تاثیر منیزیم در رنگ آوری میوه+ بهترین زمان مصرف

تاثیر منیزیم در رنگ آوری میوه

اگر شما نیز به دنبال راهی برای افزایش رنگ محصولات باغی خود هستید، توصیه می‌کنیم از تاثیر منیزیم در رنگ آوری میوه غافل نشوید. این عنصر ریز مغذی با ایفای نقش در فرآیندهای مربوط به رنگ دهی میوه، سبب افزایش غلظت رنگدانه‌های طبیعی در میوه شده و در نتیجه می‌تواند تاثیرات فوق‌العاده‌ای در افزایش جذابیت ظاهری میوه‌ها داشته باشد.

ما در این مقاله به بررسی نحوه عملکرد عنصر منیزیم در میوه‌هایی همچون انار، سیب، پرتقال و… می‌پردازیم و همچنین بهترین کود برای رنگ آوری میوه که حاوی مقادیر بالای منیزیم است را به شما معرفی خواهیم کرد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

تاثیر مصرف منیزیم در رنگ دهی میوه چیست؟

عنصر منیزیم در گروه عناصر ریز مغذی قرار دارد و با توجه به اینکه گیاه در مقادیر کم به آن نیاز پیدا می‌کند، تجربه نشان داده کمبود آن می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به باغدار وارد کند. اما دلیل آن چیست؟

منیزیم به دلیل داشتن نقشی حیاتی در فرایند‌های فیزیولوژیکی مختلف در روند رشد گیاه بسیار ضروری است و یک عضو مهم در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی محسوب می‌شود. به عنوان مثال عنصر ریز مغذی منیزیم در سنتز کلروفیل، تولید انرژی مورد نیاز گیاه، تولید قند، فعال سازی آنزیم‌ها و سنتز پروتئین نقش دارد.

اکنون سوال اینجاست منیزیم چگونه در رنگ گیری میوه تاثیر می‌گذارد؟ میوه به صورت طبیعی حاوی رنگدانه‌هایی است که در مراحل نهایی رشد میوه و در زمان رسیدن آن، غلظت آنها در میوه افزایش پیدا کرده و رنگ محصول را تقویت می‌کنند.

این رنگدانه‌ها شام کلروفیل (سبب ایجاد رنگ سبز در میوه)، آنتوسیانین (عامل ایجاد رنگ‌های قرمز، آبی و بنفش در میوه)، و کاروتنوئید (عامل ایجاد رنگ قرمز و زرد در میوه) می‌شوند.

یکی از نشانه‌های رسیدن میوه تغییر رنگ پوست آن از سبز به رنگ‌های مختلف مانند قرمز یا زرد است. این بدان معنی است که رنگدانه کلروفیل تخریب شده و غلظت رنگدانه کاروتنوئید افزایش پیدا می‌کند که این فرایند به کمک عناصر ریز مغذی از جمله منیزیم امکان پذیر است.

عنصر منیزیم سبب تجمع و تشکیل این رنگدانه‌های طبیعی شده و از این طریق می‌تواند یک بخش مهم از کودهای رنگ آوری میوه را به خود اختصاص دهد. در ادامه به بررسی تاثیر مصرف منیزیم بر رنگ دهی میوه می‌پردازیم.

منیزیم در افزایش رنگ کدام میوه‌ها نقش دارد؟

همانطور که اشاره کردیم یکی از معیارهای مهم برای سنجش کیفیت میوه، جذابیت ظاهری و رنگ آن است. رنگدانه‌هایی همچون کلروفیل، آنتوسیانین و کاروتنوئیدها سبب افزایش رنگ میوه و بهبود کیفیت آن می‌شوند.

عنصر منیزیم با رنگ دهی میوه‌ها در مراحل نهایی رشد به افزایش بازار پسندی محصولات کمک زیادی می‌کند. اما منیزیم در افزایش رنگ کدام میوه‌ها نقش دارد؟ برخی تحقیقات حاکی از آن است که عنصر منیزیم بیشتر باعث ایجاد رنگ قرمز و نارنجی در میوه‌ها می‌شود.

تاثیر منیزیم در رنگ گیری مرکبات

امروزه منیزیم به عنوان یک عامل محدود کننده رشد مرکبات شناخته می‌شود. به ویژه در میوه‌هایی همچون پرتقال، منیزیم سبب افزایش تولید قند می‌شود و از این طریق بر بهبود طعم میوه بسیار تاثیر گذار است.

افزایش رنگ پرتقال با مصرف کود حاوی منیزیم

همچنین در مراحل نهایی تشکیل میوه، عنصر منیزیم سبب روشن شدن پوست مرکبات می‌شود و افزایش رنگ میوه را به همراه دارد. منیزیم می‌تواند مانند یک کاتالیزور عمل کند و سرعت رسیدن میوه را تسریع بخشد. فرایند رسیدن میوه نیز یکی دیگر از فواید مصرف کودهای حاوی منیزیم است که می‌تواند در رنگ پذیری میوه نقش داشته باشد.

تاثیر مصرف منیزیم در افزایش رنگ سیب

همانطور که کمی قبل اشاره کردیم عنصر منیزیم از طریق تأثیر بر فرآیندهای رشدی و متابولیکی در گیاه، به طور غیرمستقیم تاثیری بر رنگ‌گیری میوه‌ها از جمله سیب دارد. این عنصر با تنظیم فعالیت آنزیم‌ها و ترشح هورمونی بر رنگ‌گیری بهتر میوه اثر می‌گذارد و در نهایت به شما کمک می‌کند سیب‌هایی با پوست قرمز، براق و شفاف برداشت کنید.

تاثیر منیزیم در رنگ آوری میوه انار

از تاثیر منیزیم در رنگ آوری میوه می‌توان به قرمز شدن انار اشاره کرد. تغییر رنگ پوست انار به قرمز، یکی از نشانه‌های بلوغ این میوه خوشمزه و جذاب است. با حضور منیزیم در برنامه کوددهی اصولی انار، نه تنها رنگ پوست آن قرمزتر و شفاف می‌شود؛ بلکه دانه‌های آن نیز به طور کامل رنگ می‌‎گیرند و برای برداشت آماده شده  و در دسترس مشتری قرار می‌گیرد.

چگونه منیزیم گیاهان خود را تامین کنیم؟

یکی از بهترین راه‌های تامین منیزیم گیاهان برای بهره گیری از فواید آن استفاده از کودهایی است که درصد قابل توجهی از این عنصر ریز مغذی مهم را در خود جای داده‌اند. برای افزایش میزان بازدهی لازم است از کودهای حاوی منیزیم در زمان مناسب استفاده کنید و با طریقه مصرف آنها آشنا باشید تا بتوانید در هزینه‌های خرید کود نیز صرفه جویی کنید.

بهترین کودهای رنگ آوری حاوی منیزیم

 در این قسمت قصد داریم دو مورد از بهترین کودهای رنگ آوری میوه که شامل مقدار قابل توجهی منیزیم هستند را به شما معرفی کنیم.

کود مولتی کمپلکس جنریت

کود مولتی کمپلکس از برند آمریکایی جنریت با بهترین تکنولوژی روز دنیا تولید می‌شود و طیف وسیعی از مواد ضروری گیاهان از جمله ویتامین‌ها، آمینو اسیدها، عناصر درشت مغذی و ریز مغذی از جمله منیزیم را شامل می‌شود.

کود مولتی کمپلکس جنریت

به طور کلی، کود مولتی کمپلکس با ترکیب عناصر غذایی و مواد آلی مختلف، به گیاهان کمک می‌کند که نیازهای غذایی خود را به بهترین شکل تأمین کنند و در نتیجه، رشد و توسعه بهتری داشته باشند. این کود همچنین می‌تواند در رنگ گیری میوه‌هایی همچون سیب، آلو، شلیل، توت فرنگی و… بسیار موثر باشد و به روش محلول پاشی و آبیاری قابلیت استفاده دارد.

 برای اطلاع از قیمت و خرید کود مولتی کمپلکس جنریت به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

کود کالر بلوم شوک

ترکیب فرمولاسیون کود “کالر بلوم شوک” با افزودن 10 درصد عنصر منیزیم، به طور مستقیم در افزایش رنگ گیری میوه تاثیر می‌گذارد. برای تجربه اثرات فوق‌العاده منیزیم بر افزایش رنگ دهی میوه، توصیه می‌شود در مراحل پایانی تشکیل میوه و کمی قبل از برداشت، از کود “کالر بلوم شوک” استفاده نمایید.

با انجام این کار، می‌توانید جذابیت میوه‌ها و بازار پسندی محصولات خود را به‌طور قابل توجهی افزایش دهید. برای تهیه این محصول می‌توانید به صفحه خرید کود رنگ آوری شوک مراجعه کنید.

کلام آخر

یکی از فاکتورهای اساسی برای افزایش فروش محصول و کسب درآمد، بهبود رنگ و جذابیت ظاهری میوه‌ها است. در میان عواملی که سبب رنگ پذیری میوه‌هایی همچون مرکبات، سیب، گلابی، انار و… می‌شوند نباید از تاثیرات عنصر منیزیم غافل شد.

ما در این مقاله درباره تاثیر منیزیم در رنگ آوری میوه صحبت کرده‌ایم و همچنین بهترین کودهای حاوی منیزیم را به شما معرفی کرده‌ایم که با استفاده از آنها می‌توانید محصولاتی با کیفیت، خوشرنگ و خوشمزه برداشت کنید. امیدواریم این مطلب از سایت نیاز گیاهان برایتان مفید باشد. می‌توانید سوالات خود را در بخش نظرات سایت مطرح کنید تا کارشناسان حرفه‌ای ما در مدتی کوتاه به آن پاسخ دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها