کود نیترات کلسیم چیست؟ علائم کمبود این کود را بشناسید

کود نیترات کلسیم

کود نیترات کلسیم (Calcium Nitrate Fertilizer) از جمله کودهای محلول در آب است. نیترات کلسیم دو عنصر نیتروژن و کلسیم را به طور همزمان برای گیاه تأمین می­‌کند. این کود مانع از درگیر شدن گیاه با آفات و بیماری‌ها، پوسیدگی و… افزایش کیفیت آن می‌شود.

در این مقاله می­‌خواهیم به اهمیت نیترات کلسیم در رشد گیاهان، روش و بهترین زمان مصرف کود نیترات کلسیم، محلول پاشی، اهمیت کود نیترات کلسیم برای پسته و گوجه فرنگی و غیره بپردازیم. با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود نیترات کلسیم یکی از کودهایی است که در محصولات باغی و زراعی مختلف از جمله پسته، انار، گوجه فرنگی، فلفل دلمه‌ای، کاهو، سیب زمینی و بادمجان کاربرد دارد.
از این کود می‌توانید در ابتدای فصل بهار و در زمان رشد محصول، حداقل دو بار استفاده کنید. بهترین روش مصرف این کود آبیاری است.

کود نیترات کلسیم چیست؟

کود نیترات کلسیم، که به آن کلسیم آمونیوم نیترات نیز گفته می‌شود، از لحاظ شیمیایی به عنوان یک ترکیب یونی در نظر گرفته می‌شود که از یون‌های نیترات (NO3-) و یون‌های کلسیم (Ca2+) تشکیل شده است.

شاید سوال بپرسید که به چه علت دو عنصر نیتروژن و کلسیم را با یکدیگر ترکیب کرده‌اند و یک کود جدید به نام نیترات کلسیم تولید کرده‌اند؟ پاسخ این است که وجود نیتروژن در این کود باعث افزایش جذب کلسیم توسط گیاه می‌شود.

کلسیم یکی از ضروری ترین نیازهای گیاه است که مواد لازم برای ساخت دیواره سلولی گیاه را تامین کرده و استرس و بیماری را از گیاه دور می‌­کند. کلسیم در واکنش های آنزیمی و هماهنگی فرایندهای بین سلولی تاثیر شگرفی دارد. نیترات کلسیم برای گیاهان دانه دار بسیار مهم بوده و کمک می‌کند تا میوه‌ای با کیفیت بهتر و ماندگاری بیشتر تولید شود.

تأثیر کمبود کلسیم بر روی محصولات باغی و زراعی

 • کمبود کلسیم در گیاهان مختلف شکل متفاوتی دارد به طورمثال در گیاهانی مانند گوجه فرنگی و فلفل دلمه‌ای در انتهای میوه پوسیدگی ایجاد می­‌کند.
 • کمبود کلسیم در کاهو باعث سوختگی نوک برگ می‌شود.
 • کمبود کلیسم باعث ایجاد لکه های قهوه‌ای رنگ داخل سیب زمینی می­‌شود.
 • در پسته با مشاهده لکه پوست استخوانی متوجه کمبود کلسیم می‌شوید.
 • کمبود نیترات کلسیم در انار، موجب ترک خوردن میوه می‌شود.
 • کمبود کلسیم در بادمجان باعث پوسیدگی گلگاه و تیرگی سطح بادمجان می‌شود.
کمبود نیترات کلسیم در فلفل دلمه ای
کمبود نیترات کلسیم در سیب زمینی
کمبود نیترات کلسیم در گوجه فرنگی

عوارض کمبود کلسیم در گیاهان دیگر به شرح زیر است:

 1. کمبود کلسیم رشد گیاه را دچار تحریف کرده و در قسمت انتهایی ریشه، برگ‌های جوان و انتهای ساقه مختل می­‌کند.
 2. کمبود کلسیم باعث می‌شود سلول‌های ضعیف تر در مقابل حملات بیوتیک از بین بروند.
 3. کمبود کلسیم باعث سفت و سخت شدن خاک می‌شود طوری که مانع از ورود جریان هوا به خاک شده و باعث توقف رشد ریشه وکم‌رنگ شدن برگ‌ها می‌شود.
 4. برگ‌ها و شاخه‌ها ممکن است به دلیل کمبود کلسیم واکنش‌های پوسیدگی نشان دهند که معمولاً با سیاهی و تیرگی در نقاط مختلف برگ‌ها آغاز می‌شود.
 5. تغییر شکل و سوختگی نوک برگ‌ها، چروک و مچاله شدن برگ های گیاه از عوارض دیگر کمبود کلسیم است.
 6. کمبود کلسیم باعث کاهش کیفیت محصول، ریزش میوه و ریزش برگ در برخی گیاهان و درختان می شود
 7. کاهش ماندگاری و دوام گیاه پس از برداشت.
 8. افتادگی گل در گیاهانی نظیر بنفشه آفریقایی.
 9. گیاهانی که کمبود کلسیم دارند میوه های بد شکل تولید می­‌کنند.
 10. ایجاد لکه‌های سیاه در میوه و نیز چوب پنبه‌ای شدن و له شدگی بافت گیاه در اثر کمبود کلسیم.

خواص کود نیترات کلسیم که باید بدانید

از کود نیترات کلسیم با اهداف گوناگونی برای گیاهان می­‌توان استفاده کرد. کلسیم در جلوگیری از بیماری‌های گیاه مخصوصاً در گیاهان میوه‌دار تاثیر زیادی دارد. از نقش کلسیم در تغذیه گیاه نیز نباید غافل شد چون کود نیترات کلسیم منبع غنی نیتروژن همراه با کلسیم برای بهبود کیفیت میوه وسبزیجات است.

این کود باعث جذب پتاسیم، کلسیم و منیزیم توسط گیاه می‌شود که تأثیر بسزایی در رشد آن دارد. استفاده از نیترات کلسیم می‌تواند تحمل گیاه در برابر گرما را افزایش داده و میزان استرس گرمایی گیاه را در آب و هوای گرم کاهش دهد.

این کود نیز می‌تواند گیاهان و محصولات زراعی را در برابر بیماری‌ها محافظت کند. همچنین، نیترات کلسیم محلول در آب، ساختار متخلخل خاک را حفظ می‌کند و باعث بهبود رنگ گیاه می‌شود. گنجاندن اسید هیومیک در برنامه غذایی گیاه در کنار نیترات کلسیم باعث کلاته شدن و جذب بهتر عناصر توسط ریشه‌ها می‌شود.

نکته: قبل از اختلاط و استفاده همزمان از کودها تست اختلاط پذیری انجام دهید و یا از مشاوره کارشناسان سایت نیاز گیاهان استفاده کنید تا به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

خرید بهترین کود نیترات کلسیم

بهترین شکل این کود، نوع مایع آن است زیرا این کود در آب به خوبی حل شده و به راحتی توسط گیاه جذب می‌شود، در حالی که در خاک حل نمی‌شود. پیشنهاد می‌کنیم از روش چالکود و کود نیترات کلسیم گرانوله به هیچ وجه استفاده نکنید.

چه صاحب گلخانه باشید و چه باغدار و کشاورز باشید به راحتی می توانید از کود نیترات کلسیم برای رشد بهتر محصولات تان استفاده کنید. تاکید و تلاش وبسایت نیاز گیاهان فروش مستقیم و بدون واسطه کود نیترات کلسیم با کیفیت بالا و قیمت مناسب است.

بهترین روش مصرف کود نیترات کلسیم

از کود نیترات کلسیم بسته به نوع گیاه و هدفی که دارید می توانید به روش‌های آبیاری و محلول پاشی استفاده کنید.

محلول پاشی نیترات کلسیم

یکی از روش‌های مصرف کود نیترات کلسیم محلول پاشی است که باید در اواسط فصل برای هر هکتار دو تا سه لیتر کود نیترات کلسیم را مصرف کنید. دقت کنید پس از ترکیب کود و آب، محلول پاشی را به اندازه‌‌ای ادامه دهید که درخت یا گیاه کاملاً خیس شوند و قطرات کود از آن چکه کند.

آبیاری نیترات کلسیم

بهترین روش مصرف نیترات کلسیم، روش آبیاری است و پیشنهاد ما این است که روش آبیاری را در اولویت قرار دهید. چرا که این کود باید تنها از طریق ریشه جذب شود و از آنجا که نیتروژن یک درشت مغذی است، جذب آن از طریق خاک بیشتر است.

اگر همراه با آبیاری قطره‌ای یا غرقابی قصد دارید از کود نیترات کلسیم شوک استفاده کنید، باید برای هر هکتار از پنج تا ده لیتر کود استفاده کنید.

نکته: به خاطر داشته باشید زمانی که از کود نیترات کلسیم استفاده می‌کنید، نباید آن را با کودهای دیگر مخلوط کنید.

بهترین زمان مصرف کود نیترات کلسیم

از کود نیترات کلسیم در تمام دوره‌های رشد گیاه می‌­توان استفاده کرد. برای درختان میوه بهتر است دوبار کود دهی از زمان تشکیل میوه استفاده کنید.

مصرف این کود در دوران جوانه زنی باعث افزایش محصول و جلوگیری از ریزش گل می‌شود. بهتر است فاصله میان هر بار کود دهی 14 روز باشد. برای سایر محصولات بهترین زمان استفاده از کود نیترات کلسیم ابتدای دوره رشد برای تحکیم دیواره سلولی گیاه به فاصله 10 تا 14 روز است.

مصرف کود نیترات کلسیم برای رفع بیماری‌های گیاه

برای گیاهانی که به پوسیدگی انتهای شکوفه مبتلا هستند محلول پاشی کود نیترات کلسیم به شاخ و برگ گیاه بهترین روش درمان است. چون این روش مصرف کود نیترات کلسیم باعث جذب سریع کلسیم توسط گیاه می‌شود بهتر است در فصل رشد دو یا سه بار در هفته کود دهی را تکرار کنید.

مطالب مرتبط
* یکی از محصولاتی که نیاز مبرم به نیترات کلسیم دارد، پسته است. کود نیترات کلسیم برای پسته باید در دو نوبت از فصل رشد استفاده شود که توضیحات آن را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.
* نیترات کلسیم برای هندوانه از کودهای ضروری است که عدم مصرف آن موجب بروز پوسیدگی و… می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم با علائم کمبود این کود در هندوانه آشنا شوید و مقالۀ نام برده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها