همه چیز درباره کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی

کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی

اگر شماهم جزو آن دسته از افرادی هستید که به نیازهای گیاه خود توجهی ندارید و تنها به آبیاری آنها بسنده می‌کنید، این مقاله برای شماست. بهتر است قبل از هر اقدامی برای کوددهی، همه چیز را درباره کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی بدانید تا با تقویت گیاه خود از زیبایی و چشم‌نوازی آن لذت ببرید. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

چرا باید از کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنیم؟

در طبیعت، زمانی که گیاهان کود فسفر موجود در خاک را استفاده می‌کنند، فسفر از دست رفته مجدد توسط بقایای پوسیده سایر گیاهان و جانوران به خاک برمی‌گردد و جایگزین می‌شود.اما در مورد گل‌های آپارتمانی این وظیفه شماست که فسفر مورد نیاز گیاهتان را تامین کنید تا مطمئن شوید گیاه در یک محیط غنی درحال رشد است. اینجاست که کودهای شیمیایی فسفر بالا به دادتان می‌رسند.یکی از اصلی‌ترین وظایف فسفر افزایش ریشه دهی است که همین امر سبب می‌شود گیاهِ سالم‌تر، شاداب‌تر و سرسبزی داشته باشیم و از نگاه کردن به آن در منزل یا محیط کار لذت ببریم.

تاثیر فوق‌العاده کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی

اگر فسفر در خاک وجود نداشته باشد ریشه رشد نمی‌کند و نمی‌تواند عناصر غذایی جذب شده را در گیاه منتقل کند و قندها و نشاسته‌ها در بافت گیاه جمع می‌شوند. لب مطلب آن است که گیاه بدون فسفر انرژی ندارد و رشد آن کم یا متوقف می‌شود. اگر علاقه دارید در مورد کود فسفر اطلاعات جامعی کسب کنید، مقاله “کود فسفر چیست؟” را از دست ندهید.گیاه برای انجام چه فعالیت‌هایی به فسفر نیاز دارد؟ یا به عبارتی دیگر فواید کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی چیست؟ در بخش بعدی بطور کامل به پاسخ سوالتان خواهید رسید.

فواید کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی

تا این قسمت از مقاله ضرورت استفاده از کود فسفر بالا برای گیاهان آپارتمانی را توضیح دادیم و متوجه تاثیر بسیار مهم عنصر فسفر در عملکردهای حیاتی گیاه شدیم.حال نوبت آن رسیده است که فواید استفاده از کود فسفر بالا را برای گیاهان آپارتمانی بدانید تا با چشمانی باز دست به انتخاب بزنید. برخی از مزایای آن شامل موارد زیر می‌شود:

 • خاصیت تحریک کنندگی برای افزایش رشد ریشه را دارد؛
 • باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر قارچ‌ها و عوامل بیماری‌زا می‌شود؛
 • افزودن آن به خاک قبل از کاشت سبب می‌شود دانه یا بذر به نحو احسنت رشد کنند؛
 • فسفر در استحکام دیواره سلولی نقش دارد؛
 •  گیاه را در حالت ایستاده نگه می‌دارد؛
 • تولید گل و میوه را افزایش می‌دهد؛
 • جوانه زنی گیاه را تقویت می‌کند؛

بطور کلی زمانی که گیاه علائم کمبود مواد مغذی را نشان داد باید به سرعت برای درمان آن اقدام کرد. اما در مورد کود فسفر پیشگیری نسبت به درمان در اولویت است؛ برای اینکه بفهمیم آیا گیاه آپارتمانی به فسفر نیاز دارد یا خیر، ادامه مقاله را حتما مطالعه کنید.

چگونه بفهمیم گیاه به فسفر نیاز دارد؟

بعضی از گیاهان مخصوصا گیاهان گلدار مانند هویا یا گل‌هایی که ریشه‌های ضخیم دارند نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی به فسفر بیشتری نیاز پیدا می‌کنند.این نوع گیاهان فسفر خاک را با سرعت بالاتری مصرف می‌‎کنند و نیز ممکن است نیاز به کوددهی بیشتری داشته باشند. مطمئن ترین راه برای فهمیدن اینکه گیاه به فسفر نیاز دارد یا خیر، انجام آزمایش خاک است.

بنفش شدن رنگ برگ به دلیل کمیود فسفر در گیاه

اما گاهی اوقات کمبود فسفر به‌ قدری شدید می‌شود که گیاه علائمی را نشان می‌دهد و از این طریق به شما اطلاع می‌دهد که فسفر کافی دریافت نمی‌کند.علائم کمبود فسفر در گیاه آپارتمانی عبات اند از:

 • تغییر رنگ برگ به بنفش؛
 • متوقف شدن رشد گیاه؛
 • کوچک و ضعیف ماندن برگ‌ها؛
 • تولید نشدن برگ جدید؛
 • ضعیف شدن ریشه؛
 • کوتاه ماندن ساقه؛

بسیاری از گیاهان تمایل دارند حداقل 1 الی 2 بار در طول فصل رشد خود کوددهی شوند. زمانی که از یک کود متعادل که حاوی تمام عناصر مورد نیاز گیاه است استفاده می‌کنید، گیاه همراه با سایر عناصر فسفر را نیز جذب می‌کند.در بخش بعدی قصد داریم شما را با انواع مختلف کود فسفر بالا آشنا کنیم و پیشنهاد می‌کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

انواع کود فسفر برای گیاهان آپارتمانی چیست؟

انتخاب کود مناسب برای گیاهان آپارتمانی به عوامل مختلفی بستگی دارد و جدا از اینکه کوددهی باید متعادل و اصولی باشد، لازم است تا در مورد انتخاب روش کوددهی نیز تصمیم بگیرید.به طور کلی کود فسفر بالا به 3 شکل وجود دارد که هرکدام معایب و مزایای خود را دارند. برای انتخاب هوشمندانه باید با ویژگی هریک اشنا شوید تا شاهد بهترین نتیجه ممکن باشید.

کود فسفر مایع

استفاده از کود فسفر مایع بسیار راحت است زیرا روش مصرف آن بصورت آبیاری است. کودهای مایع درصد خلوص قابل توجهی دارند و از غلظت بالایی برخوردار هستند.

استفاده از کود فسفر مایع همراه با آب آبیاری

فقط باید در مقدار استفاده آن دقت کنید تا به اندازه کافی رقیق شود و گیاه شما را نسوزاند. همچنین از نظر اقتصادی بسیار بصرفه هستند و فسفر موجود در آنها به سرعت توسط ریشه گیاه جذب می‌شود.

کود فسفر پودری

روش استفاده از کود فسفر پودری نیز مانند شکل مایع آن بصورت آبیاری است اما توجه کنید که باید حتما به طور کامل در آب حل شود تا بتواند تاثیر خود را بر گیاه شما بگذارد. درصد خلوص کود پودری اندکی نسبت به شکل مایع کمتر است اما در دسته کودهای بسیار کاربردی و پر مصرف قرار می‌گیرد.

 کود فسفر گرانول

این نوع کود قابلیت انحلال پذیری در آب را ندارد بنابراین به صورت مخلوط با خاک استفاده می‌شود. مدت زیادی در خاک باقی می‌ماند و نیاز فسفر گیاه شما را برطرف می‌کند.یکی از نکات منفی کود گرانول این است که برای اثر گذاری به زمان زیادی نیاز دارند و برخلاف دو مورد قبلی، در لحظه تاثیر خود را نمی‌گذارد. همچنین عدم توانایی در کنترل فسفر آزاد شده یکی دیگر از معایب کودهای فسفر گرانوله است.

آیا کود فسفر برای تمام گیاهان آپارتمانی مفید است؟

کود فسفر به دلیل خواص و کاربرد بی‌شماری که دارد یکی از کودهای پر مصرف برای تمام گیاهان بشمار می‌رود و نه تنها برای گیاهان آپارتمانی، بلکه در باغبانی و زراعت از انواع کود فسفر بالا استفاده می‌شود.

مصرف کود فسفر مایع برای گیاهان آپارتمانی سبب تقویت آنها می‌شود.

بگونه‌ای که کمبود آن ضعف، کاهش عملکرد و حتی مرگ گیاه را در پی دارد. اما باید توجه کنید که مصرف بی‌رویه از آن خطرات زیادی را به همراه دارد؛ از جمله:

 • باعث کاهش جذب سایر عناصر مانند نیتروژن و پتاسیم می‌شود؛
 • خاک گلدان را مسموم میکند؛
 • فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید خاک را مختل می‌کند؛

بنابراین در مصرف هر نوع کود باید تعادل را رعایت کنید و کوددهی اصولی داشته باشید.

کلام آخر

 • عنصر فسفر در فعالیت‌های مختلف گیاه نقش دارد و به افزایش جوانه زنی، تشکیل کلروفیل، توسعه ریشه، استحکام ساقه و برگ گیاه، انتقال انرژی و… کمک می‌کند.
 • درصورتی که گیاه، کمبود فسفر را حس کند علائمی بروز می‌دهد که درصورت مشاهده باید به سرعت برای رفع آن اقدام کرد. علائمی مانند: تغییر رنگ برگ به بنفش، متوقف شدن رشد گیاه، کوچک و ضعیف ماندن برگ‌ها و…
 • به طور کلی کود فسفر بالا به 3 شکل وجود دارد که هرکدام معایب و مزایای خود را دارند. استفاده از شکل مایع کود فسفر نسبت به شکل پودری و گرانوله در اولویت است زیرا غلظت بالایی دارد، به سرعت جذب گیاه شده و استفاده از آن راحت است.

مجموعه ما با تهیه و عرضه انواع کودهای شیمیایی مرغوب و باکیفیت آماده است تا به شما برای رفع نیازها و کمبودهای گیاهانتان کمک کند. همچنین برای انتخاب آگاهانه می‌توانید با کارشناسان ما مشورت کنید و با اطلاعات کامل دست به تهیه کود مورد نیاز خود بزنید. برای خرید آنلاین انواع کود می‌توانید از طریق “وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان” اقدام کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 8

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها