کود فسفر برای کلزا؛ ریشه‌های قوی برای افزایش برداشت به کمک کلزا می‌آیند

کود فسفر برای کلزا

فسفر یکی از سه ماده مغذی اصلی در کنار نیتروژن و پتاسیم است که گیاهان برای رشد سریع و سالم به آن نیاز دارند. این ماده در ساختار DNA و RNA، انتقال انرژی (ATP) و فرآیندهای فتوسنتز گیاه نقش حیاتی دارد. به همین دلیل امروزه شاهد استفاده از کود فسفر بالا برای کلزا هستیم.

اگر مزرعه کشت کلزا دارید و به دنبال بهترین کود فسفر بالا برای بهبود کیفیت و کمیت محصول خود هستید، تا انتهای این مطلب ما را همراهی کنید تا شما را با خصوصیات کود فسفر بالا برای کلزا آشنا کرده و طریقه مصرف آن را به شما آموزش دهیم.

چرا باید از کود فسفر برای کلزا استفاده کنیم؟

وجود فسفر برای رشد ریشه گیاهان ضروری است. این ماده مغذی در فرمولاسیون کودها معمولاً به صورت P2O5 نشان داده می‌شود و کود فسفر بالا به کودهایی گفته می‌شود که درصد بالایی از فسفر (P) را در ترکیبات خود دارند. کودهای فسفر بالا برای تقویت رشد ریشه‌ای، بهبود گل‌دهی و افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی استفاده می‌شوند. 

یکی از موارد استفاده از کودهای فسفر بالا برای گیاه کلزا است که در ادامه دلایل لزوم استفاده از این کود را با هم بررسی می‌کنیم:

 • رشد ریشه‌های قوی

اصلی‌ترین فایده وجود فسفر برای کلزا، ایجاد و توسعه ریشه‌های قوی و عمیق در این گیاه است. ریشه‌های قوی به گیاهان کلزا کمک می‌کنند تا آب و مواد مغذی را بهتر جذب کنند. مخصوصا پس از وقتی که نشا کلزا به زمین اصلی منتقل می‌شود و باید در محل جدید خود تثبیت شود.

 • افزایش کیفیت دانه

فسفر می‌تواند به بهبود کیفیت دانه‌های کلزا از جمله افزایش درصد روغن و مقدار پروتئین آن کمک کند. در مقابل، کمبود فسفر در این گیاه سبب متوقف شدن رشد رویشی شده و تشکیل اندام‌های زایشی کلزا را با مشکل مواجه می‌کند.

افزایش کیفیت دانه کلزا
 • ایجاد بلوغ زودرس 

وجود فسفر در خاک مزرعه کلزا به این گیاه کمک می‌کند تا سریع‌تر بلوغ پیدا کند و به مرحله گلدهی برسد. این امر می‌تواند برای افزایش تولید و بهبود کیفیت دانه‌ها نیز مفید باشد.

 • مقاومت در برابر بیماری‌ها

گیاهان با ریشه‌های قوی و سالم‌تر، مقاومت بیشتری در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی دارند و فسفر با تقویت ریشه‌های کلزا و باعث افزایش مقاومت آن در برابر بیماری‌ها و آفات می‌شود.

 • افزایش تولید انرژی

فسفر نقش کلیدی در متابولیسم گیاه کلزا دارد و به تولید ATP کمک می‌کند. ATP در واقع تامین‌کننده انرژی مورد نیاز برای رشد و تولید گیاه است.

 • تنظیم فرآیندهای فیزیولوژیکی

یکی دیگر از دلایل ضرورت استفاده از کود فسفر بالا برای کلزا این است که فسفر در تنظیم بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی گیاه، از جمله تقسیم سلولی و توسعه گل، نقش اساسی دارد.

با وجود این مزایا به خاطر داشته باشید که میزان و نوع کود فسفر باید با توجه به خاک و نیازهای خاص گیاه کلزا تعیین شود. استفاده بیش از حد از کودهای فسفر می‌تواند علاوه بر ایجاد هزینه‌های غیرضروری، سبب کاهش روغن کلزا شود. بنابراین، توصیه می‌شود قبل از استفاده از کودهای فسفر با مشاوران کشاورزی ما مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل کاشت کلزا با بالاترین کیفیت

معرفی بهترین کود فسفر برای کلزا

در این قسمت قصد داریم بهترین کود فسفر بالا برای کلزا را به شما معرفی کنیم.

«کود فسفر بالا شوک» توسط برند معتبر شوک در کشور آمریکا تولید شده که به دلیل خلوص و کیفیت بالا، داشتن عناصر مهم ان پی کا و از همه مهم‌تر، بخاطر تولید با کمک تکنولوژی نانو کود یکی از بهترین کودهای فسفر بالا برای گیاه کلزا است.

نانوکودها با استفاده از ذرات در مقیاس نانومتر، یعنی معادل یک میلیاردم متر، ساخته می‌شوند تا به واسطه کوچک بودن عناصر، جذب مواد مغذی توسط گیاهان را بهبود دهند.

در این تکنولوژی، مواد مغذی مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم و سایر عناصر کم‌مصرف به شکل نانوذرات تولید می‌شوند که می‌توانند به طور موثرتری توسط گیاهان جذب شوند. 

این امر می‌تواند به کاهش میزان مصرف کود، کاهش هزینه‌های کشاورزی و کاهش آلودگی خاک و آب کمک کند و کمپانی شوک جزو معدود شرکت‌هایی است که به این تکنولوژی بسیار پیچیده و دشوار دسترسی پیدا کرده است.

از جمله مزایای استفاده از کود فسفر بالا شوک برای کلزا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تامین کننده انرژی مورد نیاز برای رشد ریشه و رشد کلی گیاه
 • بهبود جذب سایر مواد مغذی از جمله پتاسیم و نیتروژن
 • افزایش مقاومت ریشه گیاه کلزا در برابر خشکسالی و بیماری
 • تقویت ریشه‌ها و افزایش دهنده رشد رویشی کلزا
 • افزایش‌ تناژ محصول و میزان روغن موجود در دانه‌های کلزا
کود فسفر بالا شوک

شما می‌توانید جهت خرید کود فسفر بالا شوک به صفحۀ نام‌‌برده مراجعه کنید و از بین حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، کود مورد نظرتان را سفارش دهید.

طریقه صحیح مصرف کود فسفر برای کلزا

روش درست مصرف کودها بسیار اهمیت دارد و باید شیوه درست را کاملا رعایت کنید، در ادامه این موارد را توضیح می‌دهیم.

 • زمان مصرف کود فسفر برای کلزا

کود فسفر بالا را می‌توان زمان‌های مختلف از جمله قبل از کاشت و موقع کاشت استفاده کرد. اما در مورد گیاه کلزا، بهتر است در ابتدای رویش گیاه و پش از انتقال نشا کلزا به زمین اصلی استفاده شود. به بیانی دیگر، بهترین زمان استفاده از کود فسفر بالا شوک برای کلزا در شروع رشد رویشی این گیاه است.

 • نحوه مصرف کود فسفر برای کلزا

یکی از مهمترین مزیت‌های کود فسفر بالا شوک این است که به صورت مایع در حجم‌های یک لیتری، پنج لیتری و 20 لیتری بسته بندی و توزیع می‌شود. بنابراین کود فسفر بالا را می‌توان به دو صورت آبیاری و محلول‌پاشی برای کلزا استفاده است.

چنانچه بخواهید کود را به صورت آبیاری استفاده کنید، باید آن را همراه با آب بدون کلر در خاک مزرعه کلزا آبیاری کنید. در صورت استفاده از روش محلول آب‌پاشی، لازم است ابتدا کود فسفر بالا شوک را با آب ترکیب کرده و سپس آن را با کمک سم‌پاش‌های پمپی بر روی گیاه اسپری کنید.

 • مقدار مصرف کود فسفر برای کلزا

مقدار مصرف کود فسفر بالا برای کلزا با توجه به روش مصرف آن متفاوت است. در روش آبیاری برای هر هکتار زمین کلزا به پنج تا 20 لیتر کود فسفر بالا نیاز داریم. 

اما در روش محلول پاشی، در هر هکتار، دو لیتر کود در 1000 لیتر آب کفایت می‌کند. با این تفاسیر استفاده از روش محلول پاشی مقرون به صرفه‌تر است.

در نهایت توجه داشته باشید که میزان و نحوه استفاده از کودهای فسفر بالا باید بر اساس نیازهای خاص گیاه، وضعیت خاک و توصیه‌های کشاورزی محلی تعیین شود تا از اثرات منفی بر محیط زیست و سلامت گیاه جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید: تناژ کلزا در هکتار چقدر است؟ تکنیک‌های افزایش تناژ کلزا چیست؟

جمع بندی

کودهای با فسفر بالا معمولاً برای تقویت رشد ریشه و بهبود گلدهی و میوه‌دهی گیاهان استفاده می‌شوند. کود فسفر بالا شوک یکی از بهترین کودها است که می‌توان از آن برای تقویت ریشه‌های کلزا، افزایش روغن دانه‌ها و بهبود کیفیت محصول استفاده کرد. سوالات و تجربیات خود را در بخش نظرات این مطلب قرار دهید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به شما پاسخ دهند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها