کود گوگرد مایع برای زعفران

کود گوگرد مایع برای پرورش گیاه بسیار ضروریستو باعث افزایش کمیت و کیفیت می‌شود

یکی از پارامترهایی که یک مزرعه‌ی زعفران پیشرفته و پر بازده را از سایر مزارع متمایز می‌کند استفاده‌ی اصولی از کود‌های گوگرد با کیفیت برای زعفران است و ما در این صفحه قرار است کود گوگرد مایع برای زعفران را برای شما موشکافی کنیم. این مقاله به شما در انتخاب و مصرف کود گوگرد کمک می‌کند. در اینجا ابتدا در خواهید یافت که کود گوگرد به چه شکل‌هایی وجود دارد تا بتوانید تخصصی‌تر انتخاب خود را انجام دهید. ابتدا انواع مختلف کود گوگرد موجود در بازار را برسی می‌کنیم؛ سپس با استفاده از اطلاعات کاربردی و عملی، از سیر تا پیاز استفاده از گوگرد مایع برای گیاه زعفران را توضیح داده‌ایم تا با خیال راحت از این کود استفاده کنید.  

نقش کود گوگرد مایع برای گیاه زعفران

گوگرد عنصری متحرک و چهارمین عنصر ضروری برای زعفران است. گوگرد جزو عناصر حیاتی گیاهان بوده و این امر سبب می‌شود فقدان و یا حتی کمبود آن در زعفران، باعث مرگ این طلای سرخ شود. گوگرد در ساختار بسیاری از مواد مغذی درون گیاه،‌ از جمله آمینواسیدها، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و هورمون‌ها حضوری اساسی دارد. برخی از این مواد در ساختار سبزینه‌های گیاهان استفاده می‌شوند. پس می‌توان اینگونه نتیجه گیری کرد که کمبود این عنصر با ارزش به کل گیاه به خصوص به سبزینگی برگ‌ها و فوتوسنتز آسیب جدی وارد می‌کند.

کود گوگرد مایع در سبزینگی برگ های زعفران نقشی اساسی دارد

کود گوگرد برای زعفران را می‌توان از جنبه‌های متفاوتی دسته بندی کرد، که هرکدام از آن‌ها مشخصه‌ی ویژه‌ای دارند. در ادامه با انواع کود‌های گوگرد برای زعفران بیشتر آشنا می‌شویم.  

انواع گوگرد برای گیاه زعفران

از آنجایی که گوگرد یکی از عناصر حیاتی گیاه است و مصرف این کود در گیاه به نسبت بالاست، کمپانی‌های مختلف، این کود‌ها را در شکل‌ها و ترکیبات شیمیایی متفاوتی می‌سازند تا بتوانند برای هر منطقه از زمین با هر نوع خاکی کود مخصوص به خود ارائه دهند. مثلا در کشورهای آمریکایی کودهای تیوسولفات آلومینیوم طرفدار زیادی دارد؛ در نتیجه بدیهی است که تنوع این محصول در بازار گیج کننده به نظر برسد. از طرفی گیاه، گوگرد مورد نیاز خود را می‌تواند به طور طبیعی از محیط اطراف خود دریافت کند. منابع طبیعی گیاه برای دریافت گوگرد از محیط اطراف خود انواعی دارد.  

انواع منابع طبیعی گوگرد برای زعفران

همان طور که کمی قبل گفتیم گیاه بخشی از نیاز خود را از محیط اطرافش بر طرف می‌کند. اگر چه این منابع برای یک زمین زراعی ابدا کافی نیستند و باید حتما سالیانه در چند مرحله زمین خود را کود داد. منابع طبیعی زعفران خود به چند دسته تقسیم می‌شوند:  

گوگرد معدنی برای زعفران

گوگرد موجود در کانی‌ها، در صورت مرغوب بودن خاک کمتر از 5 درصد نیاز گیاه را می‌تواند پوشش دهد. این نوع گوگرد در اثر هوازدگی کانی‌ها و یا بارش باران اسیدی در دسترس گیاه قرار می‌گیرد؛ اما به دلیل سهم اندک آن در تامین گوگردِ گیاه، کمبود آن مشکلی به وجود نمی‌آورد.  

گوگرد آلی برای گیاه زعفران

این نوعِ گوگرد از پوسیده شدن بقایای موجودات زنده بدست می‌آید و باید 80 درصد نیاز گیاه را برطرف سازد؛ اما مشکل اینجاست که در خاک‌های کشاورزی و زراعی رفته رفته منبع طبیعیِ زمین، برای رفع نیاز گیاه کاهش می‌یابد و نیاز به کود دهی دارد.

