روش مصرف این کود متفاوت است:

برای محلول‌پاشی بر روی برگ‌های برنج، 3 تا 5 لیتر کود مخصوص برنج را با 400 تا 800 لیتر آب برای هر هکتار مخلوط کرده و بر روی برگ‌های گیاه برنج استفاده کنید. 

برای آبیاری مزارع برنج، 10 تا 20 لیتر کود مخصوص را در هر هکتار بصورت شیر بشکه با آب مخلوط کرده و بر روی زمین به صورت آبیاری وارد کنید. 

زمان مصرف کود مایع برای برنج

کود مایع مخصوص برنج را می‌توان در هر زمانی از دوره رشد گیاه استفاده کرد تا به تقویت گیاه، افزایش تناژ و کیفیت محصول کمک کرده و مقاومت برنج را در برابر تنش‌های محیطی و تغییرات آب و هوا بهبود بخشید.

افزایش تناژ برنج با مصرف کود مایع مخصوص برنج

این کود می‌تواند در مراحل مختلف رشد برنج، از ساقه دهی گرفته تا دوره‌های بحرانی مانند دانه‌بندی، مورد استفاده قرار گیرد تا بهترین نتایج را به دست آورد.

خرید کود مایع برای برنج

کود مایه ده ایکس شوک در اندازه‌های یک، پنج و بیست لیتری در فروشگاه نیاز گیاهان بسته بندی شده و آماده مصرف است. جهت خرید آنلاین کود مایع برای برنج کافیست به صفحه «خرید کود کامل» مراجعه کنید.

حرف آخر

کود مایع مخصوص برنج، با افزایش مقاومت برنج در برابر آفات، بیماری‌ها و تنش‌های محیطی، بهبود فتوسنتز و افزایش تناژ محصول، به کشاورزان کمک می‌کند تا محصولی با کیفیت و بازدهی بالا تولید کنند. 

برای دریافت راهنمایی و مشاوره دقیق‌تر در مورد نحوه مصرف این کود با کارشناسان کشاورزی ما در فروشگاه نیاز گیاهان تماس بگیرید.

مطالب مرتبط

بیماری‌های قارچی که در اثر عوامل محیطی به وجود می‌آیند می‌توانند به شدت عملکرد برنج را کاهش دهند.
بنابراین شناخت یک قارچ کش برنج باکیفیت و به کارگیری آن بسیار مهم است. در این راستا مطالعه مقاله «سم قارچ کش برنج» را توصیه می‌کنیم.
پتاسیم ازجمله عناصری است که در افزایش حجم و وزن دانه‌های برنج نقش دارد و سبب افزایش تناژ می‌شود. برای آشنایی بیشتر مقاله «کود پتاس بالا برای برنج» را مطالعه کنید.

سوالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها