همه چیز درباره کود فسفر بالا برای مرکبات

افزایش تناژ محصول با استفاده از کود فسفر بالا برای مرکبات

قبل از آنکه بگوییم چرا باید از کود فسفر بالا برای مرکبات استفاده کنید، باید بدانید که امروزه مرکبات جزو محصولات محبوب در بین مردم بشمار می‌روند و  با توجه به قیمت‌های بالای میوه و فرصت‌های صادراتی، تغذیه مرکبات از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری پیدا کرده است.درختانِ مرکبات نیاز زیادی برای مصرف مواد مغذی دارند؛ بنابراین لازم است تا از کودهای کشاورزی به طور هوشمندانه استفاده شود تا درنهایت محصولی مرغوب و با کیفیت برداشت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا هرآنچه که باید درباره کود فسفر برای مرکبات بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

مزایای کود فسفر بالا برای مرکبات چیست؟

فسفر یک عنصر پر مصرف و ضروری است که در صورت کمبود آن رشد گیاه متوقف می‌شود. عنصر فسفر در تمام بافت‌های زنده گیاه وجود دارد و بویژه در گل، دانه و قسمت‌های جوان‌تر گیاه متمرکز است و وظایف متعددی را بر عهده دارد. برخی از فواید فسفر در مرکبات عبارت‌اند از:

  • در فتوسنتز گیاه نقش دارد؛
  • برای سنتز و تجزیه کربوهیدرات‌ها نیاز است؛
  • سبب انتقال انرژی در بخش‌های مختلف می‌شود؛
  • به افزایش مقاومت گیاه در برابر استرس و شرایط جوی نامساعد کمک می‌کند؛
  • گلدهی را افزایش می‌دهد؛
  • فسفر در جذب و انتقال مواد مغذی نقش دارد؛
  • باعث توسعه ریشه دهی می‌شود؛
  • ضخامت پوست میوه را کاهش می‌دهد؛

همانطور که گفتیم فسفر فواید بی‌شماری برای گیاه دارد و برای ادامه حیات ضروری است اما باید در استفاده از آن دقت کنید؛ زیرا زیاده روی در مصرف کودهای فسفر بالا نه تنها به محصول آسیب می‌زند بلکه خطراتی را برای محیط زیست به همراه دارد.اگر علاقه دارید درمورد کود فسفر بالا بیشتر بدانید بهتر است مقاله “کود فسفر بالا چیست؟” را حتما مطالعه کنید. قبل از آنکه زمان و نحوه استفاده آن را برای مرکبات توضیح بدیم، بهتر است ابتدا مروری بر تاثیرات فوق‌العاده فسفر بر کیفیت مرکبات و افزایش بازارپسندی آنها داشته باشیم.

  • نقش فسفر در ضخامت پوست مرکبات

امروزه به دلیل افزایش رقابت بر سر تولید محصول با کیفیت، باغداران به دنبال راهی برای پیروزی در این رقابت هستند. یکی از راه‌های آن استفاده متعادل از کودهای فسفر بالا در کنایر سایر عناصر است.در بخش قبلی گفتیم یکی از تاثیرات فوق‌العاده فسفر بر مرکبات کاهش ضخامت پوست میوه است که این ویژگی می‌تواند مانند یک برگ برنده عمل کند؛ بنابراین توجه باغداران را همیشه به خود جلب می‌کند.

افزایش ضخامت پوست پرتقال در صورت عدم مصرف کود فسفر بالا

طبق تحقیقات انجام شده بر نارنگی، در صورت استفاده از فسفر قطر پوست میوه کاهش پیدا می‌کند و این ویژگی باعث افزایش بازار پسندی آن می‌شود.استفاده بیش از حد فسفر مانند هر کود دیگری قطعا عوارضی را به همراه دارد بنابراین باید در استفاده از آن دقت کرد. همچنین تعادل صحیح فسفر با سایر مواد مغذی برای تولید مرکبات بسیار مهم است.

  • نقش فسفر در گلدهی مرکبات

مواد مغذی به دو دسته ریز مغزی‌ها و درشت مغذی‌ها تقسیم می‌شوند. اصطلاح “درشت مغذی” به آن دسته از عناصر گفته می‌شوند که برای گیاه بسیار ضروری و پر مصرف می‌باشند؛ و “ریز مغذی” به عناصری می‌گویند که برای گیاه ضروری هستند اما در مقادیر کم مصرف می‌شوند.فسفر نیز در دسته درشت مغذی‌ها قرار می‌گیرد و مرکبات در انواع مراحل رشد خود به این عنصر با ارزش نیاز پیدا می‌کنند. یکی از مراحل بسیار مهم در دوره‌های رشد مرکبات، دوره گلدهی است.در این دوره باید برای انتخاب کود وسواس زیادی به خرج بدهید و از هر نوع کودی مخصوصا کود‌های ازته استفاده نکنید. یکی از عناصر ضروری برای این مرحله فسفر است که با کاهش استرس گیاه سبب افزایش گلدهی درخت می‌شود.اکنون که با ضرورت استفاده از کود فسفر بالا برای مرکبات آشنا شده‌اید، بهتر است زمان و روش استفاده از آن را بدانید تا به صورت اصولی از آن استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید.