تاثیر کود گوگرد مایع در پرورش زعفران

انواع کود گوگرد برای زعفران از لحاظ شکل فیزیکی

اغلب کودها از لحاظ شکل فیزیکی به سه شکل مایع، پودر و گرانول در دسترس قرار می‌گیرند. هر چند که گرانول‌ها به علت ناخالصی زیاد و تاثیر گذاری پایین منسوخ شده‌اند.  

کود گوگرد مایع برای زعفران

این نوع از کود گوگرد انحلال پذیری و غلظت بسیار بالایی داشته و برای رفع کمبود‌های خاک و گیاه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورت استفاده‌ی صحیح، کود گوگرد مایع می‌تواند نیازهای گیاه شما را به طور کامل بر طرف کند و امتیازاتی را برای گیاه شما به همراه داشته باشد که کمی جلوتر به آن می‌پردازیم.  

کود گوگرد پودری برای زعفران

یکی دیگر از کودهای گوگرد رایج برای زعفران است؛ ناخالصی آن از کودهای مایع بیشتر است و حل شدن آن ممکن است کمی مشکل باشد و محلول یک‌دستی نتوان تهیه کرد. مشکل دیگر این کود ایجاد گرد و غبار بر روی گیاه زعفران است.  

خواص گوگرد برای زعفران

از آنجایی که گوگرد در بسیاری از واکنش‌های درون گیاه شرکت می‌کند، در نتیجه می‌توان بسیاری از فعالیت‌های گیاه را به آن نسبت داد. به عبارت دیگر: فرض کنید شما می‌خواهید خواص آبی که می‌نوشید را مطالعه کنید و می‌دانید که آب در تمام فعالیت‌های حیاتی بدن نقش دارد و شما تنها خواصی را می‌خوانید که آب به طور مستقیم برای شما دارد. گوگرد نیز علاوه بر فعالیت در اغلب فرایند‌های حیاتی گیاه زعفران، تاثیراتی را به طور مستقیم از خود نشان می‌دهد که عبارتند از:

 1. ضد تنش؛
 2. تقویت خاک و گیاه؛
 3. در دسترس قرار دادن سایر مواد مغذی؛
 4. تحرک جذب عناصر ضروری و ریز مغذی‌ها؛
 5. بالا بردن ارزش غذایی و کیفیت محصولات؛
 6. افزایش طعم و عطر؛
 7. دور کننده‌ی آفات از پیاز زعفران؛
 8. افزایش مقاومت در برابر سرما؛
 9. ضد شوری؛
 10. آمادگی زعفران برای تکثیر؛

حال که کامل با کود گوگرد برای زعفران آشنا شدید و می‌دانید که وجود آن برای گیاهتان چه امتیازاتی را به دنبال دارد، بهتر است بدانید که نبود آن چه خساراتی را به بار می‌آورد. و چگونه متوجه کمبود گوگرد در خاک گیاهمان شویم تا بتوانیم در صورت مواجه با این علائم گیاهمان را نجات دهیم.

اهمیت استفاده از کود گوگرد مایع برای زعفران

علائم کمبود گوگرد در زعفران

علائم کمبود گوگرد در گیاه زعفران مانند علائم کمبود نیتروژن است، با این تفاوت که آشکار شدن علائم کمبود گوگرد بسیار زمان بر است و در صورت مشاهده مسیر سختی برای احیای گیاه در پیش دارید؛ به همین سبب توصیه می‌شود کود گوگرد را با وسواس بیشتری به خاک بدهید و از دستورالعمل ها به طور کامل پیروی کنید. علائم کمبود گوگرد در زعفران عبارتند از:

 • کاهش رشد
 • نازکی ساقه ← خم شدن ساقه و افتادگی گل
 • زردی و خشک شدن برگ‌ها
 • از برگ‌های پیرتر شروع می‌شود (زیرا گوگرد جزو عناصر متحرک است)

کمبود گوگرد در خاک می تواند دلایلی غیر از عدم کوددهی باشد. تا زمانی که این عوامل بر طرف نشوند کوددهی نمی‌تواند اثر گذاری کاملی داشته باشد.  

عوامل کمبود گوگرد در خاک

ممکن است شما در زمان مناسب از کود با کیفیتی استفاده کنید اما پس از مدتی گیاهتان علائم کمبود گوگرد را از خودش نشان دهد. این اتفاق ممکن است دلایل بسیار زیادی داشته باشد، اما در رابطه با کود گوگرد برای زعفران این مشکل مربوط به موارد زیر است:

 1. دمای پایین و کاهش رطوبت؛
 2. خاک های شنی و ضعیف؛
 3. باران های مکرر؛
 4. عدم استفاده از کود مناسب؛

در صورت مواجه با این علائم باید هر چه سریع‌تر به شیوه‌ای مناسب کود گوگرد را محلول پاشی کرد. زیرا که محلول پاشی کود گوگر مایع بسیار تاثیر گذاری سریع‌تری خواهد داشت.  

بهترین زمان مصرف کود گوگرد مایع برای زعفران

همان طور که چندی پیش گفتیم بهترین راه مقابله با علائم کمبود گوگرد در زعفران پیشگیری است؛ به همین منظور باید بدانید که زمان مناسب برای کود دهی گوگرد مایع برای زعفران چه زمانی‌ست! کود گوگرد هم در زمان گلدهی، رشد و تکثیرِ پیاز گیاه نقش زیادی دارد پس باید زمان کوددهی خود را به شکلی تنظیم کنیم که بیشترین بهره‌وری را داشته باشیم.

رعایت زمان کوددهی در افزایش کیفیت زعفران تاثیر مستقیم دارد.

بهترین زمان برای کود دهی گوگرد برای زعفران دو بار در سال است. یک بار در زمان کشت، برای تقویت پیاز و ریشه‌ها تا بتوانند به مواد غذایی بیشتری دسترسی داشته باشند و بار دیگر در زمان گلدهی برای افزایش کیفیت محصول از آن استفاده می‌کنیم. حال شما در بخش عملی مقاله قرار دارید، و با دانستن زمان استفاده کود گوگرد قسمتی از این راه را طی کردید، اکنون باید بدانید که کود گوگرد مایع برای زعفران به چه صورت مصرف می‌شود.  

نحوه‌ی مصرف کود گوگرد مایع برای زعفران

کود گوگرد مایع به دو شکل محلول پاشی و آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. کود گوگرد مایع را به دلیل امولسیون بودن می‌توان به راحتی در کنار سموم کشاورزی و کودهای NPK استفاده نمود. اطلاعات اشتباهی مبنی بر ترکیب کود گوگرد مایع و هیومیک اسید در سایت‌های نامعتبر وجود دارد. باید بدانید این کار خاک شما را به شدت اسیدی می‌کند و در نتیجه‌ی آن ریشه گیاه شما آسیب جدی خواهد دید. بنابراین باید در مصرف هیومیک اسید برای زعفران دقت کرد. توجه کنید که PH مناسب رشد گیاه 5/5 تا 6/5 است و کمتر از این مقدار به گیاه آسیب جدی وارد می‌کند.  

مقدار مصرف کود گوگرد مایع برای زعفران

مقدار مصرف کود گوگرد امری حیاتی است زیرا که اسیدیته‌ی خاک را تنظیم می‌کند، به همین منظور در این مقاله به این موضوع به طور جداگانه پرداخته‌ایم.

برداشت زعفرانی مرغوب با کمک کود گوگرد

برای استفاده از کود گوگرد به روش آبیاری برای گیاه زعفران، از 2 سی سی گوگرد مایع در هر لیتر استفاده میشود. اما مقدار تعیین شده در منابع مرجع 20 لیتر در هر هکتار است؛ به طور کلی اگر بخواهیم جمع بندی کنیم. ابتدا باید گوگرد مایع را با آب به نسبت 2 سی سی در هر لیتر رقیق کنیم و سپس 20 لیتر از این کود را به 2 هکتار زمین بدهیم.  

خرید گوگرد مایع برای زعفران

حال شما اطلاعات کافی برای انتخاب و استفاده از کود گوگرد برای زعفران را دارید. خود می‌توانید تشخیص دهید چه کودی را در چه زمانی استفاده کنید، اگر می‌خواهید از خواص بی‌نظیر گوگرد برای زعفران بهره مند شوید، می‌توانید از طریق لینک وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان وارد صفحه‌ی خرید شوید و کود مورد نظرتان را انتخاب کنید.  

سخن نهایی

کود گوگرد برای زعفران در انواع مختلف در بازار عرضه می‌شود که بهترین آنها گوگرد مایع است که انحلال پذیری عالی و غلظت بسیار بالا از مزایای آن محسوب می‌شود و می‌تواند نیازهای گیاه شما را به طور کامل برطرف کند. گوگرد علاوه بر فعالیت در اغلب فرایند‌های حیاتی گیاه زعفران تاثیرات زیادی میگذارد از جمله: تقویت خاک و گیاه، افزایش طعم و عطر، افزایش مقاومت در برابر سرما و آفات و… انتخاب بهترین روش، زمان و مقدار درست مصرف کود گوگرد برای زعفران تاثیر زیادی در کیفیت نهایی محصول دارد که پیشنهاد می‌کنیم مقاله را تا آخر مطالعه کنید تا به پاسخ تمام سوالات خود برسید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 13

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها