انواع روش‌های طرز تهیه کود آهن خانگی

طرز تهیه کود آهن خانگی

آهن یک عنصر حیاتی در گیاه است که سبزینگی گیاه به طور کامل به آن بستگی دارد. خاک‌های اطراف ریشه، آهن فراوانی دارند، اما این آهن قابل جذب توسط گیاه نیست. اهمیت وجود این عنصر در گیاه به قدری است که کشاورزان سنتی، ریشه تمام مشکلات گیاه را در کمبود آهن می‌دانند و از کود آهن به روش‌های مختلف برای مزارع و باغات خود استفاده می‌کنند. بعضی افراد از ما سوال می‌پرسند که طرز تهیه کود آهن خانگی چگونه است؟ در این مقاله با راهکارای موجود آشنا می‌شوید و کود آهن خانگی را با کود آهن مایع نیز مقایسه خواهیم کرد.

اهمیت وجود آهن در گیاهان و درختان

از جلمه عناصر حیاتی در روند رشد و باردهی گیاهان و درختان آهن است. با اینکه این عنصر در دسته عناصر ماکرو قرار گرفته و نسبت به عناصر ماکرو، به میزان اندکی در گیاه مصرف می‌شود، اما با این حال کمبود آن می‌تواند اثرات مخربی روی گیاه داشته و جلوی عملکرد طبیعی آن را بگیرد. وجود آهن در گیاه باعث افزایش سبزینگی گیاه شده و باعث می‌شود. با کمبود آهن در گیاه، ساخت کلروفیل در گیاه مختل شده و به این ترتیب کم کم از شادابی گیاه کاسته می‌شود، برگ‌ها رو به زردی می‌روند، میزان باردهی آن کم می‌شود و در صورتی که اقدامات لازم در زمینه جبران کمبود آهن انجام نشود، درخت می‌میرد.

کمبود آهن در گیاه

کشاورزان از گذشته به اهمیت وجود آهن در گیاهان پی برده و همواره سعی می‌کردند با استفاده از روش‌های سنتی یا کوددهی سنتی، آهن مورد نیاز گیاه را تأمین کنند. یکی از این روش‌های سنتی که هنوز هم توسط برخی‌ کشاورزان استفاده می‌شود، استفاده از کود آهن طبیعی است که در ادامه راجع به آن صحبت می‌کنیم.

چگونه کود آهن درست کنیم؟

یکی از روش‌هایی که کشاورزان محلی در گذشته برای طرز تهیه کود آهن خانگی انجام می‌دادند و هنوز هم کاربرد دارد، استفاده از براده آهن یا میخ برای تأمین آهن مورد نیاز گیاهان است. البته استفاده از این روش‌ها به عنوان کود، برای استفاده در مزارع و باغ‌ها در سطح وسیع، به هیچ وجه کار عاقلانه‌ایی نیست.

طرز تهیه کود آهن خانگی با میخ زنگ زده

طرز تهیه کود آهن خانگی با میخ‌های زنگ‌زده به سه روش امکان‌پذیر است که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم:

قرار دادن میخ‌های زنگ زده داخل آب

برای درست کردن این کود طبیعی، فقط به چند عدد میخ زنگ‌زده نیاز است. برای تهیه آن، میخ‌های زنگ زده را داخل بطری آب ریخته و چهار الی پنج روز بطری و میخ‌ها را به حال خود رها کنید. پس از چند روز، در سطح آب یک لایه زنگ زده ایجاد می‌شود و آب به رنگ قرمز و قهوه‌ای درمی‌آید.

در این حالت روی در بطری سوراخ‌هایی ایجاد کرده و بطری را تکان دهید و سپس از این آب برای آبیاری گیاهان خانگی خود استفاده کنید. این آب را می‌توانید روی برگ‌ها آب‌پاشی کنید و یا به روش معمولی، پای گیاهان بریزید. به زنگ زدگی میخ، اکسیدآهن یا اکسیدفریک گفته می‌شود. میخ‌های زنگ‌زده دارای پوششی به رنگ قرمز و نارنجی هستند که شکننده بوده و زمانی که در آب قرار می‌گیرند، آهن میخ و اکسیژن موجود در آب بطری، وارد واکنش شده و به اصطلاح می‌گوییم آهن اکسید شده است.

میخ زنگ زده برای گیاه
یک راه ساده و نسبتا سریع برای تولید کود آهن خانگی استفاه از میخ‌های زنگ زده است

این روش می‌تواند باعث افزایش خاصیت اسیدیته خاک شود، یعنی خاصیت قلیایی خاک را کم کند. همانطور که گفتیم از این روش می‌توان در سطح گلدان‌های خانگی و برای گل‌هایی مثل گاردنیا، آزالیا، ایکسورا، هورنسیا و برخی گیاهان دیگر استفاده کرد و به هیچ وجه استفاده از آهن زنگ زده برای درختان برای مزارع و باغ‌های وسیع توصیه نمی‌شود.

ریختن میخ‌های رنگ زده اطراف گیاه

در این روش باید، باید میخ‌های زنگ زده را در خاکی که در اطراف گیاه وجود دارد، ریخته و سپس به گیاه آب بدهید. این میخ‌ها را نباید از پای گیاه بردارید؛ چون هر بار که به گیاه آب می‌دهید، مقداری از آهن موجود در این میخ‌ها به گیاه می‌رسد. از این روش هم فقط برای گیاهان کوچک آپارتمانی استفاده می‌شود و برای کشاورزی و باغداری در سطح وسیع روش مناسبی نیست.

میخ زدن به تنه درختان

در این روش میخ را به تنه درختان فرو کرده و برای همیشه به آن حالت می‌ماند، به امید اینکه آهن گیاه را تأمین کند منتهی بعید است که با این روش، آهن گیاه تأمین شود.

طرز تهیه براده آهن

براده آهن که به آن خاک آهن یا خاک برش نیز گفته می‌شود، حاوی مقادیر زیادی عنصر آهن است. در روش‌های سنتی از این ماده به عنوان کود آهن طبیعی استفاده می‌شد و آن را با خاک پای درخت مخلوط می‌کردند، یعنی از براده آهن برای درخت میوه استفاده می‌کردند. همچنین از براده آهن برای گل های آپارتمانی نیز استفاده می‌شده است.

براده آهن برای گیاه

پودر براده آهن در زمان سوهان کاری، برشکاری و مواردی از این قبیل از فلزات آهنی جدا می‌شود. از این براده در پای درختان به صورت چالکود نیز استفاده می‌شود. این ماده به دو صورت احیا شده و احیا نشده در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. براده به شکل خام نمی‌تواند جذب گیاه شود. فواید براده آهن برای گل و گیاه هنوز هم ثابت نشده است.

کود آهن خانگی بهتر است یا کود آهن موجود در بازار؟

تا به امروز تحقیقات زیادی در مورد نحوه جذب عناصر مختلف توسط گیاهان و درختان انجام شده و نتیجه این بوده که آهن چه به صورت پودر و چه به صورت فلز، نمی‌تواند جذب گیاه شود. چرا که باید حتماً به صورت پایدار و محلول در آب به گیاه نفوذ کند.

در کل تأمین آهن گیاه با استفاده از میخ زنگ زده یا براده آهن، پایه و اساس علمی ندارد و یک روش سنتی است که نسل به نسل منتقل شده است. بنابراین به منظور باروری مزارع و باغات، شما کشاورزان عزیز باید از روش‌هایی که مبتنی بر اصول علمی هستند برای جذب آهن برای گیاه استفاده کنید. در بخش بعدی یک نتیجه بخش معرفی می‌کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ کود آهن برای گیاهان آپارتمانی را نیز مطالعه کنید تا بدانید که چگونه از این کود بی‌نظیر بهره‌مند شوید.

خرید بهترین کود آهن مایع

طرز تهیه کود آهن خانگی به روش‌های مختلفی صورت می‌گیرد و نتیجه آن کودهای آهن در انواع مختلف مثل کود نانو مایع، کود سولفات آهن، کلات آهن وجود دارند که وظیفه همه آن‌ها کمک به گیاه برای جذب آهن موجود در خاک است. اگر می‌خواهید محصول پرباری داشته باشید، بهتر است بهترین نوع آن را انتخاب کنید و کود بی‌کیفیت را صرفا به خاطر قیمت پایین آن نخرید.

کمپانی آمریکایی شوک یک کود آهن نانو مایع به بازار عرضه کرده است که ذرات آهن آن به قدری ریز شده‌اند که به راحتی می‌توانند جذب برگ گیاه شوند.

خوشبختانه این کود علاوه بر آهن دارای عناصر مغذی دیگری مانند نیتروژن، پتاسیم، کلر، سدیم، کادمیوم، گوگرد و کبالت است که نیاز گیاهان به عناصر ضروری را پاسخ می‌دهد. این کود می‌تواند میوه‌ها را شیرین‌تر کند و برگ‌های زرد در گیاهان را درمان کند.

این کود باعث می‌شود گیاه بتواند سایر عناصر مورد نیاز خود مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم را بهتر جذب کند. همچنین مقاومت گیاه را در برابر انواع بیماری‌ها، آفات و تنش‌های محیطی بالا می‌برد.

کود آهن شوک

شما می‌توانید جهت خرید کود آهن شوک به صفحۀ نام‌برده مراجعه کرده و حجم مناسب برای گیاهان آپارتمانی یعنی کود آهن یک لیتری را تهیه کنید. پس از ثبت سفارش، ما محصول را در زمان کوتاه درب منزلتان ارسال می‌کنیم.

سخن نهایی

در این مقاله روش‌های طرز تهیه کود آهن خانگی را بررسی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم رسیدگی به گل و گیاهان و محصولات زراعی و باغی خود را جدی بگیرید و به جای استفاده از روش‌های منسوخ شده از کودهای نانو مایع شوک استفاده کنید.

 دعوت می‌کنیم در بخش دیدگاه‌ها نظرات خود را با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم. همچنین می‌توانید با تماس با شماره‌های موجود در وبسایت، علاوه بر تهیۀ کودهای با کیفیت، از مشاوره‌های تخصصی کارشناسان ما نیز بهره‌مند شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 33

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جواد لعل انصاری

سلام درخت اقاقیا دارم برگهایش زرد شده بود کود آهن پاش ریختم بعد چند روز برگها همه سبز شدند