زمان و نحوه مصرف کود فسفر بالا برای مرکبات

انتخاب روش مناسب کوددهی در افزایش جذب فسفر توسط ریشه گیاه تاثیر بسیاری دارد. برای شناخت انواع کود فسفر بالا بهتر است ابتدا مقاله آن را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین کود را برای باغ خود انتخاب کنید.به طور خلاصه انواع کود فسفر شامل: سوپر فسفات ساده، سوپر فسفات تریپل، مونوفسفات آمونیوم، دی آمونیوم فسفات و… است. هرکدام از اشکال کود فسفر (مایع، پودری و گرانول) مزایا و معایب خود را دارند اما در بین آنها کود فسفر مایع بسیار پرطرفدار می‌باشد.

افزایش گلدهی مرکبات با کمک کود فسفر بالا

کود فسفر مایع به راحتی با آب ترکیب شده و روش استفاده از آن نیز به صورت آبیاری است. کمترین میزان ناخالصی را دارد و از غلظت بالایی برخوردار است.روش مصرف کودهای فسفر پودری نیز به صورت آبیاری است. به این صورت که مقدار کود مورد نیاز را در آب حل کرده سپس همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌کنید.بهترین زمان مصرف کود فسفر در فصل بهار و در آغاز رشد درختان است. همچنین قبل از کاشت درخت و یا در زمان تورم جوانه‌ها نیز برای افزایش کیفیت آنها استفاده می‌شود.سرعت تثبیت فسفر در خاک بالاست و اگر توسط ریشه جذب نشود، با عناصر موجود در خاک واکنش داده و برای گیاه غیرقابل جذب می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم که کوددهی را در نزدیکی ریشه انجام دهید.

چگونه کمبود فسفر در مرکبات را تشخیص دهیم؟

تشخیص کمبود فسفر برخلاف سایر عناصر کمی دشوار است و گیاه معمولا به سرعت علائم آن را در مراحل اولیه رشد نشان نمی‌دهد؛ اما زمانی که کمبود فسفر واضح شد برای اصلاح محصول و گیاه خیلی دیر شده است. بنابراین قبل از هر اقدامی توصیه می‌شود با انجام آزمایش خاک خیال خودتان را راحت کنید.عنصر فسفر در گیاه بسیار متحرک است و از برگ‌های مسن به سمت برگ‌های جوان حرکت می‌کند. چنانچه گیاه دچار کمبود فسفر باشد ابتدا علائم آن در برگ‌های مسن پدیدار می‌شود.یکی از راه‌های آسان تشخیص کمبود فسفر در مرکبات معمولا رنگ آنهاست. برگ‌های مسن، رنگ سبز تیره خود را از دست داده، باریک و ارغوانی رنگ می‌شوند.

استفاده از کود فسفر بالا برای مرکبات

همچنین بافت میوه زبر و ضخیم شده و هسته آن توخالی می‌شود که همین اتفاق ضرر زیادی به باغدار وارد می‌کند. در صورت کمبود فسفر شاخه ها ضعیف شده و رشد ریشه متوقف می‌شود.

خرید انواع کود مخصوص مرکبات

ما در مجموعه نیاز گیاهان با تهیه انواع کودهای با کیفیت و مرغوب در تلاشیم تا به شما در برداشتن گامی بزرگ به سمت تولید بهتر کمک کنیم. شما می‌توانید کودهای مورد نیاز برای محصول خود را به صورت آنلاین از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان انجام دهید.کارشناسان ما آماده هستند که به شما در این زمینه یاری برسانند تا بتوانید هرآنچه گیاه شما نیاز دارد را تهیه کنید و هزینه‌های اقتصادی خود را کاهش دهید.

مروری از آنچه باهم گفتیم…

فسفر یک عنصر درشت مغذی است که برای گیاهان ازجمله مرکبات بسیار پر مصرف و ضروری می‌باشد. وظایف متعددی را در مرکبات به عهده دارد به عنوان مثال باعث کاهش ضخامت پوست میوه می‌شود و در افزایش بازارپسندی میوه تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد.انتخاب نوع فسفر مورد استفاده در کیفیت محصول نهایی تاثیر مستقیم دارد. کودهای فسفر مایع از غلظت بالایی برخوردار هستند و در کمترین زمان ممکن نیاز فسفر گیاه شمارا برطرف می‌کنند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 4

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها